Taksówki w Tarnowie - taki pomysł mam...

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Taksówki w Tarnowie - taki pomys³ mam...

Post autor: Goscinny »

Oglądając jakiś tam film w TV i widząc w takim NYC same żółte taksówki naszedł mnie taki pomysł.
A gdyby tak w Tarnowie nakazać żeby wszystkie taksówki miały jeden, ustalony kolor?
Jest to możliwe, bo np. Wrocław takie coś wdraża.
Oczywiście taksówkarze protestują, że koszt przemalowania spowoduje ich bankructwo, ale jednocześnie spokojnie po pracy wszędzie jeżdżą tymi samymi wozami i śmiało w koszty wrzucają całe paliwo, mechanika itd. Zresztą większość tych, którzy mają firmy i samochody tak robi.
W Niemczech taksówki są beżowe (pomimo tego, że mogą być od 2005 roku w różnych kolorach), w Londynie - czarne. W Holandii podeszli do tego inaczej - tam taksówki mogą być różnokolorowe, ale tablice mają niebieskie.
Zresztą takie rozporządzenie powinno obejmować tylko nowe taksówki - bez szybkiego przymusu przemalowania tego, co już jeździ.
Dodatkowo, jeśli kolor byłby nietypowy, to ukróciłoby to 'dzikie' taksówki, bo takiemu taksówkarzowi z przypadku nie opłacałoby się pomalować swojego samochodu na np. zielono, żeby zarobić parę złotych.
Osobiście 'nasze' widziałbym albo żółte, albo błękitne.
A tutaj trochę fotek z taksówkami z różnych stron świata - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=471817

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

W Presovie - z tego co pamiętam w 2002 roku wszystkie taksówki to były srebrne Toyoty, bo ta firma wygrała przetarg. Fajnie to wyglądało.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Gdyby tak jeszcze taksówkarzom się przelewało... Kiedyś to był dobry biznes, obecnie korporacje czy zrzeszenia w Tarnowie się kurczą i nikt nie będzie ryzykował przemalowaniem auta nie będąc pewnym jak długo popracuje w tym fachu. Pomysł może i interesujący, ale zupełnie nietrafiony w naszym mieście.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3829
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

A po co przemalowywać ? Nakleja się folię na samochód i tyle. Koszt o wiele niższy niż malowanie a trwałość podobno taka sama.
Fajny pomysł, ale tak jak huziu napisał. Raczej nie do zrealizowania.


wejss
Rhetor
Posty: 1650
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Cubaza pisze:A po co przemalowywać ? Nakleja się folię na samochód i tyle. Koszt o wiele niższy niż malowanie a trwałość podobno taka sama.
Fajny pomysł, ale tak jak huziu napisał. Raczej nie do zrealizowania.
Koszt oklejenia auta to w zależnośći od modelu od około 3 do 6 tyś.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7679
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Czytaliście to, co napisał Goscinny? Nowe taksówki - w określonym kolorze. Starych nie dotykamy. Po kilku latach jeden kolor byłby w większości, więc pozostali dla świętego spokoju (i większej rozpoznawalności) pewnie też zmienili by samochód tylko dla koloru.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Taksówki w Tarnowie - taki pomys³ mam...

Post autor: defekator »

Goscinny pisze:Oglądając jakiś tam film w TV i widząc w takim NYC same żółte taksówki naszedł mnie taki pomysł.
A gdyby tak w Tarnowie nakazać żeby wszystkie taksówki miały jeden, ustalony kolor?
Jest to możliwe, bo np. Wrocław takie coś wdraża.
Jeżeli robione byłoby na zasadzie - każda nowa taksówka na określony kolor może miałoby to jakiś sens. Poza poprawą estetyki jednak większych korzyści nie widzę.
Oczywiście taksówkarze protestują, że koszt przemalowania spowoduje ich bankructwo,
Nie spowoduje, po prostu ceny przejazdów nieco wzrosną.
Zresztą większość tych, którzy mają firmy i samochody tak robi.
No to niech każda branża ma swój kolor. Piekarze jasno brązowy, mleczarze biały, firmy informatyczne niebieski, dostawcy warzyw zielony. Od razu będzie widać kto jest kto i będzie ordnung. Jak w Korei.
A i Rostowski się ucieszy.
Dodatkowo, jeśli kolor byłby nietypowy, to ukróciłoby to 'dzikie' taksówki, bo takiemu taksówkarzowi z przypadku nie opłacałoby się pomalować swojego samochodu na np. zielono, żeby zarobić parę złotych.
Ja osobiście tych dzikich taksówek chciałbym więcej.W Tarnowie większość to taksówki korporacyjne, natomiast np w Łodzi zawsze korzystałem z taksówkarzy "nielicencjonowanych". Jakość ta sama cena nawet o 30% mniejsza. Ale nie wiem czy nasz kochany rząd przypadkiem nie wprowadził jakiejś ustawy zakazującej takiego przewozu osób.


Ewa_Kula
Obywatel
Posty: 31
Rejestracja: 27-06-2012, 17:06

Re: Taksówki w Tarnowie - taki pomys³ mam...

Post autor: Ewa_Kula »

defekator pisze:



Ja osobiście tych dzikich taksówek chciałbym więcej.W Tarnowie większość to taksówki korporacyjne, natomiast np w Łodzi zawsze korzystałem z taksówkarzy "nielicencjonowanych". Jakość ta sama cena nawet o 30% mniejsza. Ale nie wiem czy nasz kochany rząd przypadkiem nie wprowadził jakiejś ustawy zakazującej takiego przewozu osób.
To ja mam odwrotne doswiadczenie. Za niezrzeszona taksowke zawsze wiecej placilam. I jeszcze wozili mnie naokolo (nie pisze o Tarnowie). Teraz zawsze jak potrzebuje dzwonie po korporacyjna.

W ogole jestem ciekawa ile jest taksowek w Tarnowie.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Taksówki w Tarnowie - taki pomys³ mam...

Post autor: defekator »

Ewa_Kula pisze: To ja mam odwrotne doswiadczenie. Za niezrzeszona taksowke zawsze wiecej placilam. I jeszcze wozili mnie naokolo (nie pisze o Tarnowie). Teraz zawsze jak potrzebuje dzwonie po korporacyjna.

W ogole jestem ciekawa ile jest taksowek w Tarnowie.

Bo z tym jak z wszystkim, trzeba znać solidnych usługodawców. Wszędzie są firmy porządne i firmy co kombinują.
Co do wożenia na około to właśnie w Łodzi, gdy nie znałem miasta taksówkarze korporacyjni dwa razy zapewnili mi 40 minutową podróż "drogami alternatywnymi" tam gdzie dało się dotrzeć góra w 20 minut ;) Od tego czasu zawsze gdy jestem w obcym mieście i muszę korzystać z taksówki sprawdzam najpierw trasę w jakimś Zumi i mówię taksówkarzowi aby jechał np przez "Poniatowskiego".

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

defekator pisze: Piekarze jasno brązowy, mleczarze biały, firmy informatyczne niebieski, dostawcy warzyw zielony.
A ilu z nich przewozi ludzi za kasę i pasuje, żeby byli z daleka widoczni?
defekator pisze:Jak w Korei.
W Korei nie ma taksówek, a i samochodów jest niewiele.
defekator pisze:nie wiem czy nasz kochany rząd przypadkiem nie wprowadził jakiejś ustawy zakazującej takiego przewozu osób.
Musisz przecież od dawien dawna mieć licencję, być niekaranym (a jak jesteś karany, to możesz zostać prezydentem kraju) itd.


ClNEK
Archont
Posty: 803
Rejestracja: 07-11-2009, 12:36

Post autor: ClNEK »

ad2222 pisze:Czytaliście to, co napisał Goscinny? Nowe taksówki - w określonym kolorze. Starych nie dotykamy. Po kilku latach jeden kolor byłby w większości, więc pozostali dla świętego spokoju (i większej rozpoznawalności) pewnie też zmienili by samochód tylko dla koloru.
to trochę by trwała ta zmiana koloru.... w sobotę jechałem 2 razy taxi i za pierwszym razem był to peugeot - rocznik w okolicach 90 - 95 a drugi raz renaultem z lat 95 - 98

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11724
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Goscinny pisze: Musisz przecież od dawien dawna mieć licencję, być niekaranym (a jak jesteś karany, to możesz zostać prezydentem kraju) itd.
Chodziło mi o coś co się nazywało nielicencjonowany przewóz osób. Omijało całą tą biurokrację i korporacje taksówkarskie a działało tak samo dobrze jak i nie lepiej.

Tylko, że korporacje zaczęły jęczeć, że im klientów odbierają więc rząd obiecał się tym zająć. Czy się zajął nie wiem.

ODPOWIEDZ