tarnowskie MPK

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Pzet
Prytan
Posty: 172
Rejestracja: 15-11-2010, 14:49
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Pzet »

rafalt pisze:
05-02-2021, 10:01
A ten system kiedykolwiek działał:
Wyświetla listę przyjazdów pierwsza pozycja za 9 minut druga 12:00 trzecie za 15 minut totalny absurd.

Dla mnie to jakiś program typu beta który dostaliśmy do testowania, a ktoś jeszcze za niego zapłacił.
Już wyjaśniam. Jeśli autobus już wykonuje dany kurs, tablica wyświetla szacowany czas do odjazdu. Jeśli autobus jeszcze nie odjechał z przystanku początkowego lub z jakiegoś powodu nie ma z nim łączności, wtedy wyświetlana jest godzina odjazdu wg rozkładu.

W większości miast działa to w taki sposób, więc nie rozumiem zdziwienia.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Goscinny »

No to wygląda, że u nas nie ma już łączności z żadnym autobusem. Promocja na lokalizatory się skończyła?


rafalt
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 06-09-2014, 23:31

Re: tarnowskie MPK

Post autor: rafalt »

LordRuthwen pisze:
05-02-2021, 13:50
No bywa, tak to właśnie powinno wyglądać.
Znaczy nie tak, rozkład powinien brać pod uwagę mniejszy ruch, od tego mają badania natężenia.
No i do tego miał służyć system świateł.
Jak podjeżdża autobus to daje mu możliwie najszybciej zielone.
Ale założę się o piwo że nie uwzględnia on czy autobus jest przed planem czy nie.
Właśnie takie detale powodują że ten system wygląda beznadziejnie i tak samo działa.


Pytanie następne dlaczego ten system służy tylko MPK jak jest z pieniędzy miejskich ZDiK (tak mi się wydaje)
Są teraz przystanki (np. Stary Cmentarz) gdzie liczba autobusów jest znikoma. (O 15 mamy już następny dzień)
http://rozklad.komunikacja.tarnow.pl/Ho ... 84&lang=pl
Czy tak by bolało miasto pokazywać odjazdy także innych (np. max 3 pozycje).
Już przecież tyle kasy w to poszło.

Pzet pisze:
05-02-2021, 14:08
Już wyjaśniam. Jeśli autobus już wykonuje dany kurs, tablica wyświetla szacowany czas do odjazdu. Jeśli autobus jeszcze nie odjechał z przystanku początkowego lub z jakiegoś powodu nie ma z nim łączności, wtedy wyświetlana jest godzina odjazdu wg rozkładu.
...
Dla mnie jest to brzydkie i nieczytelne.
Powiem nawet że na pewno to "programista wymyślił".
Kogo na przystanku obchodzi czy już wyjechał czy będzie jechał.
Każdy chce wiedzieć o której będzie autobus:
Np:
- dla czasów powyżej 10 minut pokazujemy godzinę przyjazdu
- standardowo szara jak OK
- czerwona kiedy wiadomo o opóźnieniu
- dla czasów poniżej 10 minut pokazujemy za ile odjedzie autobus
- standardowo jak OK
- na czerwono opóźnienia
Oczywiście można się zapytać kilku osób co jest czytelniejsze.
Bo ja myślałem że te bez czasów to po prostu bez lokalizatorów :)
Pzet pisze:
05-02-2021, 14:08
...
W większości miast działa to w taki sposób, więc nie rozumiem zdziwienia.
Tylko w tych większych miastach w jedną godzinę z przystanku często odjeżdża więcej autobusów niż u nas przez cały dzień.
A to twierdzenie jest dla mnie tak samo mądre jak wszyscy robią coś głupiego to ja też tak zrobię.


Pzet
Prytan
Posty: 172
Rejestracja: 15-11-2010, 14:49
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Pzet »

rafalt pisze:
05-02-2021, 16:45
Pytanie następne dlaczego ten system służy tylko MPK jak jest z pieniędzy miejskich ZDiK (tak mi się wydaje)
Są teraz przystanki (np. Stary Cmentarz) gdzie liczba autobusów jest znikoma. (O 15 mamy już następny dzień)
http://rozklad.komunikacja.tarnow.pl/Ho ... 84&lang=pl
Czy tak by bolało miasto pokazywać odjazdy także innych (np. max 3 pozycje).
Już przecież tyle kasy w to poszło.
O ile mi wiadomo wygląda to tak: w gestii ZDiK jest infrastruktura taka jak tablice przystankowe, a w gestii MPK jest system informatyczny, który generuje dane wyświetlane na tablicach, a także w Google Maps i aplikacji MyBus.
Zatem aby tablice mogły wyświetlać odjazdy innego przewoźnika, musiałby on dogadać się ze ZDiK i mieć możliwość przesyłania swoich danych do systemu.


rafalt
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 06-09-2014, 23:31

Re: tarnowskie MPK

Post autor: rafalt »

To MPK ma buga w swoim algorytmie do wyświetlania
Dziś go zdiagnozowałem i już jestem praktycznie pewien co do sytuacji w jakiej on zachodzi. (Znam tzw. warunek brzegowy)

Gratulacja dla MPK!!!!!!!!!!!

Czyli wszystko po Tarnowsku
1) Tarnowska Karta Miejska - NIE DZIAŁA
2) System Informacji Podróżnych - zbugowany, wyświetlający niepoprawne dane

A to tylko moje 2 tygodnie (no może 3) podróżowania komunikacją miejską.

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 739
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Re: tarnowskie MPK

Post autor: figa »

rafalt pisze:
19-02-2021, 20:27

1) Tarnowska Karta Miejska - NIE DZIAŁA
Jechałam ostatnio autobusem i zonk - karta nie działa. Kupiłam bilet płacąc kartą, ale zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób kontroler sprawdzi, czy bilet kupiony, bo żadnego potwierdzenia nie dostałam. Ktoś mnie oświeci, jak to się odbywa?


faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Re: tarnowskie MPK

Post autor: faleQ »

figa pisze:
rafalt pisze:
19-02-2021, 20:27

1) Tarnowska Karta Miejska - NIE DZIAŁA
Jechałam ostatnio autobusem i zonk - karta nie działa. Kupiłam bilet płacąc kartą, ale zaczęłam się zastanawiać, w jaki sposób kontroler sprawdzi, czy bilet kupiony, bo żadnego potwierdzenia nie dostałam. Ktoś mnie oświeci, jak to się odbywa?
Bilet jest zapisywany na karcie. Kontroler mając terminal jest w stanie to sprawdzić.

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka



Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Cubaza »

Yyy jak ktoś kupi kartą płatniczą w terminalu to niby coś się na karcie zapisuje? Nie wydaje mi się.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Dorota1975 »

Cubaza pisze:
21-02-2021, 15:35
Yyy jak ktoś kupi kartą płatniczą w terminalu to niby coś się na karcie zapisuje? Nie wydaje mi się.
Tu szczegóły:

https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktua ... cimy-karta


Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Cubaza »

Ech. Nie rozumiemy się. Ja wiem co do są płatności zbliżeniowe. Ba nawet wiem jak wygląda integracja z Google, Apple, Garmin, Allegro oraz Samsung Pay bo robiłem to w kilku projektach. Tutaj mi chodzi o część "bilet jest zapisywany na karcie". Nie bilet nie może być zapisany na karcie płatniczej, a to tym się posługujemy podczas płatności zbliżeniowych. I o co wrzuciła Dorota jest odpowiedzią. Na karcie nic nie jest zapisywane. To czytnik może mieć możliwość odczytania ostatniej/ostatnich transakcji i na podstawie tego jest możliwe sprawdzenie czy ktoś zapłacił. Ale nie jest zapisywany bilet na karcie
EDIT:
Ten post był skierowany do Krzycha ale został on skasowany.
Ostatnio zmieniony 21-02-2021, 17:38 przez Cubaza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Goscinny »

W momencie płacenia kartą w terminalu - dokonuje się normalna transakcja kartowa.
Numer twojej karty, data i godzina ląduje w bazie danych operatora terminali w autobusach.
Kontroler sprawdza to w ten sposób, że po przyłożeniu twojej karty do jego czytnika, sprawdzany jest numer twojej karty płatniczej z tą w bazie. Jak zgadza się numer, data, pewnie numer terminala z numerem linii - to jest ok.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Cubaza »

Kłóci się to z przytoczonym artykułem:
Operacja kontroli będzie całkowicie bezpieczna, numer karty na żadnym etapie nie będzie dostępny dla osób trzecich, w tym dla MPK i ZDiK
Ogólnie ze względów bezpieczeństwa nigdzie nie powinno się widzieć pełnego numeru karty płatniczej. Bo możesz bez kodów CCV zrobić płatności w necie. Więc numer karty średnio będzie tutaj możliwy do użycia.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Goscinny »

To było takie uproszczenie :) Pewnie jakiś hasz numeru czy coś w tym stylu, ale zasada jest jak wyżej.


rafalt
Prytan
Posty: 209
Rejestracja: 06-09-2014, 23:31

Re: tarnowskie MPK

Post autor: rafalt »

1) Przedpłaciłem za moje przejazdy.
2) Na stronie widzę moją płatność
3) W autobusie nie mogę przenieść tej płatności w żadnej sposób,
4) W autobusie mogę podejrzeć stan karty (ten co trzeba włożyć kartę do czytnika) pokazuje mój stan.


Wniosek system TKM nie działa.
Nie mówię że nie działają bilety miesięczne, czy inne funkcjonalności, mam scenariusz który nie działa więc dla mnie system jest dziurawy i niedziałający.

NIE DZIAŁA TARNOWSKA KARTA MIEJSKA

Mam więcej zarzutów co do działania systemu, ale to inna bajka.

Tak samo jak

NIE DZIAŁĄ SYSTEM INFORMACJI PRZYSTANKOWEJ

Ktoś powie no przecież wyświetla, a ja mam scenariusz dla którego nie wyświetla poprawnie danych.

I to po 3 tygodniach jeżdżenia autobusem.

Nie dziwię się że nikt nie chce korzystać z tak niedopracowanych i dziurawych systemów.


To tylko świadczy że ktoś kupił dzirawe niedopracowane systemy i zapłacił za to jak za dobre.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: tarnowskie MPK

Post autor: Cubaza »

Mam pytanie. Zgłosiłeś komuś, gdzieś ten problem z wyświetlaniem na tablicach? Zgłosiłeś komuś, gdzieś co konkretnie nie działa z kartą miejską? Czy liczysz na to, że ktoś z drugiej strony się z Tobą skontaktuje abyś mu powiedział co nie działa?

Bo to mi na razie brzmi troszkę tak jak "wiem, ale nie powiem". Błagajcie mnie żebym powiedział co i w jakiej sytuacji nie działa. To są systemy elektroniczne, błędy się zdarzają. Pytanie czy jak ktoś zgłosi to ile będzie trwać poprawa tego błędu.

ODPOWIEDZ