Tu było Getto - już w czwartek w Tarnowie obchody rocznicy

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Tu by³o Getto - już w czwartek w Tarnowie obchody rocznicy

Post autor: Marcin Zaród »

TU BYŁO GETTO

W 70. rocznicę likwidacji tarnowskiego getta, dnia 26 września (czwartek) 2013 r. o godzinie 13:00 otoczymy na kilka minut granice getta z września 1943 r. tworząc symboliczny krąg pamięci a następnie przejdziemy pod Bimę, by wspólnie pomodlić się za pomordowanych
współmieszkańców naszego miasta.

Wszystkich chcących wziąć udział w tym wydarzeniu prosimy o gromadzenie się w okolicy
Placu Bohaterów Getta od godziny 12:30.

W wydarzeniu weźmie udział około tysiąca osób z Tarnowa i okolic (uczniowie tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz 100-osobowa grupa młodzieży z Izraela. Dla uczniów to będzie żywa lekcja historii, realizowana z dala od tablicy, w miejscu, gdzie to wszystko się działo.

Łańcuch powstanie w miejscu, gdzie przebiegał parkan tarnowskiego getta (po stronie zachodniej, północnej i południowej). Idea jest taka, żeby pokazać, że to co kiedyś dzieliło, może teraz połączyć.

Warto zgłaszać swoje uczestnictwo w wydarzeniu na Facebooku - https://www.facebook.com/events/5574431 ... l_activity

ZAPRASZAJĄ:
Prezydent Miasta Tarnowa
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Czy uczestnicy będą przeszukiwani przez ochronę z Izraela?


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Warto przyjść i się przekonać ;) Drugi raz okazja może się nie powtórzyć :) ROTFL

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Właśnie raz w Krakowie się przekonałem i teraz wolę dopytywać.

ps. Przyszedłbym chętnie, ale o tej godzinie to np w sobotę.


psychoultras
Prytan
Posty: 188
Rejestracja: 09-09-2010, 20:34

Post autor: psychoultras »

Impreza się ciut nie udała, goście z Izraela nie integrowali się z naszą młodzieżą która znudzona przymusowym spędem mokła w deszczu. Jedynym akcentem solidarności między młodymi była ich masowa ucieczka sprzed Bimy w okoliczne uliczki by się skryć przed deszczem.
Następnym razem proponuję zrobić integracyjną dyskotekę a nie smutne, nudne obchody w sam raz by urzędnicy magistratu mogli się grzać w błysku fleszy.
Dla ciekawych dodam że byłem chyba jedynym mieszkańcem Tarnowa który był obecny.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Hmmm, niemal 900 uczniów dało radę przyjść i w deszczu upamiętnić 40 tysięcy zamordowanych, 100 ludzi z Izraela dało radę przyjechać, a Ty mówisz o nieudanej imprezie?

Drogi spychoultrasie, właśnie spod Bimy, gdzie młodzież (z powodu ulewy głównie uczniowie z V LO) wspólnie z gośćmi z Izraela na zakończenie przemów i modlitw także odtańczyła hava nagilę i 2 inne tańce, ruszyliśmy wspólnie do TCKu, gdzie w piwnicach i na sali z wystawą Nidentala nastąpiła dalsza integracja. Prezentacje obu szkół w wykonaniu uczniów, prezentacje latarników z V LO i Tomka Kocura z jego świetnymi Antyschematami 2.

Tańczyliśmy co prawda pod parasolami, więc mogłeś nie zauważyć :) Choć muzyki już usłyszeć raczej nie było trudno. Co do obecnych mieszkańców Tarnowa, to najwyraźniej jedynym nie byłeś, bo rozmawiałem z Panem, który ze łzami w oczach opowiadał w prywatnej rozmowie ze mną, jak podczas przemarszu Żydów ulicą Krakowską w 1943 roku został uratowany przez jednego z żołnierzy, któremu dawał nadgryzione jabłko, a ten go wypchnął z kolumny, która trafiła na rampę a potem do obozu w Bełżcu... Ten człowiek do tej pory mieszka w Tarnowie... Przyszedł bo zobaczył, że ludzie pamiętają.

(Niedługo wrzucę zdjęcia)...

Abstrahując od pogody, która też może i była symboliczna, nieudaną kwestią zapewne była syrena alarmowa, której udało się zawyć dopiero 45 minut po czasie (zaczynam się martwić o to, co by było faktycznie w razie jakiejś katastrofy chemicznej czy czegoś podobnego, gdzie by miała na czas zawyć)...

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11637
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Godzina była dobrana niezbyt fortunnie. Gdybym nie był w pracy to bym się przeszedł. I wielu innych pewnie też.
No i akcja nie była też najlepiej rozreklamowana. Gdyby nie agora to w ogóle nie wiedziałbym, że coś takiego się dzieje.

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Gdyby było o 17-stej, nie przyszłoby tych 900 uczniów, bo co innego jak cię zwolnią z lekcji, a co innego, jak trzeba w wolnym czasie.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Gdyby ktoś kiedyś zrobił badanie na temat liczby słów "nie" pisanych na internecie, to mieszkańcy Tarnowa, ewentualnie użytkownicy forum Agora, z pewnością mieliby dużą szansę na główną wygraną:)

Żeby trochę być na "tak", to zapraszam do obejrzenia zdjęć z tej "ciut nieudanej" imprezy ;)

http://www.flickr.com/photos/100843107@N08/


wejss
Rhetor
Posty: 1625
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Mam bardzo proste pytanie. Za czyje pieniądze została zorganizowana ta impreza? Na czyj koszt gościli tu młodzi z Izraela? Czy nasza młodzież w ogóle wiedziała o co chodzi czy tylko bawiło ją to że mają wolne od szkoły?


psychoultras
Prytan
Posty: 188
Rejestracja: 09-09-2010, 20:34

Post autor: psychoultras »

Szanowny Panie Marcinie Zaród.
Wierzę że magistrat ma moc sprawczą by ściągnąć nie 900 a 9 tyś młodzieży. Problem w tym że ja będąc tam jej tyle nie widziałem. W łańcuchu brało udział około setki gości z Izraela i ze dwie setki naszej młodzieży.
Zdjęcia które Pan pokazuje są bardzo dobre i świetnie oddają tłumy których tam nie było. To chyba Młynarski śpiewał że przyjdzie mało a pokazać trzeba dużo.
Tutaj link http://imageshack.us/a/img689/5596/1hjk.jpg do zdjęcia które pokazuje wszystkich zebranych pod Bimą, jako żywo nie doliczę się nawet 1/10 ze wspomnianych 9 setek.


wejss
Rhetor
Posty: 1625
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

psychoultras pisze:Szanowny Panie Marcinie Zaród.
Wierzę że magistrat ma moc sprawczą by ściągnąć nie 900 a 9 tyś młodzieży. Problem w tym że ja będąc tam jej tyle nie widziałem. W łańcuchu brało udział około setki gości z Izraela i ze dwie setki naszej młodzieży.
Zdjęcia które Pan pokazuje są bardzo dobre i świetnie oddają tłumy których tam nie było. To chyba Młynarski śpiewał że przyjdzie mało a pokazać trzeba dużo.
Tutaj link http://imageshack.us/a/img689/5596/1hjk.jpg do zdjęcia które pokazuje wszystkich zebranych pod Bimą, jako żywo nie doliczę się nawet 1/10 ze wspomnianych 9 setek.
Nasz magistrat potrafi wszystko. Widzi helikoptery których nie ma, nie widzi dziur które są.

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Trochę to faktycznie śmierdzi tanią propagandą sukcesu. Obejrzałem zdjęcia na stronie Tarnowa i też jakoś nie mogę się tam dopatrzeć 900 osób. Skąd taka liczba?


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Ech, a wy w swoim chocholim tańcu...

Skąd wy wszędzie ten magistrat widzicie...?

Ogrom pracy włożyli świetni, aktywni, młodzi i trochę starsi, ludzie z Muzeum Okręgowego (oznaczenie linii granic getta na chodniku, przygotowanie materiałów dodatkowych, plakatów-replik , naklejek, i tysiąc innych rzeczy, o którym się potencjalnemu malkontentowi nie śni) ... Muzeum w ramach swojej działalności sfinansowało koszt typu plakaty i tasiemki. Ja dałem z przyjemnością kilkanaście godzin spędzonych na koordynacji z ramienia V LO...

Wszyscy uczestnicy dojeżdżali i brali udział na własny koszt. Bez wyjątku. Bo chcieli zrobić coś ważnego...

Czy młodzież wiedziała? Prosiliśmy nauczycieli, aby im to objaśnili. Sami w V LO przygotowaliśmy młodych ludzi na swój sposób - tu można zobaczyć na jaki... http://www.youtube.com/watch?v=kTxYyI4hnl4

Sama akcja miała taki skutek, że przypadkowi ludzie, mijających ustawionych na chodniku uczniów, zaczęli się pytać, gdzie to getto w ogóle było... Może ktoś z uczniów sprawdzi wieczorem na Wikipedii czy na Googlu informacje o tym, kto przed wojną żył w Tarnowie. Mi to wystarczy aż nadto jako sukces. Ale i wymagania mam proste, a nie z księżyca.

Młodzież była rozstawiona na linii okalającej granice getta, więc jeśli ktoś nie obszedł tego kilometra, tylko przyszedł na Wałową, to i jak miał tych ludzi zobaczyć? Idea była taka, żeby uczcić pamięć ludzi, którzy odeszli. Naszych dawnych sąsiadów. A nie taka, żeby robić spęd przed obiektyw aparatu żeby ładny tłum wyszedł...

Spotkanie pod Bimą było już tylko dla osób szczególnie zainteresowanych, co wyraźnie podkreślaliśmy w zaproszeniach dla szkół, żeby młodzieży niepotrzebnie nie przetrzymywać.

PS. Co do udostępnionych przeze mnie zdjęć, niezły miałem ubaw czytając komentarze posądzające mnie o robienie zdjęć czegoś, czego nie było. Nie wiedziałem, że mój iPad ma taką funkcję :) A ja po prostu czekając na syrenę (która w sumie nie nadeszła), obszedłem niemal całą linię, na której młodzież stała.... Gdyby syrena zabrzmiała tak jak miała o 13.00, to i pewnie żadnych zdjęć by nie było, bo się po 5 minutach uczniowie mieli się po prostu spokojnie rozejść do własnych szkół...

Czas poczekać na kolejne wpisy sączone jadem... Ciekawe, na co jeszcze niektórych agorowców (sic - co się stało ze starą Agorą?) stać....


psychoultras
Prytan
Posty: 188
Rejestracja: 09-09-2010, 20:34

Post autor: psychoultras »

Zapewniam Pana że z ciekawości obszedłem ten kilometr. Chciałem poznać granice getta. Wiem gdzie kończył i gdzie zaczynał się łańcuch. Jeśli w moich wpisach wyczuł Pan jad to przepraszam. Rozumiem że jako organizator jest Pan psychicznie przywiązany do tej podniosłej uroczystości i nie przyjmuje Pan krytyki.

ODPOWIEDZ