Serwer "sam" zmienia atrybuty plików?

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.

Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Serwer "sam" zmienia atrybuty plików?

Post autor: Keleos »

Pytanie mam ; )

Czy to możliwe, że serwer sam zmienia mi atrybuty plików po jakimś czasie?

Mam bowiem chociażby phpBB na serwerze i potrzebuję niektóre foldery mieć 777. No więc zaznaczam i działa. Po kilku(nastu?) dniach jednak te folderu znów się blokują i znów muszę im dawać 777, na kolejne kilka(naście) dni i tak w kółko.

Czy jest to wina administratora serwera (trzeba go pytać) czy to niezależne od niego może być?

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

"samo" to się raczej nie robi. Możliwe, że na serwerze zapuszczają jakiś skrypt, który zmienia 777 na coś bardziej bezpiecznego.


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Witam,

Serwer nie zmienia tych uprawnień do plików.

pozdrawiam,
Odpowiedź administratora IS. Co teraz? : (

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Serwer może nie, ale tak jak Gościnny wyżej napisał, uprawnienia mogą być zmieniane przez jakiś skrypt, który ma prawo zapisu do tych plików.

Przyznaj się co tam masz na tym serwerze, do czego te pliki ew. z jakiego cms, wtedy będzie łatwiej coś pomóc, chyba że to tajemnica najwyższej wagi smerfowej :)


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

1. forum phpBB3
2. joomla 1.0.15

Tyle jest na serwerze.

Zmienia atrybuty zarówno forum jak i joomli.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Jakieś konkretne pliki i foldery czy wszystkie. No i z jakich atrybutów na jakie zmienia.


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Z tego co widzę to wszystkie foldery mam na 755, a pliki na 644.

Potrzebne są mi natomiast niektóre foldery (cache, upload, konfiguracje) na 777.

Np. żeby zwykł załącznik na forum dodać, to musz najpierw wbić na ftp i zmienić chmoda na 777 dla folderu /files/

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Joomla z tego co pamiętam, ma możliwość ustawienia domyślnych uprawnień przy tworzeniu/zapisie plików przez skrypt, trzeba tylko odszukać i ustawić. Spróbuj też przenieść tak na testy na inny hosting, zobaczysz co wtedy będzie się działo.


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Wiem, ze joomla ma tę opcję - ale to jest odznaczone.

Identyczną paczkę joomli (tego samego dnia) wrzucałem na serwer tuchow.pl - tam nie ma problemu z atrybutami.

Wina niemal na pewno stoi po stronie serwera... ale admin twierdzi, że nic z atrybutami nie robią ; /

Wziąłem teraz w joomli dałem "zmieniaj prawa nowoutworzonych plików i folderów" na 777. Trochu ryzykowne, no ale zobaczymy czy to coś zmieni...

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Admin jak i każdy inny fachowiec mało kiedy przyzna się do błędu, bo mógłby podważyć swoją reputację w zawodzie. Zwróć uwagę czy ta samoczynna zmiana atrybutów dotyczy wszystkich folderów, czy tylko tych w których coś się "dzieje", czyli są tworzone/zapisywane przez skrypt foldery i pliki.

Albo mam pomysł. Zrób test i wgraj na serwer utworzony plik i folder niezwiązane zupełnie z działalnością joomla i phpbb. Plikowi nadaj chmod 666, a folderowi chmod 777. Zobaczysz co się stanie po jakimś czasie.


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Mam dodatkowe foldery (np. galeria - nie połączona z forum ani stroną) - tam chmod777 faktycznie się nie zmienia...

Czyli to któryś ze skryptów musi mieszać... pytanie tylko który i dlaczego zamienia także inne foldery/pliki.

Struktura plików na serwerze wygląda np.
- public_html
-- edu <- joomla
-- forum <- forum phpbb3
-- foto <- galeria

Atrybuty folderów i plików zamienia tylko w /edu/ i /forum/ .. dziwne ; |

Na razie chmody są na 777 w joomli od 4 czerwca - odkąd zaznaczyłem w konfiguracji by zmieniało chmody na nowoutworzonych plikach.. może tutaj był problem.. poczekam jeszcze kilka dni i się okaże.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ja u nich na serwerze miałem swego czasu phpbb2 by przemo i nie było żadnych problemów

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

No to faktycznie dziwne. A tak swoją drogą, to może zaktualizuj sobie joomle do najnowszej wersji, bo działasz na antyku w śród cms'ów.


Autor tematu
Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Jak poczytałem ile zachodu z tą aktualizacją to zrezygnowałem.

Sam fakt, że musiałem ręcznie (tj. programem gżegżółka) zmieniać kodowanie w każdym pliku z ISO na UTF żeby móc cokolwiek zmieniać (bez UTF nie pojawiają się żadne opcje w modułach i komponentach) mnie zniechęca do jakichkolwiek migracji.

Do tego 200mb galerii zdjęć, które się uploadują z prędkością 10-30kb/s przy czym serwer rozłącza po minucie...

Przenoszenie baz SQL - czego nigdy w życiu nie robiłem, w ogóle SQL to czarna magia dla mnie...

Gdyby to działało na zasadzie "nadpisz pliki" to bym zaktualizował. Jednak z tego co pamiętam to od nowa trzeba instalacje przeprowadzać, osobno aktualizować moduły i komponenty (pewnie do niektórych nie ma aktualizacji i zostanę bez nich?) i kopiować utworzone wcześniej backupy... jak się nie uda cofnąć backupa (serwer ma tryb safe - nie wszystko da się robić) to zostanę z ręką w nocniku.

Do tego serwer działa z prędkością 10-30 kb/s i rozłącza co minutę...

Za dużo z tym zachodu jak dla laika.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

To faktycznie jednak trochę roboty byś miał, a jak działa, to lepiej nie kombinować w tym przypadku.

ODPOWIEDZ