bezprzewodowy internet

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.

Autor tematu
Arczi
Obywatel
Posty: 10
Rejestracja: 26-11-2009, 19:51
Lokalizacja: Tarnów

bezprzewodowy internet

Post autor: Arczi »

po skonfigurowaniu access pointa i wpisaniu ip do karty bezprzewodowej musze jeszcze po cos dzwonic do swojego dostawcy aby mi odblokowal cos nie ma takiej potrzeby??

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Jestem laikiem w tych sprawach, ale pamiętam, że niektórzy dostawcy (np IS) filtrują po MAC adresie urządzenie, więc jeżeli miałeś podłączony komputer, a teraz AP albo router, to na pewno MAC się zmienił. Ale na przykład InfoNet nie ma takiego zabezpieczenia. Jeżeli podłączyłeś, skonfigurowałeś i nie działa, to zadzwoń do providera, jeżeli działa to nie ma potrzeby :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Beny
Archont
Posty: 515
Rejestracja: 27-02-2010, 05:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Beny »

Wiekszosc dzisiejszych ruterow ma mozliwosc klonowania adresow MAC, wtedy nie ma potrzeby informowania providera o zmianie sprzetu.


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

Tylko nie należy mylić routera z accesspointem, pytanie dotyczyło accesspointa, z reguły są to urządzenia "przeźroczyste" czyli wypuszczające dalej mac urządzenia, które jest do niego podłączone (w sensie bezprzewodowym ;) ) - zwykle jest to karta wifi i to jej adres MAC należy zgłosić u operatora. Bo jeśli do tej pory chodziło na kablu, to była używana inna karta sieciowa z innym adresem MAC. Jeśli jest to router, to albo należy zgłosić adres MAC (interfejsu WAN) lub tak jak wspomniano włączyć klonowanie MAC'a karty która działała dotychczas.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Dokładnie tak jak piszą inni. Jak by nie działało po poprawnej konfiguracji spróbuj sklonować adres MAC z twojego komputera (jak to zrobić znajdziesz w instrukcji urządzenia) a jeżeli to nie pomoże zadzwoń do dostawcy i poproś o odblokowania adresu MAC routera. Z tego co wiem np. IS stosuje filtrację MACów, w niektórych starszych sieciach byłego Zicomu też jest to wymagane.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

defekator, jest to prymitywne ale stosunkowo dobre zabezpieczenie przed podpinaniem się, załóżmy, że dostawca nie ma urządzeń zarządzalnych, zablokował Cię z jakiegoś powodu, nie mając kontroli po MAC wpisujesz jakiekolwiek niezablokowane IP i działa na niekorzyść tego komu to IP podbierasz.
Właśnie dlatego providerzy w zasadzie powinni takie coś stosować.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

To jest zabezpieczenie bardzo słabe, najczęściej UTRUDNIAJĄCE życie normalnym zwykłym "userom" - klonowanie MAC jest BANALNE - ja sam zmieniając płytę musialem klonować adres MAC bo biuro obsługi IS było nie czynne.
To taka zapora dla tych, którzy nie mają pojęcia o technice - każdy kto PRZECZYTA instrukcję Routera bez kłopotu sklonuje MAC.
Osobiście jestem za połaczeniami VPN lub darowaniem sobie filtracji MAC. W innym razie to utrudnia życie uczciwym a nie uczciwi i tak to omijaną.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ravir, omijać może i omijają, jest i na nich sposób, wsadzasz switcha zarządzalnego do piwnicy i siekasz bindowanie IP/MAC na porcie, nic z innym adresem MAC ani IP nie wyjdzie.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Chyba, że dobra dusza zmieni MAC/IP na właściwy - i wracamy do punktu wyjścia.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ravir pisze:Chyba, że dobra dusza zmieni MAC/IP na właściwy - i wracamy do punktu wyjścia.
Ale właśnie o to chodzi, z danego lokalu ma się wydostawać tylko sygnał markowany danym IP i danym MAC, nic innego, w związku z czym nie ma możliwości podbierania adresu, bo już sam switch nie przepuści pakietów nie należących do ACL-ki danego portu.
Wiem, da się to zrobić inaczej, ale urządzenia warstw wyższych są cholernie drogie i zakładam, że providerzy w naszym mieście ich po prostu nie kupią, przynajmniej na razie.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ja rozumiem - tyle, że tych co się "wpinają" w skrętkę to nie zatrzyma. Bo jak ktoś się decyduje na taki numer to wie jak to zrobić. Sam miałem do czynienia z sytuacją :
Osoba przecięła kabel, zarobiła wtyczki i wpięla je w router. Osoba docelowa - prawidłowy użytkownik nie zauważył nic, a złodziej sklonował MAC na router i z routera rozprowadził sygnał do siebie. I co z tego, że był MAC? NIC. Więc dla mnie blokowanie/bindowanie MAC to absórd - który utrudnia życie - zgodnie z Prawami Murphy'ego karta pada w Sobotę/Niedzielę, wieczorem gdy NIE ma Serwisu a my musimy coś pilnego zrobić. I kicha, pozostaje klonowanie MAC. Czyli obchodzimy sztuczne i nieskuteczne zabezpieczenie.

Zupełnie jak w Płatniku - hasła do programu i bazy są w rejestrze Windows, zakodowane prostym algorytmem - zamias łamać je wystarczy zabotować z USB/CD dostać się ro rejestru i po zupie. A IDIOCI z ZUS wymagają dużych znaków cyfr.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Ravir

Zgodzę się z Tobą tylko w jednym - że kontrola MAC jest słabym zabezpieczeniem. Jednak moim zdaniem koniecznym. Twierdzisz, że jeśli w sobotę Ci się zepsuje karta to jesteś w czarnej du**. No ale jeśli umiesz wymienić kartę to za pewne stać się na sklonowanie MACa. Zdecydowana większość użytkowników nie będzie wstanie zdiagnozować czy to problem karty ani tym bardziej wymienić jej samemu więc problem jest

Czarno widzę dużą sieć typu IS czy Zeto bez kontroli MAC. Nawet jeśli klient nie świadomie wpiszę złe IP to mu to nie działa i sprawdzi czy wpisał dobrze i problem się sam rozwiązuje. W przeciwnym przypadku powoduje problem u innego klienta, a także providerowi który musi lokalizować kto wpisał złe IP i blokować go. A pomyśl ile znalazło by się chętnych na darmowego neta w takim systemie. Nie od dziś wiadomo, że główni hakierzy to jacyś nastolatkowie którzy maja czas i raczej skromną wiedzę bawią się w podpieranie IP. Dla nich często użycie jakiegoś sniffera to czarna magia (jestem informatykiem, więc trochę wiem jak wygląda dzisiejsza wiedza młodzieży (nie wszystkich oczywiście)). Żaden poważny człowiek nie będzie bawił się w kradzież (nazwijmy to po imieniu) IP, przy niskich cenach dostępu do Internetu.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

A co jeśli NIE MASZ zapisanego MAC'a - bo ja mam, ale zapisałem po wpadce z padniętą kartą. Jestem pewien że po totalnej arawii karty, takiej, że karta pada i jest martwa a NIE znasz MAC to posprzątane. I wracamy do punktu wyjścia. Zawsze można zabezpieczyć sieć hasłem - podłączasz się - pojawia się strona, na której wpisujesz znane Tobie hasło i system resetuje ten nieszczęsny MAC. Widziałem takie rozwiązanie.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

W takim przypadku MAC można odczytać zazwyczaj z rejestru ;)

A nawet jeśli to się nie uda to takie sytuację są zdecydowanie rzadsze niż opisane przeze mnie więc nadal twierdzę, że jest dobre rozwiązanie :)


marecki 0701
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 25-10-2009, 00:37
Lokalizacja: Tarnow

Post autor: marecki 0701 »

Chwilunia. To jak dostane neta to nie podepne po prostu routera i uzywal 2 lub 3 laptopow? Czy nie dostane dynamicznego IP zabezpieczonego po prostu kluczem? Nie wiem 26 znakow np? ;) Jakies cuda? :shock: :cry:
Będziem życ

ODPOWIEDZ