Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Wiadomości "z miasta".

green123
Archont
Posty: 938
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: green123 »

Jan Kowalski pisze:Nauczyciel to parszywy zawód, nie zazdroszczę nikomu i podziwiam tych, którzy to robią.... jednak....
Strajk w kwietniu tuż przed maturami, nie służy za dobrze uczniom. Uczniowie też nie są grupą końcową, ale niewinnymi ofiarami sporu.
Należy zastanowić się, dlaczego strajkujący Marcin Zaród, kandydat SLD do rady miasta, występuje w GW, a nie robią tego inni nauczyciele roku.
Nie trafia do mnie żaden argument, w którym poszkodowane są dzieci. Nauczyciele mogą strajkować na przykład na początku semestru.

Co do Marcina Zaróda jako nauczyciela. Spotkałem się z opiniami równieśników, których uczył ten nauczyciel, że nie jest on taki wspaniały jak go malują. Po prostu nie mieli komu dać nagrody to mu dali, niby za innowacyjne nauczanie, tego nie oceniam.

Co do strajku. Sam byłem nie tak dawno uczniem. Było to 5 lat wstecz. Niestety, ale arogancja i buta niektórych nauczycieli mnie powala. Było i tak, że nauczyciel mgr po wyższej szkole mówił jaki on nie jest wspaniały i mówił, żeby mówić na niego per profesor. Byli jednak i tacy nauczyciele, którzy byli świetnymi uczącymi. Przykładali do tego serce, potrafili nauczyć prawie każdego. Czy zarobki mają takie niskie? Proszę spojrzeć np. na oświadczenie majatkowe radnej z Tarnowa, która jest nauczycielką w jednej szkole obok Wojnicza. Z oświadczenia wynika, że zarabia 5000 netto na samym etacie, a ma dopiero 30- ileś tam lat. To albo ma jakieś duże dodatki, albo z nadgodzin tyle zarobiła. Żaden zawód w Polsce nie ma tak dobrze nadgodzin jak nauczyciele.
Zamiast 1000 zł dla nauczyciela ja zamieniłbym na 1000 zł na polską edukację. Dofinansowania do korepetycji, zakup materiałów edukacyjnych, bo jednak to co mnie najbardziej boli w polskim systemie szkolnictwa są te korepetycję. Czy szkoły, się tak rzeczywiście zmieniły, że uczniowie są coraz gorsi, a nauczyciele nie potrafią przekazać wiedzy? Czy to raczej pogoń za bycie najlepszym wśród równieśników skłania rodziców do finansowania korepetycji.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11079
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Goscinny »

"dofinansowania do korepetycji" - ty wiesz, co ty napisałeś? Jakie dofinansowania? Korepetytor+? Nie każdy musi iść na studia.
Jak rodzic chce, to niech płaci, ale nie moimi pieniędzmi, ok?


green123
Archont
Posty: 938
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: green123 »

Goscinny pisze:"dofinansowania do korepetycji" - ty wiesz, co ty napisałeś? Jakie dofinansowania? Korepetytor+? Nie każdy musi iść na studia.
Jak rodzic chce, to niech płaci, ale nie moimi pieniędzmi, ok?
Może nie chodzi o de facto dofinansowania jako takie, tylko moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby wydać 1000 zł np. na naukę dodatkowego języka w szkole językowej bądź tym podobnych. 1000 zł dla nauczyciela to tez twoje pieniądze. I tak źle i tak niedobrze

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11079
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Goscinny »

Ale ktoś musi opłacać państwowych nauczycieli - tak, jak pogotowie, strażaków itd. A opłacanie z państwowych pieniędzy (czyli naszych) prywatnych korepetytorów to już trochę za dużo. To chyba już lepiej zatrudnić lepszego nauczyciela angielskiego niż dopłacać prywatnym szkołom.
Zaraz byś miał podobne rozwiązania jak w służbie zdrowia - lekarz najpierw pracuje "na NFZ", a potem tup, tup i prywatnie. Tutaj mógłby mieć też coś takiego.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11677
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

green123 pisze: Może nie chodzi o de facto dofinansowania jako takie, tylko moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby wydać 1000 zł np. na naukę dodatkowego języka w szkole językowej bądź tym podobnych. 1000 zł dla nauczyciela to tez twoje pieniądze. I tak źle i tak niedobrze

A wiesz, że to doskonały pomysł. Można by zrobić tak, że rodzice na każde dziecko dostawaliby co miesiąc jakąś kwotę od państwa - np 500 złotych - i mogliby wydawać na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne - na przykład w szkole językowej. Że też nikt na to nie wpadł. :P

Natomiast co do korepetycji to trochę racji masz. Jednak tak patrząc po znajomych i ich dzieciach, to wydaje mi się, że zauważam pewną dziwną zasadę - im bardziej "elitarne" liceum tym częstsze zjawisko korepetycji. Podejrzewam, że to jakaś moda i początki wyścigu szczurów.

Odnośnie oświadczenia pani radnej to nie jest w żaden sposób możliwe aby takie zarobki uzyskał z samego etatu i dodatków nawet nauczyciel opłacany wg najwyższego stopnia a co dopiero nauczyciel 30 letni, który takiego stopnia raczej mieć z racji wieku nie może. To nawet więcej niż ministerialna średnia, która wg nauczycieli jest sztucznie zawyżana. Z tego co się orientuję to najwyżej opłacani nauczyciele z czystego etatu i dodatków mają gdzieś 2,7-3k na rękę. Nie wyrokuję czy to dużo czy mało. Jednak zwracam uwagę, że na takie zarobki po ostatnich zmianach nauczyciel rozpoczynający pracę może liczyć dopiero po 15 latach pracy gdzieś w okolicach 40 roku życia. Za kilka lat może się okazać, że nie ma kto w szkołach uczyć - a nauczyciel to jednak nie budowlaniec (z całym szacunkiem dla tego ostatniego) i w prosty sposób imigrantem z Ukrainy zastąpić się go nie da. Podobny problem będzie zresztą z pielęgniarkami, choć te są nieco łatwiejsze do zastąpienia.


Ogólnie jestem za tym aby zarobki w całej budżetówce były powiązane sztywno z sytuacją gospodarczą w kraju - np ze średnią pensją lub wzrostem PKB (pkb rośnie zarobki też pkb spada no cóż ... zarobki też) co rozwiązałoby problem kompleksowo. Ale to nie na rękę żadnemu rządowi, bo wówczas nie będzie można łaskawie dawać i obiecywać oraz w myśl zasady dziel i rządź szczuć i napuszczać jednych na drugich.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


green123
Archont
Posty: 938
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: green123 »

defekator pisze:
green123 pisze: Odnośnie oświadczenia pani radnej to nie jest w żaden sposób możliwe aby takie zarobki uzyskał z samego etatu i dodatków nawet nauczyciel opłacany wg najwyższego stopnia a co dopiero nauczyciel 30 letni, który takiego stopnia raczej mieć z racji wieku nie może. To nawet więcej niż ministerialna średnia, która wg nauczycieli jest sztucznie zawyżana. Z tego co się orientuję to najwyżej opłacani nauczyciele z czystego etatu i dodatków mają gdzieś 2,7-3k na rękę. Nie wyrokuję czy to dużo czy mało. Jednak zwracam uwagę, że na takie zarobki po ostatnich zmianach nauczyciel rozpoczynający pracę może liczyć dopiero po 15 latach pracy gdzieś w okolicach 40 roku życia. Za kilka lat może się okazać, że nie ma kto w szkołach uczyć - a nauczyciel to jednak nie budowlaniec (z całym szacunkiem dla tego ostatniego) i w prosty sposób imigrantem z Ukrainy zastąpić się go nie da. Podobny problem będzie zresztą z pielęgniarkami, choć te są nieco łatwiejsze do zastąpienia.
.
Jak to zobaczyłem to nie wierzyłem. Jednak ewidentnie jest w oświadczeniu radnej z Tarnowa że zarabia około 68000 netto co wychodzi jakieś 5650 zł netto miesięcznie. Pewnie dodając wszystkie 13, 14, nadgodziny się tego nazbierało. Chciałbym dla równowagi zobaczyć oświadczenie majątkowe innego nauczyciela, ale nie nauczyciela wf, co nadgodzin ma niewiele.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11677
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: defekator »

green123 pisze:
Jak to zobaczyłem to nie wierzyłem. Jednak ewidentnie jest w oświadczeniu radnej z Tarnowa że zarabia około 68000 netto co wychodzi jakieś 5650 zł netto miesięcznie. Pewnie dodając wszystkie 13, 14, nadgodziny się tego nazbierało.
Zwracam uwagę na to, że zawód nauczyciela niekoniecznie musi być jej jedynym źródłem dochodów. Może też przecież zarabiać poza szkołą. Zresztą sprawdźmy i zerknijmy do tabelek: (Nie wiem jak dokładnie oblicza się pensję nauczyciela, ale nie sądzę abym pomylił się tu w znaczący sposób)

https://www.forbes.pl/kariera/wynagrodz ... la/xb2qfp2" onclick="window.open(this.href);return false;
Piszesz, że ma jakieś 30 lat więc może być tzw. nauczycielem kontraktowym lub mianowanym, bo kończąc normalnie studia nie zdążyłaby zrobić "dyplomowanego" Weźmy ten drugi przypadek. W ubiegłym roku pensja podstawowa mianowanego wynosiła 2824 złotych. Załóżmy, że miała dodatkowe pół etatu z nadgodzin. (z tego co znalazłem więcej nadgodzin mieć nie może: https://www.experto24.pl/oswiata/czas-p ... ensum.html" onclick="window.open(this.href);return false;) Daje to razem 4236 złotych brutto.

Teraz zerknijmy na dodatki:
https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacj ... owego.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na pewno ma dodatek za lata pracy. Załóżmy, że pracuje te 8 lat w zawodzie co wg opisanej powyżej metody daje jej dodatkowe 338 złotych. Do tego może mieć jeszcze dodatek motywacyjny - załóżmy, że to kolejne 200 złotych. (na więcej samorządy zazwyczaj się nie zgadzają) Wychowawstwo to powiedzmy kolejne 200 Daje to razem 4974 złote brutto czyli jakieś 3500 na rękę. 13 pensja to będzie 290 złotych w przeliczeniu na miesiąc. Wciąż brakuje 1850 złotych. netto. Gdyby była dyplomowanym to byłoby to jakieś 5600 brutto czyli jakieś 3900 na rękę. Całkiem nieźle. Ale to przy maksymalnej możliwej liczbie nadgodzin. Z tym, że liczenie pensji z nadgodzinami jest jak mierzenie sobie ... sam wiesz czego zaczynając od ziemi ;) Przy 1,5 etatu i minimalna krajowa zbliża się do średniej.


No chyba, ze była dyrektorem szkoły czy coś takiego - tu pewnie można już dobrze zarobić bo odpowiedzialność i ryzyko duże. Ale obstawiam, że po prostu zarabiała gdzieś indziej np ucząc w weekendy w szkole prywatnej czy biorąc jakieś umowy zlecenia.
Chciałbym dla równowagi zobaczyć oświadczenie majątkowe innego nauczyciela, ale nie nauczyciela wf, co nadgodzin ma niewiele.
Tak na szybko znalazłem coś takiego:
https://www.facebook.com/Pasek-nauczyci ... 416693417/" onclick="window.open(this.href);return false;

Oświadczeń majątkowych co prawda tam nie ma ale jest trochę zdjęć pasków z wypłaty. Na ile są reprezentatywne dla całości - nie wiem.


Edit:
Zaciekawiłeś mnie i znalazłem to oświadczenie na BIP. Faktycznie jest tam tak jak piszesz. Dziwne. Zastanawiam się tylko nad jednym - gdyby pani radnej pomyliło się NETTO z BRUTTO to mniej więcej zgadzałoby się z tym co obliczyłem powyżej przy poprawce, że nieco zaniżyłem jej wiek a co za tym idzie prawdopodobny staż pracy ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


wejss
Rhetor
Posty: 1646
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: wejss »

Pracowałem z byłym nauczycielem. Powiedział mi słowa, które zapamiętam do końca życia. " Ja dopiero tutaj poczułem co to jest praca"


green123
Archont
Posty: 938
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: green123 »

Była ta demonstracja przeciwko Jakubowi Kwaśnemu wczoraj w Krakowie? Marek miał protestować i zawozić ludzi autobusami.


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3057
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jakub Kwaśny »

green123 pisze:Była ta demonstracja przeciwko Jakubowi Kwaśnemu wczoraj w Krakowie? Marek miał protestować i zawozić ludzi autobusami.
Byłem w pracy, ale nie słyszałem/nie widziałem.
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

defekator pisze: Zaciekawiłeś mnie i znalazłem to oświadczenie na BIP. Faktycznie jest tam tak jak piszesz. Dziwne. Zastanawiam się tylko nad jednym - gdyby pani radnej pomyliło się NETTO z BRUTTO to mniej więcej zgadzałoby się z tym co obliczyłem powyżej przy poprawce, że nieco zaniżyłem jej wiek a co za tym idzie prawdopodobny staż pracy ;)
Barbara Koprowska 2014 r.
54855 zł brutto
file:///C:/Documents%20and%20Settings/b/Moje%20dokumenty/Downloads/Barbara_Koprowska_slubowanie_2014.pdf

Barbara Koprowska 2018 r.
53508 zł brutto
file:///C:/Documents%20and%20Settings/b/Moje%20dokumenty/Downloads/Barbara_Koprowska_oswiadczenie_koniec_kadencji_2018.pdf

Kinga Klepacka
67809 netto (?)
file:///C:/Documents%20and%20Settings/b/Moje%20dokumenty/Downloads/Kinga_Klepacka_oswiadczenie_slubowanie_2018%20(1).pdf

Kazimierz Koprowski 2014 r.
66055 zł. brutto
file:///C:/Documents%20and%20Settings/b/Moje%20dokumenty/Downloads/Kazimierz_Koprowski_slubowanie_2014.pdf

Kazimierz Koprowski 2010 r.
ok 65000 brutto
file:///C:/Documents%20and%20Settings/b/Moje%20dokumenty/Downloads/Koprowski_Kazimierz_2010_12_poczatek_kadencji.pdf

To lepsze niż wszelkie paski na użytek danej gazety. Oświadczenia radnych pokazują ile REALNIE zarabia nauczyciel.
Jeżeli to są niskie zarobki to rzeczywiście jest powód do strajku.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6886
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: LordRuthwen »

Mogę ci powiedzieć ile realnie zarabia "asystent naukowo dydaktyczny" (doktoryzujący się magister) na państwowej uczelni, nie PWSZ, w pełnym etacie, bo mam takiego w domu: ~2900 brutto + wysługa lat. Około bo tam są jakieś grosze obok tego.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

Ale on chyba nie podchodzi pod założenia tego strajku. To zdaje się nawet inne ministerstwo. Nie jest to zbyt wiele, ale doktoryzującym się magistrem jest już ktoś rok po studiach, więc może być różnie. Jako doktor będzie już w innych widełkach.

Podałem przykłady, bo pewnie znajdzie się mnóstwo osób, które pochwali się paskami, z których będzie wynikała bieda. Kiedyś była taka akcja z górnikami. Później okazywało się, że nie uwzględniają, że z paska poleciała już rata na fundusz pożyczkowy, a zapomnieli wspomnieć o wczasach pod gruszą, trzynastkach i innych ołówkowych.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: hurricane »

Jan Kowalski pisze:Ale on chyba nie podchodzi pod założenia tego strajku. To zdaje się nawet inne ministerstwo. Nie jest to zbyt wiele, ale doktoryzującym się magistrem jest już ktoś rok po studiach, więc może być różnie. Jako doktor będzie już w innych widełkach.
Wiesz Janie, jeśli nie masz większego pojęcia o temacie to może warto się nie wypowiadać ;). Przy obecnej władzy szkolnictwo wyższe będzie upadać (słynna, ponoć idealnie skonsultowana reforma ministra bez kręgosłupa, która jest obecnie gołą ustawą bez większości rozporządzeń wykonawczych) tak samo jak szkolnictwo jako takie, a wszystko po to, by naród był "głupszy" i łatwiej sterowalny. Jako pierwsze zaczną upadać wydziały będące kuźnią dzisiejszych źródeł innowacji w polskim przemyśle, ponieważ kadra naukowa nie będzie w stanie wymienić się pokoleniowo, bo jak ktoś ma się kształcić, żeby potem kształcić przyszłe pokolenia, jeśli na rynku pracy oferty przebijają już na starcie trzykrotnie ofertę jaką może dać uczelnia publiczna? A także już po dzisiejszych studentach widać, że znaczne pokłady myślenia, dociekania mają wyłączone po mizerii jaką otrzymywali w szkołach - a teraz będzie jeszcze gorzej z tą sieczką programową, którą PiS wprowadza. Produkujemy społeczeństwo, które w dużym uproszczeniu ma tylko wiedzieć jak coś zrobić według schematu a'la składanie mebli według instrukcji ze znanej szwedzkiej firmy, społeczeństwo ma nie myśleć za dużo. Społeczeństwo ma być zadowolone, jeśli poziom zadowolenia spada to dopóki możemy zasypujemy to pieniędzmi, pustymi pieniędzmi, które w żaden sposób nie budują przyszłego potencjału narodu. A tą masą ludzką ma kierować wąska elita, która i tak kształci swoje pociechy zdecydowanie za granicą według zupełnie innych schematów...

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Napisali o nas..(znaczy o Tarnowie)

Post autor: Jan Kowalski »

hurricane pisze:
Jan Kowalski pisze:Ale on chyba nie podchodzi pod założenia tego strajku. To zdaje się nawet inne ministerstwo. Nie jest to zbyt wiele, ale doktoryzującym się magistrem jest już ktoś rok po studiach, więc może być różnie. Jako doktor będzie już w innych widełkach.
Wiesz Janie, jeśli nie masz większego pojęcia o temacie to może warto się nie wypowiadać ;).
Popieram :) Popraw mnie zatem jeśli się pomyliłem, że obecny protest nie dotyczy szkolnictwa wyższego, bo tak mi się dotąd wydawało. Środowiska akademickie również będą protestować?

hurricane pisze: Przy obecnej władzy szkolnictwo wyższe będzie upadać (słynna, ponoć idealnie skonsultowana reforma ministra bez kręgosłupa, która jest obecnie gołą ustawą bez większości rozporządzeń wykonawczych) tak samo jak szkolnictwo jako takie, a wszystko po to, by naród był "głupszy" i łatwiej sterowalny. Jako pierwsze zaczną upadać wydziały będące kuźnią dzisiejszych źródeł innowacji w polskim przemyśle, ponieważ kadra naukowa nie będzie w stanie wymienić się pokoleniowo, bo jak ktoś ma się kształcić, żeby potem kształcić przyszłe pokolenia, jeśli na rynku pracy oferty przebijają już na starcie trzykrotnie ofertę jaką może dać uczelnia publiczna? A także już po dzisiejszych studentach widać, że znaczne pokłady myślenia, dociekania mają wyłączone po mizerii jaką otrzymywali w szkołach - a teraz będzie jeszcze gorzej z tą sieczką programową, którą PiS wprowadza. Produkujemy społeczeństwo, które w dużym uproszczeniu ma tylko wiedzieć jak coś zrobić według schematu a'la składanie mebli według instrukcji ze znanej szwedzkiej firmy, społeczeństwo ma nie myśleć za dużo. Społeczeństwo ma być zadowolone, jeśli poziom zadowolenia spada to dopóki możemy zasypujemy to pieniędzmi, pustymi pieniędzmi, które w żaden sposób nie budują przyszłego potencjału narodu. A tą masą ludzką ma kierować wąska elita, która i tak kształci swoje pociechy zdecydowanie za granicą według zupełnie innych schematów...
Niemal z wszystkim się zgadzam. Tyle, że nie dotyczy to obecnej władzy, ale kolejnych rządów od kilkudziesięciu lat. Nie od dzisiaj wiadomo, że dzisiejszy magister jest mniej wart niż niegdysiejszy abiturient. Zatem abstrahując od miękkiego kręgosłupa ministra Gowina, nie poradził sobie z problemem żaden z ministrów.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

ODPOWIEDZ