Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Poogladąc ruiny ? a co tam jest do oglądania ? W tym momencie oglądanie ruin zajmuje z 3 minuty, popatrzysz na parę cegieł i koniec.
Bardzo daleko mu do innych zamków.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

A przeczytałeś może to co napisał wejss? Czy ja napisałam że proponuję zwiedzanie paru cegieł?


wejss
Rhetor
Posty: 1632
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Tylko odbudowa zamku w stopniu umożliwiającym zwiedzanie ma sens. Odbudowa do tzw. trwałej ruiny mija się z celem. Tak naprawdę miasto mogło by odbudować zamek za kwotę zbliżoną do nowo budowanych bloków. Popatrzmy na Rytro, Wtrzyszczkę, Muszynę. polecam Muszynę, jeszcze nie dawno było tam gruzowisko a teraz z zamku muszyńskiego można podziwiać przepiękny widok na okolicę. Pytam raz wtóry, co nasi włodarze zrobili dla tego miasta? Cisza.

Awatar użytkownika

karamba
Archont
Posty: 680
Rejestracja: 13-11-2009, 19:49
Lokalizacja: os. Zielone
Kontakt:

Post autor: karamba »

Nie ma co się spierać odbudowany zamek na górze Św. Marcina byłby atrakcją turystyczną na skale wojewódzką na pewno jak nie na krajową (zależy od tego jaka by to była odbudowa)

Tylko skąd pieniądze na to wziąć? Miasto ma wyłożyć? A czy ktoś szacował jakie kwoty wchodzą w rachubę? 1mln? 10mln? 100mln?


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Po za tym - czy odbudowany zamek będzie atrakcją? Z tym moze być różnie. Aby odbudowa miała sens trzeba by ją zrobić odpowiednimi - czyli zbliżonymi do historycznych metodami i materiałami. A to bardzo kosztowne.

Ile osób szczeka na Prezydenta, że zamiast remontować drogi buduje fontannę? A fontanna togrosze kosztuje w porównaniu do zamku. O ile w miejscowościech turystyczno wypoczynkowych zamek staje sie dodatkową atrakcją to Tarnów turystyczno wypoczynkowy nigdy nie był.

Dopiero by się podniósł wrzask pod niebiosa jak by budowano zamek - 10 milionów to pewnie by nie starczyło.

Nie - zamek to mozna budować jak będziemy mieli pieniądze - no chyba, że ktoś z funduszami prywatnymi się z miastem dogada - ale to inna bajka.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Post autor: Mr Greenback »

karamba pisze:Nie ma co się spierać odbudowany zamek na górze Św. Marcina byłby atrakcją turystyczną na skale wojewódzką na pewno jak nie na krajową (zależy od tego jaka by to była odbudowa)

Tylko skąd pieniądze na to wziąć? Miasto ma wyłożyć? A czy ktoś szacował jakie kwoty wchodzą w rachubę? 1mln? 10mln? 100mln?
Podobne rzeczy miały miejsce w Tropsztynie. Byłem tam i zamek robi wrażenie. Opowieści, że odbudował zamek właściciel fabryki helikopterów to bujdy na resorach. Odbudowywuje zamek fundacja i to ona opiekuje sie zamkiem. Właściciel fabryki zbiera tylko na to pieniądze wykorzystując kontakty towarzyskie. A kwota? Hmm z 30 mln PLN to byłoby już coś na odbudowę zamku w Tarnowie. Pytanie tylko skąd wziąć?
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

figa pisze:Zamek jako atrakcja turystyczna jest faktycznie nie wykorzystany. Ludzie przejeżdżają obwodnicą, tuż pod zamkiem i nawet nie wiedzą że nad nimi górują jakieś ruiny. A może akurat ktoś zobaczyłby jakiś szyld informujący o zamku, zjechałby pooglądać ruiny. A jak już będzie na ruinach to wstąpi na tarnowski rynek? Lub odwrotnie. Turyści na rynku, ale informacji o zamku w centrum brak.
Do tej wypowiedzi piłem. Nie ma tam TERAZ co oglądać, więc nie widze tam żadnego potencjału. Powtarzam - teraz, a nie wtedy jak by go odbudowali :)
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

Awatar użytkownika

rowerzysta
Prytan
Posty: 266
Rejestracja: 08-08-2011, 23:51
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: rowerzysta »

Fakt, szkoda, że tej odbudowy nie będzie... ech... masakra.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Chyba większość z was dość dawno nie było na ruinach .... rozsypuje się dosłownie wszystko w koło ..... odpadają całe bloki cegieł , ruiny ulegają systematycznemu niszczeniu niestety .


wejss
Rhetor
Posty: 1632
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Przypominam, że to po czym chodzicie dziś jest już rekonstrukcją z lat 60-tych, np zarys wieży tak naprawdę jest nadbudowany i przesunięty od pierwowzoru o kilka metrów. Prace prowadził z tego co się nie mylę Pan Dworaczyński.

Awatar użytkownika

rowerzysta
Prytan
Posty: 266
Rejestracja: 08-08-2011, 23:51
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: rowerzysta »

wejss pisze:Przypominam, że to po czym chodzicie dziś jest już rekonstrukcją z lat 60-tych, np zarys wieży tak naprawdę jest nadbudowany i przesunięty od pierwowzoru o kilka metrów. Prace prowadził z tego co się nie mylę Pan Dworaczyński.
Jestem na rowerze kilka razy w tygodniu. Więc wiem jak jest, pisałem już o tym, że na ścieżce cały czas pełno kruszywa.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Cieszy bardzo takie zainteresowanie zamkiem tarnowskim :)
Dla jasności w tej sprawie przypomnę tylko, że:
a) w sądzie toczy się sprawa o to, kto jest właścicielem wzgórza zamkowego między Pawłem Sanguszką a Prezydentem Miasta jako przedstawicielem Skarbu Państwa. W tej chwili w księgach hipotecznych wpisany jest ten pierwszy. Jak długo sprawa własności nie będzie rozstrzygnięta, tak długo nikt nie zainwestuje tam nawet złotówki;
b) istnieje zamówiony przez Urząd Miasta w 2001 r. projekt aranżacji ruin zamku autorstwa S. Kaczmarczyka, W. Niewaldy i P. Stępnia. Orientacyjny koszt realizacji kilkadziesiąt milionów złotych;
c) mury zostały nadbudowane może najwyżej o pół metra i to tylko na zamku wysokim (nie fortyfikacje) w latach 60. XX w. pod kierunkiem Marty Nowosad-Gryl;
d) cały teren zamczyska to oceniając bardzo orientacyjnie teren 300x200 m, więc zwiedzić tego w trzy minuty raczej się nie da, ale w całości też trudno, bo ludzie budują tam drogi, domy, a niektórzy chcą tam nawet postawić pomnik w formie krzyża 22,5 m, wkopany na 8 m.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ja już nieraz twierdziłem, że pasowałoby go odbudować, bo:
1. W okolicy jest wiele bractw rycerskich i mieliby się wreszcie gdzie bawić.
2. Byłoby go widać z DK4 oraz A4.
3. Ludzie by tu jednak zaczęli przyjeżdżać.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Odbudować można tylko to, co wiadomo jak wyglądało przed zburzeniem. Tutaj takiej wiedzy nie mamy. Odpowiednia aranżacja z ruin podniesieniem wieży sprawi, że ruiny zamku będą widoczne nawet z okolic Lisiej Góry.
Zmieniając częściowo temat: właśnie trwają prace przy murze obronnym za pomnikiem gen. J. Bema (dzisiaj wyburzają schodki). Znaleziono w tym miejscu spodziewane zresztą pozostałości baszty (zdjęcia w załączniku). Ciekawe czy zostaną jakoś wyeksponowane. W każdym bądź razie warto obejrzeć, bo pewnie wkrótce znikną z oczu.
Załączniki
Przechwytywanie1.JPG
Przechwytywanie2.JPG

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 743
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

A jak udało Ci się tam podejść? Bo mnie ostatnio pan przegonił i nawet zbliżyć się do murów nie pozwolił.

ODPOWIEDZ