Poszerzenie granic Tarnowa

Wiadomości "z miasta".

Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Trishelle »

Wystarczyłoby umowne podzielenie okręgów w ramach miasta bez "ustawowych" dzielnic. Poza tym hipotetycznie wchłaniając wszystkie gminy dookoła (bez Żabno) tym bardziej wszyscy by zyskali. Nie wyszłoby to gorzej niż Zielona Góra lub słowackie Koszyce. 200 000 mieszkańców i jakieś 300 km2. Tarnów byłby wielkości Radomia, Kielc, Częstochowy, Torunia, Gdyni, Rzeszowa.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Trishelle »

Rzeszów ponownie zwiększył swoje granice (ma już ponad 191 000 mieszkańców i 126 km2):

Obrazek

Zdaje się że po 2000 roku z większych miast tylko Tarnów nie powiększył granic.


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: krzychu »

wg mnie obecnie Tarnow rozwija sie lepiej niz Rzeszow w latach 2001-2006
LA ARTE

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Jan Kowalski »

krzychu pisze:wg mnie obecnie Tarnow rozwija sie lepiej niz Rzeszow w latach 2001-2006

Tak z ciekawości - w jakim obszarze?
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


kato
Rhetor
Posty: 2700
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: kato »

Obawiam się, że nie doczekasz się odpowiedzi.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: kari »

Trishelle pisze:Rzeszów ponownie zwiększył swoje granice (ma już ponad 191 000 mieszkańców i 126 km2):


Zdaje się że po 2000 roku z większych miast tylko Tarnów nie powiększył granic.
Masz złe dane, bo Rzeszów ma już
193 631  (stan na 14.02.2019 r., a nie 191.


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: krzychu »

Jan Kowalski pisze:
krzychu pisze:wg mnie obecnie Tarnow rozwija sie lepiej niz Rzeszow w latach 2001-2006

Tak z ciekawości - w jakim obszarze?


mam na mysli aglomeracje tarnowska
LA ARTE


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Trishelle »

Możliwe że się pomyliłam o te dwa tysiące. Nie mniej, agresywna i konsekwentna polityka powiększania granic Rzeszowa spowoduje wyprzedzenie Kielc w przeciągu roku lub dwóch oraz Torunia nieco później.

Z grubsza nałożyłam nieaktualne granice Rzeszowa na Tarnów:
http://mapfrappe.com/?show=57781" onclick="window.open(this.href);return false;

W tych granicach spokojnie zmieściłaby się gmina Tarnów bez Woli Rzędzińskiej i Jodłówki, część gminy Wierzchosławice (powiedzmy że oprzemy granicę na Dunajcu), część gminy Lisia Góra. Z grubsza Tarnów mógłby przyjąć takie granice:

http://mapfrappe.com/?show=57782" onclick="window.open(this.href);return false;

W takiej konfiguracji miasto może też oprzeć swoją komunikację na kolei aglomeracyjnej, gdyż w skład miasta wchodziłoby więcej stacji kolejowych, stworzyć przemyślane strefy mieszkalne oraz przemysłowe. Powierzchnia miasta zapewne by się zdublowała, a mieszkańców byłoby około 150 000. Nadal mniej niż Rzeszów, ale już więcej niż część miast aglomeracji śląskiej, Opole, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Rybnik. Tarnów wskakuje na miejsce 24, a odliczając miasta aglomeracji górnośląskiej, 20.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: LordRuthwen »

Trishelle... proszę Cię...
stworzyć przemyślane strefy mieszkalne oraz przemysłowe.
A czy obecnie udało się stworzyć cokolwiek z tego o czym piszesz? Być może wyjdzie na to, że narzekam, ale całe obecne budownictwo polega na planach zagospodarowania opracowanych za Gierka tylko w nowszym wydaniu budynków.
W komunikację aglomeracyjną NIE WIERZĘ i nie uwierzę, póki nie zobaczę. Miejska leży i kwiczy a co dopiero skomunikować większy obszar.
Rozszerzenie obszaru miejskiego jest konieczne, to nie ulega wątpliwości, ale z głową i dając coś gminom w zamian, bo obecne: wy idziecie do miasta i nie macie z tego nic poza brakiem kasy nie bardzo mi się widzi.
A obecna polityka miejska jest dość ciekawa:
- ograniczanie liczby kursów
- zwiększanie opłat za wywóz odpadów
- brak komunikacji z ościennymi gminami
- brak SPÓJNEJ polityki w celu rozwoju całego regionu
- brak rozmów z ościennymi gminami na tematy "zrównoważonego rozwoju"

Nie mieszkam w Tarnowie, mieszkam dokładnie 300 metrów za jego granicą administracyjną:
- do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej mam dobrze ponad kilometr
- płacę za wywóz śmieci 42 zł za 4 osoby i na tą chwilę nikt nie chce mi tej opłaty podnieść, gdybym mieszkał po 2 stronie "granicy", opłata została by podniesiona i to sporo
- mam ślepą drogę gruntową prowadzącą przez moją działkę, gmina sama przyszła do mnie i zapytała czy przehandluję te 2 ary a oni zrobią tu drogę publiczną, zrobią podbudowę i wyleją asfalt - zapytajcie mieszkańców Krzyża czy Klikowej jaki mają dojazd

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11066
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Goscinny »

Tylko wracamy do pytania - co to da, oprócz chwalenia się kto ma większy.... obszar.
Dostaniemy nagle miasto którego większość to, de facto, wsie, pola, lasy. Nic z tego nie wyniknie - będziemy na 24 miejscu, ale to tylko liczba.
Miasto nie potrafi zmusić nikogo do zaprojektowania najmniejszego osiedla mieszkaniowego, a ty wierzysz w przemyślane strefy mieszkalne.
Byłoby to fajne i takie "normalne", ale jak poprawne zaprojektowanie skrzyżowania jest poza zasięgiem UM, to Twoja wizja (dobra i sensowna) leży gdzieś w okolicach wyprawy na Marsa - a w sumie to nawet dalej, bo w ludzi na Marsie wierzę :)


wejss
Rhetor
Posty: 1632
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: wejss »

Goscinny pisze:Tylko wracamy do pytania - co to da, oprócz chwalenia się kto ma większy.... obszar.
Dostaniemy nagle miasto którego większość to, de facto, wsie, pola, lasy. Nic z tego nie wyniknie - będziemy na 24 miejscu, ale to tylko liczba.
Miasto nie potrafi zmusić nikogo do zaprojektowania najmniejszego osiedla mieszkaniowego, a ty wierzysz w przemyślane strefy mieszkalne.
Byłoby to fajne i takie "normalne", ale jak poprawne zaprojektowanie skrzyżowania jest poza zasięgiem UM, to Twoja wizja (dobra i sensowna) leży gdzieś w okolicach wyprawy na Marsa - a w sumie to nawet dalej, bo w ludzi na Marsie wierzę :)
Nie do końca masz rację. Tereny w około Tarnowa są silnie zurbanizowane. Zbylitowska, Koszyce, Tarnowiec, Brzozówka, Zgłobice to typowe sypialnie miasta. W większości dużych miast tak wyglądają przedmieścia będące w granicach miasta.


irekjj
Prytan
Posty: 283
Rejestracja: 23-11-2013, 20:09
Lokalizacja: Tarnów

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: irekjj »

Goscinny pisze:Tylko wracamy do pytania - co to da, oprócz chwalenia się kto ma większy.... obszar.
Dostaniemy nagle miasto którego większość to, de facto, wsie, pola, lasy. Nic z tego nie wyniknie - będziemy na 24 miejscu, ale to tylko liczba.
To jest właśnie wg mnie jedyny rozsądny głos w tej dyskusji. Poszerzanie granic to nic innego jak próba leczenia kompleksów mniejszego miasta. A już osobną sprawą jest to, że rozwój Tarnowa jest ściśle kontrolowany przez Kraków i jeśli tam padnie decyzja NIE dla rozwoju, to powierzchnią możemy być nawet jak Warszawa ale dalej będzie to tylko przerośnięta "wieś" bez żadnego przemysłu, mieszkalnictwa, dużych firm, miejsc pracy.
PS. Podziwiam w niektórych tutaj optymizm w wierze, że możemy się rozwijać będąc tak uzależnionym od Krakowa, stolicy województwa....

Awatar użytkownika

mirak
Archont
Posty: 844
Rejestracja: 30-09-2009, 19:53
Lokalizacja: Tarnów Strusina

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: mirak »

Bliskość Krakowa nie byłaby problemem, gdyby miasto było dobrze zorganizowane (czyt. zarządzane). Ale nic z tego nie będzie póki we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta słychać nie da się czyli nie potrafię, nie chce mi się. Najgorętszy śmieciowy przykład. UM nawet nie wie ilu ma mieszkańców i nie potrafi ich policzyć
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi"


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Trishelle »

Miasta w Polsce niestety ze sobą nie współpracują, a wręcz się kanibalizują. Duże ośrodki rywalizują między sobą, podporządkowując sobie całe regiony. Popatrzcie na dolnośląskie, które nie ma takiej demografii jak małopolskie. Wrocław bierze wszystko. W małopolskim również Kraków ciągnie do siebie. Gdyby miasta współpracowały to mielibyśmy mocną aglomerację górnośląską, silne województwo kujawsko-pomorskie, czy silną aglomerację trójmiejską. Niestety ale w Polskich warunkach nie załatwi się swojej pozycji dyplomatycznie. Opole wzięło elektrownię, Rzeszów bierze populację i tereny (których i tak ma już pod dostatkiem). W Tarnowie jednak liczy się na wzajemność. Niestety, ale sukces regionu, zależy od sukcesu miasta, jeśli ma być konkurencyjne, musi wykorzystywać atuty (w tym wypadku zasoby ludzkie).

A co do wielokrotnie wałkowanego tematu dróg, to w Klikowej rok czy dwa temu zrobili solidne drogi gruntowe między domami, może to jeszcze nie asfalt, ale lepsze niż to co było. Na pewno nie jest gorzej niż w innych miastach:

Losowe wrzutki:
Kraków:
https://www.google.pl/maps/@50.1072152, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.pl/maps/@50.0210895, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false;

Rzeszów:
https://www.google.pl/maps/@50.0021767, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.pl/maps/@50.0263143, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false; (Taka Klikowa)
https://www.google.pl/maps/@50.0272373, ... 312!8i6656" onclick="window.open(this.href);return false;

Co do infrastruktury Gminy Tarnów, to owszem część główniejszych dróg jest zrobiona, ale wystarczy wybrać się na Wolę Rzędzińską, żeby zobaczyć dojazdówki do posesji, które są klepiskami, nawet nie drogami gruntowymi.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Re: Poszerzenie granic Tarnowa

Post autor: Trishelle »

Tabela z SSC. Miasta 100 000+ (Legnica już wypadła):

Obrazek

W tym okresie Rrzeszów, Opole, Zielona Góra, Koszalin i kilka innych miast dokonało korekty granic podkładając sobie lekką poduszkę w utracie populacji w granicach miasta. Może jednak warto aby Tarnów coś podziałał. Tym bardziej że miasto ma spory potencjał okolic, gdyż Tarnów + powiat = Toruń + powiat tylko w innej proporcji. To pokazuje jak rozproszenie ludności w okolicach Tarnowa tłumi potencjał miasta.

ODPOWIEDZ