MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Autor tematu
lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: lll »

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej osiągnęło zysk netto w wysokości ponad 5 mln zł. Rezultat ten był wyższy o 41,5% od wypracowanego w pierwszym półroczu 2011 roku.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6820
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

To może opłaty w dół? :)


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

ciepla woda i centralne ogrzewanie z MPEC to dobre rozwiazanie dla osiedli tarnowskich

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Przyjdzie zaraz Ravir i będzie o złodziejach gadał, bo po latach subsydiowania zaczął płacić tak, jak reszta miasta :)
Szkoda tylko, że w artykule nie podano na czym MPEC wygenerował ten zysk - wszyscy od razu zakładają, że na sprzedaży ciepła.
krzychu, dziwnym trafem jest kolejka do założenia centralnej ciepłej wody - chyba do roku 2014 już terminy są zajęte. Durni ci ludzie muszą być, że rezygnują z tanich piecyków gazowych i idą do "monopolisty", prawda? :)

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6820
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Goscinny, jest tylko jedno ALE, założyłem gdzieś w maju ciepłą wodę z MPEC i jak wcześniej płaciłem po 180 zł za gaz/2 miesiące, zaczęły przychodzić rachunki po 60 zł... obecnie przychodzą po 80... miesięcznie, czego ja nie potrafię zrozumieć, normalnie nijak mi się to w głowie nie mieści jak to możliwe.

Awatar użytkownika

Autor tematu
lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Goscinny pisze:Durni ci ludzie muszą być, że rezygnują z tanich piecyków gazowych i idą do "monopolisty", prawda? :)
W grę wchodzi jeszcze wygoda i bezpieczeństwo. Nie wiem czy istnieje możliwość w mieszkaniu spółdzielczym zrezygnowania z MPECU? Bo jeśli nie to swoisty narzucony monopol, gorszy nawet od KRRITV bo tam można złożyć oświadczenie o nieposiadaniu odbiornika i nie trzeba płacić, a tu?
I ostatnia sprawa - każdy monopolista najpierw eliminuje konkurencje nawet cenami dumpingowymi, a potem, gdy ma już rynek to narzuca swoje prawa. Do dzisiaj nie usłyszałem sensownego wytłumaczenia tegorocznych podwyżek.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

LordRuthwen, a to już idź do Spółdzielni pytać - u mojej mamy cwaniaki co chwila podnoszą opłaty za ogrzewanie i zawsze mówią, że to MPEC, choć MPEC podwyżek nie robił. Oni (spółdzielnia) sobie dorzucają jakieś dziwne opłaty i ciągną z tego niezłą kasę
lll, oczywiście, że można się odłączyć. Ale musi to cały blok zrobić - instalacje są robione pionami i jakby jedna osoba chciała się odciąć, to trzeba by przerabiać instalację u niej i w pionach. Tak samo jak cały blok podpina się do CCW (cały czyli więcej niż 50% ludzi deklaruje że się przepina).
Z tego co pamiętam, to na XXV-lecia był taki blok, co się odpiął od MPEC i zrobili sobie centralny kocioł gazowy "bo taniej". Po dwóch czy trzech latach przypięli się z powrotem do MPEC, bo okazało się, że jednak taniej nie było pomimo zapewnień gości "od gazu". Wtopili niezłą kasę na kocioł i potem drugą na instalację węzła zasilanego z sieci MPEC.
A czy mieszkanie spółdzielcze = Twoja własność? Wydaje mi się, że nie.
lll pisze:Do dzisiaj nie usłyszałem sensownego wytłumaczenia tegorocznych podwyżek.
To ja ci podam jedną. Wzrost cen węgla chyba o 20% w stosunku do poprzednich.
Mam: - Te podwyżki są konsekwencją drastycznego wzrostu cen węgla i gazu. Węgiel zdrożał o 24 proc., a gaz w przeciągu roku o 27 proc.
http://www.tarnow.net.pl/index.php?poka ... c&id=12865


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Goscinny - z miesiąc temu dostałem propozycję od MPEC'u - Ciepła Woda Użytkowa - 22 zł/m3.

Biorąc pod uwagę, że miesięcznie mi "schodzi" 5 m3 - płacił bym 110 zł miesięcznie - za gaz łącznie z gotowaniem płacę 50 - 60 zł miesięcznie.

Powiedz mi Goscinny czy nie mam racji? Za 66 m2 w bloku płacę za ogrzewanie cały rok 300 zł - a z informacji na stronie MPEC - nasz blok mieści się w środku stawki - jeśli chodzi o ocieplenie.

Więc Goscinny proponuję dalej wychwalaj MPEC - w tym roku chcą poraz kolejny podnieść cenę, więc będziesz bardzo szczęśliwy, że im bulisz jak za zboże.

Co do odcinania to gów... prawda - w prosty sposób można przeliczyć ile ciepła emitują rury pionu CO "idące" przez moje mieszkanie, i za to był płacił - sam bym sobie ogrzał mieszkanie gazem, znacznie taniej.

A co do bezpieczeństwa : mam zamontowany czujnik Tlenku Węgla i Gazu - oraz dwa razy do roku sprawdzam piecyk i kuchenkę.
9000 ml A Rh-

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Ravir pisze:będziesz bardzo szczęśliwy, że im bulisz jak za zboże.
Ja w mieszkaniu mam ogrzewanie gazowe :)
Ravir pisze:w prosty sposób można przeliczyć ile ciepła emitują rury pionu CO
Podaj mi ten prosty sposób - przecież rury mają różną temperaturę w zależności od temperatury na zewnątrz, więc to nie jest takie banalne. A po drugie - już widzę, jak Spółdzielnia przelicza ile ciepła pobierasz przez te rurki - im się pionów nie chce odpowietrzać, a co dopiero takie przeliczniki :)
Co do ogrzewania gazem i CO - akurat mam bardzo dobre porównanie.
Kolega mieszka w bloku ogrzewanym przez MPEC. Ma własny licznik ciepła (nie żadne cudeńka na kaloryferach, tylko licznik GJ).
Mieszkania mamy w zasadzie identyczne - różnica jest 1m. Bloki wybudowane w podobnej technologii, w podobnym czasie. Mieszkania też podobnie usytuowane.
Ja gazu używam do ogrzewania i wody (kuchnia na prąd). On ma CO i CCW. U mnie wyszło więcej miesięcznie, patrząc na cały rok.
Co ciekawe, on zużywa więcej wody miesięcznie ode mnie, temperatury w mieszkaniach mamy podobne w zimie. No i ja musiałem zapłacić jeszcze za kocioł i coroczne przeglądy, on tego nie ma.
Wiadomo, że to nie jest miarodajny test, ale jakiś zawsze :) Najlepszy byłby taki, że w jednym bloku ktoś ma np. ciepłą wodę z MPEC a inny gazowe i podobne zużycie wody.

Awatar użytkownika

maup
Thesmothetai
Posty: 1254
Rejestracja: 03-07-2010, 22:45
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: maup »

nie bierzecie jeszcze pod uwagę tego, że z dostawcą ciepła można negocjować rozmaite warunki a potem w rozmaity sposób obciążać tym lokatorów - całkiem możliwe, że w przyzwoicie zarządzanym budynku zakup ciepła hurtem może się opłacić a większa spółdzielnia (mimo tego, że ciepło kupi na pewno o wiele taniej niż jeden budynek) doliczy do tego jeszcze 20 opłat, które - połączone ze stratami w źle konserwowanej sieci, grzaniem klatek schodowych do temperatury pokojowej etc. - sprawią, że ludzie finalnie zapłacą za ciepełko w M3 tyle ile za okazałą willę :/
Zwierciadła Nehaleni dzielą się na uprzejme i rozbite


pysi
Prytan
Posty: 128
Rejestracja: 08-10-2014, 09:45
Lokalizacja: Tarnów - Mościce

Re: MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: pysi »

Przepraszam, że odgrzewam kotleta ale teraz i moje mieszkanko dopadła ciepła woda z mpcu.
Pomijam fakt, że na pewno bezpiecznie. Z wygodą na dwa razy bo sąsiad, który mieszka kilka bloków dalej i ciepłą wodę ma trochę narzeka, że a to temp. niższa niż deklarowana a to trzeba czekać aż zimna woda przeleci po nocy zanim poleci ciepła itp itd.

Wracając do sedna mpec planuje w moim bloku w Mościcach (spółdzielnia Mościce) wykonanie takiego węzła i instalacji.
Wstępnie nie zgłosiłem chęci podpięcia (zmusić mnie nie mogą ale potem podłączenie będzie bardzo drogie - słowa pracownika spółdzielni podczas zbierania chętnych).
Dziś na drzwiach do bloku info - 14.12 razem z komisją MPEC będzie wizja lokalna w celu weryfikacji/planowania owego węzła.
No i teraz hit: na 99% jeden w mieszkańców będzie musiał oddać swoją piwnicą na taki węzeł :) Ja mam 2 piwnice (tak jak kilku innych mieszkańców) do tego w jednej z nich mam wejście instalacji CO do budynku... wybór oczywisty gdzie będą chcieli zrobić.


I pytanie: czy muszę piwnice im oddać w razie w? (w akcie notarialnym nabycia mieszkania mam wpisaną piwnicę (liczba pojedyncza) oraz czy w razie jakiejś ugody taki węzeł zajmuje całe pomieszczenie czy jest to taki trochę większy bojler?

proszę o porady co robić bo nie bardzo mam im ochotę oddać piwnicę zwłaszcza, że nie mam w tym kompletnie żadnego interesu.

pozdrawiam
pysi


rbasior
Obywatel
Posty: 67
Rejestracja: 03-09-2009, 11:35
Lokalizacja: Os. Zielone

Re: MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: rbasior »

Na pierwsze pytanie odpowiedziałeś sobie sam - masz w akcie notarialnym jedną piwnicę choć jest to tylko moje "chłopskie" rozumowanie i tutaj 100% pewności nie mam.
Co do drugiego to - zajmą całe pomieszczenie - to nie jest bojler - to jest plątanina rur, z pompami, manometrami, licznikami ze specjalnie zrobioną posadzką posiadającą awaryjny odpływ. Tam jeszcze jest jakiś przyłącz do zdalnego sterowania aparaturą - nie ma szans na wejście osoby obcej do tego pomieszczenia. Wiem bo to samo robili w moim bloku w mojej klatce. Zamknięte na cztery spusty.
Co do obaw o ciepłą wodę - gorzej było przy piecu dwufunkcyjnym, dłużej czekałem na ciepłą wodę - teraz jest komfort. Fakt, po nocy troszkę tej wody musi spłynąć ale taka jest specyfika podłącza z klatki - z tych kilku metrów rur musi się przewalić zimna woda w kanalizację zanim z obiegu wejdzie ciepła woda - ale nie dramatyzujmy to nie są jakieś wielkie ilości.
Jeżeli do tego będą Ci robić ogrzewanie to powinieneś mieć możliwość wpięcia w układ sterownika ogrzewania - gorąco polecam. Jeżeli interesują Cię szczegóły to opiszę co i jak albo na priv albo tutaj jeżeli inni też są zainteresowani.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: Goscinny »

Jako załącznik do aktu notarialnego masz (a przynajmniej ja miałem) plany z zaznaczeniem które mieszkanie i która piwnica jest twoja. Jeśli jest to piwnica, to oznacza, że tą drugą miałeś jako bonus, który się zapewne skończy (albo i nie, bo jak sam piszesz kilku mieszkańców ma podwójne, więc niekoniecznie twoja pójdzie pod węzeł).
Teraz zauważyłem, że piszesz o ciepłej wodzie. Czy to oznacza, że ogrzewanie z MPEC już macie?
A sąsiad jak ma niższą temperaturę wody albo za długo czeka, to niech zgłasza do spółdzielni - sam to przerabiałem, zgłoszone, przyszli z MPEC coś tam podregulowali, coś odkręcili i od razu się polepszyło.
A węzeł wygląda mniej więcej tak:
http://www.sanpro.com.pl/images/foto_1.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;


pysi
Prytan
Posty: 128
Rejestracja: 08-10-2014, 09:45
Lokalizacja: Tarnów - Mościce

Re: MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: pysi »

Akurat CO było w boku od zawsze także ten fakt pomijam. Chociaż jak widzę jak MPEC mnie co miesiąc "skubie" za ciepło to włos się na głowie jeży. I żeby by nie było, że narzekam, siostra posiadająca mieszanie koło lidla w spółdzielni Jaskółka ma zupełnie inną cenę za ciepło. Ale wiedziałem gdzie kupuje mieszkanie więc marudził nie będę.
Czy wygodne.... pewnie tak. Czy opłacalne - w moim przypadku nie. Za gaz płacę ~45zł miesięcznie (podgrzewanie wody + gotowanie), z tego samo paliwo to jakieś 32-34zł. Za ciepłą wodę zapłacę przynajmniej 60zł/mc więcej (4m3 x 22zł - ~20zł za podgrzewanie piecykiem). Dla mnie za dużo jak za taką wygodę, zwłaszcza, że za rok cena wody może wzrosnąć np o 10zł.

A teraz wracając do moich piwnic :)
Na akcie mam wpisane piwnica, ale nie jest napisane która :) Dla mnie ta, która ew. chcieli by mi zabrać jest lepsza, bo większa i o regularnych kształtach. Do tego otynkowana i z pełnymi drzwiami. Notabene miało to być pomieszczenie pod "coś" stąd wysoki standard jak na piwnice - co może mi teraz przysporzyć problemów....

Na akcie notarialnym nie mam rozpisu ani planu mieszkania oraz numeru piwnicy czy czegoś w ten deseń. Szkoda, mogłem przypilnować.
Teraz czy istnieje jakiś legalny sposób dla spółdzielni żeby piwnice mi zabrać?

Poczytałem trochę internet i tak naprawdę sprawa wygląda na bardzo zawiła. Chyba tak naprawdę jaka piwnica i czy mi się w obecnej chwili należy jest zapisane w akcie notarialnym zakupu mieszkania przez poprzednią właścicielkę. Kontaktu z nią nie mam, pewnie ma go spółdzielnia. Jedna piwnica przynależna jest do mieszkania na pewno. Z kolei druga była w posiadaniu poprzedniej właścicielki pewnie od początku istnienia bloku czyli od ponad 40 lat.

Rozumiem, że w razie gdyby spółdzielnia chciała mi piwnicę odebrać to tylko jeżeli udowodnią mi, że owa piwnica nie była mi przynależna. Jeżeli takiego dokumentu mieć nie będą to piwnicy oddawać im nie muszę.

Tak naprawdę to żeby było sprawiedliwie to owa instalacja powinna być zlikalizowana we wspólnym miejscu w bloku czyli rowerowni :)
Jutro chyba z ciekawości podejdę rano do spółdzielni i porozmawiam sobie z osobą za to odpowiedzialną. Może jak odrazu dam im do zrozumienia, że nie chce im piwnicy dać to sobie odpuszczą moją.

pozdrawiam
pysi

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: MPEC osiąga najwyższe zyski w mieście dzięki podwyżkom

Post autor: Goscinny »

No to skoro macie CO, to ciepłą woda idzie z tego samego węzła. MPEC nie buduje osobnego węzła na CO a osobnego na CCW. Po prostu dokłada się zbiornik na ciepłą wodę (to ten czerwony baniak na tym zdjęciu które poprzednio wrzuciłem), trochę dodatkowych rurek i śmiga :)
pysi pisze:za gaz płacę ~45zł miesięcznie (podgrzewanie wody + gotowanie), z tego samo paliwo to jakieś 32-34zł.
A kotła nie konserwujesz i nie robisz przeglądów? Powinno się to robić - dla własnego bezpieczeństwa. (a to też kosztuje)
pysi pisze: za rok cena wody może wzrosnąć np o 10zł.
Cena gazu też :)
pysi pisze:Z kolei druga była w posiadaniu poprzedniej właścicielki pewnie od początku istnienia bloku czyli od ponad 40 lat.
No i pewnie gdzieś w papierach jest, która to ta właściwa, a która była "bonusem" przez te wszystkie lata :)
pysi pisze:Jeżeli takiego dokumentu mieć nie będą to piwnicy oddawać im nie muszę.
No, ale jak masz w papierach jedną piwnicę, to sprawa faktycznie jest ciekawa, bo jedna z dwóch jest "nie twoja".
Napisz co z tej wizyty wyniknie, bo to ciekawy przypadek.

Zablokowany