bezprzewodowy internet

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

marecki 0701 pisze:To jak dostane neta
Skąd?
marecki 0701 pisze:to nie podepne po prostu routera i uzywal 2 lub 3 laptopow?
Jak wyżej.
marecki 0701 pisze:Czy nie dostane dynamicznego IP
Jeszcze raz jak wyżej ;)
marecki 0701 pisze:zabezpieczonego po prostu kluczem? Nie wiem 26 znakow np?
Buahahahaha!
marecki 0701 pisze:Jakies cuda?
Noooo ;)


marecki 0701
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 25-10-2009, 00:37
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: marecki 0701 »

Lord, jak znajdziesz gdzies nasza rozmowe, (chyba z grudnia) pytalem o ceny kablówki..
Jeszcze w IRL jestem ale za miesiac bede z powrotem i wyobrazalem sobie, ze jak mi np taka kablówka- jeszcze nie wiem która- neta doprowadzi to ja router podepne i ma chodzic :oops: . Sory, ale tutaj nikt nic nie kombinuje, troche problemów bylo 4-5 lat temu. Fakt ja na DSL- robie ale znajomi, którzy maja inny system tak samo robia i jest ok. Nikt tu nie wbija nic w kompa. Kazdy sie podpiac moze w kazdym miejscu..
Jak pojde do sasiada to albo mi da kabelek i robi albo da mi klucz i przez Wi-Fi tez..
A moze sie zmieni przez ten miesiac? :mrgreen:
A najgorsze jest to ze jakby co to ja zielonego pojecia nie mam jak to rozprowadzic, a musowe to bedzie bo sie jednym kabelkiem na trzy kompy chyba nie podzielimy... :P
Pozdrowienia!
Będziem życ

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1416
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Post autor: rzuf »

Ja mam w Internet Solution i mozna podpiąć router bez problemu :D


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Po pierwsze.

Jeśli chodzi o DSL to też w Polsce Cie nic nie obchodzi. Obecne routery są tak łopatologicznie zrobione, że praktycznie tylko podpiąć trzeba i wpisać nazwę użytkownika i hasło.

Po drugie.

To nie wina ISP, że wprowadza "utrudnienia". Niestety taki naród, że wszystko kradnie ;)

Po trzecie.

Nie wiem jak to jest w Irlandii. Ale np. Zeto czy IS dają Ci IP publiczne. Być może Ty nie umiesz skorzystać z jego zalet, ale inni tak. I m.in. z tego powodu trzeba coś wpisywać.

Po czwarte.

Nie róbmy z siebie idiotów. Idąc do ISP przy podpisywaniu umowy informują Cię co trzeba zrobić/wpisać. Jeśli wiesz, że sobie nie poradzisz to oni do Ciebie przyjadą/wytłumaczą. Poza tym jest coś takiego jak google i tam na prawdę wszystko można znaleźć. Gdyby ludzie poświęci 10 minut na przeczytanie komunikatu i poszukaniu rozwiązania było by wszystkim prościej.

Przykład.

Dzwoni do mnie pewna osoba, dialog mniej więcej taki: (O: Osoba, J: Ja)
O:Ty bo nie mogę się zalogować do serwisu "JAKAŚ NAZWA"
J: Co się dzieje ?
O: Nie chce mi przyjąć hasła !
J: Na pewno dobrze wpisujesz ?
O: Tak !
J: A co dokładnie za komunikat masz ?
O: "Twoje hasło straciło ważność, musisz utworzyć nowe. Nowe hasło powinno zawierać dużą literę i mieć długość min 10 znaków i jedną cyfrę." Mam również pola: "Nowe hasło" i "Powtórz hasło".
J: No to chyba wiesz co już masz zrobić ?
O: No tak...

Ręce opadają...


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Marecki 0701 - kupujesz router, konfigurujesz go i możesz podpiac dowolną* liczbę komputerów. Niektórzy dostawcy się bronią przed takimi praktykami - nie skutecznie zresztą :mrgreen: Prawda jest taka, że w domu masz zwykle komp stacionarny, Laptop, i jakieś jedno - dwa dodatkowe urządzenia (Konsolę, Telewizor itp) najczęściej nigdy nie obciążasz w 100% łącza wszystkimi urządzeniami, nawet jak "ciągniesz" pliki z sieci do na drugim kompie przegladasz strony www. Zresztą ISP jak ma problemy z obciążeniem (tzw zawłaszczanie pasma) to może na routerze ustawić ograniczenia. :D


*Dowolną - znaczy taką jaką jest w stanie obsłużyć router.


marecki 0701
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 25-10-2009, 00:37
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: marecki 0701 »

Dzięki! :) Sie troche dowiedzialem :mrgreen: W sumie macie racje. jak juz bede mial brac ten internet to będę pytał co chcą konkretni ISP i bede próbował. :shock:
Ale pewnie skonczy sie na jakiejś pomocy bo moja znajomość kompa jest troszkę nie teges.. :oops: Troche bardzo podstawowych rzeczy umiem... :-/ Chociaż znam takich, dla których jestem best informatykiem :mrgreen: :shock: :?: . Tak sobie własnie myslę, że jak przyjadę, to sie martwił będę :-> .
Pozdrawiam Wszystkich!
Takie głupie pytanie jeszcze..- czy można przerobic router od DSL-a, żeby w kablówkowy net go wpiąć? Mam całkiem przyzwoity tutaj i go przywiozę. Przyda się? :oops:
Będziem życ


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Nie - nie będzie pasował jełśi nowy dostawca nie dostarcza ADSL. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są routery typu Dual - kosztują niestety sporo. Przykładowo taki Vigor 2820n ma wejście ADSL, Ethernet i dodatkowe łącze USB do którego można podłączyć Modem Komurkowy GSM 3G - i tądrogą uzyskać dostęp do sieci, dysk na USB i mamy serwer FTP i drukarkę - zyskujemy sieciową drukarkę. Cena trochę masakrująca :) ale cóż.

U mnie w domu mam router Vigor 2910G do którego mam podlączony modem komórkowy Sierra Wireless USB309 i w ten sposób mam internet na stacjonarnym kompie (via ethernet) i laptopie swoim i ew gości (via WiFi).

Trzeba sobie odpowiedzieć czy potrzebujemy takiego kombajnu :mrgreen: ale nawet jak kupujemy najtańszy sprzęt to warto zwracać uwagę na DETALE - ot czy router ma możliwość "podbicia" TTL, jakie ma zabezpieczenia sieci WiFi. To absolutna podstawa i miminum - oraz czy jak w TP-Linkach nie ma błędów w firmware - ktore umożliwiały łatwe obejście zabezpieczeń. Naprawdę lepiej zapłacić 200 zł za router a nie 100 zł - i mieć święty spokuj.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

To jest bardzo ciekawa "maszynka" i co najlepsze tania.
http://www.allegro.pl/item942479475_fri ... ancja.html


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ja wiem? Za 200 zł można kupić podobny sprzet i to z polskim menu, u nas, lokalnie w sklepach. Za 500 zl masz Router z VoiP'em, WiFi i bajerami. Nowy z 24 miesięczną gwarancją. Podpinasz zwykły telefon i działasz. Per saldo 200 zł za tel i 200 zł za router (bo jakoś tel VoiP musisz podpiąc) to 400 zł - wolał bym router z VoiP'em. :mrgreen:

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Ravir, ale VoiP to nie problem w tym sprzecie. Istnieje możliwość konfiguracji kilku kont od różnych operatorów, podłaczyć zwykłą linie telefoniczną lub bramke gsm, przypisac jakiś nr. np tylko do faksu ktory wysyła wiadomość na emaila w formacie pdf, przypisać więcej słuchawek DECT, podpiąć dysk usb który będzie pelnil role dysku sieciowego, juz nie wspominając o funkcji bezprzewodowego routera, firewalla, a tych funkcji jest jeszcze więcej.

Można też bardzo obnizyć koszty w połączeniach telefonicznych. Np. będąc na mieście dzwonisz na "to coś" za darmo albo grosza (promocja tańszych połączen z sieci gsm), logujesz się wpisując pin i dzwonisz już pod docelowy nr o wiele taniej, ponieważ odpowienio skonfigurowane urzadzenie samo wybierze najlepszą sieć dla danego polaczenia, kwestia tylko dobrego zaprogramowania.

Mój kolega pracujący od ok 10 lat w branży telekomunikacyjnej oraz IT używa tego w domu i bardzo sobie zachwala. Sam się zastanawiam nad kupnem.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Tyle, że za 500 zł kupię router który ma to wszystko i parę opcji więcej, przydatnych - jak na przykład równoczesna obrługa USB na raz mogę mieć dysk - serwer FTP, drukarkę - print serwer i na dodatek coś czego ten sprzęt nie ma - podłączyć modem 3G i mieć net tam gdzie nie ma dostawców kablowych - ja mam służbowy internet Business Everywhere - i nie potrzebuję innego - podpinam modem 3G do routera a że mam zasięg HSPA przedkości mam duże. Wolę jednak router.

A nawet jak kupujemy bramkę/telefon pod VoiP to za 200 zł można kupić w Polsce sprzet mający to samo a nawet więcej, widziałem sprzęt który miał wszystko co Fritz i dodatkowo obsługiwał Skype i GaduGadu :mrgreen: i miał polskie menu.

Po prostu nie jest to jakaś super oferta, typowy sprzet za typową cenę - na "Alledrogo" :D trzeba uważać - często to samo kupimy taniej lub w tej samej cenie - lokalnie, bo czesto jak policzymy koszt przesyłki to na jedno wychodzi. :mrgreen:


Roberto
Archont
Posty: 787
Rejestracja: 15-09-2009, 17:42

Post autor: Roberto »

A co powiecie o Linksys WRT54GL z softem tomato ? Jestem w Zeto ale oprócz PC mam jeszcze laptopa i ciągłe przepinanie kabla mnie już wnerwia, na dodatek myślę o komórce z wifi. Drukarki nie mam, voip mi nie potrzebny.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11071
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Roberto, mam dokładnie taki router tylko z softem WRT i działa od 3 lat bez problemów.
Trzy regułki w skrypcie startowym i problem TTL'a znika ;)

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Roberto,
Dokładnie taki zestaw używałem najpierw w domu, a teraz w pracy - spisywał się (spisuje nadal) doskonale.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Roberto
Archont
Posty: 787
Rejestracja: 15-09-2009, 17:42

Post autor: Roberto »

A jak z bezpieczeństwem sieci opartej na tym sprzęcie ? Mieszkam w bloku i nie chcę ani ryzykować ewentualnego podpięcia się kogoś do mnie, ani żeby mi zeto kiedyś nie zarzuciło, że się za słabo zabezpieczyłem i nielegalnie udostępniałem ich łącze.

ODPOWIEDZ