tarnowskie MPK

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Trishelle »

"W erze autobusów elektrycznych nie przewiduję żeby w Polsce miały powstać nowe sieci tramwajowe. Tramwaj ma kilka wad, między innymi duże koszty budowy i utrzymania infrastruktury oraz to że jest przywiązany do szyn, jak się coś zepsuje to nie ominie drugiego a autobus już tak. Przyszłością średnich miast są nowoczesne systemy autobusowe oparte na wydzielonych pasach i zasilaniu elektrycznym."
Czy ja wiem? Czytałam kiedyś że to ma być rozwiązanie dla problemów komunikacyjnych w Polsce i przepisy mogą zostać uproszczone. W Tarnowie cała inwestycja mogłaby polegać na wybudowaniu nitki: Mościce Pętla i możliwością nawrotki (nawet jednotor) - Mościce dworzec, wzdłuż czerwonych klonów, gdzie tramwaj włączyłby się na tory i wyjechał na dworcu głównym. Najwyżej miasto dodałoby jeszcze przystanek na Kochanowskiego.

Druga nitka w wersji ekonomicznej: Pętla przy Auchan - Jana Pawła II (po terenie miedzy jezdniami i przebicie do torów.

W sumie 3 km trasy i trakcji bez jakiś obiektów inżynieryjnych, bez ogromnej przebudowy.

Druga nitka w wersji rozszerzonej: Jana Pawła II, Słoneczna, Słowackiego, Szkotnik i na wprost przez tereny owintaru włączenie do torów.
Realny koszt budowy torowiska wydzielonego to koszt ok. 10 mln zł za 1 km, a torowiska z betonową podbudową –ok. 17 mln zł. Koszty budowy trasy w wypadku modernizacji sąsiadującej dwujezdniowej ulicy rosną dwukrotnie. Źródło.
Czyli w wersji minimum torowisko jakieś 33 mln razem z włączeniem do torów i przecięciem dróg oraz powiedzmy ze trzy pojazdy po 8 mln/szt. Czyli za mniej niż remont stadionu czy hali, miasto rozwiązuje wiele problemów komunikacyjnych budując protoplastę sieci, która przy dopłacie może nawet obsługiwać aglomerację, a w przyszłości nawet zintegrować z krakowską siecią tramwajową.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Trishelle »

Popełniłam nawet "świetną" wizualizację:

zielony - istniejąca kolej, wykorzystana przez miasto
bordowy - linia wybudowana przez miasto etap I
niebieski - potencjalny etap II
żółty - potencjalny etap III

Obrazek

Kropki to przystanki rzecz jasna.

Pętle na placu w Mościcach oraz koło Auchan.

W wersji jednotorowej i po taniości mogłyby wyglądać tak:

Obrazek

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: TomekMKM »

Idea fantastyczna, jednak obawiam się, że przy planowanej przepustowości linii Kraków - Tarnów, na odcinku Tarnów-Mościce - Tarnów należałoby dołożyć trzeci tor, a to już czyni tą zabawę średnio opłacalną...

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Tarnowskie MPK dołączyło do google maps. Teraz można podróżując autobusem wyznaczyć sobie trasę uwzględniająca linie autobusowe.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


aaee
Archont
Posty: 649
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: tarnowskie MPK

Post autor: aaee »

MPK reklamuje się na youtube


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Kulfon »

Z tego co zaobserwowałem ostatnio to już dużo przystanków ''uzbrojono'' pod tablice świetlne coś koło Października chyba mają je montować z tego co słyszałem fajna sprawa na pewno na + :D
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11066
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Goscinny »

No to mnie MPK zaskoczyło:
http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci ... oogle-Maps" onclick="window.open(this.href);return false;

I faktycznie - Tarnów jest pierwszym miastem w Polsce z dynamicznym rozkładem jazdy w Mapach Google. Reszta ma statyczne.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: tarnowskie MPK

Post autor: ad2222 »

No tak, wszystko rusza z kopyta :) Brawo za rozkład jazdy. Coś mi się wydaje, że tydzień przed wyborami otworzą wiadukt na Krakowskiej... Nie wcześniej, żeby ludzie nie zapomnieli, komu to zawdzięczają.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: tarnowskie MPK

Post autor: LordRuthwen »

Ad, to co zrobili to nie był jeden roboczodzień :)

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

ad2222 pisze: otworzą wiadukt na Krakowskiej... Nie wcześniej, żeby ludzie nie zapomnieli, komu to zawdzięczają.
Cały szkopuł w tym, komu zawdzięczają. Mi się wydaje, że to gra o to, żeby ludziom nie wydawało się, że zawdzięczają to nie temu co trzeba. Od 2 miesięcy nikt tam nie pracuje, tak jakby nie chcieli otworzyć przed wyborami.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: tarnowskie MPK

Post autor: ad2222 »

@ Jan: wiadomo, że "tempo" robót zawdzięczają nieudolnie skonstruowanej umowie, którą podpisał p. Ścigała. Teraz tydzień przed wyborami nadjeżdża na białym koniu p. Ciepiela, przecina mieczem (czy tam srebrnymi nożycami) wstęgę i taadammm - jest wiadukt!

@Lord: ja wiem, że zrobienie takiego dynamicznego rozkładu jazdy to nie jest robota na jeden wieczór, ale trochę mnie zastanawia ta zbieżność z nadchodzącymi wyborami.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

@ad2222 to jeden scenariusz. Ja skłaniałbym się ku działaniu, które polega na tym, że Ciepiela jeździ na swoim białym koniu, macha szabelką, a nic z tego nie wynika, co pokazuje jego nieudolność. W ciągu miesiąca się okaże który z nas był bliżej prawdy.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: tarnowskie MPK

Post autor: hurricane »

ad2222 pisze:Coś mi się wydaje, że tydzień przed wyborami otworzą wiadukt na Krakowskiej...
Nie sądzę, by chcieli promować "rozsądnego",bo PKP PLK jest państwową spółką do dna obsadzoną przez PiS, prędzej spodziewałbym się otwarcia po wyborach, żeby Koper (o zgrozo!) mógł otworzyć jeśli (o zgrozo!) wygra.

tarnow.pl pisze:Cały czas poprawiamy jakość transportu publicznego w naszym mieście, co sprawia, że mamy jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, system komunikacji miejskiej w Polsce – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Czy leci z nami pilot? Poniosło "rozsądnego" własne ego. Jakość transportu publicznego wyraża się jego dostępnością i częstotliwością kursowania, a częstotliwość kursowania spada w Tarnowie z roku na rok przez wprowadzane przez ZDiK ciche i ukryte cięcia kursów.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: defekator »

hurricane pisze:
tarnow.pl pisze:Cały czas poprawiamy jakość transportu publicznego w naszym mieście, co sprawia, że mamy jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, system komunikacji miejskiej w Polsce – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Czy leci z nami pilot? Poniosło "rozsądnego" własne ego. Jakość transportu publicznego wyraża się jego dostępnością i częstotliwością kursowania, a częstotliwość kursowania spada w Tarnowie z roku na rok przez wprowadzane przez ZDiK ciche i ukryte cięcia kursów.

Może od razy najlepszy na świecie - co się rozdrabniać :D :D Widać, że pan Ciepiela totalnie odleciał. Widać też, że z transportu miejskiego nie korzysta. Jak świetnie działa transport miejski można się przekonać teraz wyszukując połączenia wymagające więcej niż 1 autobusu w google maps. Albo trzeba czekać dość długo albo zapierniczać spore odcinki na piechotę.

Ogólnie przez tą wypowiedź zgłosiłbym pana Ciepielę do konkursu na najbardziej oderwanego od rzeczywistości polityka. Gdyby taki konkurs był.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Jan Kowalski »

Jest rok wyborczy. Ja na przykład niemal nie korzystam z MPK, więc jestem w grupie ewentualnych wyborców do nabrania, bo przecież prezydent powiedział, że mamy najlepszy w Polsce system, a jako prezydent publicznie by nie kłamał... chyba. Innymi słowy kłamstwo niewielkie, a korzyści mogą być istotne.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

ODPOWIEDZ