Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Nawet Kraków się powiększył od stycznia 2013 :) link zmiany granic 2013 co prawda o 136 mieszkańców, ale ciekawe są uzasadnienia (poniżej). O Rzeszowie to już nie wspomnę. Poniżej koszty przekształceń. Można pokusić się ile mniej więcej wychodzi na mieszkańca. Jaki jest teraz koszt wystawienia dowodu osobistego?
Koszt proponowanych zmian to ok. 75 tys. zł, które budżet państwa wyda na wymianę dowodów osobistych. Wydatki samorządów w tym względzie wyniosą ok. 1914894 zł. Związane są m.in. z pracami ewidencyjnymi oraz wymianą szyldów, pieczątek i tablic.
Wyniki referendum wśród mieszkańców nie są wiążące dla Rady Ministrów (jeśli są "przeciw" a nawet "za" :) ), która podejmuje ostateczną decyzję. Wyniki referendum są wiążące dla jednostki, w której były przeprowadzane. Czyli gmina podejmuje uchwałę zgodnie z wynikiem referendum. Przesłanki ustawowe dla Rady Ministrów:
-wymóg maksymalnej jednorodności/spójności terytorialnej poprzez analizę układu osadniczego i przestrzennego w zakresie występowania więzi społecznych, gospodarczych oraz kulturowych,
-wymóg takiego kształtowania granic jednostek podziału terytorialnego, które zapewni zdolność wykonywania zadań publicznych.

W przypadku zmiany granic miasta:
- powiązanie z miastem przez infrastrukturę techniczną i drogową, proces rozwoju zabudowy, potrzeby rozwojowe miasta (tereny pod inwestycje itp.)
- aspekty społeczne (konsultacje społeczne, opinie rad, opinia wojewody)

Nie ma możliwości referendum i w związku z tym nie można zmienić granic jeśli:
- dochody podatkowe na mieszkańca pomniejszonej gminy byłyby niższe od ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ust. 13.11.2003 o dochodach jednostek samorządowych
- liczba mieszkańców pomniejszonej gminy byłaby niższa niż liczba mieszkańców najmniejszej gminy w PL na ostatni dzień poprzedniego roku.
Załączniki
uzasadnienia.jpg


Bar80
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-07-2013, 11:00

Post autor: Bar80 »

Bart11 - i rozjeżdżają nasze drogi. Niech nie kupują. Niech nie przyjeżdżają. Zobaczymy kto da sobie radę lepiej. Już widze jak budowane sa szkoly w Tarnowcu i galeria handlowa w Szkrzyszowie.

Chcę aby było SPRAWIEDLIWIE - wysyłasz dzieci do szkół w Tarnowie - to PŁAĆ za nie. A nie pasoyżytuj. Jak jesteś tak blisko związany z Tarnowem, to płac tu podatki.

Tymczasem jak trzeba wysłać dziecko do szkoły, zrobić zakupy, leczyć się, pracować to Tarnów jest cacy - ALE jak trzeba zapłacić większe podatki to już NIE. Przecierz ja mieszkam w Kataloni NIE jestem Tarnowianinem.

Może by tak wprowadzić wzorem wielu miast, PŁATNĄ strefę wjazdową do miasta? Niech Katalończycy zapłacą na wjazd - te pieniąze przeznaczymy na łatanie dziur w Tarnowskich drogach - patrząc na ilość tablic KTA to chyba z połowa samochodów to przyjezdni.


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Widzę, że z dyskusji robi się emocjonujące zacietrzewienie z obu stron. Szkoda. Przecież to normalny proces. Miasta zmieniają granice od wielu lat i będą nadal. Nikt nie będzie umierał za Zgłobice ani za Tarnów. Moim zdaniem długofalowo chodzi raczej o rozwój.

Niedoceniany w tym wątku R.Ś. już w 2010r: "Tarnów zainicjował dyskusję dotyczącą niezbędnych zmian prawnych na forum Związku Miast Polskich, skupiających miasta, które borykają się z takim samym problemem. Wystąpiłem z propozycją zmian dających możliwość ustawowego włączenia obrzeży do granic administracyjnych aglomeracji takich jak tarnowska".

Chyba opłacała się ostatnia wizyta minister rozwoju regionalnego w Tarnowie link. Właśnie teraz wyszły "Założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020" link jak byk stoi tam:
Do końca 2020 r. najważniejszymi zadaniami będą:
(..)
Wspieranie zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, w tym przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom niekontrolowanej suburbanizacji (wyludnianiu się centrów miast i rozwoju strefy podmiejskiej)
Szczególna uwaga zostanie poświęcona zatrzymaniu zjawiska niekontrolowanej suburbanizacji, która potęguje problemy społeczne i gospodarcze oraz powoduje pogorszenie jakości życia. Chodzi o zmniejszenie negatywnych skutków suburbanizacji, do których należą utrudnienia komunikacyjne, czy też problemy z dostępnością do podstawowych usług publicznych, jak edukacja, ochrona zdrowia czy kultura.

Stworzenie warunków do skutecznego, efektywnego i partnerskiego zarządzania rozwojem na obszarach miejskich, w tym szczególnie metropolitalnych.
Niezbędna jest modyfikacja lub wprowadzenie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących zarządzania w obszarze miast. Konieczne będzie zwiększenie koordynacji polityk krajowych z regionalnymi i lokalnymi. Lepsza koordynacja różnych polityk publicznych przyczyni się do zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych, z których znaczna część dotyczy rozwoju miast i zadań samorządów lokalnych.

Krajowa Polityka Miejska będzie realizowana z wykorzystaniem instrumentów planistycznych, instytucjonalnych i prawnych.
Czyli możemy spodziewać się rozwiązań ustawowych w sprawie suburbanizacji i zarządzania obszarami metropolitalnymi.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6908
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Piszesz o szkołach i kosztach, ale nie zauważasz, że Skrzyszów, który wg mnie jest najbogatszą gminą wokół naszego miasta posiada własną bibliotekę, 2 szkoły podstawowe, gimnazjum i szkołę średnią, niedługo będą też mieć zbiornik wodny. Na galerię jest za mały, ale sklepów tam trochę jest.
Niektórzy dziwią się, że ludzie wolą mieszkać poza miastem, ja się temu nie dziwię, jak mnie tylko będzie stać, to bym się wybudował poza miastem w jakiejś spokojnej okolicy, co dom to dom, bo w bloku niedługo dojdzie do tego, że będę musiał pytać sąsiada czy mogę spuścić wodę w kiblu, czy też będzie mu ten odgłos przeszkadzał...


Bar80
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-07-2013, 11:00

Post autor: Bar80 »

Jak jest taki bogaty niech zabierze dzici ze szkół i sam się utrzymuje. Więcej kasy zostanie dla nas.
Nie Pomyslaleś, jak wiele zostało wybudowane tylko dlatego, że nie musiano fundować edukacji ? Niech jeszcze wybudoją liceum, technikum i będą mieli komplet. Zobaczymy po paru latach jak bogaci będą.

Najwięcej NIE kosztują podstawówki - najwięcej kosztują Licea, Technika, Gimazja sa w środku stawki kosztowej.

Gdzie w okolicy mamy licea czy technika ? Śmiem twierdzić, że 99% ich jest w Tarnowie. A to kosztuje.

Mam propozycję dla Katalończyków - stwórzmy WSPÓLNY bużet na edukacje - są jacyś chętni? Już widzę jak okoliczne miejscowości wykaładją ze swoich kieszeni 120 milionów. :mrgreen:

Za 120 milionów rocznie też Tarnów odnowi drogi, rozbuduje bibiloteki, szkoły.

Chcesz mieszkać na wsi? W Skrzyszowie SUPER, MIESZKAL - ALE nie żeruj na mieszkańcach Tarnowa. Mieszka sobie w wiosce, dzieci wysyła do szkoły w wiosce - wysyłasz do Tarnowa? To PŁAĆ.
Ostatnio zmieniony 21-07-2013, 14:05 przez Bar80, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11091
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Bar80 pisze:Jak jest taki bogaty niech zabierze dzici ze szkół i sam się utrzymuje
I dlatego pomysł "bonu edukacyjnego" był bardzo dobry i dlatego nie został wdrożony. Skończyłyby się pretensje kto utrzymuje szkoły, no i dla szkół byłoby to z pożytkiem.


Bar80
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-07-2013, 11:00

Post autor: Bar80 »

Bon edukacyjny NIE MA SENSU - problemem jest to, że złodzieje i bandyci z Sejmu i Rządu (od SLD przez PO, na PiS kończąc bo wszyscy rządzili) NIE dają wystarczającej ilości pieniędzy. Obecna dotacja oświatowa dla samorządów to jakieś 30% - 40% faktycznych kosztów. To czy nazwiemy to Bonem czy nie NIE MA ZNACZENIA.

Rozwiązaniem było by obciążanie WSZYSTKIMI kosztami Samorządzu w którym mieszkają rodzice.

Przykłądowo dziecko ze Szkrzyszowa chodzi do Liceum w Tarnowie - miesięcznie kosztuje to Tarnów przykładowo 500 zł - i te 500 MUSIAL by Skrzyszów oddać do Tarnowa.
Na to się Katalonie nigdy nie zgodzi, go skończyło by się DolceVita a zaczęła twarda rzeczywistość. Na to nikt się nie zgodzi.

Tak więć łatwo "szczekać" na miasto jak to jest drogo, dziurawo i kiepsko - ALE o tym, że lwią części wydatków "przerzuciliśmy" na miasto już nie pamiętamy.


bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Post autor: bart11 »

Bar80 pisze: Za 120 milionów rocznie też Tarnów odnowi drogi, rozbuduje bibiloteki, szkoły.

1. Wcześniej było 100 milionów, za dwa posty będzie 500 mln.
2. Sprawdz jak wygląda model finansowania szkół ponadgimnazjalnych, a dopiero później zabieraj głos.

Głupoty prawisz, aż oczy puchną.


Bar80
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-07-2013, 11:00

Post autor: Bar80 »

Budżet na oświatę w 2012 roku w Tarnowie wynosił z tego co pamietam wynosił 240 milionów. Jeśli przyjąć, że 50% - 60% dzieci w szkołach w Tarnowie to Katalończycy to łatwo policzyć, że 50% z 240 daje 120 milionów.

A JAK wygląda model finansowania - OŚWIEĆ nas o Skarbnico Wszelkiej mądrości?


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Mam prośbę. Jak już wspominacie o budżecie miasta Tarnowa. Ma ktoś link do budżetu miasta za ubiegły rok? Patrzę na miejski BIP ale nie mogę doszukać się żadnego szczegółowego zestawienia. Te dokumenty są tajne? Jak ktoś mi znajdzie budżet Tarnowa i będą tam dane, które mnie interesują - obiecuję wrzucić ciekawą grafikę :)


Bar80
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-07-2013, 11:00

Post autor: Bar80 »

Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Tarnowa za 2012 rok :

http://portal.tarnow.bip-gov.info.pl/bi ... 05a2ury0q1

Masz tam dwa załączniki jeden to część opisowa a drugi to tabela.

Można tam wyczytać :

Oświata ogółem : 227,9 miliona
Przedszkola : 35.5
Szkoły Podstawowe : 39.8
Gimnazja : 28
Licea : 35
Szkoły Zawodowe : 42
Szkoły Artystyczne : 10.9

Nie licząc pozostałych pozycji jak np. zakupy i dofinansowania.

Przy budżecie Tarnowa rzędu 520 milionów polowa poszła na oświatę.


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Dzięki Bar80. Miałem pomysł na pokazanie czym są związane miasto i gminy Tarnów, Skrzyszów, Lisia Góra. Byłyby tam dotacje do komunikacji miejskiej, udziały w Wodociągach, udziały i koszty w zakładzie składowania odpadów w Krzyżu i może ta nieszczęsna oświata. Ale widzę, że te liczby nie są rozbite na konkretne gminy (skąd dotacja) tylko np. mało mówiące:
TRANSPORT I ŁĄCZNOŚĆ 2310 Dotacje celowe otrzymane z gminy na zadania bieżące realizowane na
podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego 1 600 000,00
Ciężko mi będzie coś z tego wysupłać. Przy okazji nowość link :
Wg nowych zasad wydawania środków na politykę regionalną UE w latach 2014-20 (...) co najmniej 5 proc. EFRR przeznaczone ma być na zrównoważony rozwój obszarów miejskich (obejmujących miasta i ich bezpośrednie otoczenie).

Zdaniem sprawozdawcy ds. EFRR Jana Olbrychta (PO) w nowych zasadach wydawania funduszu nie zmieszczą się już jednak duże projekty, jak popularne w Polsce aquaparki, budowane przez gminy, które potem mają kłopoty z ich utrzymaniem.


bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Post autor: bart11 »

Bar80 pisze:Budżet na oświatę w 2012 roku w Tarnowie wynosił z tego co pamietam wynosił 240 milionów. Jeśli przyjąć, że 50% - 60% dzieci w szkołach w Tarnowie to Katalończycy to łatwo policzyć, że 50% z 240 daje 120 milionów.

A JAK wygląda model finansowania - OŚWIEĆ nas o Skarbnico Wszelkiej mądrości?
Przeszacowny Statystyku - oświeć nas źródłem swych danych. Czyżbyś liczył dzieci w klasach?
Czy może stałeś na parkingu i liczyłeś samochody ??

Możemy przyjąć, że 5-6% dzieci -to katalończycy. Wtedy wyliczenia biorą w łęb.

----
Poza tym : zapoznaj się może z http://www.nadzor-pedagogiczny.pl/porad ... rada-/2311
Wtedy dowiesz sie, że do wyliczeń możesz wziąść tylko szkoły podstawowe i gimnazja. Przy czym, jak ktoś wcześniej zauważył, wszystkie "wioski" mają swoje podstawówki i nikt specjalnie do miasta nie migruje.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Bar80, zmiażdżę Twój dość prosty tok rozumowania, bo miasto Tarnów samo zabiega o kandydatów spoza miasta do szkół średnich...
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Bar80 pisze:Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Tarnowa za 2012 rok :



Można tam wyczytać :

Oświata ogółem : 227,9 miliona
Przedszkola : 35.5
Szkoły Podstawowe : 39.8
Gimnazja : 28
Licea : 35
Szkoły Zawodowe : 42
Szkoły Artystyczne : 10.9

Nie licząc pozostałych pozycji jak np. zakupy i dofinansowania.

Przy budżecie Tarnowa rzędu 520 milionów polowa poszła na oświatę.
Na spokojnie.
Jak się razem zsumuje to wychodzi 191 mln. Gdzieś czegoś nie podali, ale mimo wszystko masz LO plus SzZ plus SzA to 88 mln, bo te szkoły Ciebie interesują w kontekście uczniów z poza miasta. Z czego 70% to przyjezdni czyli 62 mln. (już połowa z tego co pisałeś). Teraz weź dotacje na jednego ucznia z budżetu państwa. 5 tys na jednego ucznia, w tym roku jest 2400 uczniów w pierwszych klasach ( zaokrąglam do 2500 bo jest ich coraz mniej) razy średnio 3,5 roku(technika plus licea) /na pewno niedokładne wyliczenia ale nie o super dokładność tu chodzi/ daje to w sumie około 8750 uczniów razy 5tyś czyli 43 750 000 (prawie 44 mln dotacji) czyli zostaje 18 mln dopłaty z budżetu miasta( przy założeniach początkowych 120 mln). Jak miasto poda same dokładne dane na szkoły i uczniów z miasta i poza i jeżeli to nie jakaś tajemnica to bardzo proszę.



- Oświata to duże przedsiębiorstwo, które daje pracę. Już lepiej dopłacać i niech nauczyciele mają pracę, niż gdyby w Tarnowie miałoby być mniej nauczycieli, mniej miejsc pracy. (No chyba, że ktoś jest innego zdania, lepiej mniej pracy, ale mniej wydatków). Ja jestem innego.

-Druga rzecz. Większość kosztów pochłaniają budynki (hale sportowe). bo z samych dotacji spokojnie utrzyma się wszystkich nauczycieli. Są miasta jak Opole, które kiedyś przytoczyłem, gdzie do oświaty dopłaca się dużo mniej. I tam są licea, na których miasto jeszcze zarabia biorąc pod uwagę dotację. Może w Tarnowie jest inaczej, ale to nie wina dzieci z poza miasta. Tam głównie dopłacano do szkół mało popularnych. Co z kosztami w Tarnowie? Nic nie wiadomo, bo gdzie są dokładne dane? Ile dostaje dana szkoła, a ile kosztuje? Jak tu zatem dyskutować na ten temat? Czy to dla UM jakieś tajne dane?

- I co z kosztami utrzymania budynków, sama termomodernizacja. A co z innymi oszczędnościami i rozwiązaniami? Może pompa ciepła, groszek na ogrzewanie hal sportowych, co z oświetleniem w szkołach, czy jest w miarę energooszczędne, może Ledy, teraz są 50W lampy Led, które dają światło o mocy 400W? Nic nigdy nie słyszałem na ten temat z ust tarnowskich krawaciarzy.

ODPOWIEDZ