Fabryka Maszyn Tarnów - kolejna pod nóż

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Fabryka Maszyn Tarnów - kolejna pod nóż

Post autor: LordRuthwen »

W radio przed chwilą mówili, że pracownicy nie zostali wpuszczeni dziś na teren zakładu, coś tam było o zamknięciu zakładu.
Wie ktoś coś więcej?

http://www.rdn.pl/index.php/puls-dnia/3 ... raci-prace

Awatar użytkownika

rowerzysta
Prytan
Posty: 266
Rejestracja: 08-08-2011, 23:51
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: rowerzysta »



sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

gratulacje dla zarządzających miastem , wogóle czy ktoś ma strategię dla Tarnowa , ktoś cokolwiek kontroluje , najlepiej niech każdy sobie pomnik postawi i będzie zadowolony.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

sbs pisze:gratulacje dla zarządzających miastem , wogóle czy ktoś ma strategię dla Tarnowa , ktoś cokolwiek kontroluje , najlepiej niech każdy sobie pomnik postawi i będzie zadowolony.
A co do tego mają zarządzający miastem ? Firmy upadały upadają i będą upadać. Na dłuższą metę jest to nawet korzystne.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

korzystne ?
w jakim sensie?

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

sbs pisze:korzystne ?
w jakim sensie?
W takim, że zazwyczaj upadają te słabo zarządzane dając miejsce komuś kto wykonuje dane usługi lub produkuje dane towary lepiej taniej i wydajniej. Podstawowy mechanizm rynkowy dzięki któremu jeździmy obecnie samochodami a nie konnymi bryczkami a z internetu nie korzystasz wciąż dzięki modemowi TPSa. Oczywiście przy przejściu z koni na auta masa kowali straciła pracę, ale większość ludzi na tym jednak skorzystała.
Inną sprawą jest to na ile mechanizmy rynkowe miały zastosowanie w przypadku FMT skoro jest to spółka córka Zakładów Mechanicznych będących spółką skarbu państwa. Ale nawet jeżeli przy wydzielaniu tej spółki były jakieś kombinacje, które niestety często się zdarzają w spółkach państwowych to miasto za to nie odpowiada. Bo z tego co się orientuję to nie miasto zarządzało ani ZM ani FMT i nie miało tam nic do gadania (i bardzo dobrze, że nie miało bo jeszcze ktoś by wymyślił, że trzeba np FMT ratować pieniążkami z kasy miejskiej).

Z listu który jest na pierwszym zdjęciu wynika, że FMT przynosiła po prostu straty a UK 600 PLC znudziło się dopłacanie do niej. Jak było na prawdę nie wiem. Być może ZM sprzedały tą spółkę inwestorowi bez perspektyw a być może po prostu inwestor ją kupując wtopił i teraz minimalizuje straty.
Ostatnio zmieniony 10-08-2012, 10:47 przez defekator, łącznie zmieniany 1 raz.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Co jest korzystne w likwidacji zakładu defekator :shock: ?
Idzie się załamać podejściem co poniektórych wydawałoby się do podstawowych spraw wręcz fundamentalnych .
Powiedz to tym ludziom którzy stracili robotę zobaczymy jak zareagują .
Najważniejsza sprawa sposób w jaki ''zamknięto'' zakład podobnie jak biura podróży , amber gold , olt itp. itd tak się w Polsce traktuje ludzi .

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

sbs, czyli upadłość Colchestera to wina Ścigały? a może Tuska? Może miasto powinno im pensje wypłacać?

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

dafi33 pisze:Co jest korzystne w likwidacji zakładu defekator :shock: ?
Już pisałem. Zakład zwalnia miejsce na rynku które może zając ktoś kto wykonuje dane usługi lepiej. Podstawowy mechanizm rynkowy. Alternatywą dla tego jest dopłacanie do upadających zakładów z pieniędzy podatnika - mi się to nie uśmiecha. Jeżeli ktoś nie potrafi zarobić na swojej działalności to powinien zbankrutować.
Idzie się załamać podejściem co poniektórych wydawałoby się do podstawowych spraw wręcz fundamentalnych .
Dokładnie, niektórzy tak jak dafi33 mentalnie wciąż tkwią w PRLu. Państwo lub miasto powinno interweniować i nie pozwalać na upadki zakładów, które istnieją tylko po to aby ludzie mieli pracę.
Powiedz to tym ludziom którzy stracili robotę zobaczymy jak zareagują .
Ja rozumiem dramat tych ludzi, zwłaszcza, że o pracę nie jest obecnie łatwo. Ale tutaj mamy do czynienia z psychologią dużych liczb. Codziennie masa ludzi traci płacę. Dramat 200 osób zwolnionych w pojedynczych zwolnieniach w 200 różnych firmach jest taki sam jak 200 ludzi którzy stracili pracę z powodu upadłości zakładu. Ale jest to niestety zło konieczne. Jeżeli chcemy aby gospodarka się rozwijała to nieefektywne zakłady muszą upadać. Dodatkowo jeżeli produkty wytwarzane przez FMT są potrzebne na rynku to ktoś zwiększy produkcję lub założy nowy zakład zatrudniając ludzi. I tu jest prawdziwe pole do popisu dla władz miasta/kraju które powinny stworzyć takie warunki dla przedsiębiorczości aby ten ktoś wybrał właśnie Tarnów/Polskę na
miejsce produkcji zamiast np Czech czy Bułgarii.


Tak jak pisałem zaznaczam raz jeszcze, że dotyczy to wyłącznie sytuacji rynkowej. Nie wiem jak wyglądały szczegóły sprzedaży FMT anglikom i nie wiem czy odbyły się one na zasadach rynkowych. Ale jeżeli były tam jakieś nieprawidłowości to już zadanie dla prokuratora.
Ostatnio zmieniony 10-08-2012, 11:04 przez defekator, łącznie zmieniany 1 raz.


RedNacz
Obywatel
Posty: 47
Rejestracja: 16-03-2011, 11:34
Kontakt:

Post autor: RedNacz »

defekator pisze:Firmy upadały upadają i będą upadać. Na dłuższą metę jest to nawet korzystne.
Z pewnością nie ma w tym żadnej korzyści dla Tarnowa. Poldim zwalnia, ABM zwalnia, Fabryka Maszyn zaraz pewnie też... To może jeszcze za mała grupa, by wpłynąć na lokalny rynek, ale jak coraz bardziej będzie się zwiększać grupa tarnowian, której siła nabywcza maleje, to zaczną to odczuwać kolejni, np. handlowcy. Im też spadną obroty, więc ich siła nabywcza zmaleje... Itd.

Czyli na dłuższą metę normalnie spirala "korzyści"! :P
www.Tarnowianin.com - serwis informacyjny

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

RedNacz pisze:
defekator pisze:Firmy upadały upadają i będą upadać. Na dłuższą metę jest to nawet korzystne.
Z pewnością nie ma w tym żadnej korzyści dla Tarnowa. Poldim zwalnia, ABM zwalnia, Fabryka Maszyn zaraz pewnie też... To może jeszcze za mała grupa, by wpłynąć na lokalny rynek, ale jak coraz bardziej będzie się zwiększać grupa tarnowian, której siła nabywcza maleje, to zaczną to odczuwać kolejni, np. handlowcy. Im też spadną obroty, więc ich siła nabywcza zmaleje... Itd.

Czyli na dłuższą metę normalnie spirala "korzyści"! :P

Lokalnie może być to faktycznie niekorzystne. Ale zauważ, że firmy bankrutują nie tylko w Tarnowie. Tak jak pisałem tu jest zadanie dla miasta, aby te nowe które będą próbować zastąpić je na rynku wybrały właśnie Tarnów.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

defekator pisze:Dokładnie, niektórzy tak jak dafi33 mentalnie wciąż tkwią w PRLu. Państwo lub miasto powinno interweniować i nie pozwalać na upadki zakładów, które istnieją tylko po to aby ludzie mieli pracę.
A gdzie tak napisałem ? :lol:
Nie wmawiaj czegoś co nie napisałem ... a z PRL -em nie chcę mieć nic wspólnego i nie tęsknię :D


RedNacz
Obywatel
Posty: 47
Rejestracja: 16-03-2011, 11:34
Kontakt:

Post autor: RedNacz »

@defekator: Uważam, że masz rację w tym, iż nie ma nic zdrożnego w eliminowaniu przez rynek podmiotów niewydolnych. Natomiast trudno to nazwać korzyścią. Jest też praktycznie niemożliwe, by inne firmy (np. nowo powstałe, prężniejsze, lepiej zarządzane) szybko wchłonęły zwalnianych pracowników. Dlatego informacje o kłopotach kolejnych podmiotów tak bardzo niepokoją.
www.Tarnowianin.com - serwis informacyjny

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

RedNacz pisze:@defekator: Uważam, że masz rację w tym, iż nie ma nic zdrożnego w eliminowaniu przez rynek podmiotów niewydolnych. Natomiast trudno to nazwać korzyścią. Jest też praktycznie niemożliwe, by inne firmy (np. nowo powstałe, prężniejsze, lepiej zarządzane) szybko wchłonęły zwalnianych pracowników. Dlatego informacje o kłopotach kolejnych podmiotów tak bardzo niepokoją.

Ale przecież pisałem, że korzyści są długoterminowe. Na krótką metę zwalniani pracownicy faktycznie mogą mieć niezbyt ciekawe perspektywy. Jednak w dłuższej perspektywie upadłości niewydolnych podmiotów są korzystne, aczkolwiek bolesne - tego przecież nie neguję.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Post autor: Mr Greenback »

Sądząc po stracie wygenerowanej przez państwowy "Bumar" to ZMT mogą być następne (przynajmniej w redukcji etatów). Choć tutaj to trochę inaczej działa, bo sprzedadzą ze dwie armaty i zakład żyje kolejny rok.
Ostatnio zmieniony 10-08-2012, 11:57 przez Mr Greenback, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

ODPOWIEDZ