tarnowskie MPK

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

mariolino
Obywatel
Posty: 30
Rejestracja: 05-10-2011, 11:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: mariolino »

Do aaee. Odpowiem ci na kilka rzeczy. Kierowcy, tez ludzie odreagowac stree musza, a autobus to nie poczekalnia. Na petli os Jasna ii. W szczycie przejezdza kilka linii kolo siebie, i załóżmy że 30 i 14 podjedzie 5 min żeby zabrać wcześniej ludzi, nie wiem po co po upale, ale załóżmy. I podjedzie w tym samym czasie 33 i 24. To gdzie stanie?! A każdy chce spod krawężnika, nawet do radia pisza cierpietnicy. Także na to trzeba brać poprawkę. Rzecz jasna zima, to inna historia, tu w miare możliwości trzeba ogrzać ludzi i z tym nie dyskutuje.

Inna sprawa, na Wojska Polskiego można być spoznionym i 15 min na początkowym. Zapominasz, ze kierowca moze robić li tylko 30, ale nie musi. I często tak jest, że jechał z Białej 3, a zaraz ma 30, albo śmigał na 48, a potem też robi 30, i w zależności jak szybko mu sie udało przebić przez Klikowska czy Elektryczna to albo pojedzie w czasie albo odpowiednio później.

Do tego nakładają się też inne czynniki. Jest kupa autobusów w Mpka która po prostu nie ma pyszpieszenia i jeździ jak jeździ, co skutkuje brakiem możliwości nadgodnienia opóźnienia.

Czynnik ludzki, tak kierowcy jak i pasażerowie. Zabierz dobiegających, stratny na czasie jesteś, nie zabierz, telefony do firmy z żalem, a różnie się to kończy, więc nie niektórzy żeby uniknąć kłopotów czekają na każdego. No i sami kierowcy, jest sporo takich co po prostu sa flegmatykami z natury, jeżdżą nader ostrożnie i każdego zbieraja, no i zazwyczaj szybciej jak 40km/h nie maja, a w szczycie szybko sobie narobi znacsnego opoznienia. A każdy kierowca osobowych nasz od razu z zatoki wypuszcza, nieprawdaż? ...

I teraz najważniejsze, jazda wg rozkładu jest rozumiana tak -1minuta i + 3minuty do podanej w rozkladzie nq przystanku godziny (na kazdym nowym rozkladzie taka informacja u dołu jest). Prawo przewozowe, swoja droga, mówi że z opóźnieniem mamy do czynienia powyżej 5min.

A na koniec jeszcze jedna sprawa. Ostatnio sporo zmian w układzie komunikacyjnym nastapilo. Kilka rond zamiast swiatel, zawezenie dostepnych drog, itp. A rozklady z tego co widze nie uwzgledniaja tegp w ogole, np linia 1 od plant do burku i na lwowskiej, za duzo czasu tam jest, linia 2 z gemini, tam czasu za malo znowu o co najmniej minute, zeby z kompletem ludzi sie wyrobic o 15 trzeba rowno zasuwac, a chodzaca klomatyzacja muli kazdy autobus, wiec sie nie da, a nikt jak wariat z 50 ludzi na karku jechal nie bedzie. Co do 11, tam blokuje wzmozony ruch na i z autostrady, takze spoznienie jest nieuniknione. To sie powinno unormowac jak Gumniska wroci do uzytkowania od nowego roku.


vertical
Obywatel
Posty: 52
Rejestracja: 09-06-2012, 19:44

Re: tarnowskie MPK

Post autor: vertical »

Panie i Panowie,nie ma co dywagować,prawda jest taka że nie każdy idzie z przyjemnością do pracy.
Akurat tutaj mamy na tapecie kierowców Mpk z których (przypuszczam że jednak mniejszość) wychodzi z założenia że
jak płaca tak praca (chociaż myśle że to jednak głupawe podejście,bo podpusując umowe wiesz jakie są obowiązki i zarobki z nich wynikające).
Niestety być kierowcą autobusu do najłatwiejszych (pod względem fizycznym i psychicznym) zajęć nie należy,a i pasażerowie tego nie ułatwiają......nie oszukujmy się każdy z pasażerów myśli tylko o sobie,źeby było czysto,szybko,wygodnie i z klimą :) niestety niespełnienie tychże wymagań nie zawsze jest winą kierowcy.
I nie bronię tutaj kierowców bo nikt nikogo nie zmusza do pracy w Mpk-u, i owszem jako pasażer mam prawo wymagać ....ale czasem warto się zastanowić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

....Jednak w wiekszości przypadków podejście jest bardzo typowe dla naszego społeczeństwa:
"tak,wiem...rozumiem....ALE G*WNO MNIE TO OBCHODZI...ma być tak jak ja chce" - koniec cytatu ;)

I nie "pije" do nikogo


aaee
Archont
Posty: 642
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: tarnowskie MPK

Post autor: aaee »

faleQ pisze:Na Jana Pawła II jest taki ruch, że ja się nie dziwię, że na słonecznej już jest autobus spóźniony. Dodatkowo wyjazd z zatoki przystankowej, kto puszcza autobus? Albo kupowanie biletu u kierowcy, zwłaszcza na początkowych przystankach za "odliczoną kwotę". A i tam przecież nie da się przejechać (przepisowo) 3 Obrazek bez stania na czerwonym.
Linia 9 kiedyś była bardzo dobrze ułożona. Ale po każdych wakacjach ZKM - TOK - ZDiK usuwali po trochę pare kursów. I teraz jest co jest.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Nie dyskutuje do tego że to wina głównie kierowców, ale kto ma zgłaszać problemy z wyrobieniem się według rozkładu jak nie sami kierowcy? Przecież ja nie pójdę do MPK że autobusu wiecznie jeżdżą nie w rozkładzie i zróbcie to. Zresztą ktoś odpowiedzialny za ustalanie rozkładu powinien zareagować od razu a tu brak zmian.

Co do świateł, biletów u kierowców itp. Rozkład jazdy chyba uwzględnia takie sytuacje że ktoś chce kupić bilet albo będzie ktoś z wózkiem dla dzieci dla przykładu. Więc zwalanie na sygnalizacje...

Co do problemu z startem autobusów o czasie. Nie chodzi mi o to żeby autobus na pierwszym przystanku przyjeżdżał 5 minut wcześniej, niech podjedzie te 30-60s wcześniej żeby ludzie tylko wsiedli i odjazd.
Problem polega na tym że autobusy te nie są spóźnione tylko czekają sobie na zajezdni od 10 minut i gdy wybija godzina "0" kierowca zbiera się do autobusu ale jeszcze nie dokończył pogawędki i w drzwiach się zatrzyma później jeszcze coś pogada i dopiero odpala i podjeżdża 5 minut po czasie.


Wiadomo też w których godzinach się korkują ulice więc wtedy chyba łatwo wydłużyć czas na rozkładzie :)


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: tarnowskie MPK

Post autor: faleQ »

Rozkład jazdy nie uwzględnia kupna biletów, wózków itp. W jaki niby sposób miałby to robić? Niby kierowca ma w swoim rozkazie wyjazdu uwzględnione czasy porównawcze na kilku przystankach, ale to jest czas orientacyjny, głównie po to, aby nie jechał przed czasem.
Korki też żyją własnym życiem czasami są czasem ich nie ma
Sprawa jest taka, że w Tarnowie nie ma nawet nadzoru ruchu. Który reagował by w przypadkach gdy komunikacja się zatrzymuje (wypadek, utrudnienia w ruchu, dziwne ćwiczenia w centrum miasta).

Trzeba być dobrej myśli i poczekać do końca wakacji następnego roku. Wtedy powinny już jeździć po mieście 40 sztuk nowych autobusów. Jak zapisano w przetargach, mają być wyposażone w "piloty" do sygnalizacji świetlnej. Pierwsze 5 powinno pojawić się w Tarnowie do końca października 2017 r.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


GregTrN
Prytan
Posty: 267
Rejestracja: 11-06-2010, 20:20
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: GregTrN »

Zdaje się że wczoraj był przetarg na 5 szt. nowych autobusów. Ktoś coś wie na ten temat ?

Awatar użytkownika

maup
Thesmothetai
Posty: 1254
Rejestracja: 03-07-2010, 22:45
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: maup »

faleQ pisze: "piloty" do sygnalizacji świetlnej...
czy mógłbyś coś więcej o tych pilotach bo mam różne skojarzenia...
Zwierciadła Nehaleni dzielą się na uprzejme i rozbite


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: tarnowskie MPK

Post autor: faleQ »

GregTrN pisze:Zdaje się że wczoraj był przetarg na 5 szt. nowych autobusów. Ktoś coś wie na ten temat ?
Termin składania ofert wydłużony został do 3 października

Tap tap na chinolu


aaee
Archont
Posty: 642
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: tarnowskie MPK

Post autor: aaee »

22 września dniem bez samochodu, z dowodem rejestracyjnym pojazdu można jeździć za darmo komunikacją miejską.

Tylko dlaczego może tylko właściciel lub współwłaściciel? Ja poruszam się z pasażerami często, dlaczego jak już działamy ekologicznie nie pójdziemy śladem innych miast? Zabrać na taki "darmowy bilet" można tyle osób ile ma się wpisane w dowodzie.

Przecież to tylko jeden dzień, bankrutami chyba bardziej już nie zostaną...


----

Coraz częściej zauważyłem że kierowcy "grają" po chamsku, wyjeżdżają z zatoki bez kierunkowskazów. Co jednak nie zwalnia kierowcy z ustąpienia pierwszeństwa autobusowi?
Czy się mylę? Już zdarzyło mi się gwałtownie hamować przed takim delikwentem bez kierunkowskazu i sam widziałem kilka groźnych sytuacji z tym związanych


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: tarnowskie MPK

Post autor: faleQ »

Wygląda na to, że w przyszłym roku w Tarnowie pojawi się 21 nowych autobusów marki Scania napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Jedyną ofertę w przetargu złożyła właśnie firma Scania. http://m.infobus.pl/mpk-tarnow-z-gazowa ... 98696.html


Tap tap na chinolu


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: tarnowskie MPK

Post autor: hurricane »

faleQ pisze:Jedyną ofertę w przetargu złożyła właśnie firma Scania.
O popatrz, tym razem nie dali oferty zgodnej co do grosza z kosztorysem zamawiającego, jakiś postęp widać pod czaszkami u niektórych :D.


GregTrN
Prytan
Posty: 267
Rejestracja: 11-06-2010, 20:20
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: GregTrN »

Punkty dodatkowe w specyfikacji technicznej to wypisz wymaluj Scania. Kolejna ustawka.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: tarnowskie MPK

Post autor: hurricane »

GregTrN pisze:Punkty dodatkowe w specyfikacji technicznej to wypisz wymaluj Scania. Kolejna ustawka.
No baa. Przecież w każdym przetargu wystarczy odpowiednio napisać SIWZ i dostanie się to, co się chce, a niekoniecznie to, co mogłoby być lepsze w tej cenie... ;)


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: tarnowskie MPK

Post autor: faleQ »

hurricane pisze:
GregTrN pisze:Punkty dodatkowe w specyfikacji technicznej to wypisz wymaluj Scania. Kolejna ustawka.
No baa. Przecież w każdym przetargu wystarczy odpowiednio napisać SIWZ i dostanie się to, co się chce, a niekoniecznie to, co mogłoby być lepsze w tej cenie... ;)
Dokładnie, 9 szt diesli też jest pod Scanie. Za to przetarg na 5 autobusów midi jest pod Solarisa Alpino

Tap tap na chinolu

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Goscinny »

Z drugiej strony przepisy o zamówieniach są tak durne, że czasami trzeba robić takie manewry, żeby kupić to, co się chce i działa do tej pory w firmie. Inaczej można kupić chiński badziew i mieć problemy. :)

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Re: tarnowskie MPK

Post autor: gushman »

Wy myślicie, że to wałek, a tak naprawdę to jest tak: gdy urzędnik już musi zamówić coś w drodze przetargu, to wklepuje sobie w Google np. "autobusy miejskie" (bo cóż on sam z siebie może o tym wiedzieć) i z tego, co mu się pojawi na pierwszej pozycji, kopiuje sobie specyfikację do warunków. I tym sposobem przetargi wygrywają najlepiej wypozycjonowane marki w wyszukiwarce. :P
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku

ODPOWIEDZ