Po co nam Straż Miejska?

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Cubaza
Rhetor
Posty: 3820
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

starówka pisze:Pytam się po co w takim razie wisi kamera na rogu Rynku, u wejścia z ulicy Żydowskiej, nad biurem podróży Gromada.
Może jakiś zaradny małolat ją gąbką przyczepiona do kamienia przeczyści, bo może szybka się zabrudziła i zasłania widoczek SM spozierającym na ekrany.
Hmmmm popatrz na zdjęcie wrzucone przez Wintera i powiedz mi jak kamera ma coś takiego zobaczyć ? Bo ja jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, że kamera widzi przez mury...
starówka pisze:Tak na marginesie słyszałem ostatnio w Czwórce dyskusję na temat monitoringu. Człowiek obserwujący nawet 10% zdarzeń nie dostrzega, buduje się już systemy, gdzie człowieka ma zastąpić komputer zaprogramowany na rozpoznawanie zdarzeń.
I nawet w Polsce. Nawet w Krakowie. System o nazwie Indect, zrobiony przez zespół AGH w Krakowie. Jednak ludzie się oburzyli bo niby jak to ? komputer ma ich kontrolować? I rzucili się na to jak na ACTA. Potem co ucichło, ale ten system naprawdę usprawniłby wszystko.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

W sumie to lepiej chyba, by nas obserwowały maszyny, które nie opowiedzą kolegom co ciekawego widziały (pod warunkiem, że nie będzie to jedna z czynności zakazanych) niż jacyś starsi panowie robiący zoomy na obcisłe sukieneczki.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3820
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Keleos pisze:W sumie to lepiej chyba, by nas obserwowały maszyny, które nie opowiedzą kolegom co ciekawego widziały (pod warunkiem, że nie będzie to jedna z czynności zakazanych) niż jacyś starsi panowie robiący zoomy na obcisłe sukieneczki.
Według wielkich buntowników internetu niestety nie. Dla nich to jest inwigilacja, wszystko co złe. Nawet na tym forum było o tym:
http://www.agora.tarnow.pl/viewtopic.php?t=2707
Wielkie zagrożenie!

Awatar użytkownika

starówka
Archont
Posty: 824
Rejestracja: 14-03-2010, 11:56
Lokalizacja: od zawsze ze starówki

Post autor: starówka »

Cubaza pisze:popatrz na zdjęcie wrzucone przez Wintera
ławka stoi przed budynkiem, między nią a murem jest przerwa, w której leży sympatyczny koleżka, przynajmniej jego ręka i kawałek tułowia powinny być widoczne, ale co wymagać o SM, cycki w ogródkach lepiej się ogląda


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Cubaza pisze:
Keleos pisze:W sumie to lepiej chyba, by nas obserwowały maszyny, które nie opowiedzą kolegom co ciekawego widziały (pod warunkiem, że nie będzie to jedna z czynności zakazanych) niż jacyś starsi panowie robiący zoomy na obcisłe sukieneczki.
Według wielkich buntowników internetu niestety nie. Dla nich to jest inwigilacja, wszystko co złe. Nawet na tym forum było o tym:
http://www.agora.tarnow.pl/viewtopic.php?t=2707
Wielkie zagrożenie!
Nie 'wszystko co złe' - ale inwigilacja - jak najbardziej.

Podglądanie co robię niezależnie od tego czy w dobrej czy złej wierze to inwigilacja.
Choć sam jestem za tym, aby rolę opiekuńczości Państwa zniwelować do minimum to niestety, ale większość uważa, że podglądanie ich daje im większy komfort ( i zapewne wrażenie bezpieczeństwa ).

Kamery są dosyć skutecznym środkiem odstraszającym co sprytniejszych, choć i to nie zawsze. No i czasami pomagają ująć sprawcę ( tu też nie zawsze, bo widziałem już niejeden film krążący tu i ówdzie z prośbą o pomoc w ustaleniu co to za delikwent ).
Naturalną koleją rzeczy wydaje się pójście o krok dalej i stworzenie bazy danych z facjatami obywateli, aby umożliwić automatyczne rozpoznawanie kto jest 'bohaterem' filmu. Na to się nie piszę.
Im Lazy and I like it


Cubaza
Rhetor
Posty: 3820
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

imlazy, system Indect ma zastąpić człowieka. Ma robić to co robi człowiek i na podstawie algorytmów itp. ma wyłapywać rzeczy, na które normalnie człowiek musiałby zareagować. Sposób inwigilacji się nie zmienia ;) Kamery, ale zamiast człowieka patrzy na nie program i reaguje.

A drony itp. to dodatkowe pomysły na rozszerzenie tego systemu.

Awatar użytkownika

BIGer
Proedroj
Posty: 455
Rejestracja: 06-07-2010, 07:40
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: BIGer »

starówka pisze:Pytam się po co w takim razie wisi kamera na rogu Rynku, u wejścia z ulicy Żydowskiej, nad biurem podróży Gromada.
Kamera wisi także na roku bloku Monte Cassino 1 (przynajmniej jest widoczna obudowa kamery) i w polu widzenia powinna mieć przystanek przy Wojska Polskiego i chodnik w kierunku osiedla. Tym czasem na tym właśnie chodniku notorycznie parkował sobie mercedes. Gdyby nie interwencja telefoniczna to nigdy strażnicy się nie pojawili, ignorowali sprawę nawet gdy przejeżdżali tuż obok. Nawet wstawieni9e słupków nie pomogło, idiota nadal parkował jeżdżąc po trawniku. Po ostatniej interwencji chyba nie obeszło się bez mandatów i delikwent parkuje gdzieś indziej.
BIGer
"Wyzwolona energia atomu zmieniła wszystko z wyjątkiem naszego sposobu myślenia."
— Albert Einstein

Awatar użytkownika

sybirak
Prytan
Posty: 270
Rejestracja: 17-02-2010, 16:51

Post autor: sybirak »

imlazy pisze:Naturalną koleją rzeczy wydaje się pójście o krok dalej i stworzenie bazy danych z facjatami obywateli, aby umożliwić automatyczne rozpoznawanie kto jest 'bohaterem' filmu. Na to się nie piszę.
Sądzisz, że ktokolwiek w takim wypadku zapytałby Ciebie o zdanie? Baza już jest (dowody, paszporty) wystarczy dobry program i ...
Zamiast budować drogi to stawiają fotoradary, więc zamiast pilnować porządku (czytaj. patrole piesze) będą sobie filmy oglądać, zdjęcia drukować i mandaty wystawiać, bo przecież nie po to jest monitoring by narażać życie panów strażników.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6896
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

sybirak, a widziałeś co tam było w fotoradarze? Wczoraj pokazywali gdzieś jak to jest zbudowane: Nikon + komputer.
I to kosztuje 100 tys zł. Że ja na to nie wpadłem... :D

Awatar użytkownika

sybirak
Prytan
Posty: 270
Rejestracja: 17-02-2010, 16:51

Post autor: sybirak »

Ile kosztuje to różnie piszą, raz że 300 fotoradarów 45 mln zł, a raz, że 50 mln euro. Zakładając pomyłkę euro+=złotych to i tak wychodzi koło 150 tysi za zabawkę.
Pewnie pryzmat, maszt, pozwolenia i homologacja to 90% ceny.
Spór nauki z religią zakończył się z chwilą zamontowania pierwszego piorunochronu w kościele.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

sybirak pisze:Ile kosztuje to różnie piszą, raz że 300 fotoradarów 45 mln zł, a raz, że 50 mln euro. Zakładając pomyłkę euro+=złotych to i tak wychodzi koło 150 tysi za zabawkę.
Pewnie pryzmat, maszt, pozwolenia i homologacja to 90% ceny.
Z tymi pozwoleniami to też kupa śmiechu. Państwo samo sobie pozwala na cokolwiek. Po co się pytać samego siebie czy mogę coś zrobić. Oczywiste: dla papierków - niby ok, ale za te papierki płacą podatnicy. Jednym słowem wydajemy nasze pieniądze na tak wirtualne rzeczy, że głowa boli :/
Im Lazy and I like it


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Ktoś na takich ludzi głosuje, ktoś wybiera.... .
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Ciekawa sytuacja kilka dni temu na Wałowej.

Gość spał w kwietniku... po kilkudziesięciu minutach przejeżdżał pierwszy patrol - SM.
Przejeżdżali już obok niego i głowy odwrócili na drugą stronę, bo fajna ściana była... przejeżdżający obok rowerzysta się zatrzymał (ustawieni byli idealnie wręcz w linii - pijak/rowerzysta/radiowóz) i mówi "panowie, panowie nie widzą, że tu gość leży? chyba pasowałoby coś z nim zrobić". Z niechęcią się zatrzymali i zadzwonili po pogotowie, na które czekali grubo ponad 20 minut, w międzyczasie wręczając 2 mandaty - jeden starszemu gościowi, który sobie z nich żarty robił i udawał rozmowę z komendantem policji przez telefon, a drugi gościowi, który ich krytykował za bierność i nic nie robienie poza wlepywaniem mandatu. Dostał za używanie wulgarnych słów.

Swoją drogą człowiek w potrzebie i ambulans nie dojedzie, a do pijaka w kwietniku muszą przyjeżdżać (i to na sygnale!)... jak w tym kraju ma być normalnie ; /

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Dobrze, że nie mieli możliwości zanegowania istnienia owego kwietnika.
Ja jakiś czas temu zgłaszałem telefonicznie śpiących dwóch jegomości na przystanku przy Starodąbrowskiej (przy parkingu pod telebimem). Z 3-4 minut rozmowy około 80% czasu dyspozytor próbował mi wcisnąć, że zmyślam bo tam przystanku nie ma od dawna. W końcu mu powiedziałem rób pan jak uważasz bo 5 minut temu przystanek był - w końcu przyjął.

Kilkanaście minut później jechałem tamtędy i strażnicy: 2 szt na skuterach, chyba nanosili na mapy ten przystanek bo smakosze chwiejnym krokiem próbowali trafić w przejście dla pieszych na rondzie Mickiewicza-Starodąbrowska. Nie wykluczam, że ta grupa szybkiego reagowania wcześniej ich pogoniła ;)

Awatar użytkownika

Winter
Proedroj
Posty: 336
Rejestracja: 11-12-2011, 19:00

Post autor: Winter »

Keleos, tego delikwenta sam widziałem, zresztą to ich ulubione hotele :/

ODPOWIEDZ