Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11690
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

Aż tak źle w szkole chyba nie było:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 93764.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.master-and-more.eu/en/top-4 ... the-world/" onclick="window.open(this.href);return false;

Przynajmniej na tle równieśników z innych krajów nasi wypadali całkiem nieźle.

Natomiast teraz pojawiają się głosy, że reforma to cofnięcie zmian w szkolnictwie do roku 89. I pół biedy z tą nieszczęsną likwidacją gimnazjum, bardziej niepokoją głosy krytykujące nowe podstawy za to, że jest tam jeszcze więcej pamięciówy, jeszcze więcej schematów a mniej nastawienia na rozwiązywanie konkretnych problemów i użycie przyswojonych informacji.

Co do zarobków nauczycieli to te z oświadczeń nie wyglądają one najgorzej. Ale są to raczej zarobki nauczycieli z dużym stażem i z maksymalnymi widełkami płacowymi. Z perspektywy kogoś kto zaczyna pracę w zawodzie wizja tego, że za 15 lat (bo tyle ma trwać teraz awans) będzie miał te 3200-3300 na rękę plus trzynastkę (tak to mniej więcej wychodzi z tych kwot) kusząca raczej nie będzie.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

Nie mieszajmy płaszczyzn. Albo mówimy o szkolnictwie wyższym, albo podstawowym.

Co do tych laurek, to wszystko zależy od metodologii. Nie pamiętasz już tych matur, z którymi nie radzili sobie nauczyciele, bo opierały się na jakimś kluczu? Czy o interpretacji wiersza, z którym nie poradziła sobie autorka? :)

Pisałem o jakości szkolnictwa wyższego, produkującego masowo wszelkiej maści magistrów marketingu i innego zarządzania, czy politologów. Dzisiaj każdy kto idzie na studia zdobywa magistra.

Co do zarobków, no to nie wiem o co chodzi z Klepacką, ale biorąc pod uwagę ścieżkę kariery, to nie jest tak źle. Masz wizję zarobków w przyszłości, czego nie daje ci praca w markecie. Może nie są to zarobki super atrakcyjne, ale jak widać biedy nie ma. Zatem strajk wydaje mi się mocno podejrzany.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11690
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

Biedny nie ma po 15 latach. Na początku jest jednak bieda - a wydłużono czas potrzebny do awansu na tych najniższych stopniach. Chyba nigdy początkujący nauczyciel nie był tak blisko pensji minimalnej jak obecnie. (wzrost pensji minimalnej po prostu dogonił ich płace bo ostatnie istotniejsze podwyżki to jak sprawdziłem lata 2008-2012 gdy pensja podstawowa wg danych ministerstwa wzrosła sumarycznie o jakieś 40%).

Nie wiem też czy właściwym punktem odniesienia jest praca w markecie. Do niej przecież nie potrzeba absolutnie żadnych kwalifikacji. A czy strajk jest dziwny - właśnie do niego dołączyła małopolska Solidarność rozpoczynając okupację małopolskiego kuratorium. Z tego co czytałem Solidarność z własnymi postulatami szykuje się do strajku ogólnopolskiego. Rządowi coraz ciężej będzie twierdzić, że to protest polityczny, bo dawno nie było tak aby wszystkie związki zawodowe nauczycieli mówiły jednym głosem. Moim zdaniem po prostu pani Zalewska sobie nagrabiła swoją reformą pisaną na kolanie oraz bezczelnością i teraz poniesie tego konsekwencje. A nie czekaj .... przecież ewakuuje się do Brukseli zostawiając ten bajzel innym. :D

Natomiast co do egzaminów to tarnowska kuria wezwała katechetów do powstrzymania się od strajku. Może być tak, że w komisjach będą sami księża :D Pani Zalewska zmienia też przepisy, tak że nie będzie konieczności obecności nauczyciela ze szkoły, więc katechetów mogą wspomóc emerytowani katecheci ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

No i to ponownie przypomina strajki w górnictwie. Jak idą podwyżki to dostają je wszyscy, zarówno ci pod ziemią, jak i pani w szatni. Tutaj o podwyżki walczą zarówno ci, którzy istotnie powinni dostać więcej, jak i ci, którzy nie będą chwalili się zarobkami.
Augustynowa przesłuchiwana ostatnio w radiu, była pytana o te podwyżki, bo po 2012 zamrożono pensje. Jaka była reakcja? Odwołanie do "przez ostatnie 8 lat..." Prawda jest taka, że on ma teraz najwięcej do powiedzenia, jak kiedyś będzie miała Zalewska. Tymczasem i jedna i druga nie ma POMYSŁU na rozwiązanie problemu. Moim zdaniem system powinien być oparty na bonie edukacyjnym, oczywiście odpowiednio wysokim. Wówczas wyeliminowałoby to słabych nauczycieli z rynku, a ci dobrzy byliby godnie opłacani (oczywiście godnie zależałoby od stanu gospodarki).
Kurii się nie dziwię - już słyszę te wrzaski lewaków, ze księża chcą jeszcze więcej wydusić od państwa.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11690
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

Tak to jest problem. Słaby nauczyciel zarabia tyle samo co dobry nauczyciel. Są dodatki motywacyjne ale nie oszukujmy się te 150 - 200 złotych jakimi dysponuje dyrektor niewiele zmienią. Bon edukacyjny natomiast uważam za przereklamowany, wyłącznie skomplikowałby system. Przecież obecnie już jest tak, że pieniądze idą za uczniem w postaci subwencji oświatowej. Tu trzeba poszukać innych rozwiązań. Może znieść ten absurdalny system awansu (często to młody nauczyciel któremu się chce jest lepszy od starego wypalonego pracą lub prowadzącego zajęcia z kajeciku sprzed 30 lat ) a pensje reszty uzależnić od części stałej i części, którą przydzielałby dyrektor wg własnego uznania z zastrzeżeniem, że te pieniądze muszą zostać wydane na pensje aby uniknąć pokusy oszczędności na płacach. Na pocżątku pewnie dyrektorzy przydzielali by asekuracyjnie wszystkim po równo - ale z czasem zaczęłoby to samo z siebie działać.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7678
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: ad2222 »

I kolejna fajna praca z dziedziny architektury:

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21449 ... jekty.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Dorota1975 »

to praca z 2017 roku. było sporo takich prac, m.in. projekt biblioteki czy bardziej mediateki na skwerku przy ul. Bernardyńskiej (teraz trwa tam słynny już remont małych schodów).
http://www.bema20.pl/aktualnosci/3-wern ... na-19.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3058
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jakub Kwaśny »

Może nie napisali, ale powiedzieli... w filmie Kurier o historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, bardzo często pada nazwa Tarnów, w związku z jego przerzutem i lądowaniem niedaleko naszego miasta :)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: wejss »

ad2222 pisze:I kolejna fajna praca z dziedziny architektury:

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21449 ... jekty.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pasuje jak "Krakus" pomiędzy secesyjnymi kamienicami. Niestety co raz więcej będziemy mieli takich cudów na starówce. Właśnie nam fundują szklarnię pod basteją.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7678
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: ad2222 »

@Dorota:
Tak, koncepcja jest z 2017, ale teraz dziewczyna rozwinęła to do postaci pracy dyplomowej.

@wejss:
Hmm, mnie tam się Krakus podoba, ale to kwestia gustu. W każdym razie wolę taki Krakus, niż np nową kamienicę na wprost teatru - kupa cegieł, na której nawet oka na sekundę nie zawiesisz.
Takie pojedyncze perełki tworzą miasto.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

Ktoś wie, dlaczego Tarnów, miasto tak bardzo związane z Węgrami, kolejny raz potraktował obchody dnia przyjaźni polsko-węgierskiej po macoszemu? Odbył się marsz na którym była garstka osób i nikogo z władz miasta.

http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/2 ... 9gierskiej" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

Ten co sprzedaje langosze w parku to ... Słowak :D
No ale Purim ostatnio hucznie obchodzono, a Żydów też nie za wielu. Za to jak ostatnio był temat instytutu polsko węgierskiego w Tarnowie, na którym sparzyli się posłowie PiS, to Ciepiela "zabiegał" :)

W kontekście turystyki można by było iść w tę węgierskość.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11690
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

No to już wiem czemu pół osiedla oklejone jest jakimiś "węgierskimi" wlepkami. Samych organizatorów o tego typu wandalizm nie podejrzewam, więc obstawiam, że to jakaś oddolna inicjatywa któregoś z tzw. "prawdziwych patriotów" ze środowisk narodowo-kibolskich.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7678
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: ad2222 »

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/t ... a-tarnowa/" onclick="window.open(this.href);return false; - fajny pomysł, byłem, widziałem. Selfie zapomniałem zrobić :(
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ