Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Czyli zapadła ostateczna decyzja na temat aranżacji ruin i zrealizowania powyższego projektu :?: Są na to pieniądze :?: Czy jak na razie są to plany na przyszłość, na które władze miasta wstępnie wyraziły zgodę, zainteresowanie :?:

Jak obecnie wygląda spór na linii Sanguszko - miasto :?:


Zacznę od końca. Ze sporu Sanguszko - miasto została wyeliminowana spółka Castle Devolopment (sąd ostatecznie jej nie zarejestrował). Niestety, nawet mimo to sprawa w sądach może toczyć się jeszcze kilka lat. Szybsze rozwiązanie może dać nakaz konserwatorski dla Sanguszki. Kiedy przekona się, ile będzie kosztować go zabezpieczeniu ruin to łatwiej odpuści. W tym miejscu piłka po stronie naszego konserwatora.

Projekt aranżacji ruin Kaczmarczyka, Niewaldy, Stępnia z 2001 r. powstał na zamówienie władz miasta za kadencji J. Rojka. Potem twierdzono, że zaginął. Prawdopodobnie zamawiający nie sprawdził, że właścicielem ruin wpisanym do ksiąg hipotecznych jest wciąż Sanguszko i obawiając się konsekwencji za wyrzucone publiczne pieniądze ukrył go. Na szczęście projekt znalazł się po 10 latach w Krakowie. Teraz zamawiający, czyli władze miasta powinny skierować go do miejscowego konserwatora w celu zaopiniowania. Orientacyjny koszt jego relizacji to kilkanaście milionów złotych.

I na koniec nieoficjalna jeszcze wiadomość: nie będzie jubileuszowego krzyża o wysokości 22,5 m na zamczysku, ale odnowiony zostanie dotychczasowy drewniany :)


Autor tematu
Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Fragmenty projektu aranżacji ruin autorstwa S. Kaczmarczyka, W. Niewaldy i P. Stępnia.
Załączniki
Czê¶ciowo zrekonstruowana wie¿a z wej¶ciem od po³udnia.
Czê¶ciowo zrekonstruowana wie¿a z wej¶ciem od po³udnia.
Wnêtrze wie¿y z klatk± schodow± i dwoma salkami
Wnêtrze wie¿y z klatk± schodow± i dwoma salkami
Tutaj mog³yby byæ eksponowane znaleziska archeologiczne i makiety zamku oraz grodu.
Tutaj mog³yby byæ eksponowane znaleziska archeologiczne i makiety zamku oraz grodu.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Gdyby zrobili coś jak w krakowskim podziemi, to byłby szał.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: defekator »

Nie znalazłem innego tematu a nie chcialem zakładać nowego.

Ciekawy projekt w małopolskiej edycji BO. Cyfrowa rekonstrukcja 3D wyglądu zamku na Marcince:

http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/za ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Swoją drogą nie dałoby się w taki sposób jak tutaj zorganizować głosowania online w Tarnowskim BO?

https://bo.malopolska.pl/index.php/zadania#2733" onclick="window.open(this.href);return false; (trzeba kliknąć na zielony przycisk "przejdź do głosowania)
Bo tu jest banalnie proste a u nas oczywiście muszą być udziwnienia w postaci karty miejskiej.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: Jan Kowalski »

Też głosowałem na ten projekt, bo jestem gorącym zwolennikiem odtworzenia zamku. W BO w Tarnowie powstałoby milion problemów, a dwa najważniejsze to jęczenie, że trwa spór o teren pod zamkiem, bo lepiej się sądzić latami niż zapłacić milion i już coś robić oraz samodzielne działania Romana Ciepieli, który jak w przypadku amfiteatru wiedziałby lepiej, co mieszkańcom jest potrzebne.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: defekator »

Nie o to mi chodziło z tym tarnowskim BO. Po prostu tutaj głosowanie na jakikolwiek projekt przez sieć jest proste. Wystarczy podać pesel, imię, nazwisko i już. A u nas zrobione jest to tak, jakby chcieli aby jak najmniej osób głosowało, albo aby na siłę wykazać użyteczność karty miejskiej.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


TomaszTrn
Obywatel
Posty: 75
Rejestracja: 08-02-2020, 10:37

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: TomaszTrn »

Tak więc stan prawny udało się wyjaśnić. Teraz pytanie, co dalej? Miasto mówi o trwałych ruinach, ja patrząc na Muszynę wcale bym tak nie twierdził. Jest to z pewnością ogromny potencjał turystyczny do wykorzystania.

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... anguszkow/

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: LordRuthwen »

O odbudowie mówiłem 20 lat temu, że to bardzo duży potencjał turystyczny by był (należałem wtedy do bractwa rycerskiego i trochę inaczej patrzyłem na świat, niemniej wychodzi na to, że całkowicie poprawnie). Zamek nie był mały, znajduje się na górze nad miastem, bardzo dobrze byłoby go widać z A4 (gdyby nie ekrany).


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: wejss »

Zamek na Marcince byłby dopełnieniem tarnowskiej starówki i fantastyczną atrakcją całego regionu. Widoczny z każdego punktu w mieście, z obwodnicy a nawet autostrady. Jednak nie można tego nazywać odbudową bo tak naprawdę nie wiemy jak wyglądał. Nazwałbym to raczej nowym rozdziałem w dziejach zamku i budową "Nowego Zamku". Czy zrobi to miasto czy będzie w tym partycypował prywatny inwestor to już melodia przyszłości. Ale widzę tam Hotel, Sale konferencyjne, Muzeum, Taras widokowy, może jakieś centrum SPA. Jedno jest pewne, wąsacz bez wąsa tego nie zrobi. Tu trzeba gospodarza pokroju Golby z Muszyny lub prywatnego inwestora jak w Bobolicach


green123
Archont
Posty: 873
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: green123 »

Nie chce agitować, ale wśród kandydatów na posłów są i tacy, którzy chcą w końcu coś z tym zrobić. Na pewno na każdej liście i nie wśród obecnych posłów.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: defekator »

To nie agituj za partią tylko za kandydatem. Daj namiary na te osoby, może akurat trafi się ktoś z tych partii na które rozważam głos.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: PrzemczaN »

Zawsze marzyło mi się jakieś zagospodarowanie Marcinki, ale bądźmy też realistami. Jakie miasto stać na budowę zamku w czas kiedy samorządy dostały mocno po dupie, gdzie koszty budowy są tak wysokie jak jeszcze nigdy, gdzie na wiele inwestycji po prostu brakuje środków. Dodatkowo sam teren jest trudny, co tylko powiększyłoby koszty. Bez zainteresowania prywatnego inwestora i to z grubym portfelem nic tam nie powstanie i to bez względu czy będzie rządził ktoś z wąsem czy bez wąsa.


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Ruiny zamku - co z nimi będzie?

Post autor: wejss »

PrzemczaN pisze:
12-10-2023, 22:19
Zawsze marzyło mi się jakieś zagospodarowanie Marcinki, ale bądźmy też realistami. Jakie miasto stać na budowę zamku w czas kiedy samorządy dostały mocno po dupie, gdzie koszty budowy są tak wysokie jak jeszcze nigdy, gdzie na wiele inwestycji po prostu brakuje środków. Dodatkowo sam teren jest trudny, co tylko powiększyłoby koszty. Bez zainteresowania prywatnego inwestora i to z grubym portfelem nic tam nie powstanie i to bez względu czy będzie rządził ktoś z wąsem czy bez wąsa.
Muszyna
https://sadeczanin.info/rozmaitosci/mus ... ialych-dam

Zakliczyn (Melsztyn)
https://tarnow.naszemiasto.pl/po-odbudo ... c1-9317471

Lanckorona
https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/new ... rp_state=1

Mirów
https://i.pl/rekonstrukcja-zamku-w-miro ... 1-14402743

Bobolice (prywatne)
https://prenumeruj.forumakademickie.pl/ ... -bobolice/

i wiele innych.

Jak widać da się tylko trzeba chcieć

ODPOWIEDZ