Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6856
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Sądząc ze światła to tam już nikogo nie było bo to pewnie koło 18 było :P

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Może mieli przerwę śniadaniową, albo obiadową :)


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Tutaj powinno zostać zainwestowane 1 milion na rekonstrukcję baszty a nie na fontannę, która już się rozlatuje


Dom
Archont
Posty: 802
Rejestracja: 06-10-2010, 13:53

Post autor: Dom »

Fontanna sie opatrzy za jakis czas, a taka baszta (nie mowiac juz o zamku!) zawsze bedzie przyciagac turystow.
A co do zamku to nawet odbudowanie wiezy widokowej na marcince to juz by bylo cos.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Zdjęcia robiłem akurat w niedzielę, ale jeszcze pod koniec lipca rozmawiałem z osobą wyglądającą na nadzorującą pracę robotników, która mówiła mi, że nie ma jeszcze decyzji odnośnie do tego, co zrobić z basztą. Wydaje się, że nie była ona bardzo duża, więc można nieco podnieść ponad powierzchnię ziemi te fundamenty.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Fontanna sie opatrzy za jakis czas, a taka baszta (nie mowiac juz o zamku!) zawsze bedzie przyciagac turystow.
Jakoś tłumów na ul. Basztowej nigdy nie widziałem, chyba że po podręczniki do Progressu...


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

A jeśli chodzi o tamtą basztę, to padł pomysł, aby miasto wykupiło i wyburzyło przesłaniającą ją kamienicę od strony ul. Wałowej. Drugą zasłania kamienica Wałowa 19. Ładny widok na tył kamienic przy katedrze (tam, gdzie Muzeum Diecjezalne), jest z podwórza kamienicy Wałowa 13. Z Carcassone raczej nie możemy konkurować, ale z Bieczem, raczej tak.


Dom
Archont
Posty: 802
Rejestracja: 06-10-2010, 13:53

Post autor: Dom »

http://www.karpackatroja.pl/ to tak troche apropo. Nie tak daleko od nas udalo sie im odbudowac fajna osade. U nas tez nieopodal zamku takowa byla i pewnie jakby ja tu odbudowac byloby jeszcze wiecej chetnych niz tam, bo dojazd mamy o niebo lepszy.


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

U nas była osada jedna z największych w państwie Wiślan. Znacznie większa niż np. Biskupin. To kolejny przykład, że nasze władze nie mają poczucia tożsamości z tym miejscem. Raz wtóry przypominam, nie tandetne hasła " polski biegun ciepła" tylko trwała, materialna promocja odniesie sukces. Na dzień dzisiejszy powinno odbudować się zamek Leliwitów ( nie ważne w jakim kształcie, za 100 lat i tak stanie sie zabytkiem), i zrekonstruować gród warowny Wiślan. To dopiero będzie przyciągało turystów. Ja jako rodzony tarnowianin w 4-tym pokoleniu domagam się działania magistratu a nie błaznowania.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Skansen archeologiczny na grodzisku w Zawadzie byłby bardzo wskazany, bo grodzisko chociaż ogromne (15-20 ha), coraz gęściej zabudowywane jest domami jednorodzinnymi. Postulat ten kierowałbym jednak raczej do starosty powiatowego urzędującego przy ul. Narutowicza, albo nawet marszałka województwa, bo grodzisko znajduje się w całości poza granicami miasta i nic magistratowi do niego.


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Trzeba by zwołać ludzi i złożyć taką petycje


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Wszystko już zakopane i chyba na tym się skończy. Wydaje się, że fundamenty jednej z baszt dawnego Tarnowa na kolejne dziesiątki lat zniknęły pod ziemią. Dla zainteresowanych mały plan, jak mogła wyglądać baszta za pomnikiem gen. J. Bema.
Załączniki
Przybli¿ony plan sytuacyjny baszty
Przybli¿ony plan sytuacyjny baszty


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Źle się stało. Mury powinny być odbudowane i wyeksponowane na odcinkach gdzie da się to zrobić. Nie mówię oczywiście o burzeniu kamienic, ale baszty odbudować!!!! To będzie jedna z atrakcji a nie polski biegun ciepła.


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

wejss pisze:Źle się stało. Mury powinny być odbudowane i wyeksponowane na odcinkach gdzie da się to zrobić. Nie mówię oczywiście o burzeniu kamienic, ale baszty odbudować!!!! To będzie jedna z atrakcji a nie polski biegun ciepła.
Lepiej by było dbać o fragmenty murów, które są oryginalne i odsłonić to co jest możliwe.

Baszty to fajna sprawa ;) .Mamy w Tarnowie 2.Według źródeł pisanych oryginalne, a nie rekonstruowane, więc nie wiem po co pomysły z rekonstrukcją.Nie dla każdego zrekonstruowany zamek, baszta, mur miejski to atrakcja.


aaee
Archont
Posty: 649
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Post autor: aaee »

Ja np. chciałbym zobaczyć zamek Tarnowskich w Tarnowie po rekonstrukcji, a tym bardziej mury miasta.

To nasza historia o którą trzeba dbać.

ODPOWIEDZ