Nowy egzamin na prawo jazdy.

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Post autor: suraiw »

pankowal pisze:
Nie istnieje żadne zalecenie Mordu by po wykonaniu lewoskrętu opuszczając to rondo sygnalizować prawym kierunkowskazem (jazdę na wprost lub zakończenie manewru).
Przepisy rzeczywiście mówią, że wjazd na rondo, jak i sama jazda po rondzie, odbywają bez użycia kierunkowskazów. Nie "miga się" więc w lewo, co jest dość częstym zjawiskiem. Natomiast koniecznie "miga się" w prawo, przed wyjazdem z ronda.
No i komu tutaj wierzyć :roll:
Najlepiej zdać się na wieloletnie doświadczenie i bez teoretyzowania jeździć bezwypadkowo nie narażając innych użytkowników drogi na stres, poprzez jazdę zgodną z teorią niektórych użytkowników 8)
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

Jak to te kwestie nie mają uzasadnienia w przepisach ??
A ten przepis to co:
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania nie-zwłocznie po wykonaniu manewru.
Twoje rozumowanie jest obarczone błędem polegającym na szukaniu przepisu o sygnalizowaniu na rondzie.
Takie przepisy w oczywisty sposób nie mogą istnieć bo możliwości zmian kierunków na rożnych rondach są rożne.

Awatar użytkownika

bella swan
Proedroj
Posty: 373
Rejestracja: 31-12-2012, 23:25

Post autor: bella swan »

Prawo Jazdy powinno być tanie jak barszcz. W stylu amerykańskim jest najłatwiej. Ludzie poczekajcie rok może dłużej i te całe Ośrodki Egzaminowania zbankrutują to może da im to co do myślenia. Teraz zdać prawko graniczy się z cudem. Powinni przede wszystkim ułatwić zdawanie a z czasem i tak jak i tak kierowca umiejętności na drodze nabywał będzie na zasadzie prób i błędów. Życie zweryfikuje jego umiejętności na drodze.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

bella swan pisze:kierowca umiejętności na drodze nabywał będzie na zasadzie prób i błędów. Życie zweryfikuje jego umiejętności na drodze.
Nieeeeee!!!! Wolę ciężkie egzaminy, niż 'próby i błędy' - bo jest dość prawdopodobne, że mogę być ofiarą tych 'prób'.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

bella swan pisze:Życie zweryfikuje jego umiejętności na drodze.
Tylko czyje życie? Pół biedy jeśli tylko jego... Niestety w dzisiejszych czasach nikt sobie zielonego listka nie przykleja na szybę, poza tym o ile nauka jazdy ma L na dachu i można się pewnych nietypowych zachowań spodziewać i można je wybaczyć, to o tyle młody kierowca, takich oznaczeń nie posiada i jest traktowany tak jak wszyscy uczestnicy ruchu bez żadnej taryfy ulgowej, więc dobrze byłoby gdyby jednak to prawo jazdy otrzymał nie za łatwo.


riko
Obywatel
Posty: 43
Rejestracja: 01-05-2011, 16:01

Post autor: riko »

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania nie-zwłocznie po wykonaniu manewru.
O nie tak szybko i nie tak prosto.Prosze w takim razie definicję "ZMIANY KIERUNKU RUCHU" Wtedy chylę czoła przed wiedzą kolegi. Niegdzie nie ma takiej definicji i wtedy ten przepis można sobie w buty wsadzić


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Goscinny pisze:halford, skoro nie ma, to dlaczego są takie pytania na egzaminie?
A to nie do mnie pytanie. W przepisach nie ma nic na ten temat więc i pytań nie powinno być. Ja nie twierdzę, że pankowal nie ma racji - bo racji jest tyle ile kierowców... i rond. W Tarnowie mamy obecnie kilka rond i praktycznie każde jest innego typu i inne zasady obowiązują. Ja się wcale nie dziwie, że ludzie nie umieją prawidłowo po nich jeździć. Jednak w mojej opinii najlepsza jest sygnalizacja tylko zjazdu z ronda.

http://www.tvp.pl/krakow/jedz-bezpieczn ... -1/4100750
http://www.tvp.pl/krakow/jedz-bezpieczn ... -2/4137249
http://www.tvp.pl/krakow/jedz-bezpieczn ... -3/4185398

Awatar użytkownika

PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Post autor: PrzemczaN »

bella swan pisze:Prawo Jazdy powinno być tanie jak barszcz.
A może za darmo? Albo za darmo dla bezrobotnych i ubogich tak jak bilety MPK? Do tego jeszcze bym dorzucił darmowe paliwo, bo jak tu pracy szukać, jak wszystko kosztuje... Wybacz trochę sarkazmu, ale gdziekolwiek napiszesz to chcesz coś za darmo, lub za jakąś symboliczną opłatą.
bella swan pisze:Teraz zdać prawko graniczy się z cudem.
Jak ja zdawałem, to też tak ludzie mówili, że ciężko, że zdaje co któryś tam, że specjalnie ulewają... Chyba widocznie miałem fuksa.
bella swan pisze:Powinni przede wszystkim ułatwić zdawanie a z czasem i tak jak i tak kierowca umiejętności na drodze nabywał będzie na zasadzie prób i błędów. Życie zweryfikuje jego umiejętności na drodze.
A to to już w ogóle mistrzostwo świata. To może zlikwidować w ogóle egzaminy i prawa jazdy? Niech jeździ kto chce, kto ma samochód - życie i tak zweryfikuje kto umie, a kto nie...
halford pisze:Jednak w mojej opinii najlepsza jest sygnalizacja tylko zjazdu z ronda.
W mojej podobnie. Bo ten co jedzie za mną będzie wiedział co za chwilę zrobię, a wjeżdżający, nawet jeśli faktycznie nie widzą prawego kierunkowskazu to i tak widząc sam manewr zjeżdżania są w stanie szybko i bezpiecznie na to rondo wjechać. No chyba, że ktoś śpi... ale to raczej nie miejsce na to. Większą bolączką od tych kierunkowskazów jest odpowiednia jazda po pasach ruchu. To jest większy kłopot niż kierunkowskaz.


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

riko pisze:
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania nie-zwłocznie po wykonaniu manewru.
O nie tak szybko i nie tak prosto.Prosze w takim razie definicję "ZMIANY KIERUNKU RUCHU" Wtedy chylę czoła przed wiedzą kolegi. Niegdzie nie ma takiej definicji i wtedy ten przepis można sobie w buty wsadzić
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy.

Co z tego wynika ??
Po pierwsze by można było zmienić kierunek jazdy to muszę mieć taką możliwość – czyli muszę mieć do wyboru co najmniej dwie możliwości – mogę jechać tu lub tam.
Decydującą pozycją jakiego kierunkowskazu użyć jest początek rozwidlenia.
Jak sygnalizować tu i tam zależy od tego czy tu lub tam jest zmiana kierunku jazdy, czy jej nie ma.
Jazda bez zmiany kierunku:
- to jazda na wprost jeżeli występuje możliwość zmiany kierunku.
- jazda tak jak prowadzi jezdnia (jeżeli nie ma możliwości zmiany kierunku – nie ma możliwości wjazdu na inną jezdnię)

Tęsknota za definicją zmiany kierunku jest tego samego rodzaju tęsknotą jak tęsknota za jednolitym sygnalizowaniem dla każdego ruchu okrężnego.

A prawda jest taka że do zmiany kierunku jazdy służy kierownica a jak sygnalizować zależy od tego jak po rozwidleniu będziesz miał koła skręcone.

Nie idzie tu o minimalne skręcenia kół a o wyraźne skręcenia - tak jak sygnalizowanie ma być wyraźne.
halford napisał/a:
Jednak w mojej opinii najlepsza jest sygnalizacja tylko zjazdu z ronda.
W mojej podobnie. Bo ten co jedzie za mną będzie wiedział co za chwilę zrobię, a wjeżdżający, nawet jeśli faktycznie nie widzą prawego kierunkowskazu to i tak widząc sam manewr zjeżdżania są w stanie szybko i bezpiecznie na to rondo wjechać. No chyba, że ktoś śpi... ale to raczej nie miejsce na to.
Rozważmy te twoje upodobania do sygnalizowania na przykładzie ronda na Klikowskiej.

Po co temu za tobą wiedza gdzie jedziesz ??
Wiedza gdzie jedziesz jest potrzebna tym co chcą na rondo wjechać a ci wg, Ciebie spać nie powinni.


riko
Obywatel
Posty: 43
Rejestracja: 01-05-2011, 16:01

Post autor: riko »

Sam kolego "Pankowal" i inni przyznacie ,zę badziej bzdurnej interpretacji "zmiany kierunku jazdy" nie znajdziesz. Najbardzie mi sie podobało ,że "nie chodzi tu o minimalny tylko wyraźny skręt koł" umiałem sie do łez. To nie jest tęsknota za definicja tylko fakty - nie ma takiej definicji i raczej daj sobie spokój z kompromitująca dewagacją ta ten temat bo sie ludzie śmieją .


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

Coś Ci się śni.

Halo pobudka.

Że ja mam przyznać i inni, bo Ty tak chcesz - że to bzdurna interpretacja.
Interpretacja zamian kierunków to ten kawałek tekstu.
Jazda bez zmiany kierunku:
- to jazda na wprost jeżeli występuje możliwość zmiany kierunku.
- jazda tak jak prowadzi jezdnia (jeżeli nie ma możliwości zmiany kierunku – nie ma możliwości wjazdu na inną jezdnię)
W tym kontekście należy rozumieć fragmenty tekstu do których się czepiłeś.
Jak to w lewo to ciut w lewo ale więcej w lewo to w tą przecznice w lewo to, to ciut w lewo to sygnalizujemy jak na wprost czyli niczym nie sygnalizujemy.
Taka opisana powyżej sytuacja występuje gdy jedziesz Krakowską w stronę rynku i skręcasz w prawo w kierunku Bema - występuje za wysepką którą mijasz po lewej.

Ty chcesz dla potrzeb sygnalizowania definicji zmiany kierunku.

Człowieku nigdzie jej nie znajdziesz, bo zmiana kierunku w jednym przypadku (Krakowska skręt w prawo w Bema – za wysepką z Bandrowskiego) to nie to samo co zmiana kierunku na skrzyżowaniu „krzyż”
Na jednym skrzyżowaniu jest tak a na drugim siak.

Ty tęsknisz za definicją zmiany kierunku, a sygnalizowanie ma być zawczasu, wyraźne i oczywiście zamiaru wykonania manewru i …..

Więc nie chichocz i nie wzywaj posiłków a się skoncentruj na problemie – o którym jak mi się zdaje pojęcia nie masz.


riko
Obywatel
Posty: 43
Rejestracja: 01-05-2011, 16:01

Post autor: riko »

Nie chcę Cię obrażać bo nie mam takich intencji , ale widac wyraźnie ,że sam za bardzo nie rozumiesz co piszesz ! Cytujesz jakieś własne przemyślenia i uwazasz je za wiążace, ale nie potrafisz odpowiedzieć na wydawałoby sie proste pytanie. Apropos ! Co znaczy sygnalizować wyraźnie ? Może ciut , ciut , albo więcej niż ciut np trzy ciuty ?


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

riko pisze:Nie chcę Cię obrażać bo nie mam takich intencji , ale widac wyraźnie ,że sam za bardzo nie rozumiesz co piszesz ! Cytujesz jakieś własne przemyślenia i uwazasz je za wiążace, ale nie potrafisz odpowiedzieć na wydawałoby sie proste pytanie. Apropos ! Co znaczy sygnalizować wyraźnie ? Może ciut , ciut , albo więcej niż ciut np trzy ciuty ?
Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie: czyje są zarobione przeze mnie pieniądze ??. Niby proste, a odpowiedzi brak, tak więc specjalnie bym się nie przejmował.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Post autor: PrzemczaN »

pankowal pisze:Rozważmy te twoje upodobania do sygnalizowania na przykładzie ronda na Klikowskiej.

Po co temu za tobą wiedza gdzie jedziesz ??
Ty upraszczasz do jednego ronda, a ja mówię o ogóle. Sygnalizuję zawsze, a nie rozważam przed samym rondem czy jest ono małe i sygnalizowanie nie ma sensu, czy może jednak ma sens.

Po co wiedzieć tym za mną. A choćby dlatego, że na przejście mogą wyjść piesi, jak wiem, że ktoś z ronda zjeżdża to mam też świadomość, że za chwile może się (nawet gwałtowanie) zatrzymać. O, choćby tyle.


pankowal
Archont
Posty: 713
Rejestracja: 19-08-2010, 08:48

Post autor: pankowal »

riko pisze:Nie chcę Cię obrażać bo nie mam takich intencji , ale widac wyraźnie ,że sam za bardzo nie rozumiesz co piszesz ! Cytujesz jakieś własne przemyślenia i uwazasz je za wiążace, ale nie potrafisz odpowiedzieć na wydawałoby się proste pytanie. Apropos ! Co znaczy sygnalizować wyraźnie ? Może ciut , ciut , albo więcej niż ciut np trzy ciuty ?
Nie obawiaj sie o moje rozumienie, raczej popracuj nad swoim.
A na jakież to pytanie Ci nie odpowiedziałem ?? Konkretnie --.
Co oznacza zawczasu i wyraźnie to myślę że Ty tutaj zaprezentujesz bo się tą materią zajmujesz.
Jestem też ciekaw jak uczysz sygnalizować skręt w lewo na rondzie na Słonecznej, na Klikowskiej.
Bo ja sygnalizuję zgodnie z przepisami - tak jak pisałem powyżej.
Bardzo żem ciekaw jak to uczysz i w oparciu o jakie przepisy?

ODPOWIEDZ