Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Orientuje się ktoś którędy dojść pod Basztę Książęcą :?: Gdzie wejść :?: Od ulicy Kapitulnej, czy Wałowej :?:


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Od Wałowej chyba nie da rady, bardziej od Kapitulnej....


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Chodzi pewnie o basztę dawnych murów miejskich, która obecnie jest częścią tzw. sufraganii, domu biskupów sufraganów przy Kapitulnej?. No więc, jeśli siostra furtianka nie wpuści, to trzeba dostać się na podwórze lub klatkę schodową kamienicy przy Wałowej 19.
O tych miejscach można poczytać m.in. w tej książce.
Załączniki
Spis tre¶ci.JPG
Ok³adka.JPG


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Macumba orientujesz się, czy kupi tą książkę w Informacji Turystycznej przy Rynku 7 ? Polecasz jeszcze jakieś książki związane z zamkiem tarnowskim, murami obronnymi Tarnowa ?

PS.Książkę, o której mowa na 1 stronie tematu zakupiłem już dawno ;) .


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Nie wiem, czy już tam jest dostępna (można też pytać w wydawnictwie "Koliber" z Nowego Sącza), ale ma być tam na pewno. Monografię zamku tarnowskiego tego samego autora można kupić także w IT oraz w Muzeum Okręgowym. O fortyfikacjach tarnowskich najobszerniej pisze M. Trusz w 2 tomie Wielkiego przewodnika po Tarnowie (nie wiem, czy jeszcze do kupienia, ale jest w bibliotekach). Tematy staropolskie: fortyfikacje, rozwój przestrzenny, zamek, bernardyńskie kościoły i inne budynki dobrze są też opracowane w "Encyklopedii Tarnowa".


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Macumba pisze:Nie wiem, czy już tam jest dostępna (można też pytać w wydawnictwie "Koliber" z Nowego Sącza), ale ma być tam na pewno. Monografię zamku tarnowskiego tego samego autora można kupić także w IT oraz w Muzeum Okręgowym. O fortyfikacjach tarnowskich najobszerniej pisze M. Trusz w 2 tomie Wielkiego przewodnika po Tarnowie (nie wiem, czy jeszcze do kupienia, ale jest w bibliotekach). Tematy staropolskie: fortyfikacje, rozwój przestrzenny, zamek, bernardyńskie kościoły i inne budynki dobrze są też opracowane w "Encyklopedii Tarnowa".
Wielkie dzięki za odpowiedź.

Pozwole sobie zadać jeszcze jedno pytanie.Książka, którą polecasz wyżej ("Grody i zamki...") jest pisana bardziej pod kątem historii tych miejsc, czy pisze o ich stanie obecnym (np co się znajduje na danym zamku, w jakim stanie zachowały się te miejsca itp) ?

Z góry dzieki za odp.Pozdrawiam


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Cen biletów wstępu i godzin otwarcia niestety nie ma, ale w opisach jest lokalizacja geograficzna, historia i stan obecny, dużo planów i rekonstrukcji graficznych. Pytałem dzisiaj w CIT. Będą mieli w sprzedaży za dwa dni.


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Robią jakąś konserwację murów miejskich :?: Widziałem kilka dni temu, że robili coś na murach przy ulicy Szerokiej, Fortecznej i placu Rybnym (tutaj wiem, że jest remont całego placu).


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Tak, szczególnie przy ul. Wąskiej. Będzie również przesklepiona dawna furta i zaznaczone mury starej synagogi (obecnie można te fundamenty zobaczyć na własne oczy, ale zza ogrodzenia). Niestety nic nie będzie chyba robione przy wielkiej bastei z kazamatą znajdującej się pod pl. Morawskiego. Ale za to z planszy wiszącej na ratuszu wiemy już jak wyglądał on fazie późnogotyckiej.


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Macumba takie pytanie może się orientujesz.
W książce Krzysztofa Moskala "In Castro Nostro Tarnoviensi" można przeczytać, że na Zamku Wysokim znajdowały się: wieża główna, baszta czworoboczna, baszta południowo-wschodnia i tzn "Kurza Noga", gdzie autor pisze, że była to baszta lub półbaszta.W innych publikacjach na temat Zamku Tarnowskiego można przeczytać tylko o wieży głównej i baszcie południowo-wschodniej.Skąd Krzysztof Moskal wziął informację o tych dwóch dodatkowych basztach ? Dodam, że autorzy innych publikacji o Zamku Tarnowskim powołują się m.in. na badania archeologiczne jakie były prowadzone na zamku.


wejss
Rhetor
Posty: 1625
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Włodarze tego miasta naprawde nie rozumieją jaki niesamowity potencjał marketingowy ma zamek na górze Św. Marcina. Próbują reklamować miasto tandetnymi hasłami "polski biegun ciepła" choć tak naprawdę już chyba nikt w to nie wierzy, np Wrocław średnia temp 9,01 , Tarnów 9,02. WOW. Rzeczywiście grzeje tu jak jasny piernik. Reklamę miasta stanowi miasto a nie puste hasła. Budynki zostaną, slogany przeminą. Odbudowa zamku jest najlepszym co może spotkać to miasto w XXI wieku. Zamiast wyrzucać pieniądze w błoto na tandetne fontanny itp zainwestujmy w odbudowę zamku. Oczywiście najpierw trzeba dojść do porozumienia z rodziną Sanguszków. Tutaj nic nie dzieje się już od dawna, sprawa ucichła a magistrat zajmuje się p****** np przechwalanki na temat pseudo "parku wodnego", (ciśnienie mi podskoczyło) bo to trzeba nazwać po imieniu " kałuża tarnowska". Góra Św. Marcina to niesamowity potencjał. Jak można tego nie wiedzieć? Wyobraźcie sobie że wjeżdżacie do Tarnowa od strony pólnocnej, stoicie na skrzyżowaniu nowodąbrowska-spokojna obok carrefura, pierwsze co rzuca się w oczy to usytuowany na wprost zamek, w nim muzeum, hotel, spa!!! A nie baner obok Tarnów, polski biegun ciepła. A tu leje i leje i leje

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

Zamek jako atrakcja turystyczna jest faktycznie nie wykorzystany. Ludzie przejeżdżają obwodnicą, tuż pod zamkiem i nawet nie wiedzą że nad nimi górują jakieś ruiny. A może akurat ktoś zobaczyłby jakiś szyld informujący o zamku, zjechałby pooglądać ruiny. A jak już będzie na ruinach to wstąpi na tarnowski rynek? Lub odwrotnie. Turyści na rynku, ale informacji o zamku w centrum brak.

Awatar użytkownika

rowerzysta
Prytan
Posty: 266
Rejestracja: 08-08-2011, 23:51
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: rowerzysta »

wejss, zgadzam się. Jestem za odbudową zamku. Ale zamek niszczeje... będąc 2 miesiące temu na dróżce do głównego zamku nie było kamieni, wszystkie uprzątnąłem, bo iśc się nie dało. Potem za 2 miesiące - w środę będąc tam znowu pełno kamieni... to znak, że ciągle się kruszą kolejne materiały skalne.

Miasto nie ma pieniędzy na odbudowę takiego zamku... to grube miliony, no chyba, że prywatny inwestor by się znalazł.

Swego czasu, rodzina Sanguszków mogłaby to odbudować, zagrodzić i tam hotel urządzić i kasę trzepać :D

Awatar użytkownika

rowerzysta
Prytan
Posty: 266
Rejestracja: 08-08-2011, 23:51
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: rowerzysta »

figa pisze:Zamek jako atrakcja turystyczna jest faktycznie nie wykorzystany. Ludzie przejeżdżają obwodnicą, tuż pod zamkiem i nawet nie wiedzą że nad nimi górują jakieś ruiny. A może akurat ktoś zobaczyłby jakiś szyld informujący o zamku, zjechałby pooglądać ruiny. A jak już będzie na ruinach to wstąpi na tarnowski rynek? Lub odwrotnie. Turyści na rynku, ale informacji o zamku w centrum brak.
Jadąc w stronę Rzeszowa musiałby być jakiś wjazd z obwodnicy na al. tarnowskich.

Na wielkich schodach masz kierunkowskaz na ruiny zamku.

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

rowerzysta pisze:Jadąc w stronę Rzeszowa musiałby być jakiś wjazd z obwodnicy na al. tarnowskich.
Nie widzę żadnego problemu. Wjazd jest na Tuchowską. Stawiasz cztery duże tablice ze strzałkami i nie ma kłopotu z dotarciem na ruiny.

ODPOWIEDZ