Tarnów dramatycznie się kurczy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Trishelle pisze:Według GUSu:

Kraków: 4 635,26 (średnia brutto)
Tarnów: 3 791,71 (średnia brutto)
Nowy Sącz: 3 416,14 (średnia brutto)

Średnia pensja to zaledwie niepełne 900 PLN BRUTTO różnicy. Ja nie wiem skąd bierzecie te dane o różnicy 3x, 4x.
Średnia kłamie, bo nie liczą osób w firmach jedno osobowych. W Krakowie to jednak specjaliści tacy jak lekarze, prawnicy programiści biorą konkretną kasę. Nie wiem czy 3-4 razy tyle co w Krakowie ale drugie tyle to z pewnością. Takze Potatoe z tej strony może ocenia...
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell


Cubaza
Rhetor
Posty: 3789
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Cubaza »

defekator pisze:Jeżeli chodzi o specjalistów chociażby programistów - to taka różnica może być.
Już niekoniecznie. Ostatnio spotkałem się z kilkoma ofertami w Tarnowie które nie odbiegały znacznie od Krakowa.


Jacu
Obywatel
Posty: 98
Rejestracja: 16-09-2009, 00:07
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jacu »

Mr Greenback pisze:
Trishelle pisze:Według GUSu:

Kraków: 4 635,26 (średnia brutto)
Tarnów: 3 791,71 (średnia brutto)
Nowy Sącz: 3 416,14 (średnia brutto)

Średnia pensja to zaledwie niepełne 900 PLN BRUTTO różnicy. Ja nie wiem skąd bierzecie te dane o różnicy 3x, 4x.
Średnia kłamie, bo nie liczą osób w firmach jedno osobowych. W Krakowie to jednak specjaliści tacy jak lekarze, prawnicy programiści biorą konkretną kasę. Nie wiem czy 3-4 razy tyle co w Krakowie ale drugie tyle to z pewnością. Takze Potatoe z tej strony może ocenia...

Dokładnie.
Jeśli dobrze pamiętam, to wg tych samych danych, różnica w zarobkach pomiędzy Warszawą, a Krakowem wynosiła jakieś 1000 zł (oczywiście na korzyść w Warszawy).
Ja w rodzinie mam osobę, która pracowała w hotelu w Krakowie (znana sieć hoteli) i zarabiała 2400 zł netto (specjalista ds. marketingu, organizacja szkoleń, konferencji itp).
Po jakimś czasie otrzymała propozycję objęcia takiego samego stanowiska, w hotelu tej sieci w Warszawie - zarobki 4500 zł netto.
Różnica, ponad 2000 zł, a więc ponad 2 x tyle, ile podaje GUS :)


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: krzychu »

Ja myślę zrobić tak : Jechać do Warszawy do ambasady Izraela prosić o azyl
LA ARTE


Potato
Obywatel
Posty: 22
Rejestracja: 01-06-2017, 15:17

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Potato »

Przedstawilem sytuacje tylko i wylacznie z perspektywu mojego zawodu.
Nie napisalem, ze w Krakowie jest wspaniale.
Napisalem, ze chetnie bym do Tarnowa wrócił i zamieszkał z rodziną.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Ricardo »

W Banku Danych Lokalnych GUS dostępne są dane jeśli chodzi o saldo migracji dla gmin... postanowiłem więc zobaczyć jakie jest zbiorcze saldo migracji całej aglomeracji tarnowskiej... Wychodzi - 266 (przy ok -400 dla samego miasta) także jest źle (w podobnych miastach w Polsce saldo migracji dla aglomeracji jest znacznie korzystniejsze), to co powoduje że liczba mieszkańców w aglomeracji właściwie pozostaje bez zmian to wysoki przyrost naturalny w podtarnowskich gminach, podobna sytuacja jest w przypadku aglomeracji Nowego Sącza
Saldo migracji w ujęciu Miejskich Obszarów Funkcjonalnych

Piotrków Trybunalski -113
Grudziądz -88
Tczew +34
Elbląg -137
Świdnica -113
Opole +177
Leszno +200
Konin -309
Gorzów Wlkp. +430
Mielec -145
Rzeszów +1880
Bielsko-Biała +549
Nowy Sącz -100
Tarnów -266
Starachowice -198
Kielce +208
Ełk +374
Białystok +1092
Skierniewice -38
Siedlce +100


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Trishelle »

Podasz mi link, z któego to masz? Chętnie zaglądnę. Jeśli mogę się czepić, to to zestawienie trochę rozmywa obraz, bo są tutaj miasta dużo mniejsze (u których mały spadek w wartości liczbowej jest większy procentowo - np. Piotrków, Świdnica, Starachowice, Mielec), miasta sporo większe - Białystok, miasta wojewódzkie - Gorzów, przedmieście Gdańska jakim jest Tczew i leżący pośrodku niczego Ełk. Jedyne do czego najbardziej można przyrównać Tarnów, to Elbląg. Wartoby było zerknąć na Wałbrzych, Legnicę, Kalisz, Koszalin itd.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Kiedyś GUS wydał taki biuletyn z tablicą, gdzie było rozpisane, kto z jakiego do jakiego samorządu dokonuje meldunku i pamiętam, że jak to dwa lata temu liczyłem to wychodziło, że licząc saldo samego Tarnowa i okolicznych gmin to powinno być w Tarnowie 118 tys.
Demografia miasta jest trochę inna. Inny model rodziny był w latach 80.
Ale w tej bazie danych lokalnych można wybrać wszystkie samorządy i sprawdzić saldo migracyjne z zagranicą. W roku 2016 było dodatnie w PL jak i małopolsce, ale w Tarnowie dalej coś około -200. I półrocze 2017 także podobne. I było tylko 13 samorządów z saldem powyżej minus 100. Tarnów drugi za Rudą Śląską. Jak popatrzy się parę lat wstecz to Tarnów z pierwszej 5 nie wychodzi. Tutaj też jak się pomnoży parę dobrych lat średnio razy 200 osób to ubywa parę tysięcy.
Problemy z migracją mają właśnie miasta gdzie upadł przemysł tak jak Tarnów, Stalowa wola, oraz miasta gdzie ludność jest związana z zagranicą, czyli Śląsk, Opole, Mazury.
Pamiętacie te artykuły, gdzie Tarnów był 1 miastem emigracyjnym wg NSP 2011. I to były dane dla osób przebywających ponad 3 miesiące. Wynosiły coś ok 7,5 %. Ale pamiętam, że jak zebrać dane osób z NSP, które obecnie były za granicą to wychodziło już ponad 12%, a był 2011.

Problemem Tarnowa jest też to, że pod Tarnowem poza Wojniczem nie ma stref inwestycyjnych. Gdyby w każdej gminie była strefa i niech rocznie jedna firma produkcyjna zawita, to jakby inaczej to wszystko wyglądało.

A tu tak półżartem:
Kujawski Tarnów
Byłe miasto wojewódzkie w latach 90 - 123 tys. ludzi, tak samo mają zakłady azotowe. Ludność tak samo ucieka do większych miast, na wieś i za granicę:)
http://www.pomorska.pl/wiadomosci/wlocl ... ,11596042/

https://www.youtube.com/watch?v=mlWlOwjD4R4
https://www.youtube.com/watch?v=B4fWhwE-ijM


Exyou
Proedroj
Posty: 328
Rejestracja: 28-03-2011, 14:45

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Exyou »

W Tarnowie jest dziadostwo ale na szczęście do takiej sytuacji jak we Włocławku jeszcze sporo nam brakuje.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Ricardo »

WSK pisze:Kiedyś GUS wydał taki biuletyn z tablicą, gdzie było rozpisane, kto z jakiego do jakiego samorządu dokonuje meldunku i pamiętam, że jak to dwa lata temu liczyłem to wychodziło, że licząc saldo samego Tarnowa i okolicznych gmin to powinno być w Tarnowie 118 tys.
Wszystkie aktualne tablice dla gmin są tu: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat" onclick="window.open(this.href);return false;


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Za 2016 dane szczegółowe dla Tarnowa są takie:
saldo ogółem migracji wewnętrznej -209 osób
- saldo Tarnów powiat -165 osób
- saldo Tarnów - Kraków (Kraków to właściwie jedyny ośrodek poz powiatem tarnowskim, gdzie osoby wymeldowują się, pozostałe jak Wrocław, Warszawa, Rzeszów to parę osób) - saldo -56 osób( 122 uciekły, 66 się zameldowało, parę lat temu tego nie było, tzn. ciut więcej wymeldowywało się do Krakowa, ale prawie nikt nie wracał)
- razem 211 osób - czyli to główny kierunek uciekania osób przy migracji wewnętrznej - wieś plus Kraków

Licząc nawet 250 osób, bo co roku się zmienia, razy od 1996 do 2017 - 21 lat to daje tylko ok 5 tys. osób. A z Tarnowa ubyło ok 13 tys.

No i jak wiemy to statystyka tylko meldunków, a na pewno też niektórzy wyjeżdżają do Wrocka, Katowic, Wawa. Ale tam wychodzi na to tylko pomieszkują.

Reasumując
Z Tarnowa ubyło w 2016 roku 534 osoby
współczynnik migracji wewnętrznej do osób znikających z miasta 534/209 - daje 2,5 i do powiatu tarnowskiego 534/165 = 3,2

jak podzielimy 13 tys. osób( od 96 do 2016 tyle ubyło ), / 5 tys. daje to 2,6 osób - mniej więcej się zgadza
czyli na około 2,5 osoby znikającej z miasta, tylko 1 migruje do Krakowa i na wieś.
Jak przejrzymy te statystyki to drugie tego co ucieka w migracji wewnętrznej to emigracja.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: WSK »

Nie mogę już edytować poprzedniego wpisu, ale porównałem demografię Sącza, Tarnowa, i powiatów nowosądeckiego i tarnowskiego. I niestety nie wygląda to dobrze. Tzn. Wcale za wyludnianie nie odpowiada wyjeżdżanie ludzi pod miasto. Problem to po prostu demografia. Porównywałem lata 2006 i 2016. I tak jak Tarnowian po prostu było więcej, tak przez 10 lat ludzi w przedziale wieku od 0 do 14 lat w obu miasta prawie, że się zrównała. To tylko 7 % różnicy. Co znaczy nie więcej, nie mniej, że młodych Tarnowian i Nowosądeczan jest ilościowo prawie, że tyle samo.
Więcej osób w 2016 wyjechało z Sącza w ramach migracji krajowej. Do swoich powiatów na wieś stosunek jest ten sam, tzn. Dla Tarnowa 165 osób, dla Sącza 122 osoby, ale patrząc na wielkość miast jest to ten sam odsetek. Z tym, Sącz ma saldo z Krakowem ponad dwa razy większe. Ale Sącz nie ma właściwie emigracji meldunkowej za granicę. I tutaj mi się wydaje, że jest całe źródło. Tzn. parę tysięcy młodych Tarnowian wyjechało ale za granicę. Tak samo z powiatu tarnowskiego, ale tam był inny model rodziny w latach 80 i nie jest to teraz zauważalne.
I jeszcze zacząłem się zastanawiać nad jednym. Czy młodzi ludzie po prostu nie wyjechali pod Tarnów i stąd ta różnica w demografii. Sprawdziłem tak samo powiaty tarnowski i nowosądecki i niestety nie. Jest wręcz przeciwnie. Starych nowosądeczan pod miastem jest mniej niż tarnowian, ale potem demografia się odwraca i rozjeżdża, młodych nowosądeczan pod miastem jest ilościowo więcej niż tarnowian.
Za wyludnianie się miasta ma wpływ głównie emigracja i demografia. W Nowym Sączu na taką samą skalę ludzie wyprowadzają się pod miasto, a ludność tak drastycznie nie zmniejsza się.
Niestety

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

https://www.zvami.tv/wiadomosci/4005,se ... -tarnowowi" onclick="window.open(this.href);return false;. Dbamy o Tarnów,dbamy o Tarnów..... ;) ;) :lol:
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11637
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: defekator »

Ale oni wszyscy są wkur***jący.

Postawę większości posłów PIS pominę bo tu nawet nie ma co komentować, widać wyraźnie jakie mają priorytety, i że nie jest to dobro miasta. Tarnowianie frajerzy wybrali do koryta i niech teraz spadają. Do kolejnych wyborów gdzie znowu frajerom naobiecujemy cuda na patyku. Plus dla tych dwóch posłów którzy zagłosowali inaczej - co więcej nic złego ich z tej okazji nie spotkało - co w jeszcze gorszym świetle stawia pozostałą czwórkę bo wychodzi, ze mogli wesprzeć Tarnów tylko nie chcieli.

Ale zachowanie magistratu też pierwsza klasa. W momencie gdy już praktycznie klamka zapadła, że instytut będzie w Warszawie oni biorą się za lobbing na Facebooku. Tu na usta cisną się naprawdę niecenzuralne słowa. Odnoszę wrażenie, że do momentu gdy nie zajęły się tym media magistrat nawet nie wiedział, że coś takiego powstaje. Brawa dla rozsądnego prezydenta - po raz kolejny wspaniały pokaz skuteczności i kompetencji.

Ogólnie doskonałym podsumowaniem jakich mamy tarnowskich polityków tak z jednej jak i drugiej bandy, bo inaczej tego nie da się nazwać, pokazuje to, że w tej sprawie najwięcej dla Tarnowa zrobił poseł Nowoczesnej z Krakowa.... masakra. Przyjdą wybory i ludzie znowu zagłosują na miernoty z plakatów tylko dlatego, że obok jednych jest napis "PIS" a obok drugich "PO" - a potem przez następne 4 lata będzie standardowy płacz, że miasto w stagnacj i nie idzie do przodu.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

defekator pisze:Ale oni wszyscy są wkur***jący.

Postawę większości posłów PIS pominę bo tu nawet nie ma co komentować, widać wyraźnie jakie mają priorytety, i że nie jest to dobro miasta. Tarnowianie frajerzy wybrali do koryta i niech teraz spadają. Do kolejnych wyborów gdzie znowu frajerom naobiecujemy cuda na patyku. Plus dla tych dwóch posłów którzy zagłosowali inaczej - co więcej nic złego ich z tej okazji nie spotkało - co w jeszcze gorszym świetle stawia pozostałą czwórkę bo wychodzi, ze mogli wesprzeć Tarnów tylko nie chcieli.

Ale zachowanie magistratu też pierwsza klasa. W momencie gdy już praktycznie klamka zapadła, że instytut będzie w Warszawie oni biorą się za lobbing na Facebooku. Tu na usta cisną się naprawdę niecenzuralne słowa. Odnoszę wrażenie, że do momentu gdy nie zajęły się tym media magistrat nawet nie wiedział, że coś takiego powstaje. Brawa dla rozsądnego prezydenta - po raz kolejny wspaniały pokaz skuteczności i kompetencji.

Ogólnie doskonałym podsumowaniem jakich mamy tarnowskich polityków tak z jednej jak i drugiej bandy, bo inaczej tego nie da się nazwać, pokazuje to, że w tej sprawie najwięcej dla Tarnowa zrobił poseł Nowoczesnej z Krakowa.... masakra. Przyjdą wybory i ludzie znowu zagłosują na miernoty z plakatów tylko dlatego, że obok jednych jest napis "PIS" a obok drugich "PO" - a potem przez następne 4 lata będzie standardowy płacz, że miasto w stagnacj i nie idzie do przodu.
Dokładnie. To jest po prostu żenada. Jak w moim podpisie.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

ODPOWIEDZ