Tarnów dramatycznie się kurczy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Przed wyborami będą wszędzie, na każdej imprezie, prasie. Będą mówić ile to zrobili itp. Dodam tylko, że na moje pismo w sprawie PKP oprócz Wojtkiewicza i Krajewskiego żaden inny poseł nie odpisał.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Ricardo »

Maleńki plus dla "Rozsądnego" bo jak się okazuje jednak coś w tej sprawie po cichu robili, w przesłanych uwagach urząd miasta odniósł się do najbardziej niekorzystnych zapisów, szkoda tylko że pan prezydent nie wymienił które postulaty miasta zostały przyjęte a które odrzucone (bo rozumiem że projekt planu który wisi na BIP'ie jest sprzed zgłaszania uwag)

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ta ... ja-tarnow/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Ricardo pisze:Maleńki plus dla "Rozsądnego" bo jak się okazuje jednak coś w tej sprawie po cichu robili, w przesłanych uwagach urząd miasta odniósł się do najbardziej niekorzystnych zapisów, szkoda tylko że pan prezydent nie wymienił które postulaty miasta zostały przyjęte a które odrzucone (bo rozumiem że projekt planu który wisi na BIP'ie jest sprzed zgłaszania uwag)

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ta ... ja-tarnow/" onclick="window.open(this.href);return false;
Senacka komisja kultury za siedzibą Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej w Tarnowie. Do akceptacji projektu posła Marka Sowy, podczas posiedzenia senatorów przekonywał prezydent Roman Ciepiela wraz z przedstawicielami samorządu.

http://www.rdn.pl/news/senat-instytutem ... -warszawie" onclick="window.open(this.href);return false;

Ojej ! Jak to??? Toć poseł Bernadzki, ten Tarnowianin z Proszowic, twierdził, ze decyzja zapadła !!! Podobno premierzy już to uzgodnili !To Senat RPO jest teraz w opozycji do rządu ??? :lol: :lol: no i pytanie zasadnicze: CZY SENAT JUŻ POINFORMOWAŁ POSŁANKĘ ANNĘ CZECH ! To jest kluczowe w tej sprawie,by mogła wiedzieć jak ma głosować... :lol: :lol: :lol:
BTW: Pochwalę Romana za przebiegłość. Roman jak widać coś działa. prezentacje, spotkania z senatorem. Nie sądzę, aby nie wiedział o tym wcześniej od Sowy... Cwana zagrywka. :mrgreen:
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: hurricane »

Sugerujesz, że Romek idzie ku nowoczesnej idei? Oj, to się Robert "zrobię Was w wała" zdziwi.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Senacka komisja pod zarządem senatora PO z Krakowa - kolegi Ciepieli :) Senat dopiero będzie głosował.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Jan Kowalski pisze:Senacka komisja pod zarządem senatora PO z Krakowa - kolegi Ciepieli :) Senat dopiero będzie głosował.
Senator PiS też głosował za poprawka.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

hurricane pisze:Sugerujesz, że Romek idzie ku nowoczesnej idei? Oj, to się Robert "zrobię Was w wała" zdziwi.
jestem tego wręcz pewien. Sowa i Ciepiela z jednego zarządu województwa się wzięli przecież. A Robert się zdziwi. Roman od jakiegoś czasu buduje zaplecze, które jednocześnie odbiera szanse Robertowi .

Senacka komisja to w większosci senatorowie Pis. Tutaj sensacji nie ma. Zreflektowali się po czasie.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Mr Greenback pisze:
Senacka komisja to w większosci senatorowie Pis. Tutaj sensacji nie ma. Zreflektowali się po czasie.
Tam chyba jest po równo. Z tego co kojarzę, to co najmniej dwóch senatorów było za. Ale to wciąż tylko komisja, która będzie rekomendowała Senatowi.
Ostatnio zmieniony 15-02-2018, 12:17 przez Jan Kowalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Równi nie jest... 8 z Pis, 7 z PO . https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/user ... 0/729a.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest Tarnów.Idzie do głosowania. Teraz będziemy sprawdzać.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Oglądam.Zobaczymy co będzie...


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

No i niestety potwierdzenie tego, o czym pisaliśmy w wątku wcześniej. Tarnów ma problem demograficzny. Ludzi powyżej 65 roku jest więcej niż ludzi poniżej 19 roku.
http://temi.pl/temi/tarnow/41-tarnownew ... malopolsce

Na 100 kobiet przypada 112 mężczyzn, jeszcze do niedawna 109. Czyli duża część mężczyzn wyjechała za pracą.

Nic tylko czekać, jak zaczną się za parę lat problemy, bo szkoły będą puste.


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: kari »

Obecnie, biorąc pod uwagę średnią wieku, jesteśmy najstarszymi mieszkańcami Małopolski. Statystyczny mieszkaniec Tarnowa ma 43 lata.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Dokładnie
a teraz tak na szybko porównałem rocznikowo Tarnów i Sącz i powiem, że sam się zaskoczyłem.
No bo ludzi w przedziale poprodukcyjnym czyli kobiety 60+ mężczyźni 65+
sądeczan jest tylko 64 % tego co tarnowian,
ale...
w wieku do 29 lat
tarnowian jest 32 801, a sądeczan 28 697 tys. Czyli właściwie do przedziału młodych ludzi, miasta się zrównały.
Ale co więcej i tu niespodzianka
6latki się wyrównały i od 5 rocznika w dół jest więcej sądeczan.
Nowy Sącz nas demograficznie prześcignął. za 8 lat jak będą statystyki do 14 roku życia, to w Tarnowie będzie mniej młodych ludzi niż w Sączu. Nawet nie wiedziałem, że to już tak jest.
A to jest 2016 rok, danych za 2017 jeszcze nie ma.
Najmłodszy rocznik sądeczan jest większy od nas o 10%. A patrząc na to, że pod Sączem jest więcej młodych niż pod Tarnowem, to raczej nie będzie lepiej. Z samego narybku aglomeracyjnego nie mamy szans. Jak dożyjemy w tym mieście starości, a nic się nie zmieni to na bank Tarnów będzie już mniejszy.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: hurricane »

Dlatego ja uważam, że na teraz szansą Tarnowa jest stać się "sypialnią" Krakowa, gdy wreszcie wszystkie zakończone inwestycje pozwolą na czas dojazdu poniżej godziny pociągiem klasy lokalnej (nie premium), a łączny czas dojazdu do pracy zmieści się w 1,5 godziny, czyli samochód --> P+R --> pociąg --> tramwaj/autobus będzie to akceptowalne dla ludzi (już teraz ludzie z jednego końca Krakowa na drugi lub z podmiejskich wsi do centrum jeżdżą i po 1,5h do 2 h w jedną stronę). Możemy przyciągnąć pracujących w Krakowie tańszymi mieszkaniami, niższymi kosztami eksploatacji, podatkami itp... I po kilkunastu latach ci pracujący w Krakowie, ale mieszkający w Tarnowie i dotąd zakorzenieni w Krakowie będą przenosić i/lub tworzyć potencjał w Tarnowie. Wielu dzisiejszych młodych, którzy wyruszyli do Krakowa być może wróci wtedy odnawiając rodzinne powiązania. Można to nazwać swoistą reurbanizacją, choć może nie taką klasyczną.

Tyle, że to jest plan i strategia na lat kilkadziesiąt a nie "od wyborów do wyborów".


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Nie widzę tego hurricane. Rozumiem to wszystko, bo nieraz o tym myślałem i powiem ci tak. Jak dojeżdżasz z Tarnowa do Krakowa bo tu mieszkasz i masz rodzinę to jest ok. Jak w drugą stronę to różnie z tym bywa. Powiem ci, że ludzie z Krakowa nieraz do Niepołomic nie chcą dojeżdżać. Nie widzę tego. Każdy raczej myśli, że kupi mieszkanie w Krakowie, droższe, ale to jest również inwestycja na przyszłość.
To tak jakby odwrócić, jakby ktoś z nas chciał kupić mieszkanie w Dąbrowie, bo trochę tańsze i dojeżdżać do Tarnowa do pracy. To na tej samej zasadzie.
Może ktoś taki będzie ale to na palcach jednej ręki wg. mnie.

Ja to powiem tak. Tarnów ma dobre położenie geograficzne jeżeli chodzi o transport, autostrada, kolej, rzeka niedaleko do Wisły. I tu też na lata lobbing a nie od wyborów do wyborów.
Dwa w Tarnowie widzę, że jest problem z mocą lokalnych polityków. Tzn. samo to jak senator z okręgu tarnowskiego jest z Krakowa, świadczy, że politycy stąd nie mają jakiejś takiej siły. Nie wiem z czego to wynika. Ale dla mnie jako zwykłego szaraka tak to wygląda. Może się mylę.
A trzy, jak na miasto aspirujące do gonienia Rzeszowa w Tarnowie musi prędzej czy później powstać szkoła wyższa z prawdziwego zdarzenia i lotnisko. Inaczej to miasto osiągnęło górny pułap którego nie przeskoczy.

ODPOWIEDZ