Powiększenie granic miasta

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Tym czasem dane GUS-u za rok 2010 nieco niepokojące przynajmniej dla mnie, to że Tarnów się wyludnia to żadna nowość, ale powoli kryzys demograficzny ogarnia aglomerację. Co prawda aglomeracja Tarnowska jako całość zanotowała jeszcze wzrost liczby mieszkańców o nieco ponad 1000 osób jednak w przekroju poszczególnych gmin nie wygląda to już tak różowo. Wzrost zanotował Skrzyszów, spadek m. Tarnów, i uwaga... gmina Tarnów. Pozostałe gminy utrzymały populację na mniej więcej niezmienionym poziomie z tendencją lekko wzrostową. Niepokoi mnie wyludnianie się gminy Tarnów, co ciekawe szybsze niż samego miasta... za bardzo nie umiem stwierdzić co może być tego powodem... bo chyba nie "ucieczka na przedmieścia". Czyżby wiec nie było tak że ludzie faktycznie od nas uciekają, a wzrost populacji w przekroju aglomeracji to tylko zasługa wysokiego przyrostu naturalnego w ościennych gminach...


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Ricardo, o link do danych, ewentualnie źródło chciałbym Ciebie poprosić. Bo chciałbym dokładnie sobie poczytać na ten temat...
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Właśnie, podaj jakieś linki bo tutejsi na świeczniku twierdzą że jest inaczej, jest wszystko oki i to oczywiście ich zasługa :].
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Tutaj nie ma za bardzo co filozofować, bowiem ludzie z Tarnowa wyjeżdżają i będą wyjeżdżać. I myślę, że nawet Ci co koloryzują zdają sobie z tego sprawę. Tarnów nie jest zagłębiem, które przyciąga do siebie ludzi pod względem zarobkowym, zatem zawsze ludzie stąd będą wyjeżdżać. Jednak do najbliższych większych miast ma 80 km i w obrębie kilkunastu kilometrów, będzie przyciągał ludzi. (oni robią skok w górę, a Tarnowianie w górę wyjeżdżając do większych miast). To naturalne. Zastanawia mnie skąd w powiecie tarnowskim coroczny wzrost liczby ludności, bowiem, o ile można wytłumaczyć migrację na przedmieścia miasta, o tyle dalsze gminy to gminy nieuprzemysłowione, i jedynym wytłumaczeniem jakikolwiek wzrost ludności myślę, że można tłumaczyć przyrostem naturalnym, jak i pracą na zachodzie. Myślę, że nie ma szans zmienić demografii Tarnowa jak i całej aglomeracji, do momentu, kiedy uczelnia Tarnowska będzie uczelnią z pełną kadrą, gdzie każdy kierunek będzie trwał 5 lat i kończył się tytułem magistra. Kraków dużo zawdzięcza studentom. Proszę zwrócić uwagę, że takie miasta jak Wrocław, Poznań, Katowice, Warszawa, Gdańsk, to są miasta studenckie. O losach miasta decydują także zwykli ludzie. Te miasta to odkurzacze talentów z całej Polski, w mojej grupie na studiach 3 osoby były z Krakowa bądź okolic, reszta głównie z 1/5 części Polski.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Ostatnio zmieniony 28-11-2010, 22:24 przez Ricardo, łącznie zmieniany 3 razy.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

@edit:

Patrzę teraz na bazę GUS na 2009 i są troszkę inne dane niż na tej stronie odnośnie wyborów, także trochę zrobiłem niepotrzebne zamieszanie bo GUS jest jednak trochę bardziej wiarygodny Powiem może jak to wyszło. Po prostu wpadła mi do rąk ta stronka odnośnie wyborów i postanowiłem sobie sprawdzić dane za rok wcześniejszy które wziąłem z GUS-u a nie wpadło mi to do głowy żeby sprawdzić wiarygodność tych niby oficjalnych danych ... mój błąd... ale żeby sie zrehabilitować to zachęcam do przejrzenia danych na portalu GUS-owskim.

Liczba ludności w ostatnich 5 latach

http://www.stat.gov.pl/bdr_n/app/dane_p ... p_typ=HTML

Migracje w Tarnowie za rok ubiegły

http://www.stat.gov.pl/bdr_n/app/dane_p ... p_typ=HTML


komodus
Obywatel
Posty: 9
Rejestracja: 11-12-2010, 12:00

Post autor: komodus »

nie sądzę, by od tego lepiej było.
KROTON

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1416
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Post autor: rzuf »

sądze że od tego byłoby lepiej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


borys
Obywatel
Posty: 25
Rejestracja: 18-11-2010, 16:51
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: borys »

rzuf pisze:sądze że od tego byłoby lepiej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
podtrzymuje :mrgreen:


Roberto
Archont
Posty: 787
Rejestracja: 15-09-2009, 17:42

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: Roberto »

W ramach ciekawostki; z ostatniego papierowego wydania Tarnów.in wynika, że w promieniu 10km od tarnowskiego rynku żyje ok... 200 tys. ludzi. I że Tarnów jest wśród nielicznych, których granice się nie zmieniły od dekad, w naszym przypadku od 50 lat.


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: wejss »

Roberto pisze:W ramach ciekawostki; z ostatniego papierowego wydania Tarnów.in wynika, że w promieniu 10km od tarnowskiego rynku żyje ok... 200 tys. ludzi. I że Tarnów jest wśród nielicznych, których granice się nie zmieniły od dekad, w naszym przypadku od 50 lat.
Sama gmina Tarnów ma prawie 26 tyś ludzi a Gmina Lisia Góra 15 tyś, gmina Skrzyszów 14 tyś. Już dawno powinno się je w całości lub przynajmniej w jakiejś części przyłączyć do miasta.

Awatar użytkownika

sybirak
Prytan
Posty: 270
Rejestracja: 17-02-2010, 16:51

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: sybirak »

To nie lepiej Rzeszów przyłączyć? Ma dużo więcej.
A na poważnie. Co takiego zaoferuje miasto tym gminom w zamian? I dlaczego większość nowych domów w podtarnowskich gminach pobudowana została przez byłych mieszkańców Tarnowa?
Spór nauki z religią zakończył się z chwilą zamontowania pierwszego piorunochronu w kościele.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: LordRuthwen »

sybirak pisze:To nie lepiej Rzeszów przyłączyć? Ma dużo więcej.
A na poważnie. Co takiego zaoferuje miasto tym gminom w zamian? I dlaczego większość nowych domów w podtarnowskich gminach pobudowana została przez byłych mieszkańców Tarnowa?
Dlaczego? Mogę ci odpowiedzieć, bo jestem jednym z nich: bo mam dość mieszkania w bloku i słuchania jak sąsiad spuszcza wodę w kiblu, bo mam dość płacenia co miesiąc wysokiego haraczu za to, że mogę tam mieszkać, mam dość wychodzenia rano na parking i stwierdzania, że znów ktoś mi przerysował samochód. Są działki w mieście, ale ich ceny są wzięte z kosmosu, przykład: działka rolna z warunkami zabudowy o powierzchni 10a w Tarnowie na Gumniskach to 130 tys zł, taka sama pół km dalej, w Skrzyszowie, to już połowa tej ceny.
A co miasto jest im w stanie zaoferować? Wg mnie niewiele. Komunikacja miejsca leży i kwiczy, miejskiej siatki połączeń z ościennymi gminami nie ma i pewnie jeszcze długo nie będzie, w zasadzie to chyba tylko szkolnictwo i kultura, bo niewiele jest gmin, które posiadają swoje szkoły średnie, kina czy teatry.
Na przykładzie Krzyża czy Klikowej można stwierdzić, że o drogach asfaltowych to można pomarzyć, a mi gmina sama zaproponowała wyasfaltowanie drogi przed domem, pewnie jeszcze ze 2-3 lata miną, ale zrobią.

Ok, rozumiem, dużo mniejsze koszty utrzymania bo i dróg mniej a podatników coraz więcej. Co nie zmienia faktu, że miasto nie ma obecnie nic do zaoferowania.

Awatar użytkownika

sybirak
Prytan
Posty: 270
Rejestracja: 17-02-2010, 16:51

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: sybirak »

LordRuthwen pisze: Ok, rozumiem, dużo mniejsze koszty utrzymania bo i dróg mniej a podatników coraz więcej. Co nie zmienia faktu, że miasto nie ma obecnie nic do zaoferowania.
Ależ mi właśnie o to, co Ty napisałeś w całym poście, chodziło. Chcą przyłączać nie oferując w zamian nic oprócz pogorszenia (np. większe podatki, mniejsze inwestycje).


PS. Pozdrowienia z podtarnowskiej gminy przesyła były mieszkaniec Tarnowa. :lol:
Spór nauki z religią zakończył się z chwilą zamontowania pierwszego piorunochronu w kościele.


Frytek
Proedroj
Posty: 461
Rejestracja: 04-07-2012, 11:18

Re: Powiększenie granic miasta

Post autor: Frytek »

Klikowa doczekała się wreszcie chodnika do granicy miasta, nowy asfalt pojawi się wiosną :D powoli Klikowa zaczyna wyglądać jak gmina :D

ODPOWIEDZ