Niszczenie pomnika Transportu do obozu KL Auschwitz

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ


Tomasz Drwal
Proedroj
Posty: 446
Rejestracja: 23-11-2009, 14:25
Lokalizacja: Brandstaettera

Post autor: Tomasz Drwal »

Pytanie za 10 punktów, jakiej narodowości byli Ci naziści z linkowanego artykułu?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Tomasz Drwal, to taki naród, który wyginął w tajemniczych okolicznościach zaraz po wojnie.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3789
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Zastanawiałem się własnie co oni tam robią. Myślę sobie, obchody się zbliżają, może renowację jakąś robią... Widać pomyliłem się, bo rozkradają ten pomnik. Ja naprawdę nie wiem jak to nazwać :(
To tak jakby z pomnika ofiar stalinizmu uciąć dwa orły, ponieważ nie zginął tam żaden orzeł... Może czas zaproponować to w magistracie ?


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Kirk »

Bez sensu, a tyle się mówi o nie interpretowaniu sztuki dosłownie, wiadomo, że to pewna symbolika, chyba, że chcą być tak skrupulatni i pewnie niebawem tych figurek będzie 728. Porządek musi być...


Cubaza
Rhetor
Posty: 3789
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Zlikwidowanie schodów przy pomniku Bema na Wałowej. W starych murach ich nie było i przy renowacji je usunęli ;/ A taki fajny przesmyk był...


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Uważam, że dobrze robią, chociaż rozumiem przeciwną opinię z punktu widzenia dzieła art. Niemcy w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy okupacji w Tarnowie wzięli się nie za Żydów, ale za tych Polaków, którzy mogli im zagrażać (byli wojskowi, legioniści, działacze polityczni i społeczni, harcerze i oczywiście inteligencja). Szczególne nasilenie tej akcji pacyfikacyjnej było w maju 1940 r. To właśnie dla nich zbudowany był pierwotnie KL Auschwitz. Zaplanowana zagłada Żydów rozpoczęła się dopiero w 1942 r. Niedobrze, że ten pomnik wpisuje się teraz przede wszystkim w dzieje Holocaustu, który się jeszcze wtedy nie zaczął. Ciekawe czy przewodnicy wycieczek z Izraela opowiadają przy tym pomniku, że w grupie wywiezionych znalazło się tylko kilka osób pochodzenia żydowskiego, ale aresztowanych za to, że należeli do polskiej inteligencji. Inna rzecz, że brakuje w Tarnowie pomnika albo nawet tablicy upamiętniącej istnienie getta żydowskiego 1942-1943. Powinien stanąć w centrum, na dawnym placu apelowym getta przy ul. Goslara.


Miłek
Prytan
Posty: 131
Rejestracja: 28-05-2011, 00:38
Lokalizacja: Piaskówka

Post autor: Miłek »

Macumba pisze:Inna rzecz, że brakuje w Tarnowie pomnika albo nawet tablicy upamiętniącej istnienie getta żydowskiego 1942-1943
Jest i to całkiem spora z dokładnym opisem historii getta przy Placu Rybnym, chyba całkiem dobre miejsce bo niedaleko ruin bożnicy


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Miłek Rzeczywiście coś tam nasz tarnowski wenecjanin Rosatto powiesił na swojej kamienicy (nie wiem czy napis jest po polsku), ale to nie teren getta z lat 1942-43. Najbliższa brama do getta była przy dawnym pl. Pod Dębem.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Macuba, świetny pomysł. Mądre przemyślenia. To od Rosattego jest chyba tylko po angielsku, i to z okropnymi bykami....


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

Jeszcze jest mała tablica na narożnym budynku przy ul. Żydowskiej, zaraz jak się wchodzi z Rynku w tę ulicę, po lewej stronie. Związana jest z upamiętnieniem tarnowskich Żydów, ofiar tzw. pierwszej akcji i likwidacji getta w Tarnowie, w połowie czerwca 1942 r.


jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Skoro ten pomnik, ma być tak bardzo wierny historii, to postaci powinno być dokładnie 728.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Dorota1975 Tablica przy ul. Żydowskiej upamiętnia rzeczywiście tak zwane pierwsze wysiedlenie, ale do tego czasu getto było właściwie tylko dzielnicą żydowską. Nie było tam bram i ogrodzeń, przepustek. Dopiero po tej rzezi w czerwcu 1942 r., która zmniejszyła ilość Żydów w Tarnowie o 20-30% na pomniejszonym obszarze utworzono zamknięte getto z płotem, bramami i strażą we wschodniej części miasta. Potem wraz z ilością mieszkańców stopniowo zmniejszano je, aż został tylko kawałek ul. Szpitalnej do ul. A. Mickiewicza. Ludzie w Tarnowie kojarzą getto raczej z okolicami Starego Miasta.

ODPOWIEDZ