Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Stradie pisze:Wszystko ucichło. No ale żaden z tego pożytek. Czy ktoś coś zyskał? Widzę tylko szerokopojęte straty dla Wodzisławia i okolic. Wszystko zgarnął Rybnik i Jastrzębie-Zdrój. Teraz nie łączą się, bo nie ma miasta na tyle dominującego, aby mogło skupić spowrotem w swoich granicach odłączone miejscowości. A to się chyba mija z celem, żeby z Tarnowa zgobić miasto marginalne.

Skoro ucichło to znaczy, że mieszkańcy (tj. ci najbardziej zainteresowani) są zadowoleni z obecnego stanu. Gdyby byli niezadowoleni to by próbowali się łączyć. To samo z Tychami, Mysłowicami czy Bytomiem. A ostatnio słyszałem, że powstał w Krakowie ruch na rzecz odłączenia Nowej Huty, hmmm...


Józiu
Prytan
Posty: 124
Rejestracja: 30-05-2012, 22:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Józiu »

Zrozum, że cały czas promujesz rozwiązanie ogromnie szkodliwe dla miasta i okolicznych gmin. A wszystko to w imię drogi pod domem. Ręce opadają.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Józiu pisze:Zrozum, że cały czas promujesz rozwiązanie ogromnie szkodliwe dla miasta i okolicznych gmin. A wszystko to w imię drogi pod domem. Ręce opadają.

Wręcz przeciwnie. Uważam za szkodliwą centralizację władzy. Ludzie muszą mieć wpływ na swoje sprawy, a zostaną tego pozbawieni przy promowanej przez was idei aneksji wiosek i oddania całej władzy do centrum.

Jeśli już to jestem za włączeniem Tarnowa (a właściwie to poszczególnych osiedli-dzielnic jako autonomicznych bytów) do gminy Tarnów. Na równych prawach z Tarnowcem, Wolą Rzędzińską czy Zgłobicami.


Józiu
Prytan
Posty: 124
Rejestracja: 30-05-2012, 22:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Józiu »

Ciekawe kto wtedy utrzyma teatr, galerię miejską, TCK, dobry szpital, wybuduje drogi łącznik z autostradą, strefą aktywności gospodarczej (wiem, wiem. Takie rzeczy też maja miejsce w mniejszych miastach, ale nie wszystkie na raz. Mniejszy musi wybrać czy robi dojazd do autostrady, czy buduje strefę gospodarczą. Tarnów na szczęście może zrobić takie rzeczy jednocześnie). Bo chyba nie to małe miasto, które zostałoby po takiej operacji.
Ostatnio zmieniony 12-01-2013, 17:43 przez Józiu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

skofild001 pisze:
ozi26 pisze: Mnie nie interesuje to co się dzieje w tzw. górnym krzyżu
Zdążyłem zauważyć, że większość tutaj interesuje tylko on sam i ewentualnie 5 metrów dookoła.
ozi26 pisze: " punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"
Ano właśnie. Ale to chyba nie oto chodzi. Mieszkaniec centrum może powiedzieć, że jego nie interesuje co się dzieje na granicy z Pawęzowem. @Pb pewnie odłączmy wszystko od Tarnowa niech Tarnów będzie tylko w ścisłym centrum bo tam podobno najlepsze drogi i tam się wszytko robi szybko. Ale nikt z Was nie pomyśli, że większe miasto to więcej osób płacących podatki co przekłada się na więcej kasy w miejskiej skarbonce? Co przełoży się na inwestycje?
Pb kto Cię zmuszał żebyś zamieszkał akurat w Krzyżu? Trzeba było zamieszkać 2 km dalej w Pawęzowie, Lisiej Górze, Niecieczy. Gdybyś mieszkał 50 lat temu we wsi Krzyż ile zajęłoby Tobie przejechanie na np.: Górę Marcina a ile teraz? Co byś jeszcze chciał? Tunel spod domu do pracy? W Krakowie w CENTRUM mieszka osoba w starej brudnej kamienicy bez ciepłej wody, może napisać wniosek o wyłączenie kamienicy z miasta bo w Niepołomicach to nawet internet mają... Absurd. Każdemu nie dogodzi. Ale powoli stając się coraz większym, rozwijającym się miastem nawet do Pawęzowa dojdzie internet światłowody. Bez urazy do mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości ale ręce opadają jak jeden z drugim powtarzają, że nic się dzieje w mieście. Skoro tak dobrze tam u Was pod Tarnowem to dlaczego do kina przyjeżdżacie do miasta, do galerii na zakupy, autobusem MIEJSKIM do centrum. Płaćcie podatki u siebie, zamknijcie się na swojej "super ulicy" i protestujcie dlaczego sklepu pod nosem nie macie....
A powiedz mi taka rzecz czy Ciebie interesuje to że na Jagodowej nie ma kanalizacji i wody z wodociągów ???? Na 100 % NIE bo nawet nie wiedziałeś o tym, więc co Ty mi bedziesz pisał że dalej jak 5 metrów nic mnie obchodzi jak sam pokazujesz jaki zorientowany jesteś w temacie. A po 25 latach mieszkania wiem gdzie co remontowali, gdzie kostkę ułożyli ale czy ja mam na to jakiś wpływ??? NIE wię co mnie to obchodzi co tam się dziej

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Właściciel. A kto powiedział, że te instytucje mają należeć do miasta. Mogą należeć do gminy. Grubsze inwestycje drogowe też byłyby zadaniami gminy. Chodzi o to, by ewidentnie lokalne inwestycje pozostały lokalnymi, w gestii lokalnych władz, finansowane przez lokalne fundusze. I niech sobie wtedy Starówka remontuje Krakowską chocby i 3 razy w miesiącu. (Coś mam przeczucie, że władze Starówki po takim gospodarowaniu nie utrzymałyby długo swoich foteli.)


Józiu
Prytan
Posty: 124
Rejestracja: 30-05-2012, 22:10
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Józiu »

To dlaczego Gmina Tarnów nie zafunduje swoim mieszkańcom teatru, szpitala czy strefy aktywności gospodarczej? Wiem! Pewnie dlatego, że to wszystko zapewnia miasto, na które tak plujesz. Miasto na tyle silne, że może taki ciężar udźwignąć. Po wprowadzenie twojej niedorzecznej wizji w życie poszczególne gminy byłyby za słabe, żeby zapewnić mieszkańcom regionu tzw. usługi wyższego rzędu. Zrozum to w końcu.

Awatar użytkownika

ozi26
Thesmothetai
Posty: 1182
Rejestracja: 04-07-2010, 14:29
Lokalizacja: TARNOW-ŁÓDŹ

Post autor: ozi26 »

A więc chcesz przyłączać nawet Żabno i Niedomice? Wojnicz i Zakliczyn też?
To może najpierw przekonaj gumini_0317 (zza Dunajca) albo hurricane'a (z Tarnowca) do waszej idei. Oni jacyś tacy sceptyczni są.

O z Wojniczem to nie bardzo bo już ma prawa miejskie :lol:

a
Ostatnio zmieniony 12-01-2013, 18:22 przez ozi26, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Józiu pisze:To dlaczego Gmina Tarnów nie zafunduje swoim mieszkańcom teatru, szpitala czy strefy aktywności gospodarczej? Wiem! Pewnie dlatego, że to wszystko zapewnia miasto, na które tak plujesz. Miasto na tyle silne, że może taki ciężar udźwignąć. Po wprowadzenie twojej niedorzecznej wizji w życie poszczególne gminy byłyby za słabe, żeby zapewnić mieszkańcom regionu tzw. usługi wyższego rzędu. Zrozum to w końcu.
To może ty wreszcie zrozum, że wioski nie mają ochoty składać się na ciągłe, niekończące się inwestycje w śródmieściu tudzież "usługi wyższego rzędu" w rodzaju wiecznie popsutej fontanny bez wody i trawiastego boiska do koszykówki. To są zadania lokalne i niech lokalne władze biorą za to odpowiedzialność. Budowa chodnika też jest takim zadaniem lokalnym, na które lokalna społeczność powinna mieć wpływ, ale w centralnie sterowanym Tarnowie, z którego nie widac np. Jagodowej jest to niewykonalne.

Ty chcesz silnego miasta, którego nie obchodzi nic w promieniu 2-3 km od rynku, ja wolę silny region, w którym wszyscy mają równe prawa.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Józiu pisze:To dlaczego Gmina Tarnów nie zafunduje swoim mieszkańcom teatru, szpitala czy strefy aktywności gospodarczej?
Szpitale to zadania od powiatów wzwyż, więc Gminy tego robić nie muszą...

Strefę aktywności Gmina Tarnów chce przygotować w Woli Rzędzińskiej...

Kina i teatr - bilety od podtarnowskich mieszkańców to istotny zastrzyk dla tych instytucji.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 783
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Dawid D pisze:PS. A co do Gminy "Wierzchosławice" - Kępa Bogumiłowicka aż prosi się o to, by była Tarnowem (nie piszę że oficjalnie, ale spójrzcie na mapę) ;)
A od kiedy nazwy miejscowości piszemy w cudzysłowie, hę?


psychoultras
Prytan
Posty: 188
Rejestracja: 09-09-2010, 20:34

Post autor: psychoultras »

Prawda jest taka że jeśli prezydentem Tarnowa zostanie wójt Kozioł to nie będzie problemu by gmine przyłączyć do city. Skoro jednak wybieracie Ścigałę to się sami samorządzcie.

Awatar użytkownika

Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

gumini_0317, pisane pod wpływem impulsu

psychoultras, a kiedy Wójt Kozioł kandydował na prezydenta Tarnowa?

Awatar użytkownika

Phoenix
Prytan
Posty: 218
Rejestracja: 10-11-2009, 16:40

Post autor: Phoenix »

psychoultras pisze:Prawda jest taka że jeśli prezydentem Tarnowa zostanie wójt Kozioł to nie będzie problemu by gmine przyłączyć do city. Skoro jednak wybieracie Ścigałę to się sami samorządzcie.
i tu jest cały pies pogrzebany, no może nie cały ale większe pół :)

obowiązkiem ludzi mieszkających w prywatnych domach jest odśnieżanie chodnika przed ich posesją, skoro nawet tego nie robią, czemu domagają się remontu tego ich chodnika?

hipokryzja mi się należy i mam dostać a to że mam obowiązki, kto na to patrzy.

wiec konkrety

jak ktoś tu już napisał należy zadbać o każda z dzielnic, mamy 4 okręgi wyborcze to trochę mało imo, radni nie są w stanie ogarnąć tak dużego obszaru jak widać.

propozycja: 1 radny na osiedle ( dzielnice ) oraz budżet dzielnicy, proporcjonalny do: a) ilości mieszkańców, b) wysokości odprowadzanych przez nich podatków, płacą miastu więcej, więcej miasto im oddaje, i niech będzie stanowiło to powiedzmy 40 % kwoty ogólnie przeznaczonej na inwestycje. nie licząc utrzymania i kosztów bieżących.

plan wydatkowania pieniędzy, priorytet dla inwestycji lokalnych, z możliwością przeniesienia części bądź całości na użytek ogólny, po głosowaniu rady osiedla.

efekt każda część miasta będzie miała nowe chodniki z kostki wyasfaltowane ulice, żywopłotki, place zabaw,
ale czy miasto jako całość będzie się rozwijać ?

czy taki system jest w stanie zrezygnować ze swoich inwestycji na poczet powiedzmy wschodniej obwodnicy ? zakładając że nas na to stać i będziemy musieli te 120 baniek z własnej kasy wydać, czy dla wspólnego dobra, rada osiedla zrezygnuje z nowego asfaltu i chodnika ?

predyzent predyzent , wiem wiem on trzyma kasę w rekach ale czy radni naprawdę nie są w stanie przegadać mu że rzeczony krzyż to wioska zabita dechami ( village killed by desks ) :)

sprawa tego że inwestuje się w ścisłym centrum, być może to błąd ale z drugiej strony to centrum wymagało tego żeby się nim zająć, czy fontanna była potrzebna, nie ale możne właśnie dziś jakiś tata tłumaczy na jej przykładzie swojemu dziecku co to są planety i że ziemia nie jest płaska, być może nie ma to jakiegoś wymiaru promocyjnego być może nie jest nawet ładne ale sam widok chlapiących się w tej fontannie dzieci jest kojący i wesoły lepszy od codziennej szarości.

nie można mierzyć wszystkiego swoją miara bo są tacy którym dziś podoba się bardziej niż innym bądź mniej

jak z tym słojem, wypełnionym kamieniami żwirem piaskiem i wodą. jak zaczniemy miasto od remontu uliczek wszystkich po kolei, tych na obrzeżach i tych w centrum, to będziemy mieli wspaniałe nowe uliczki gładki asfalt i nadal będziemy tkwili w korku na Narutowicza bo brakować będzie kasy na alternatywna drogę. to nigdy nie doczekamy się nowego mostu na dunajcu, zęby nam łatwiej na autostradę było dojechać. nie doczekamy się remontu szpitala, komisariatu, będziemy jeździć zdezelowanymi autobusami, wiec może warto 25 lat po dziurawej lwowskiej jeździć nowym autobusem z klimą niż po nowej gładkiej, starym zdezelowanym jelczem w którym pizga wiatr i śnieg sypie nawet latem :)
(...) Szukam stylu zmieszany z tłumem, robiąc to co wydaje mi się że robić umiem (...)


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Phoenix, ja nie mówię o priorytecie inwestycji lokalnych, ja proponuję, by była pula na inwestycje strategiczne dla miasta oraz stała pula np. 30-40% wydatków inwestycyjnych na osiedla, dzieląc tę pulę między osiedlami proporcjonalnie według wskaźnika powierzchni z niewielką poprawką na liczbę ludności. Bo wskaźnik liczby ludności jest niemiarodajny, bo większość zgarnęłyby wielkie tarnowskie blokowiska...

Rozdział inwestycji strategicznych i lokalnych, trzeba się wysilić i takie listy z podziałem zrobić, żeby np. rondo na Witosa/Chemicznej nie zeżarło całego budżetu Mościc, bo wiadomo, że to inwestycja dla miasta strategiczna.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

ODPOWIEDZ