Spotkanie Racjonalistów w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Jargie
Obywatel
Posty: 8
Rejestracja: 02-12-2012, 20:24

Post autor: Jargie »

ad2222 - Pojechałeś po bandzie ;) Na zdjęciach widać wyraźnie 13 osób, co z fotografem daje 14 - i tylu było uczestników. Do porządnej rozmowy zaś potrzeba tylko dwóch osób (a właściwie to wystarczy jedna, tylko musi osiągnąć odpowiedni poziom hmmm.... "uduchowienia"? ;) ). Rozumiem jednak twoje rozgoryczenie: w prawowiernie katolickim Tarnowie ktoś ma czelność ujawniać się ze swoimi odmiennymi poglądami...

kato - Czy nie rozmawiasz na tematy polityczne, gdyż uważasz, że jest to zadanie dla politologów, socjologów i polityków? Uznaliśmy, że temat może być interesujący dla uczestników spotkania, dlatego go zaproponowaliśmy. Racjonaliści zajmują się, a przynajmniej "powinni", promowaniem rozsądnego myślenia i używaniem rozumu (między innymi przy analizowaniu takich zagadnień).

defekator - według słownika języka polskiego (wyd. PWN), "kultywować" znaczy "utrzymywać i rozwijać jakieś tradycje, zwyczaje, wartości itp.". My kultywujemy oświeceniową, czy nawet antyczną, tradycję krytycznego myślenia.

Pragnę też od razu zaprosić na następne spotkanie, które odbędzie się w styczniu. Więcej informacji podam wkrótce :D


kato
Rhetor
Posty: 2720
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kato »

Jargie pisze:kato - Czy nie rozmawiasz na tematy polityczne, gdyż uważasz, że jest to zadanie dla politologów, socjologów i polityków? Uznaliśmy, że temat może być interesujący dla uczestników spotkania, dlatego go zaproponowaliśmy. Racjonaliści zajmują się, a przynajmniej "powinni", promowaniem rozsądnego myślenia i używaniem rozumu (między innymi przy analizowaniu takich zagadnień).
To jak będziecie mieli sesję o wczesnym średniowieczu, to chętnie przyjdę.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Jargie pisze:Do porządnej rozmowy zaś potrzeba tylko dwóch osób (a właściwie to wystarczy jedna, tylko musi osiągnąć odpowiedni poziom hmmm.... "uduchowienia"? )
Rozmowa, zgodnie z cytowanym tutaj słownikiem, to wymiana myśli za pomoca słów, pomiędzy osobami, czyli (tych osób) musi byc przynajmniej dwie. Jezeli osoba mówi sama do siebie, w nadziei uzyskania odpowiedzi, to może to być przynajmniej niepokojące, lub też kwalifikować się do leczenia w zakładzie zamkniętym.

Ciekawe, racjonalista i mówi o uduchowieniu, przekonując nas, ze żadnego ducha nie ma.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3058
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

trix pisze:
Jargie pisze:Do porządnej rozmowy zaś potrzeba tylko dwóch osób (a właściwie to wystarczy jedna, tylko musi osiągnąć odpowiedni poziom hmmm.... "uduchowienia"? )
Rozmowa, zgodnie z cytowanym tutaj słownikiem, to wymiana myśli za pomoca słów, pomiędzy osobami, czyli (tych osób) musi byc przynajmniej dwie. Jezeli osoba mówi sama do siebie, w nadziei uzyskania odpowiedzi, to może to być przynajmniej niepokojące, lub też kwalifikować się do leczenia w zakładzie zamkniętym.

Ciekawe, racjonalista i mówi o uduchowieniu, przekonując nas, ze żadnego ducha nie ma.
Pewnie trix nie zauważyłeś, że Jargie napisał o tej rozmowie jednej osoby w przymrużeniem oka? no i samo słowo "uduchowiony" wziął w cudzysłów. No ale tego wyłapać się nie dało? Wszak inteligentny człowiek z Ciebie.

A co do samego spotkania racjonalistów - to nawet osoby wierzące mogą przyjść znaleźć coś dla siebie w tym spotkaniu i podyskutować. Jeszcze od rozmowy, dyskusji, poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania nikt nie zginął...
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Jargie pisze:Na zdjęciach widać wyraźnie 13 osób, co z fotografem daje 14 - i tylu było uczestników.

Właściwie ma się to nijak do sedna sprawy ale z ciekawości zapytam - jakie były proporcje tzw. racjonalistów vs. tzw. nieracjonalistów?

Jargie pisze:Rozumiem jednak twoje rozgoryczenie: w prawowiernie katolickim Tarnowie ktoś ma czelność ujawniać się ze swoimi odmiennymi poglądami...

Etam. Ja akurat jestem zadowolony, że ludzie nie mają oporów by głosić swoje poglądy. Uczciwa wymiana myśli nie może być zła. Martwi mnie tylko, że ta racjonalność racjonalistów sprowadza się do antyreligijności. Bo osobiście nie spotkałem się z żadnymi inicjatywami tzw. racjonalistów, które nie miałyby takiego podłoża.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Jargie pisze: defekator - według słownika języka polskiego (wyd. PWN), "kultywować" znaczy "utrzymywać i rozwijać jakieś tradycje, zwyczaje, wartości itp.". My kultywujemy oświeceniową, czy nawet antyczną, tradycję krytycznego myślenia.
Wiem, nabijałem się tylko z części ludzi skupionych wokół racjonalista.pl. Działalność niektórych z nich przypomina raczej jakąś organizację parareligijną z Agnosiewiczem jako głównym kapłanem ;) Racjonalizm racjonalizmowi nie równy jak widać ;) Racjonalisty.pl przez to nie lubię, za bardzo wierzą w swoje dogmaty i prawdy objawione a owego krytycyzmu nie starcza im do weryfikacji poprawności własnych teorii.Jako plus mogę wymienić całkiem niezłe tłumaczenia artykułów anglojęzycznych z ewolucjonizmu.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

na trudne pytania nikt nie zginął...
Oczywiście że nikt :D.
Pewnie trix nie zauważyłeś, że Jargie napisał o tej rozmowie jednej osoby w przymrużeniem oka? no i samo słowo "uduchowiony" wziął w cudzysłów. No ale tego wyłapać się nie dało? Wszak inteligentny człowiek z Ciebie.
To jaki miałbyć wyraz tego cudzysłowia ??. Nijak nie pasuje do obecnie forowanej doktryny że: racjonalnie wam udowonimy że duchów nie ma żadnych. W rozmowie z jednym człowiekiem nigdzie nie widze "przymruzonego oka".

Btw, to ile uzbierało sie tych "racjonalistów" ??.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Jargie pisze:Rozumiem jednak twoje rozgoryczenie: w prawowiernie katolickim Tarnowie ktoś ma czelność ujawniać się ze swoimi odmiennymi poglądami...
Nie wiem skąd wziąłeś to rozgoryczenie, ale nawet, jakby było Was 20 to dalej niewiele. Mnie jako nieracjonalnego katolika nie obchodzi gdzie i kiedy się spotykacie, po akcji propagandowej z plakatami (skądinąd bardzo porządne hasło, widać że ktoś pomyślał) można było spodziewać się trochę więcej osób. No niestety, ultrakatolicki bastion jakim jest Tarnów jednak zrobił swoje, i racjonaliści pochwali się w domach bojąc się wrzucenia na stos.

Ehh, wystarczy. Idę cieszyć się zasłużonym urlopem.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Autor tematu
Jargie
Obywatel
Posty: 8
Rejestracja: 02-12-2012, 20:24

Post autor: Jargie »

trix pisze:Ciekawe, racjonalista i mówi o uduchowieniu, przekonując nas, ze żadnego ducha nie ma.
Potraktuj tamtą moją wypowiedź jako taki mały żarcik, a zrozumiesz o co mi chodzi ;)
pb pisze:Właściwie ma się to nijak do sedna sprawy ale z ciekawości zapytam - jakie były proporcje tzw. racjonalistów vs. tzw. nieracjonalistów?
Na nasze oba spotkania przychodziły osoby o urozmaiconych poglądach, trudno jest mi podać statystyki. Jednakże dotychczas gościliśmy zarówno osoby wierzące, niewierzące jak i "poszukujące".
pb pisze:Martwi mnie tylko, że ta racjonalność racjonalistów sprowadza się do antyreligijności. Bo osobiście nie spotkałem się z żadnymi inicjatywami tzw. racjonalistów, które nie miałyby takiego podłoża.
Działania które podejmujemy nie ograniczają się tylko do sekularyzacji (bo te, jak podejrzewam odbierasz, niestety i niesłusznie, jako działania antyreligijne :( ) Członkowie PSR prowadzą działalność publicystyczną także poza tematyką religii, staramy się również rozpowszechniać wiedzę naukową. Organizujemy w Krakowie cykl wykładów (w ramach tzw. Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej), spotkania dyskusyjne (takie jak to z 22 grudnia), odbywają się też różne inne "eventy": przykładowo spacery śladami Boya-Żeleńskiego...
defekator pisze:Wiem, nabijałem się tylko z części ludzi skupionych wokół racjonalista.pl


Zwracam honor w takim razie. Środowisko racjonalistów jest bardzo zróżnicowane, również światopoglądowo. Przekażę jednak twoją skargę ;)

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Jargie pisze:Działania które podejmujemy nie ograniczają się tylko do sekularyzacji (bo te, jak podejrzewam odbierasz, niestety i niesłusznie, jako działania antyreligijne :( )

Na siebie biorę uczciwie, że rzetelnie się nie przygladałem waszemu ruchowi a jedynie opierałem się na tym co do mnie dochodziło mimochodem. Taki Kulfon na przykład, podobno racjonalista, słowa religia używa zamiast przecinków. Podobnie Jela.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

ad2222 pisze:Mnie jako nieracjonalnego katolika nie obchodzi gdzie i kiedy się spotykacie, po akcji propagandowej z
Nie wiem dlaczego uważasz że wiara jest nieracjonalna, osobiście powiedziałbym że jest dokładnie odwrotnie.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

trix, skoro Jargie postawił tezę, że racjonaliści to ludzie niewierzący, ja spokojnie mogę być nieracjonalnym wierzącym. Zupełnie mi to nie przeszkadza.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

Jargie pisze:odbywają się też różne inne "eventy": przykładowo spacery śladami Boya-Żeleńskiego...
to tak rozumiemy "baj de łej" (po polsku - należy dodać) ;)

(ale żeby nie było że mam coś do racjonalistów ;) )


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

ad2222 pisze:trix, skoro Jargie postawił tezę, że racjonaliści to ludzie niewierzący, ja spokojnie mogę być nieracjonalnym wierzącym. Zupełnie mi to nie przeszkadza.
Ale taka postawa jest nieracjonalna :P.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

co racjonalnie ad właśnie stwierdził potwierdzając własną nieracjonalność .. ;)

ODPOWIEDZ