Darmowy internet dla każdego

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.

Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

W większości podstawowego oprogramowania mamy liczniki. przynajmniej w tych "lepszych" urządzeniach.
Z zewnętrznych ciekawe są : NetLimiter oraz MagiTime - ten ostatni ma mozliwość ustawienia taktowania i ceny za impuls - co pozwala na śledzenie kosztu - co jest ważne w przypadku Pre-paid. Zresztą w większości przypadków po "wykończeniu" limitu spada nam prędkość.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6896
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ravir pisze:w większości przypadków po "wykończeniu" limitu spada nam prędkość.
A w niektórych przypadkach spada prędkość i naliczana jest opłata za przekroczenie :)

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7678
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

LordRuthwen, No właśnie - nie wiecie kto proponuje tylko spadek prędkości? I jeszcze jedno - widziałem routery z 'dopinanym' modemem - jeżeli mam słaby zasięg, to mogę go gdzieś na strych wyrzucić, i potem ściągnąć sygnał wifi lub kablem, tak? Jakaś zewnętrzna antena gsm do modemu nie wchodzi w grę?
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6896
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Możesz próbować założyć wzmacniacz na dachu.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

ad2222: Większość modemów gsm ma możliwość podpiecia anteny. Tak więc nie ma z tym problemu.

Sam mam 2 dongle od różnych operatorów:

huawei e160 - jedna z najtanszych zabawek, ale sprawuje sie calkiem dobrze i jako prepaid z 5GB w playu w sam raz do wykorzystania w terenie
oraz drugi huawei e1750 od mmedia, ale to dodawali jako bonus przy przedluzaniu umowy za symboliczny 1gr - od, taka zapchajdziura.

Na chwilę obecną kilka informacji które mogą się przydać:
średnie pingi na takich laczach to 50 - 90ms,
na łaczu orange freedom ( cmda, na starej sieci 450MHz ) to jest przedzial 45 - 70ms

Na freedom cdma transfery są stabilniejsze ( prędkośc równa, bez 'skoków' )

Jeśli chodzi o platnosci i spadem szybkosci:
prepaidy tego nie oferują ( chyba, że sie cos ostatnio zmienilo ) - koncza sie srodki - trzeba doladowac i tyle.
Spadek predkosci oferuje za to wielu dostawców po podpisaniu umowy. Gwarantują wtedy, że po przekroczeniu limitu masz zagwarantowane 32kbps, jednak często zdarza się, że nie zauważasz spadku.
Ostatnio zmieniony 06-03-2012, 12:39 przez imlazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11087
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Ja mam jakiś pakiet w T-Mobile. 300MB bez limitu prędkości a potem z limitem 16kbs. Płacę 7 czy 9 zł/mies. Taktowanie 100kb.
Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby mi tego transferu zabrakło. Co prawda YT nie oglądam, ale do stron, poczty, kalendarzy i nawet aktualizacji softu z Marketu to wystarcza.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Orange na 100% ma obniżenie prędkości w Business Everywhere - taki mam i testowałem to :D

Co do anteny - wiele razy montowałem antenę GSM - w zależności od odległości mamy różne anteny - jeśli Masz słaby sygnał 3G / HSPA - to wystarczy kupić zwykłą, panelową antenę.
Polecam firmę DIPOL, www.dipol.com.pl - montowąlem ich anteny i są bardzo dobrej jakości i co najważniejsze nie drogie, zwykła panelowa antena kosztuje 78 zł - do tego musimy zakupić "przejściówkę" - Dipol stosuje wtyczkę SMA lub gniazdo FME - osobiście polecam FME.
Do FME "wkręcamy" przejściówkę dla naszego modemu - ma to toż zaletę, że jak wymienimy modem to - wymieniamy przejściówkę, która kosztuje 16 zł i nie musimy "bawić" się w zarabianie wtyczek. Standardowo antena ma 5 m przewodu - ale Dipol bez kłopotu montuje dłuższe przewody - sam zamawiałem 10 metrowy przewód.

Antenę mocujemy na dachu - kabel do modemu - zaś modem podłączmy do Routera - TPLink jest tani i dobrym przykładem. Sam użytkuję modemy firmy Draytek - ale są to drogie urządzenia - dedykowane na rynek "profesjonalny" a nie dla domowych "urzyszkodników" :mrgreen: :mrgreen:

NIE POLECAM montażu żadnych wzmacniaczy - ZASADA jest prosta :
Mamy słaby sygnał lub sygnał jest na zewnątrz budynku a w środku NIE - montujemy antenę o małym zysku - jak panelowa.
NIE mamy sygnału - ale jest np. w pobliżu - montujemy antenę KIERUNKOWĄ o dużym zysku.

Polecany przeze mnie Dipol ma wiele anten i można spokojnie coś wybrać jak Masz słaby sygnała to 7 dB zysk anteny Panelowej wystarczy - u mnie w pracy w budynku mam tylko minimalny zasięg GPRS - a antena na dachu powoduje maksymalną siłę sygnału HSDPA+
9000 ml A Rh-


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Dołącze do Ravir'a i polecę Dipol z ich antenami. Warto jeszcze wspomnieć przy zakupie do czego ma być ta antenka - chodzi głównie o częstotliwości.
Warto też zorientować się gdzie są najbliższe stacje do których nasz modem będzie się łączył.

Jeśli chcemy korzystać z modemu głównie w jednej lokalizacji najczęściej dobrym wyborem jest kierunkowa lub jakiś panel.

Jeśli ma to być modem podpinany bezpośrednio do komputera - wiadomo, będzie dłuższy kabel do antenty.
W przypadku kiedy modem ma obsłużyć więcej niż jeden komputer ( a są modemy z wbudowanym routere i wifi ) to dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie modemu jak najbliżej anteny ( krótszy kabel = mniejsze tłumienie sygnału ).
Im Lazy and I like it


jakubd
Metoikos
Posty: 1
Rejestracja: 08-03-2012, 12:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jakubd »

Jeżeli mogę się wtrącić, to kilka wyjaśnień co do Aero2.
skuba pisze:Jedyna sprawa z aero2 to zgodność modemów warto o tym wspomnieć , bo modemy do tanich nie należą a operator w regulaminie podał że muszą być w klasie 10
Dokładnie tak - w regulaminie jest wymóg korzystania z tych droższych modemów, ale w zasadzie te wolniejsze też działają. Więcej o tym problemie:
http://jdtech.pl/2011/11/aero2-o-co-cho ... ii-10.html
Versacz pisze:Niech ktoś zaproponuje jakiś dobry modem do tego w rozsądnej cenie.
Polecam poradniczek:
http://jdtech.pl/2011/09/aero2-jak-wybr ... rnetu.html
Oraz nieśmiertelną listę zgodności (warto sprawdzić, może jakiś modem z tych, które już mamy jednak działa):
http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawie ... dowie.html
Ravir pisze:BEZ podniecania się :) Areo2 powstałao za pieniądze z Unii Europejskiej - chyba chodzi o programy Unijne dotyczace powszechnego dostępu do internetu i zapobieganie cyfrowemy wykluczeniu.
To nie do końca tak. Przez wymóg udostępnienia internetu za darmo żaden wielki operator się nie zgłosił i koncesja zamiast za 100-200 mln PLN poszła za... 20 mln. Cała historia tutaj:
http://jdtech.pl/2012/01/aero2-skad-wzi ... rnetu.html
Internet jest darmowy ALE : prędkość maksymalna 265 kb/s - od Maja 2012 wzrasta do 512 kb/s - dodatkowo internet będzie DARMOWY do 21.12.2014 (dla 900MHz) równocześnie wchodzi LTE.
A dokładniej 256kbit/s teraz (dodam, że to prędkość symetryczna, w obie strony). Dostęp nie nie tyle darmowy do 21.12.2014, ile jest świadczony do tego terminu w technologii 3G/UMTS na częstotliwości 900 MHz. Jednocześnie usługa jest świadczona w technologii LTE, ale... ta sieć LTE w praktyce nie istnieje - w tej chwili jest 5 pozwoleń na nadajniki i wygląda na to, że nie działają.
Polecam też zakup modemu z LTE - bo technologia ta wchodzi i w miarę postępów kolejne "sekcje" GSM przestaną być darmowe a na ich miejsce wchodzi LTE właśnie. Kupując modem LTE nalezy pamiętać, ze mamy kilka standardów : np. Areo2 LTE 2500 MHz oraz "Polsatowski" 1800 MHz - tak więc kupując modem warto kupić wielo systemowy. Ja sam mamzamiar kupić modem Sierra Wireless AirCard 320U - już dziś mamy spory zasięg komercyjnego LTE - który się powiększy - nie będę musiał zmieniać modemu za rok, jak pojawi się tani dostęp LTE. Zresztą Areo2 już dziś oferuje dostęp darmowy via LTE.
Ja osobiście pod kątem darmowego Internetu nie polecam kupować modemy LTE. W skrócie: nie wiadomo, czy aktualnie dostępne modemy będą działały z LTE 2,6GHz z kanałem 50MHz w technologii podziału dostępu TDD - nie ma jak tego sprawdzić, bo... tej sieci związanej z BDI w zasadzie nie ma. A to co można teraz kupić od Cyfrowego Polsatu czy Plusa to właśnie LTE 1800 MHz, które... żadnego związku nie ma z bezpłatnym Internetem.
Więcej informacji: http://jdtech.pl/2012/01/aero2-czy-wart ... m-lte.html

A jakby było mało, to operator rzuca użytkownikom kłody pod nogi stosując wymyślne i nietypowe utrudnienia, takie jak blokada TS11 na kartach SIM, co powoduje różne dziwne problemy w telefonach i niektórych modemach:
http://jdtech.pl/2011/09/aero2-wyjasnil ... i-sim.html

Jeżeli macie jakieś pytania, służę pomocą - zależy mi na tym, żeby było jak najwięcej użytkowników Aero2 (co jest oczywiście sprzeczne z interesem samego operatora, który stara się ukryć informacje i utrudnić dostęp).


Autor tematu
yakhub
Obywatel
Posty: 52
Rejestracja: 22-03-2010, 17:49

Post autor: yakhub »

skuba pisze:Jedyna sprawa z aero2 to zgodność modemów warto o tym wspomnieć , bo modemy do tanich nie należą a operator w regulaminie podał że muszą być w klasie 10
Ładne zestawienie modemów, które na pewno działają, i tych, które na pewno nie działają można znaleźć tutaj:
http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawienie-zgodnych-modemow-w-budowie.html
Ravir pisze:BEZ podniecania się :) Areo2 powstałao za pieniądze z Unii Europejskiej
chyba chodzi o programy Unijne dotyczace powszechnego dostępu do internetu i zapobieganie cyfrowemy wykluczeniu.
Nie. Powstało za prywatne pieniądze. A funkcjonuje dzięki koncesji, którą dostało za pół-darmo (warunkiem przyznania taniej koncesji był bezpłatny dostęp do internetu). Zresztą, do niedawna wcale się z tym nie kwapili - darmowy internet, owszem, działał, pod warunkiem, że użytkownik osobiście się zgłosił po kartę SIM do ich biura pod Warszawą :). Ta tania koncesja jest kolosalnym przekrętem, ale skoro już została przyznana, to chociaż z tego skorzystajmy...
Internet jest darmowy ALE : prędkość maksymalna 265 kb/s - od Maja 2012 wzrasta do 512 kb/s - dodatkowo internet będzie DARMOWY do 21.12.2014 (dla 900MHz) równocześnie wchodzi LTE.

Generalnie więc mamy darmowy internet ale o ściąganiu dużych plików mozemy zapomnieć. Niemniej jednak jest do działający i wpełni funkcjonalny internet - mam go i spokojnie wystarcza do przeglądania stron - choć te mocno "zasyfione" różnym "dziadostwem" mogą mocno mulić.
Pełna zgoda.
Polecam też zakup modemu z LTE - bo technologia ta wchodzi i w miarę postępów kolejne "sekcje" GSM przestaną być darmowe a na ich miejsce wchodzi LTE właśnie. Kupując modem LTE nalezy pamiętać, ze mamy kilka standardów : np. Areo2 LTE 2500 MHz oraz "Polsatowski" 1800 MHz - tak więc kupując modem warto kupić wielo systemowy.
IMHO - bez sensu. Nikt jeszcze nie wie, jak będzie działało LTE, ani które modemy będą kompatybilne, nawet sam operator. Pozwolę sobie zacytować:
[hide]
...poważnym problemem są kwestie zgodności. Wspomniany wyżej Huawei E398 jest sprzedawany pod kątem sieci LTE pracującej w paśmie 1800 MHz w kanale o szerokości 20 MHz i pracującej w trybie FDD (jak widać parametrów opisujących technologię sieci jest sporo). Natomiast sieć Aero2, w której będzie dostępna usługa bezpłatnego dostępu do Internetu to LTE w paśmie 2600MHz z kanałem o szerokości 50 MHz pracująca w trybie TDD. Nie wiadomo, czy modemy oferowane w dystrybucji Cyfrowego Polsatu i Plus poradzą sobie bez problemów z pracą w tej technologii
/.../
... jeden z czytelników postanowił nawiązać połączenie z siecią Cyfrowego Polsatu (LTE 1800 MHz) i kartą SIM tego operatora za pomocą modemu Sierra Wireless AirPrime MC7710. Z punktu widzenia dostępnej specyfikacji modem ten powinien działać, jednak mimo wielu prób nie udało się nawiązać połączenia, a problemy zaczęły się już na poziomie samego wykrycia sieci.

Technologia LTE jest na tyle młoda, że tego typu niezgodności mogą się pojawiać i nawet trudno wskazać tutaj winnego - po prostu należy na razie korzystać z urządzeń wskazanych przez operatora. Na razie operator Aero2 nie wskazał żadnych urządzeń do pracy z siecią LTE w paśmie 2,6GHz..
cytat ze strony: [hide]http://jdtech.pl/2012/01/aero2-czy-warto-od-razu-kupic-modem-lte.html
[/hide]
Ja sam mamzamiar kupić modem Sierra Wireless AirCard 320U - już dziś mamy spory zasięg komercyjnego LTE - który się powiększy - nie będę musiał zmieniać modemu za rok, jak pojawi się tani dostęp LTE. Zresztą Areo2 już dziś oferuje dostęp darmowy via LTE.
Rzecz jasna, to są Twoje pieniądze i możesz nimi dysponować według własnego uznania - jednak mam wątpliwości, czy takie działanie ma uzasadnienie ekonomiczne.

Na dzień dzisiejszy - możemy kupić drogi modem obsługujący LTE (nie mając jednak gwarancji, że będzie on za te 2 lata poprawnie współpracował z siecią), albo kupić dziś tani modem 3G, a za 2 lata kupić tani modem LTE (bo za 2 lata ich ceny powinny spaść).[/hide]

ODPOWIEDZ