Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Dyskusje na temat oznakowania, niebezpiecznych miejsc, przepisów itd.

thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

Jan Kowalski pisze:Rondo jest małe więc ciężko na nim o manewry, które są możliwe na normalnych rondach. Wyobraź sobie, że jesteś na rondzie Mogilskim w Krakowie. Ten kierowca na którym chciałeś wymusić pierwszeństwo, tuż przed wjazdem na którym stoisz zmienia pas na zewnętrzny (do czego ma prawo), a Ty wówczas postanawiasz wjechać, czym doprowadzasz do kolizji. Czyja wina?
Tylko zadałem proste pytanie: Kto w takiej sytuacji miał pierszeństwo?.
Pytałem tylko dlatego że ile razy bym tam nie jechał takie sytuacje się zdarzają.
Jan Kowalski - masz 100% racji- to rondo jest za małe na 2 pasy. Lecz jeśli ja jestem winny. WEDŁUG MNIE: czemu ten kierowca lub kierowczyni nie wrzuciła kierunkowskazu po minięciu Słonecznej.
Dobrze byłoby zmienić pas na zew.przed zjazdem. (Wiem to rondo jest za małe).

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: ad2222 »

Wg mnie zjeżdżający z ronda miał pierwszeństwo. Dziwne, ale działa, ruch jest płynny na tym rondzie. Nawet na pierwszym tarnowskim rondzie - Szkotnik-Klikowska-Słowackiego kierowcy sobie fajnie radzą.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


rafalt
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 06-09-2014, 23:31

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: rafalt »

0001.png
0001.png (536.57 KiB) Przejrzano 6602 razy
A) Tak by chcieli jadący wschód zachód. Jak się wbiję na rondo to pas jest mój. Niestety część osób tak myśli.
B) Sytuacja która według mnie zmuszała by zjeżdżających na włączenie migacza i mogliby być z tego rozliczani co by ułatwiało włączanie się do ruchu.
C) Sytuacja według mnie jaką mamy. Jadąc prosto(Z południa(dół) na północ(góra) po wpakowaniu się na pas mamy pierwszeństwo przed wszystkimi.

Wniosek:
Chcesz nie mieć problemów, na to rondo najlepiej włączać się ze środkowego pasa mając lewą stronę wolną. Czy to północ południe czy wschód - zachód.
W innym przypadku będzie się narażonym lub niepotrzebnie blokować rondo
.
Czy miałeś pierwszeństwo: Nie nie miałeś!

A pytanie moje jest dlaczego się zatrzymałeś na pasie który jest do jazdy północ południe?? Ty masz od razu zmienić pas na środkowy zewnętrzny. Nie powinieneś się podczas tego manewru zatrzymać!

Co do autobusów już wywołanych jest na to paragraf.
Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu (mandat – 150 zł);
Tylko nie rozumiem dlaczego policja traktuje prawo wybiórczo i za to nie chce karać MPK (i innych) zaraz by pomyśleli jak rondo poprawić.
To samo się tyczy innych miejsc np tuchowskiej po mostami stanąć rano i można kroić wszystkie autobusy po kolei zgodnie z prawem. A że nie może inaczej w ustawie nie pisze nic nie może inaczej.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: halford »

To rondo jest pseudo-turbinowe i zdecydowanie nie miałeś pierwszeństwa.
3150 A Rh+


thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

rafalt pisze:
0001.png
Wniosek:
Chcesz nie mieć problemów, na to rondo najlepiej włączać się ze środkowego pasa mając lewą stronę wolną. Czy to północ południe czy wschód - zachód.
W innym przypadku będzie się narażonym lub niepotrzebnie blokować rondo
.
Czy miałeś pierwszeństwo: Nie nie miałeś!

A pytanie moje jest dlaczego się zatrzymałeś na pasie który jest do jazdy północ południe?? Ty masz od razu zmienić pas na środkowy zewnętrzny. Nie powinieneś się podczas tego manewru zatrzymać!
Najpierw się odniosę do innych postów. Dzięki za wytłumaczenie.

rafalt - gdzie ja się zatrzymałem na pasie północ-południe? Chciałem jechać Słoneczną wschód-zachód a znaki wskazują że mogę tak jechać z lewego i prawego pasa a Skoda jechała Starodąbrowską do góry. Według mojego (błędnego myślenia z tego co się dzisiaj dowiedziałem) powinna albo zmienić pas na zew. wcześniej albo ustąpić pierszeństwa autom które jadą zew.pasem i dopiero zjechać.


thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

halford pisze:To rondo jest pseudo-turbinowe i zdecydowanie nie miałeś pierwszeństwa.
Dobrze. Ja już swoją kabaryną byłem na rondzie na zew pasie (na filmie widać). z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi się zgadzam.


aaee
Archont
Posty: 642
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: aaee »

Sprawa jest prosta. Jeśli jechał z dołu starodąbrowskiej z południa na północ mógł jechać jakim pasem chciał, był już na rondzie więc miał pierwszeństwo.
Czy to zjeżdżał czy nie MIAŁ PIERWSZEŃSTWO, po prostu mu wymusiłeś. Bardzo ale to bardzo sporadycznie zdarza się to na tym rondzie, albo jak już wymuszenia są tak niewielkie że wystarczy na sekundę puścić nogę z gazu.

Gorzej jest jak ktoś umyśli sobie z prawego pasa jechać w lewo, a tu ktoś lewym pasem jedzie prosto (bo może prosto i w lewo). Wtedy dochodzi najczęściej do kolizji gdzie winny jest ten który jechał prawym pasem. Dlaczego? Bo prawym pasem mógł jechać prosto albo w prawo...
Mówię tu o jeździe Starodąbrowską z południa na północ.

@edit

@up
byłeś bo wymusiłeś pierwszeństwo i wjechałeś to nie znaczy że on miał Ciebie puścić


thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

aaee pisze:
@up
byłeś bo wymusiłeś pierwszeństwo i wjechałeś to nie znaczy że on miał Ciebie puścić
Odniosę się jeszcze do tego. Na kim wymusiłem? Który pojazd się zatrzymał, zwolnił z uwagi że ja wymusiłem?
Według mojej interpretacji (jak widać błędnej) ustąpiłem pierszeństwa pojazdom jadącym na zewnętrznym pasie. Kiedy był wolny włączyłem się do ruchu. Skoda zjeżdżając z ronda zmieniała pas z wew. na zewnętrzny i jechała na Starodąbrowską.


marecki 0701
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 25-10-2009, 00:37
Lokalizacja: Tarnow

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: marecki 0701 »

Thunderstruck, zachowałeś się jak najbardziej prawidłowo. Pojazd znajdujący się na rondzie ma jak najbardziej pierwszeństwo w stosunku do pojazdu chcącego na to rondo wjechać. Astra, tak jak napisali koledzy wcześniej miała prawo zmienić pas na zewnętrzny, oczywiście zmiana pasa na rondzie zawsze obarczona jest ryzykiem. Aha i nie jest ważne czy pojazd zjeżdżający jest na pasie zewnętrznym czy wewnętrznym. Zaznaczona ciągła linia jest dla tych, którzy chcieliby zmieniać pas przed samym przejściem dla pieszych; nie wolno. Chyba wszystko:)
Będziem życ


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: halford »

thunderstruck pisze:
halford pisze:To rondo jest pseudo-turbinowe i zdecydowanie nie miałeś pierwszeństwa.
Dobrze. Ja już swoją kabaryną byłem na rondzie na zew pasie (na filmie widać). z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi się zgadzam.
Zwróć uwagę jak tam są linie malowane. Jadąc z dołu od Starodąbrowskiej kierowca zjeżdżając z ronda zasadniczo nie zmienia pasa (nie przekracza linii przerywanej). Ty jadąc od Słonecznej masz znak Ustąp Pierwszeństwa więc mu ustępujesz.
3150 A Rh+


thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

rafalt pisze:
0001.png
A) Tak by chcieli jadący wschód zachód. Jak się wbiję na rondo to pas jest mój. Niestety część osób tak myśli.
No właśnie o to mi chodziło. Tak to interpretowałem że to rondo jest dwupasowe (w 3/4). Nie będę się już nad tym rozczulał bo jednym zdaniem mi całą sprawę wytłumaczył:
halford pisze:To rondo jest pseudo-turbinowe i zdecydowanie nie miałeś pierwszeństwa.
EDIT:
Tak przy okazji mam jeszcze jedno pytanko.
Stojąc tak jak nauka jazdy chcę skręcić w lewo w Sitki.
https://www.google.pl/maps/@50.0183935, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false;
Auta jadą tylko prawym pasem (zachód-wschód) tak jak czerwone auto. Czy mogę zająć lewy pas czy muszę czekać aż obydwa pasy będą wolne.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: Jan Kowalski »

Tam jest miejsce na środku i samochód się zmieści bez utrudniania.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


thunderstruck
Obywatel
Posty: 51
Rejestracja: 14-10-2015, 20:19

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: thunderstruck »

Jan Kowalski pisze:Tam jest miejsce na środku i samochód się zmieści bez utrudniania.
Mieszkam niedaleko. Żeby się zmieścić musiałby stanąć równolegle do linii. Jak staniesz "normalnie" -lekko skręcając to blokujesz wewnętrzny pas wschód-zachód. Nie raz widziałem takie sytuacje. Nie o to pytałem. Czy jeśli jadą auta pasem zewnętrznym mogę zająć pas wewnętrzny? Czy to wymuszenie, cwaniactwo czy jest dopuszczalne.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: Jan Kowalski »

thunderstruck pisze:Żeby się zmieścić musiałby stanąć równolegle do linii.
Czyli się zmieścisz.
thunderstruck pisze:Czy jeśli jadą auta pasem zewnętrznym mogę zająć pas wewnętrzny? Czy to wymuszenie, cwaniactwo czy jest dopuszczalne.
Jest dopuszczalne i zgodne z przepisami.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Re: Kolejny madafaka rozwalił zderzaka...

Post autor: PrzemczaN »

A mi się wydaje że tam zmienili malowanie. I chyba nawet nieświadomie. I już ono nie wygląda tak jak na zdjęciach z góry. I zjeżdżając czy to z wewnętrznego czy zewnętrznego oba pojazdy przekraczają linie. Teraz to pisze z głowy ale niedawno z kimś rozmawiałem na ten temat i to samo ta osoba zwróciła uwagę. Zaraz pojadę sprawdzić ale wydaje mi się że malowanie pasów jest do kitu.

EDIT: Jest tak jak pisałem. TO malowanie jest inne niż na zdjęciu z lotu ptaka powyżej. Linie są podociągane przez całe rondo, a to sprawia, że zjeżdżając z ronda z wewnętrznego pasa również w każdym miejscu przekraczamy linię czyli zmieniamy pas.

ODPOWIEDZ