Pierwszy krok w internecie: bezpłatne szkolenia dla osób 50+

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Pierwszy krok w internecie: bezp³atne szkolenia dla osób 50+

Post autor: Marcin Zaród »

Wraz z kilkunastoma uczniami z V LO w Tarnowie jestem Latarnikiem Polski Cyfrowej (czyli certyfikowanymi przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji trenerami kompetencji cyfrowych).

Jeśli macie dziadków lub rodziców, a może kogoś w wieku 50+ z rodziny lub znajomych, którzy nie korzystają jeszcze z internetu, to przekażcie im informację o możliwości bezpłatnych zajęć, bo już wkrótce rozpoczniemy nowy cykl szkoleń.

Obrazek

Od zeszłego roku prowadzimy bezpłatne, cotygodniowe szkolenia dla osób w wieku ponad 50 lat, wprowadzając ich w świat internetu i pokazując korzyści, jakie mogą się z tym wiązać. Zajęcia odbywają się co tydzień w gmachu naszej szkoły - czyli V LO, a co dwa tygodnie w tarnowskiej KANIE.

Obrazek

Działamy w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Każdy z nas przeszedł intensywne szkolenie, w wyniku którego uzyskał certyfikat Latarnika - trenera kompetencji cyfrowych. Stosujemy nowoczesną metodologię, która znacznie się różni od typowych "kursów komputerowych", dzięki czemu uczestnicy naszych zajęć naprawdę czują, że uczą się przydatnych dla nich rzeczy oraz mają wpływ na treści poruszane podczas zajęć.

Honorowymi latarnikami są m.in. Anna Dymna, Andrzej Grabowski, Lech Wałęsa oraz Danuta Hubner.


Więcej informacji na https://www.facebook.com/TarnowscyLatarnicy (zapraszam do polubienia strony)

Obrazek

PS. W marcu co sobotę w TVP 1 o godz. 10.30 będą "leciały" odcinki serii zachęcającej osoby 50+ do używania internetu - przekażcie swoim bliskim, żeby oglądały.

Przy okazji mam propozycję, jako "stały" bywalec Agory, żeby nasze forum objęło patronat medialny nad tym przedsięwzięciem (w trakcie zajęć będziemy też wspominali o lokalnych mediach, w tym także o Agorze).


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Jutro (czyli w sobotę 16 marca) o 10.30 koniecznie przyciągnijcie przed telewizory (TVP1) wszystkie znajome osoby po 50. roku życia, które jeszcze nie używają internetu (dziadków, rodziców, ciocie, wujków itd).

Będzie mowa o nowoczesnych technologiach w edukacji i uczeniu się oraz o przydatnych możliwościach internetu. Część materiału kręcona była w V LO w Tarnowie - jedynej szkole ponadgimnazjalnej w mieście, w której realizowany jest program "Szkoła z klasą 2.0", poświęcony nowoczesnym technologiom w nauczaniu, oraz chyba jedynej szkole w Polsce, w której aż kilkunastu uczniów zostało certyfikowanymi latarnikami i od paru miesięcy prowadzi regularnie zajęcia wprowadzające w świat internetu dla osób 50+.

Tu link do pierwszego odcinka cyklu o latarnikach:
https://latarnicy.pl/blog/article/oto-p ... tarnicypl/

A tu do drugiego:
https://latarnicy.pl/blog/article/seria ... odcinek-2/


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Gdyby ktoś nie oglądał materiału, o którym mowa powyżej, to zapraszam do obejrzenia tutaj - https://latarnicy.pl/blog/article/seria ... odcinek-3/

W ramach "Tygodnia z internetem" tym razem zaprosimy tarnowian (choć oczywiście nie tylko) do kościoła Filipinów.

Za tydzień, w sobotę (ostatnia sobota przed Niedzielą Palmową), zapraszamy na wirtualną Drogę Krzyżową do kościoła księży Filipinów po mszy świętej wieczornej.

Wraz z uczestnikami spotkania odwiedzimy miejsca, w których na ulicach Jerozolimy znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Odwiedzimy wirtualnie Bazylikę Grobu Pańskiego oraz staniemy na zboczach Góry Oliwnej. Szczególnie mocno zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć na własne oczy miejsca, w których dzieją się wydarzenia związane z Wielkanocą, a ze względu na swój wiek lub inne przeszkody nie są w stanie zwiedzić ich w czasie osobistej wizyty w Ziemi Świętej.

http://www.filipini.eu/index.php?option ... i&Itemid=4

Przekażcie znajomym, dziadkom, rodzicom oraz rodzinie.

Słowo osobiste - dzięki streetview oraz panoramom 360 stopni po raz pierwszy w życiu zapamiętałem wszystkie 14 stacji Drogi Krzyżowej...

Jednocześnie w przyszłym tygodniu, już w czwartek o godz. 17.00, rozpoczynamy w budynku V LO w Tarnowie na ulicy Rejtana 20 nową turę spotkań z kolejnymi uczestnikami, chcącymi wejść w świat internetu. Zaproście na to spotkanie znajome Wam osoby w wieku 50+, które chcą się przekonać, że internet to prawdziwe morze możliwości, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Na dzisiejszych zajęciach latarniczych w KANIE prezentowałem głównie nasze forum Agora (oraz portale lokalne, do których linki na Agorze się znajdują).

Seniorzy reagowali bardzo pozytywnie - możliwość dyskutowania o sprawach miejskich, o ich sprawach jako mieszkańców miasta, naprawdę się im spodobała, więc możemy się spodziewać rejestracji kolejnych użytkowników Agory.

Szczególnie podobał się dział "Cyfrowe Archiwalia Tarnowskie" - muszę przyznać, że ten agorowy projekt jest świetnym, kreatywnym działaniem, o którym powinno się zdecydowanie szerzej mówić. Przy okazji prosiłem ich, że gdyby mieli stare roczniki gazet, żeby się skontaktowali z osobami z Agory.

Przypomnę, że na nasz projekt do Budżetu Obywatelskiego można głosować, wpisując na karcie głosowania kod 01


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Zajęcia w zeszły czwartek prowadziłem wspólnie z latarnikami z V LO w Tarnowie: Albertem Pułą, Agnieszką Skrzyniarz i Ewą Machalską.

Obrazek

Rozpoczęliśmy dość nietypowo, bo po krótkim powitaniu od razu rozpoczął się czat z Prezydentem Miasta Tarnowa, Panem Ryszardem Ścigałą, który raz na jakiś czas spotyka się w ten sposób z mieszkańcami miasta. Ponieważ godziny naszych warsztatów zbiegły się z tym czatem, uznałem, że zaproszę uczestników naszych zajęć do udziału w czacie, aby pokazać im, że internet zbliża ludzi... także z władzą :)

Obrazek

Uczestnicząc w czacie przestawiłem się jako Latarnik Polski Cyfrowej, a następnie opowiedziałem, że piszę w trakcie prowadzenia zajęć dla tarnowskich seniorów. Pan Prezydent przywitał nas, na co uczestnicy zareagowali bardzo żywiołowo... Następnie przyglądaliśmy się przez chwilę zadawanym pytaniom, po czym nadszedł czas na zadawanie pytań przez seniorów... Jedna z Pań zaprosiła Prezydenta do nas na zajęcia. Prezydent odpowiedział, że dzisiaj już chyba nie zdąży, ale zaproszenie przyjmuje. Będziemy trzymali go za słowo. Może nawet zgodzi się poprowadzić część zajęć?

Obrazek

Udział w czacie przekonał uczestników, że do korzystania z internetu naprawdę nie jest potrzebna żadna wiedza tajemna. Ale ponieważ dla wielu uczestników te zajęcia były jednymi z pierwszych lub nawet pierwszymi, w czasie których mieli kontakt z internetem, komputerem, myszką, czy klawiaturą, to po 30 minutach opuściliśmy czat i rozpoczęliśmy "regularne" zajęcia.

Obrazek

Przedstawiłem uczestnikom prezentację ( http://prezi.com/jaigv8h0-mwm/podstawy- ... gi-google/ ) dotyczącą podstawowych wiadomości o obsłudze komputera - o zasadach wpisywania wielkich liter lub polskich znaków na klawiaturze, o tym do czego służą poszczególne przyciski myszki. Następnie opowiedzieliśmy sobie o tym, jak wygląda przeglądarka internetowa.

Obrazek

Następnie opowiedzieliśmy o wyszukiwarce Google.pl Spróbowaliśmy wyszukać hasła typu kino, teatr czy pogoda. Ostatnią część zajęć poświęciliśmy na opowieść o tym, jakie jeszcze inne usługi google czekają na uczestników.

Obrazek


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Takie jedno małe pytanie techniczne ;)
Dlaczego do prezentacji używacie czegoś takiego ?
http://prezi.com/jaigv8h0-mwm/podstawy- ... gi-google/
Po pierwsze na wielu tabletach wam to nie będzie chodzić bo Androida ani Apple nie wspiera już Flasha.
Po drugie jak już pokazujecie usługi Google to http://drive.google.com można robić prezentacje, fakt bez takich efektów, ale czy o efekty chodziło. Czyli najprostsze, które dla takich osób byłyby najlepsze
Jednak jet to moje zdanie i jak wiadomo można się z nim nie zgadzać ;)


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cieszę się, że mogę przy okazji oświecać nie tylko seniorów w kwestiach związanych z internetem ;)

Otóż zarówno iPad ma swoją aplikację pozwalającą puszczać prezitacje (czyli prezentacje robione na prezi) jak i na każdym androidowym także te prezentacje chodzą... Narzędzie to jest naprawdę przydatne i ułatwia pracę (stworzenie prezentacji mojej zajęło mi bodaj 5-10 minut).

Efekt jest nieco lepszy niż na google dysku.... Staram się używać i jednego, i drugiego.. na przykład w szkole ostatnio połowa grupy zrobiła parę prezentacji na Prezi, a druga połowa na dysku google... PowerPoint odchodzi powoli w zapomnienie...


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Marcin Zaród pisze:Cieszę się, że mogę przy okazji oświecać nie tylko seniorów w kwestiach związanych z internetem
Tego bym tak nie nazwał, że mnie oświeciłeś w kwestiach związanych z internetem ;)
Marcin Zaród pisze:Otóż zarówno iPad ma swoją aplikację pozwalającą puszczać prezitacje (czyli prezentacje robione na prezi) jak i na każdym androidowym także te prezentacje chodzą... Narzędzie to jest naprawdę przydatne i ułatwia pracę (stworzenie prezentacji mojej zajęło mi bodaj 5-10 minut).
A ja mogę Ci udowodnić, że nie na każdym ;) Żaden iPad, iPhone, iPod Touch nie otworzy prezentacji z linku, który podałeś powyżej i do którego ja się odniosłem :) Android tylko i wyłącznie z wtyczką Flash otworzy tą prezentację z linku;)
Mówię o sytuacji:
-Popatrz jaką fajną prezentację znalazłem dla ludzi uczących się poruszać w internecie, masz tutaj link:
http://prezi.com/jaigv8h0-mwm/podstawy- ... gi-google/
-Ejjj stary, ale mi to nie działa na iPadzie w Safari. Jak to otworzyć ?
Marcin Zaród pisze:Efekt jest nieco lepszy niż na google dysku.... Staram się używać i jednego, i drugiego.. na przykład w szkole ostatnio połowa grupy zrobiła parę prezentacji na Prezi, a druga połowa na dysku google... PowerPoint odchodzi powoli w zapomnienie...
Zależy czego się oczekuje od prezentacji. Tego co ma przedstawiać czy fikuśnych wzorów, animacji i kilku innych rzeczy to okej. Jednak profesjonalnej prezentacji nie ma sensu w tym robić.
Prezentacji Prezi nie otworzysz mając tylko przeglądarkę w domu. Posiada tylko klienta na iPada i komputer stacjonarny.
Narzędzie do Tworzenia prezentacji na komputer waży 300MB, to troszke dużo jak za animację i w wersji trial ściągniętej ze strony mogę je używać przez 30 dni :D


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cubaza pisze:A ja mogę Ci udowodnić, że nie na każdym ;) Żaden iPad, iPhone, iPod Touch nie otworzy prezentacji z linku, który podałeś powyżej i do którego ja się odniosłem :) Android tylko i wyłącznie z wtyczką Flash otworzy tą prezentację z linku;)
Mówię o sytuacji:
-Popatrz jaką fajną prezentację znalazłem dla ludzi uczących się poruszać w internecie, masz tutaj link:
http://prezi.com/jaigv8h0-mwm/podstawy- ... gi-google/
-Ejjj stary, ale mi to nie działa na iPadzie w Safari. Jak to otworzyć ?
Ta dyskusja nie ma sensu. Mówisz z teorii, albo z tego co na necie wyczytasz. Ja mówię z praktyki. Gdybyś chciał, to w 10sek wyguglujesz jaką apkę ściągnąć żeby na iphonie dowolną prezi odpalić. A że nie chcesz, to i moje tłumaczenie ci nie pomoże. Jeśli masz problem z odpaleniem prezi na androidzie, to cóż, najwyraźniej ipad jest lepszy (to żart, na androidzie tez spokojnie chodzą)... Niemal każdy, kto używa tabletów na adroidzie nie jako gadżetu ale narzędzia do pracy wie, że do takich rzeczy jak zapuszczania youtube czy oglądania newsów na onecie czy innym portalu newsowym wie, że w przypadku tabletów są do tego dedykowanie aplikacje, które najczęściej są lepsze niż wersji zapuszczanych ze stron internetowych. Najwyraźniej jednak w Tarnowie potrzebna jest też edukacja w tym zakresie, i to nie tylko dla 50+.

Cubaza pisze: Zależy czego się oczekuje od prezentacji. Tego co ma przedstawiać czy fikuśnych wzorów, animacji i kilku innych rzeczy to okej. Jednak profesjonalnej prezentacji nie ma sensu w tym robić.
Prezentacji Prezi nie otworzysz mając tylko przeglądarkę w domu. Posiada tylko klienta na iPada i komputer stacjonarny.
Narzędzie do Tworzenia prezentacji na komputer waży 300MB, to troszke dużo jak za animację i w wersji trial ściągniętej ze strony mogę je używać przez 30 dni :D
Nie wiem o jakich 300 MB mówisz, bo najwyraźniej mówimy o dwóch innych rzeczach. Prezentacje Prezi tworzymy w chmurze i nie wymagają one pobierania niczego na twardy dysk. Co do "profesjonalnej prezentacji", to każdy zdaje się mieć inne jej wyobrażenie. Panie z urzędów wrzucają na przykład w power pointa całe teksty ustaw i robią z tego "szkolenia" w stylu "poczytaj mi mamo"... Inni wrzucają materiały, które 10 lat temu rzucali na foliogramach na ścianie. Tak, wtedy animacji nie ma ;)

Moje prezentacje mogą zobaczyć choćby wszyscy, którzy biorą udział na prowadzonych przeze mnie w MCDNie dla nauczycieli szkoleniach. Zakładam, że jeśli wypowiadasz się takim tonem w stylu "Jednak profesjonalnej prezentacji nie ma sensu w tym robić. " , to Ty takie profesjonalne prezentacje tworzysz i jesteś w tej materii specjalistą?


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Marcin Zaród pisze:Mówisz z teorii, albo z tego co na necie wyczytasz. Ja mówię z praktyki. Gdybyś chciał, to w 10sek wyguglujesz jaką apkę ściągnąć żeby na iphonie dowolną prezi odpalić. A że nie chcesz, to i moje tłumaczenie ci nie pomoże.
Hmmmm mówię to w teorii i w praktyce bo teoretycznie żaden iPad, iPod, iPhone nie otworzy flasha. Mówię o prezentacji, którą nam tutaj pokazałeś a więc klikamy w link. Nie otworzy tego safari na urządzeniach appla, nie otworzy tego stockowa przeglądarka na Androidzie od 4.0 wzwyż. Musisz instalować tak jak sam powiedziałeś, aplikacje żeby to zrobić. Podczas gdy w dysku Google potrzebujesz tylko i wyłącznie przeglądarki i tam też ją otworzysz bez zbędnych apek.
Marcin Zaród pisze:Niemal każdy, kto używa tabletów na adroidzie nie jako gadżetu ale narzędzia do pracy wie, że do takich rzeczy jak zapuszczania youtube czy oglądania newsów na onecie czy innym portalu newsowym wie, że w przypadku tabletów są do tego dedykowanie aplikacje, które najczęściej są lepsze niż wersji zapuszczanych ze stron internetowych. Najwyraźniej jednak w Tarnowie potrzebna jest też edukacja w tym zakresie, i to nie tylko dla 50+.
Co to w ogóle za argument ? Wiadomo, że dedykowane aplikacje są zazwyczaj(zazwyczaj bo wyjątkiem jest Facebook na Androida, który działa ledwo co) są lepsze niż przeglądarkowe wersje.
Jednak jeśli mi dajesz link, powtórzę link do przeglądarki, to ja oczekuję, że otworzę go w przeglądarce a nie będę musiał ściągać nowego narzędzia. O to mi się tutaj rozchodzi cały czas. I proponuję własnie takie coś.

Poza tym mam prośbę, nie mów mi o edukacji na Androida do mnie. Wiem co oferuje, wiem czego można się spodziewać i Ty mi nic nowego nie powiedziałeś. Ja natomiast udowadniam Ci, że bez specjalnej aplikacji nie otworzysz w przeglądarce linku, który podałeś powyżej... A zdaje się, że linki powinno się otwierać w przeglądarce.
Marcin Zaród pisze:Zakładam, że jeśli wypowiadasz się takim tonem w stylu "Jednak profesjonalnej prezentacji nie ma sensu w tym robić. " , to Ty takie profesjonalne prezentacje tworzysz i jesteś w tej materii specjalistą?
Nie jestem profesjonalistą. Jednak zrobienie prezentacji z animacjami, że nagle mi coś tutaj przeskakuje, potem przelatuje do innego kółeczka, a potem jeszcze do innego z jakimś tam efektem emejzing jest bardziej pokazaniem możliwości narzędzia niż tworzeniem czytelnej prezentacji. Po 40 slajdzie bardziej by mnie wkurzało to przeskakiwanie niż cieszyło.
Nie wiem o jakich 300 MB mówisz, bo najwyraźniej mówimy o dwóch innych rzeczach.
Napisałem Ci co waży 300MB. Klient, którym możesz tworzyć prezentacje na komputerze, nie w chmurze.

P.S. Tak z głupa kliknąłem w link z tego tematu, na stockowej przeglądarce, Android 4.2.2 no i co ? Wtyczka nie jest obsługiwana. Serwis nie poinformował mnie, że mam sobie ściągnąć cokolwiek żeby to przejrzeć. Kompletnie żadnego info. W takim wypadku nie interesuje mnie prezentacja i nie szukam rozwiązania tylko je wyłączam. Więc nie mów mi, że na wszystkich urządzeniach działają prezentacje prezi. Nowej prezentacji w chmurze też nie mogę zrobić na Androidzie. Brak mi wtyczki Flash :D


P.S. Jak dla mnie skończona rozmowa, bo ja wiem swoje, Ty wiesz swoje. Ja wypowiedziałem swoje zdanie i wiem co mówię i ani razu nie odniosłem się do Twojej wiedzy tylko zadałem pytanie dlaczego. Ty natomiast wyskakujesz z docinkami, że potrzebna mi jest edukacja w tej materii.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cubaza, czy ja dobrze rozumiem, czy Ty się czepiasz tego, że link do prezentacji, którą wykorzystywałem prowadząc zajęcia dla seniorów (prezentacja była puszczona z komputera nauczyciela i dostępna dla wszystkich uczestników na ekranie rzutnika), powinien chodzić na każdym tablecie?

Tylko po co? Prezentacja spełniła swoje zadanie.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Marcinie i w pierwszym moim poście i w drugim moim poście podałem Ci dokładną sytuację o którą mi się rozchodzi. Link nie będzie działał na wielu urządzeniach. Więc reasumując, tak. Chodziło mi o link.


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

ja pamietam moj pierwszy kontakt z internetem to byl rok 1997 w teatrze naszym byla jakas konferencja organizowana przez agencje rozwoju przemyslu i byly komputery z netem :) a pozniej chodzilem na internet w szkole w godzinach pozalekcyjnych 17:00-19:00 przez okres liceum :)


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

krzychu pisze:ja pamietam moj pierwszy kontakt z internetem to byl rok 1997 w teatrze naszym byla jakas konferencja organizowana przez agencje rozwoju przemyslu i byly komputery z netem :) a pozniej chodzilem na internet w szkole w godzinach pozalekcyjnych 17:00-19:00 przez okres liceum :)
Nie żebym się czepiał a chodziłeś na lekcję polskiego?. W twej wypowiedzi naliczyłem dziesięć błędów.
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7663
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Kulfon, ja w Twojej 3, ale się nie czepiam.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ