Nasze pomysły na Tarnów

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Nasze pomys³y na Tarnów

Post autor: defekator »

Nie widziałem takiego tematu więc zakładam.

Często krytykuje się (i całkiem słusznie) władze miejskie, że nie mają żadnego sensownego i długofalowego pomysłu na rozwój Tarnowa. Może więc wspólnymi siłami uda im się coś podpowiedzieć. Co w Tarnowie konkretnie należało by zrobić aby było lepiej?

Mi z drobnych spraw przychodzi do głowy jedno. Powołanie małego zespołu (jedna lub dwie osoby) na bieżąco monitorującego co się dzieje w podobnych do Tarnowa miastach. W jednych jest lepiej, w drugich gorzej - wszystko ma swoje przyczyny, które można wychwycić. A gdy je się wychwyci pozwoli to naśladować dobre pomysły i unikać błędów.
Zaznaczam, że nie chodzi mi o grupę osób, która jeździła by sobie od miasta do miasta i oglądała wyremontowane ulice ale o osoby, które posługując się ogólnie dostępnymi danymi statystycznymi wykonywałyby solidną analityczną robotę. Jeżeli np w mieście X w ostatnich latach nastąpił znaczny spadek bezrobocia trzeba sprawdzić co jest tego przyczyną i zastanowić się czy podobnych działań nie można powtórzyć w Tarnowie. Itp. itd.


Kolejna sprawa. Największy problem Tarnowa - miejsca pracy z przyzwoitą pensją. Tutaj też mam pewien pomysł - o tym później bo teraz niestety muszę wyjść z domu ;)


Zaznaczam, że temat nie jest po to aby marudzić na władzę (od tego jest sporo innych) ale po to aby spróbować wymyślić co konkretnie w Tarnowie trzeba zrobić aby znacząco przyspieszyć jego rozwój.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Pasożyt=Urzędnik czeka na takie informacje. Będzie mógł co lepsze opisać jako swoje pomysły, wykazać się przed zwierzchnikiem i dostać premie za Twoją pracę. Super pomysł.


jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Ja ma 2 pomysły:

1. INFORMACJA - w Tarnowie dzieje się coś mniej lub coś więcej, ale informacja o wydarzeniach jest ŻADNA!
Wystarczy choćby przykład turnieju rycerskiego na Marcince, kina letniego czy innych wydarzeń o których przeciętny mieszkaniec dowiaduje się zwykle po fakcie od znajomych.
Strona urzędu miasta jeśli chodzi o informacje to żenada!

2. PLANOWANIE - dlaczego remonty dróg planowane są w okresie największego ruchu - jak choćby obecnie przy Burku? O samym Burku już nawet nie wspomnę, w 1992 roku miałem okazję handlować na Burku i tak naprawdę w miesiącach czerwiec-wrzesień, moje obroty wynosiły więcej niż w ciągu pozostały 8 miesięcy. Dlatego remont Burku w tych miesiącach to granda.

Czy w naszym mieście wszystko odbywa się z przypadku, czy jest to zaplanowane jakieś działanie, w którym ktoś ma swoje ukryte interesy?

Na koniec: VI-Forum-Inwestycyjne - a o co chodzi? Czy poza utrudnieniem w ruchu coś więcej się wydarzy? Pan Prezydent chwali się na stronie miasta, cyt."
Tegoroczna tematyka jest jak zwykle wypadkową bieżących problemów oraz zagadnień związanych tak z Polską, jak i globalną gospodarką. A tej doświadczamy w Tarnowie chociażby poprzez fakt funkcjonowania w mieście największej polskiej firmy chemicznej - Grupy Azoty. Mamy też szereg firm, które mając swoją siedzibę w Tarnowie operują na globalnych rynkach."


Grupa Azoty niedługo zapewne wyniesie się z Tarnowa, a o jakie to firmy działające na rynku globalnym chodzi, to zapewne nie wie już nikt? Tarnów staje się miastem niekończących się remontów, samozadowolenia urzędników i wiecznych spotkań z których wiele nie wynika.

To co się dzieje w Tarnowie, najlepiej obrazuje sytuacja PWSZ - skarżą się na brak studentów, ale przy tej ofercie kierunków to raczej nie powinni być zdziwieni brakiem studentów. Z drugiej strony, nie poszerzają oferty programowej ponieważ nie mają studentów :)

I może nad tym niech zastanowią się Tarnowscy Włodarze: nie mam klientów ponieważ mam kiepską ofertę, a ofertę mam kiepską ponieważ nie mam klientów.

Projekt "Tarnów Stolicą Komedii" - jak widać ma szersze znaczenie.

Awatar użytkownika

Phoenix
Prytan
Posty: 218
Rejestracja: 10-11-2009, 16:40

Post autor: Phoenix »

Dominik_PCH pisze:Pasożyt=Urzędnik czeka na takie informacje. Będzie mógł co lepsze opisać jako swoje pomysły, wykazać się przed zwierzchnikiem i dostać premie za Twoją pracę. Super pomysł.
Na tym i poprzednim forum pojawiło się wiele pomysłów, które potem zostały wprowadzone w życie, chociażby przejście podziemne i plan połączenia ul. słowackiego z solidarności.

defekator - zgadzam się z tobą - powinniśmy umieć i chcieć uczyć się na doświadczeniach innych.

pomysły.

1. jeżeli to prawda to priorytetem powinna być zmiana w zapisach o strategi rozwoju małopolski, na takie które dają miastu szanse na inwestorów. co sprawić powinno że Kraków przestanie nam podkradać inwestorów.

2. powalczyć o uwolnienie budżetu miasta z ciężaru utrzymywania oświaty, przypomnę że w tegorocznym budżecie to ok 230 mln. jakiekolwiek działanie skutkujące zmniejszeniem tej kwoty da więcej kasy na rozwój czy spłacanie kredytu.

3. co do PWSZ. Należało by zacząć kształcić ludzi w innych kierunkach niż filologia i WF bo jak widać nauczycieli nam już dostatek.

4. musimy pamiętać o tym że społeczeństwo to nie tylko ludzie zarabiający poniżej średniej krajowej, i że są ludzie którzy chętnie się osiedlą u nas nawet pracując w Krakowie, jeżeli będą mieli dostęp do odpowiednich osiedli typu parkingi podziemne, ochrona, portier, ogrodnik. takich osiedli w mieście brakuje, oczywiście są też tacy ( jak ja ) którzy woleli by żeby było łatwiej i taniej na rynku nieruchomości.

5. polityka inwestycyjna. Parkingi piętrowe nie koniecznie podziemne. ale żeby auto się dało zaparkować.
jak nie zbankrutować na tym? a prosty sposób. na parterze takiego parkingu zorganizować obiekt usługowo handlowy. jaki zapytacie. biedronka tesco lidl, czy też inną działalność nie koniecznie marketów, np warsztat samochodowy. taka aby czynsze utrzymały przynajmniej polowe garażu resztę zrobią opłaty parkingowe. zapytacie gdzie ? amfiteatr już ktoś kupił ? urząd wojewódzki ? parking przy burku (przy łaziennej ) ? świt ?

6. czas wolny. zagospodarować tereny zielone w mieście w inteligentny sposób, a nie tak jak bulwary nad wątokiem że się ciężko tam minąć. szeroka ścieżka rowerowa ( nie z kostki ) nad wątokiem to 1,5 km do aktywnego wypoczynku, choćby trzeba było jeździć w kółko.

prawy brzeg Dunajca, pomijając fakt że ta część przy tzw "ostrowie" nie jest miasta nad czym można by było popracować, dlaczego ten teren jest nieużytkiem ?? wiem że teren zalewowy ale, to nie przeszkadza żeby o niego zadbać w taki sposób aby ludzie chętnie spędzali czas nad kąpieliskiem miejskim ( wtedy ), można by wtedy zorganizować jakąś stała obsługi tej części rzeki, ratownicy jakaś łódka, domek na to wszystko, nawet pływający czy przewoźny. to nie są wielkie koszty przy 230 mln na edukacje.

miedzy wale nad białą, mnóstwo terenów rekreacyjnych,

wiem narażone na powodzie, ale zawsze może to być taka rekreacja która nie wymaga budowania tam hali sportowej.

chociażby zagospodarowanie jej podobnie jak wyżej opisany Dunajec. plaża jakieś boiska uregulowanie rzeki w tym miejscu, pielęgnacja zieleni, czy nawet coś w stylu "małej Chorwacji" koło Jurkowa ( nie reklamuje ).

7. drogi. może przez rok dac sobie spokój z czymś nowym a skupić się chociażby na wyremontowaniu tego co jest, gdzieniegdzie nawierzchnia jest w opłakanym stanie a za te 60 mln można by sporo dziur załatać, przede wszystkim na obrzeżach zapomnianych przez miasto.

no i można by też czasem zainwestować w coś mniejszego co poprawi lokalne zadowolenie mieszkańców jakiś skwerek więcej drzew parkingi ( piętrowe jak się da)

na razie tyle :)
(...) Szukam stylu zmieszany z tłumem, robiąc to co wydaje mi się że robić umiem (...)


wejss
Rhetor
Posty: 1620
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Pomysł na Tarnów jest bardzo prosty. Ściągnąć do miasta bardzo duży koncern produkujący coś tam coś tam, a najlepiej kilka takich firm. Może coś z branży samochodowej. Tak żeby dało to z 10 tys miejsc pracy. Jak będzie praca to pojawią się ludzie a to samo napędzi rozwój miasta.


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3053
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Phoenix pisze:2. powalczyć o uwolnienie budżetu miasta z ciężaru utrzymywania oświaty, przypomnę że w tegorocznym budżecie to ok 230 mln. jakiekolwiek działanie skutkujące zmniejszeniem tej kwoty da więcej kasy na rozwój czy spłacanie kredytu.
SLD złożyło już stosowny projekt w Sejmie, ale przy tej większości i przy tym ministrze finansów - wątpie w powodzenie :/
wejss pisze:Pomysł na Tarnów jest bardzo prosty. Ściągnąć do miasta bardzo duży koncern produkujący coś tam coś tam, a najlepiej kilka takich firm. Może coś z branży samochodowej. Tak żeby dało to z 10 tys miejsc pracy. Jak będzie praca to pojawią się ludzie a to samo napędzi rozwój miasta.
To nie takie proste, ale oczywiście się zgadzam. Do tego aby takich inwestorów znaleźć po 1. trzeba mieć do zaoferowania odpowiedni teren (duży a nie kilkadziesiąt arów) oraz wyściubić nos spoza Tarnowa. Pojeździć tu i tam. Jak wyrzucą drzwiami wejść oknem - jeździć na różne imprezy biznesowe, poszerzać kontakty, szukać gdzie się da. Ale przecież Tarnów ma... prestiż :) wystarczy. Poczekajmy sami przyjadą :)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Dominik_PCH pisze:Pasożyt=Urzędnik czeka na takie informacje. Będzie mógł co lepsze opisać jako swoje pomysły, wykazać się przed zwierzchnikiem i dostać premie za Twoją pracę. Super pomysł.
Można i być psem ogrodnika.

Ale ja osobiście, nie mam nic przeciwko jeżeli jakiś mój pomysł zostanie zrealizowany przez urzędników i przyniesie miastu korzyści. Niech nawet ma tą premię. Dodatkowo uważam nawet, że urzędnicy powinni słuchać jakie pomysły mają mieszkańcy i je realizować.
Wejss pisze:Pomysł na Tarnów jest bardzo prosty. Ściągnąć do miasta bardzo duży koncern produkujący coś tam coś tam, a najlepiej kilka takich firm. Może coś z branży samochodowej. Tak żeby dało to z 10 tys miejsc pracy. Jak będzie praca to pojawią się ludzie a to samo napędzi rozwój miasta.
To jest oczywiste. Tylko, że też jest to ogólnik. Pytanie jak to zrobić ;) I tego po części dotyczy wspomniany przeze mnie pomysł. Na tyle oczywisty zresztą, że aż dziw bierze, że miasto tego nie robi !!



Nie jest tajemnicą aby powstawały miejsca pracy potrzebne są nowe inwestycje. I to najlepiej te z górnej półki. Miasto coś tam w tym zakresie niby robi, tworzy strefę aktywności gospodarczej ale nawet najbardziej wypasiona strefa nic nie da jak nie będzie chętnych.

Trzeba tych chętnych przyciągnąć. A tutaj chyba w tym zakresie nie robi się nic. Cała promocja miasta skupia się na kwestiach "rozrywkowo - turystycznych" Do tego nawiązuje hasło "Polski- biegun ciepła" , wizyty na Rynku TVN24 itp nastawione są na turystykę. I dobrze bo Tarnów ma co nieco turystom do zaoferowania. Ale nie oszukujmy się, że rozwój Tarnowa można oprzeć o turystykę. To może być co najwyżej bonus.

Tarnów ma podobne warunki inwestycyjne jak Rzeszów jednak jest pomijany gdy ktoś chce budować coś na "wschód od Krakowa" bo ma za słabą rozpoznawalność.
Miasto zatem powinno skupić się przede wszystkim na promowaniu miasta głównie wśród potencjalnych inwestorów. Miasto powinno być obecne na każdej większej imprezie branżowej, na każdych targach, spotkaniu dotyczącym spraw gospodarczych, a nawet na uczelniach wyższych. I przedstawiać tam konkrety i jego atuty czyli:
- relatywnie duży obszar "oddziaływania" - około 300 tys ludzi
- dobra komunikacja - A4
- tańsze inwestowanie i koszta pracy niż w dużych miastach
- miejsca pod inwestycje oraz ulgi dla inwestorów (po ich przygotowaniu)
I wreszcie powinno przełamać stereotyp który dość mocno nas ogranicza a który jest rozpowszechniony wśród potencjalnych inwestorów - czyli brak wykwalifikowanych kadr i problem ze znalezieniem kompetentnych pracowników. Tarnów ma wykwalifikowane kadry tylko, że na chwilę obecną siedzą one w Krakowie. Ale masa z tych ludzi chętnie by do nas wróciła jeżeli tylko znalazła by pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom, co najlepsze praca ta mogłaby być nawet nieco mniej płatna niż w Krakowie bo i koszta życia mniejsze. Za 2000 złotych w Tarnowie żyje się mniej więcej tak samo jak za 2500 złotych w Krakowie.

Konkurencja jest ogromna i inwestorzy sami z siebie do nas nie przyjdą.

2 Pomysł. Stworzenie "marki regionalnej".
Wiadomo, że z punktu widzenia Tarnowianina najlepiej by było aby kupował on głównie produkty z najbliższych okolic, bo unika w ten sposób "wysysania zysku" poza region a pieniądze zostają u nas pobudzając lokalną gospodarkę.

W tym celu miasto powinno dogadać się najpierw z gminą i stworzyć wspólny projekt certyfikatu "Produkt ziemi Tarnowskiej" Mógłby uzyskać go ktoś, kto wytwarza swoje produkty na terenach leżących niedaleko Tarnowa. Oczywiście należałoby tą markę wypromować również wśród mieszkańców. Sam mając w sklepie dwa porównywalne produkty jeden zrobiony w Gdańsku a drugi w Wojniczu wybrał bym ten drugi. Tylko potrzebna jest o tym konkretna i rzucająca się w oczy informacja.
A gdy udałoby się nawiązać współpracę z gminą to współpracę można rozszerzyć nawet na obszar całego dawnego województwa tarnowskiego.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

defekator działaj, z swojej strony nie widzę potrzeby. Mam tyle satysfakcji z pomocy miastu, że do końca życia mi styknie. Co do przejścia to już wiem komu dziękować za strome schody, zepsute windy i to, że w tym miejscu nie ma tunelu dla samochodów a na wzniesieniu kolejnego skweru.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

w kwestii inwestycji :
- stworzenie BIUR INWESTYCYJNYCH w Warszawie , Wrocławiu i Trójmieście ,które specjalizowałyby się w pozyskiwaniu inwestorów dla miasta Tarnowa , opracowywały warunki inwestycyjne dla potencjalnych inwestorów , ciężko w ważnych sprawach pracować zdalnie więc warto zrobić krok do przodu i wyjść do inwestora .
posiada ktoś z was wiedzę dotyczącą na jakich targach promuje się Tarnów ,jakie wynikają z tej promocji realne profity i kto Tarnów na tych targach reprezentuje ?
- w kwestii wsparcia stworzenie platformy multimedialnej miasta Tarnowa z prawdziwego zdarzenia , istnieją takie platformy ( w wersjach językowych , należałoby określić w którym kierunku chcemy iść ,oprócz standardowej wersji polskiej , niemieckiej, francuskiej , rosyjskiej , wprowadziłbym informacje w języku chińskim )
grono firm w których istnieją wydziały wsparcia marketingu ,poszukuje w pierwszej kolejności informacji w internecie , w pozyskiwaniu partnerów inwestycyjnych

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Dominik_PCH pisze:defekator działaj, z swojej strony nie widzę potrzeby..
Przecież nikt Cię nie zmusza do niczego. Ale dziękuję za pozwolenie ;)


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Post autor: Kulfon »

Ja mam pomysły ale UM/Spółki zależne muszą mnie zatrudnić wtedy będę ''pracował'' na jego rzecz tak jak niektórzy radni .
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

a przede wszystkim postawić na pracę u podstaw ,prowadzić konsultacje społeczne i wykorzystać potencjał który drzemie w Tarnowianach ( czytaj - mieszkańcach miasta ) .
"przeorganizować" wydział marki miasta Tarnowa , mam też kilka ciekawych pomysłów biznesowych , ale z udziałem miasta można byłoby wykorzystać .
jeśli byłby ktoś z UMT zainteresowany to zapraszam na priv , mam do zaoferowania całkowity refresh wizerunkowy miasta przy niskim budżecie , z wykorzystaniem spółek zależnych .
posiada ktoś informację , jaki program zwiedzania i możliwości zostawienia w Tarnowie pieniędzy skierowany jest dla wycieczek z Izraela i w ogóle wycieczek zagranicznych przy okazji?

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6840
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Moim zdaniem można by spróbować oprzeć zarządzanie miastem na prywatnej firmie zajmującej się właśnie zarządzeniem, skończyły by się przetargi poniżej progu opłacalności, wykonawstwo na odp... się, złej jakości materiały, buble... jakby taka firma była rozliczana za efekty a nie niedasizm.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

LordRuthwen pisze:Moim zdaniem można by spróbować oprzeć zarządzanie miastem na prywatnej firmie zajmującej się właśnie zarządzeniem, skończyły by się przetargi poniżej progu opłacalności, wykonawstwo na odp... się, złej jakości materiały, buble... jakby taka firma była rozliczana za efekty a nie niedasizm.
Jakoś tego nie widzę. To daje ogromne pole do nadużyć. Zanim taka firma zostałaby rozliczona za efekty to pewnie miliony złotych znikłoby w tajemniczy sposób.

W przetargach nic się nie zmieni bo ustawa przewiduje takie a nie inne rozwiązania.

Aby było lepiej potrzebne jest wprowadzenie odpowiedzialności urzędników za decyzje. Tylko w taki sposób można zmienić ich podejście do pracy.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

...że urzędnik miałby na siebie uchwalić bat? tak sam z siebie w imię wyższego dobra, dobra gminy, powiatu, województwa, kraju? Super pomysł, zgłoszę do BO.

Nie widzicie jeszcze tego, że jak chcecie coś zmienić na lepsze to trzeba zacząć od wymiany starszego pana na alternatywę.

ODPOWIEDZ