Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Dobrze, że zaznaczyli, że najcieplej było wczoraj na stacji IMGW w Sulejowie (38,0 st.C) :), już pomijam posterunek meteorologiczny Silniczka, gdzie było 38,4 st.C, bo ten nie jest stacją I rzędu.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


Cubaza
Rhetor
Posty: 3820
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

hurricane, na interii jest poprawnie napisane. Że cieplej było w Sulejowie. To TarnówTravel napisał sobie, że na interii pojawiło się iż w Tarnowie było najcieplej.


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Właśnie czytam kolejną z wciągających i nagradzanych powieści science fiction Jacka Dukaja i zerknąłem na wikipedię o samym autorze. Jacek Dukaj urodził się w Tarnowie. Skończył III LO. Normalnie zdziw... nigdy nie słyszałem, żeby miasto się nim chwaliło. Jakieś spotkania autorskie były w Tarnowie? On wogóle nadal tu mieszka? Ktoś się orientuje? Gość ma niesamowitą wyobraźnię. Jak dla mnie odkrycie dnia :)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11689
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Zygmunt pisze:Właśnie czytam kolejną z wciągających i nagradzanych powieści science fiction Jacka Dukaja i zerknąłem na wikipedię o samym autorze. Jacek Dukaj urodził się w Tarnowie. Skończył III LO. Normalnie zdziw... nigdy nie słyszałem, żeby miasto się nim chwaliło. Jakieś spotkania autorskie były w Tarnowie? On wogóle nadal tu mieszka? Ktoś się orientuje? Gość ma niesamowitą wyobraźnię. Jak dla mnie odkrycie dnia :)

Serio nie wiedziałeś ? ;) Gość pochodzi z Tarnowa ale jakoś specjalnie się tym nie chwali. No i z tego co wiem dawno już tu nie mieszka - ale jest to informacja zasłyszana.


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Dzięki defekator. W sumie wstyd się przyznać, że nie wiedziałem ale reklamy widać też nie ma więc stąd moja niewiedza. Chociaż przecież takie hasła jak "Katedra" "Bagiński" powinny mi coś mówić. Zagłębiłem się w temat i okazuje się, że z Tarnowem lub okolicami związani są tacy współcześni pisarze jak: Sławomir Mrożek (Borzęcin), Jacek Dukaj (Tarnów), Paweł Huelle (Mościce są tłem kilku opowiadań, właśnie tam przyjeżdżał do swoich dziadków).


WSK
Prytan
Posty: 228
Rejestracja: 21-04-2010, 08:49

Post autor: WSK »

Huelle to Kaszub, nawet ma nazwisko Kaszubskie:)


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

WSK pisze:Huelle to Kaszub, nawet ma nazwisko Kaszubskie:)
To nie zmienia faktu, że dziadkowie Huelle od strony matki mogli pochodzić z Mościc.

A co do Jacka Dukaja czytam właśnie "Inne pieśni" a tam opis miasta (Aleksandrii):
ul. Nadbrzeżna, baszta i taras... :) komuś się też coś skojarzyło?


Zygmunt
Prytan
Posty: 114
Rejestracja: 06-07-2013, 11:13

Post autor: Zygmunt »

Dzisiaj rano w Nicei zmarł Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik i rysownik...


gunnar
Obywatel
Posty: 91
Rejestracja: 16-07-2010, 14:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gunnar »

Jesteśmy tym, kogo udajemy i dlatego musimy bardzo uważać kogo udajemy. - KV


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Dzisiaj w Radio Kraków przez cały dzień debata "Czy warto żyć w Tarnowie"

Awatar użytkownika

Phoenix
Prytan
Posty: 218
Rejestracja: 10-11-2009, 16:40

Post autor: Phoenix »

Cytat z komentarzy do tego artykułu na FB

Bartlomiej Ostrega

MIASTO KIEPSKICH URZĘDNIKÓW
Główną przyczyną braku rozwoju Tarnowa są ludzie, a dokładniej rządzący tym miastem. Raz, że nie mają zapału przedsiębiorczości a dwa interesuje ich praca od 8:00 do 15:00, kompletnie bez powera i patrzący jak na wyrocznie w Kraków. Interesuje ich odbębnić swoje a jak już coś zrobić to nie przemyśleć i za późno. Wniosek jest prosty, najlepsi już pojechali...

BRAK ODPOWIEDZIALNYCH ZA MIASTO ELIT
Drugą przyczyną jest brak elit tego miasta. Ich brak.
A nawet jak są, to zawistni, prości ludzie szpanujący raczej autami, siłowniami niż CSR dla ogółu. (Rzeszów ma takiego Podkulsiegio czy Półtorakową).

BRAK LOBBY W WARSZAWIE!
Kolejnym ważnym czynnikiem, są słabi i niedouczeni politycy, których wybrano ze względu na żużel, czy ładny uśmiech. Nie mają kompletnie nic do powiedzenia w swoich partiach, no bo co mają mówić jak nie mają swojego zdania? Umieją natomiast gotować i rozdawać jabłka na ulicy.

SYSTEM PAŃSTWOWY. ZŁA STRATEGIA WOJEWÓDZTWA MŁP.
Obecny system Państwa nie sprzyja rozwojowi miast powiatowych, a pojęcie "zrównoważony rozwój" regionów istnieje tylko w książkach. Stawia się na duże metropolie które swoim rozwojem miałyby promieniować na mniejsze ośrodki. Tak jednak nie jest. Miasta wiodące (wojewódzkie) zostawiają u siebie m.in. innowacyjne, nowoczesne inwestycje, utrzymują status quo.
Sama strategia województwa małopolskiego blokuje takim miastom jak Tarnów, Chrzanów czy Niepołomice lokowania firm wysokiej innowacyjności. Zapisano natomiast, że lokowane mogą być jedynie firmy o tradycyjnym przemyśle.
Proszę zauważyć, że w Tarnowie nie było żadnej Bezpośredniej Inwestycji Zagranicznej a w Krakowie było ich blisko 100!

BRAK INDYWIDUALNEJ TARNOWSKIEJ SSE
Tarnów cierpi przez brak swojej a więc nie powiązanej z KPT (Krakowskim Parkiem Technologicznym) specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki czemu, nie może jakby sam decydować o rozwoju inwestycji w tym mieście a decydować wspólnie z Krakowem.

Dużym problemem Tarnowa jest mentalność ludzi. Ludzi prostych, czeto zacofanych i nie mierzących wysoko. Często rywalizują na własnym podwórku nie patrzących next level, poza miasto, Polskę a nawet Świat.
(...) Szukam stylu zmieszany z tłumem, robiąc to co wydaje mi się że robić umiem (...)

Awatar użytkownika

Phoenix
Prytan
Posty: 218
Rejestracja: 10-11-2009, 16:40

Post autor: Phoenix »

"SYSTEM PAŃSTWOWY. ZŁA STRATEGIA WOJEWÓDZTWA MŁP.
Obecny system Państwa nie sprzyja rozwojowi miast powiatowych, a pojęcie "zrównoważony rozwój" regionów istnieje tylko w książkach. Stawia się na duże metropolie które swoim rozwojem miałyby promieniować na mniejsze ośrodki. Tak jednak nie jest. Miasta wiodące (wojewódzkie) zostawiają u siebie m.in. innowacyjne, nowoczesne inwestycje, utrzymują status quo.
Sama strategia województwa małopolskiego blokuje takim miastom jak Tarnów, Chrzanów czy Niepołomice lokowania firm wysokiej innowacyjności. Zapisano natomiast, że lokowane mogą być jedynie firmy o tradycyjnym przemyśle.
Proszę zauważyć, że w Tarnowie nie było żadnej Bezpośredniej Inwestycji Zagranicznej a w Krakowie było ich blisko 100! "

jeżeli to prawda ( raczej nie jestem w stanie tego sprawdzić) to priorytetowym działaniem władz powinno zmiana niekorzystnych zapisów w w tej strategii i walka o kierowanie inwestycji do miasta.
(...) Szukam stylu zmieszany z tłumem, robiąc to co wydaje mi się że robić umiem (...)


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

wejss pisze:Dzisiaj w Radio Kraków przez cały dzień debata "Czy warto żyć w Tarnowie"
Jakieś wnioski ?
Im Lazy and I like it


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

imlazy pisze:
wejss pisze:Dzisiaj w Radio Kraków przez cały dzień debata "Czy warto żyć w Tarnowie"
Jakieś wnioski ?
Słuchałem cały dzień w pracy i wnioski są następujące:

Na plus:
- Piękne stare miasto
- Dużo ciekawych miejsc do zwiedzania
- Przyjazny klimat
- Odskocznia od zgiełku dużych miast ( jak powiedział jeden z rozmówców jest to miasto skrojone tak na miarę, nie za duże nie za małe, takie w sam raz)

Na minus:
- Brak pomysłu włodarzy miasta na rozwój!!!!!
- totalny zastój jeżeli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy
- systematyczne wyludnianie się miasta
- upadek wielu firm
- ucieczka młodych do Krakowa

Ogólnie wyszło to w moim odczuciu tak: ładne miasto ale żyje się w nim ciężko a Prezydent i jego świta nie ma kompletnie pomysłu na jego rozwój.

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

wejss pisze:Słuchałem cały dzień w pracy i wnioski są następujące:
Trochę skomentuje:
Na plus:
- Piękne stare miasto - Gdzie to piękne stare miasto jest ? Zaniedbane uliczki, kamienice ? Co jest tak na prawde pieknego takiego niepowtarzalnego ? Dziurawe drogi w samym centrum ? Żule na rynku ? Smród na starym mieście ? Czy możliwość zarobienia w łeb za nic ? Jeśli jest już coś na plus - to i tak piękne miasto można zwiedzić, a na 2-3 dzień juz nie ma tutaj co do oglądania. I staje się to po prostu codziennością. Więc to żaden plus aby tu Żyć, zwiedzić może i tak. Ale do życia to nie ma nic
- Dużo ciekawych miejsc do zwiedzania j/w - jakich miejsc ? Katedra, Rynek itp Można wymienić na palcach rąk.
- Przyjazny klimat - meteorologiczny czy ludzki ? Bo to że miasto jest najcieplejsze ok - różnica 0.5 - 2 stopni robi robotę. Ludzki - nie zawuażyłem żadnej różnicy w/s do innych miast.
- Odskocznia od zgiełku dużych miast ( jak powiedział jeden z rozmówców jest to miasto skrojone tak na miarę, nie za duże nie za małe, takie w sam raz) - tu się zgodzę. Miasto jest ok, korki nie dają popalić aż tak bardzo - oprócz tych na JP II. Wszystko można kupić, załatwić, a nie ma cięzkiego klimatu wielkiego miasta. Pod tym wzlędem jest ok.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

ODPOWIEDZ