Wycinka drzew w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".

Bastekxyz
Archont
Posty: 934
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Bastekxyz »

Tydzień temu byłem w "Lasku Sośnina" i wówczas wycinka drzew była rozpoczęta w centralnej części gdzie przeszło 20 lat temu była polana, na której stał dom, oraz przy działkach przyległych do ulicy Mokrej, gdzie przed laty były pola uprawne, które przerodziły się w łąkę.

Wszystko wskazuje na to, że obecnie właściciele tych terenów przywracają je do stanu sprzed lat (wskazują na to zdjęcia z rdn, na których widać linię energetyczną, która jest poprowadzona przez polanę przy ul. Mokrej).

Nie wiem co zmieniło się przez ostatni tydzień, ale jeśli wycinka dotyczy tylko tych 2 miejsc to nie ma co się martwić, bo otoczenie alejek nie zostanie naruszone.

Podział działek:
Obrazek

Tak to wyglądało w roku 2007:
Obrazek

A tak w 2015:
Obrazek

I żeby była jasność: zależy mi na tym parku, bo sam z niego korzystam ale wydaje mi się że niektórzy wpadli w zbyt wielką panikę.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

Dobrze rozumiem, że ktoś ma prywatny teren, na którym zasadził sobie drzewa i po którym chodzą ludzie, a teraz jak wyciął kilka drzew, to ci ludzie którzy tamtędy chodzą, oburzają się na niego?
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Goscinny »

A skąd wiesz, że je zasadził? Ma teren z drzewami i teraz je wytnie - na wszelki wypadek, póki wolno.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: defekator »

A co to zmienia czy zasadził, czy kupił już z drzewami czy też te drzewa to są samosiejki?
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

Goscinny pisze:A skąd wiesz, że je zasadził? Ma teren z drzewami i teraz je wytnie - na wszelki wypadek, póki wolno.
Może kupił z drzewami. Ale to wciąż są jego drzewa. Dziwne, że ludzie bardziej zastanawiają się nad tym wycinaniem, niż nad tym "póki wolno". Co to w ogóle znaczy, "póki wolno" zarządzać własnością? To jest normalność.

Tu jeszcze taka notka:

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,4 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.


http://www.lasy.gov.pl/nasze-lasy/polskie-lasy" onclick="window.open(this.href);return false;

Wycinka nawet tysiąca drzew, to kropla. Hałas jest dlatego, że dzieje się to w atrakcyjnych miejscach, gdzie mieszkają już ludzie (zapewne po wcześniejszym karczowaniu miejsca na ich dom). Miasto swoje atrakcyjne tereny sprzedaje zamiast zadrzewiać, więc wszyscy czepiają się prywatnych właścicieli, że wycinają swoje drzewa.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: defekator »

Jan Kowalski pisze: Co to w ogóle znaczy, "póki wolno" zarządzać własnością? To jest normalność.
To powinna być normalność. Ale jak widać nie jest - tak w przypadku drzew jak i ziemi rolnej. Dlatego tną na potęgę - zwłaszcza, że zapowiedziano już zmiany w ustawie dotyczące wycinki.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

Ustawa ma lekkie uchybienia, ale założenie jest bardzo dobre. Ustawa o ziemi ma założenie dobre, ale przekombinowali. Szkoda, ze tam nie chcą prostować sytuacji.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: bart11 »

Dla niedowiarków porównanie wzrostu zalesienia w Tarnowie: http://tarnow.retromapy.pl/#map=17/2336 ... 9665/L3/R9" onclick="window.open(this.href);return false;

- http://tarnow.retromapy.pl/#map=16/2340 ... 3822/L3/R9" onclick="window.open(this.href);return false; - Lasek Lipie


Bastekxyz
Archont
Posty: 934
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Bastekxyz »

Z ciekawości poszedłem dziś do Lasku Sośnina żeby zobaczyć na własne oczy co tam się wydarzyło bo w miejscowych mediach zdjęć jak na lekarstwo. Poniżej album dla zainteresowanych:
http://imgur.com/a/wCt2u" onclick="window.open(this.href);return false;


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Kirk »

Też mnie zatkało jak byłem w tym parku kilka dni temu na spacerze z dzieckiem.
Park Sośnina kiedyś...
Niechcący dałem linka do Twoich zdjęć Bastekxyz :)
To co obstawiamy? Powstaną "szeregowce", Biedronka czy coś jeszcze?

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: lll »

Nie bardzo rozumiem odbiór tych zdjęć. Bo jak dla mnie to tam jest raczej oczyszczanie terenu. Wycięta jakaś gałęziówka i młode drzewa. W dodatku na terenie prywatnym. Widzę tu nawet pewną analogię do tego, co planuje w Parku Strzeleckim uczynić Ciepiela.


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Kirk »

Pierwszy raz widzę coś takiego w tym miejscu na taką skalę, a bywam w tym parku od dziecka. Druga sprawa to dziwne, że zbiegło się to w czasie z tą kontrowersyjną ustawą, no bo raczej nie uwierzę w to, że te wycinki nie miały z nią nic wspólnego.
Sporo ludzi patrzy na ten drzewostan jako na całość parku nie wiedząc, że ma on tylu właścicieli, ja też zawsze traktowałem to z rozpędu jako jedną całość ograniczoną ulicami i parkingiem. Wystarczyłaby w takim razie informacja o terenie prywatnym tak jak na jednym z zamieszczonych tu zdjęć i z głowy.


aaee
Archont
Posty: 642
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: aaee »

Wycinka idzie pełną parą w całym mieście. Na Kochanowskiego pozbyli się akurat w dobrym celu odsłonięcia nasypu kolejowego przy wiadukcie.
Ale na ul. Giełdowej to typowa wycinka pod nową budowę ;P


pilips1982
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 23-09-2016, 21:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: pilips1982 »

Wg mnie nic nikomu do tego co jest u mnie (czytaj na prywatnej działce). Można się kłócić, argumentować nt. wycinki drzew na terenach miejskich, czy przez Lasy Państwowe. Natomiast od prywatnej własności wara. Szczególnie tym, którzy (jak w przypadku Sośniny) korzystali z prywatnego terenu jako terenu ogólnodostępnego do rekreacji, a teraz mają pretensje o to, że ktoś zajmuje się swoją własnością.
Chronić oczywiście należy pomniki przyrody i poprawić w ustawie ochronę ptaków gniazdujących (powstrzymać wycinkę w czasie ochronnym).


pilips1982
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 23-09-2016, 21:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: pilips1982 »

Jeszcze ad vocem. Wycinka w mieście nie szła by "pełną parą", gdyby przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych terenach były znormalizowane wiele lat temu. Obecnie po prostu właściciele, powstrzymywani skutecznie cenami i zgodami za ścięcie drzew na swoich działkach nadrabiają wieloletnie zaległości. Sprawa pewnie uspokoi się w przeciągu kilku miesięcy, straci na dynamice, a kolejne wycinki będą przechodziły niezauważone z racji na o wiele mniejszą skalę (rozłożą się mocno w czasie).

ODPOWIEDZ