tarnowskie MPK

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: tarnowskie MPK

Post autor: hurricane »

Jan Kowalski pisze: 2 miliardy zamiast wesprzeć polską Pesę poszłoooo.
A ustawę PZP Jan Kowalski zna? Żeby było smacznie Panie Janie, to czytałem gdzieś w internecie, że podobno przetarg dla Koreańczyków przygotowywał zwolniony po przejęciu przez "dobrą zmianę" z PESY dyrektor projektu SWING (tramwajów wcześniej dostarczanych do Warszawy).

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Specjaliści zapewne obracają się w obszarze przetargów i dobrze wiedzą, że można zrobić przetarg tak, aby promował lokalny biznes. Na przykład w Niemczech wszyscy urzędnicy jeżdżą samochodami produkcji niemieckiej. Czy to oznacza, że są tańsze? Nie, ale wydając własne pieniądze, dobrze zrobić przy okazji najlepszy użytek.
Nie czytałem o tym dyrektorze, ale jak wskazuje doświadczenie, dyrektorzy są zatrudniani z klucza partyjnego, a czarna robotę odwalają szare myszki z kompetencjami.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11689
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: defekator »

Być może w Niemczech decydującym kryterium w przetargu nie jest cena. Tutaj na prawdę nie rozumiem pretensji do władz Warszawy skoro to był przetarg. Bo jakie zarzuty im można postawić? Takie, że nie kombinowali tak aby przetarg ustawić pod konkretnego dostawcę? Przecież coś takiego to nie tylko prokurator - jeżeli sprawa wyjdzie, ale i ryzyko ogromnych odszkodowań płaconych przez miasto.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Przetargi opierają się na różnych przesłankach i nie jest prawdą, że cena musi być jedynym kryterium. Najczęściej w drobnych przetargach dostaje się punkty na przykład za termin dostawy, czy termin zapłaty. Nie ma problemu z założeniem w przetargu opcji, że dodatkowe punkty przyznawane są dla firm produkujących na obszarze RP, lub tego typu obwarowania. Pretensje moim zdaniem uzasadnione są do każdej instytucji, która nie działa z duchem patriotyzmu lokalnego. Na przykład zakup pendolino jest analogicznym przykładem.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11689
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: defekator »

Jan Kowalski pisze: Nie ma problemu z założeniem w przetargu opcji, że dodatkowe punkty przyznawane są dla firm produkujących na obszarze RP, lub tego typu obwarowania.
Ale wiesz, że nie ma problemu czy tak Ci się po prostu wydaje? Bo ja pierwszy raz o czymś takim słyszę i mi się wydaje jednak, że takie coś byłoby jednak dużym problemem ze względu na prawo unijne.
Pretensje moim zdaniem uzasadnione są do każdej instytucji, która nie działa z duchem patriotyzmu lokalnego. Na przykład zakup pendolino jest analogicznym przykładem.
Jak rozumiem analogicznie należy mieć pretensje do władz tych miast w Niemczech, które nie działały z duchem patriotyzmu lokalnego i zakupiły łącznie ponad 3000 Solarisów i w ogóle do każdego zza granicy kto zamiast swoich kupuje nasze produkty?
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Ok, jak już chcesz iść tą drogą, to Korea mimo wszystko nie leży na obszarze UE. Można było postawić na produkt unijny.

A jeśli chodzi o to czy wiem, czy mi się wydaje, to pewnie pamiętasz przetargi na śmigłowce, które zakładały promowanie ofert, które dadzą zatrudnienie na miejscu przy serwisie?
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11689
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: defekator »

Jan Kowalski pisze:Ok, jak już chcesz iść tą drogą, to Korea mimo wszystko nie leży na obszarze UE. Można było postawić na produkt unijny.
Producent unijny jak i PESA mogły po prostu przedstawić najkorzystniejszą ofertę. Rozumiem, że to mogło być trudne jeżeli osoba znająca szczegóły projektów Pesy pracowała dla koreańczyków (partyjnego bez kompetencji raczej by nie brali) ale to już problem Pesy, że pozbyła się takiego pracownika ewentualnie nie podpisała z nim wcześniej zakazu pracy dla konkurencji.
A jeśli chodzi o to czy wiem, czy mi się wydaje, to pewnie pamiętasz przetargi na śmigłowce, które zakładały promowanie ofert, które dadzą zatrudnienie na miejscu przy serwisie?
Pamiętam, miało być 50 caracali z serwisem a docelowo z produkcją w Polsce skończyło się na 4 Black Hawkach bez żadnych offsetów i transerów technologi. Tylko, że po pierwsze to obszar zamówień wojskowych gdzie takie wyjątki są możliwe z kwestii bezpieczeństwa, po drugie nawet tu nie było "premi za pochodzenie producenta" a jedynie wymogi offsetowe, które w teorii spełnić mógł każdy niezależnie od pochodzenia. Nie spotkałem się natomiast nigdy z offsetem na poziomie samorządu przykładwo przy zakupie autobusów i nawet nie wiem czy PZP coś takiego dopuszcza.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Filozofia polega na tym, że najkorzystniejsza cena, to nie tylko cena produktu, ale też zysk z rozwoju lokalnego przemysłu. To że ktoś nie miał klauzuli poufności po zwolnieniu z takiego stanowiska to skandal.
Podawałem helikoptery, jako przykład, że są pewne możliwości działania, jak się chce.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 846
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Re: tarnowskie MPK

Post autor: mirak »

Ciekawi mnie jakiej produkcji telefonów używają krytykanci takiego rozstrzygnięcia przetargu.
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Ja szajsunga, ale też nie mam za bardzo alternatywy polskiej. Pesa za to robi świetne tramwaje i jest z Polski, płaci podatki w Polsce, zatrudnia Polaków i działa na korzyść polskiego budżetu.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


ezola
Prytan
Posty: 111
Rejestracja: 06-11-2014, 11:49

Re: tarnowskie MPK

Post autor: ezola »

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 60332.html" onclick="window.open(this.href);return false;

TW planują przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 2,323 mld zł brutto (1,88 mld zł netto), w tym 1,356 mld zł brutto (1,1 mld zł netto) na zamówienie podstawowe. Pierwszą ofertę złożyło konsorcjum Stadler Polska i Solaris Tram, które zaproponowało 2,474 mld zł brutto (2,011 mld zł netto). Kolejna oferta wpłynęła od Pesy, która zaproponowała kwotę w wysokości 2,837 mld zł brutto (2,30 mld zł netto). Trzecią kopertę złożył Siemens, bez oferty, z pismem skierowanym do Tramwajów Warszawskich. Kolejna koperta wpłynęła od CAF, również bez oferty. Ostatnią kopertę złożyło, z trzecią ofertą, Hyundai Rotem z kwotą 1,826 mld zł – bez podatku VAT.

O wyborze zdecydują cena (64%), rozwiązania techniczne (14%), zużycie energii (12%), ograniczenie emisji hałasu (4%), plan utrzymania tramwaju (4%) oraz okres gwarancji (2%).

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... czycy.read" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie wiemy, czy nowe pojazdy będą montowane w Polsce, wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Zgodnie z unijnymi przepisami przynajmniej 50 proc. części musi za to pochodzić ze Wspólnoty lub państw, które mają z nią specjalne umowy.


ezola
Prytan
Posty: 111
Rejestracja: 06-11-2014, 11:49

Re: tarnowskie MPK

Post autor: ezola »

Zamówienie obejmuje również pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjny, pakiet materiałów niezbędnych do wykonania naprawy głównej, dokumentację techniczną łącznie z licencjami i oprogramowaniem oraz wykonywanie napraw powypadkowych (w okresie gwarancji tramwajów). Czas trwania umowy założono do 20 kwietnia 2039 r.

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 59604.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

ezola pisze: TW planują przeznaczyć na realizację zamówienia kwotę w wysokości 2,323 mld zł brutto (1,88 mld zł netto)

Stadler Polska i Solaris Tram, które zaproponowało 2,474 mld zł brutto (2,011 mld zł netto).

Pesy, która zaproponowała kwotę w wysokości 2,837 mld zł brutto (2,30 mld zł netto).

Hyundai Rotem z kwotą 1,826 mld zł – bez podatku VAT.
Nie chciałbym snuć teorii spiskowych, ale przy takim rozrzucie tak trafić w oczekiwania...
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Pzet
Prytan
Posty: 180
Rejestracja: 15-11-2010, 14:49
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Pzet »

Nie chciałbym snuć oskarżeń, ale żeby przestrzelić ofertę o prawie 500 milionów zł...

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11689
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: defekator »

Czyli oferta PESy była nie tylko o 600 mln droższa od ofery koreańczyków, ale też o 514 mln przekraczała dostępny budżet. I teraz, przy całym zrozumieniu dla wspierania rodzimych producentów załóżmy, że przetarg skonstruowany jest tak aby wygrała jednak Pesa. Przecież od razu pojawiłyby się całkiem zasadne pytania dlaczego miasto Warszawa ma wydać 0,6 mld złotych więcej aby wesprzeć fabrykę w mieście Bydgoszcz. Możliwe byłyby też zarzuty o niedgospodarność - również całkiem zasadne.
Ostatnio zmieniony 13-02-2019, 13:11 przez defekator, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

ODPOWIEDZ