Tarnów dramatycznie się kurczy

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Goscinny »

nie - wystarczy zobaczyć co się dzieje pod szkołami. Korki są, bo tyle osób podjeżdża z dziećmi. A to, co wyczyniają jak chcą zaparkować (na 15 sekund :) albo podjechać w zasadzie pod drzwi szkoły - masakra jakaś :)

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Najgorsze są maDki. Podjeżdżają pod drzwi i wyprawiają dzieci z samochodu do szkoły, a za nimi w korku 20 samochodów.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Trishelle
Proedroj
Posty: 406
Rejestracja: 06-02-2014, 13:54

Dane demograficzne

Post autor: Trishelle »

Aktualne dane:

Powiat tarnowski - 201 268 -> 201 509 + 241 | +0,2%
m. Tarnów - 109 062 -> 108 580 - 482 | -0,44%


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3052
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jakub Kwaśny »

Pokusiłem się o takie szybkie porównanie danych demograficznych z Banku Danych Lokalnych GUS. Ciekawe wyniki.... jeśli porównamy stan ludności Tarnowa z 2018 roku z tym co było w statystykach w 1995 okaże się, że:

1. ubyło nas 12.864 osoby (w stosunku do 1995r.)
2. w tym czasie w powiecie (bez Szerzyn) przybyło 17 911 osób (w stosunku do 1995 r.)

Najwięcej przybyło w tym czasie w gminach:

1. Gmina Tarnów: 6450 osób.
2. Lisia Góra: 3120 osób
2. Gmina Skrzyszów: 2170 osób
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


Józiu
Prytan
Posty: 124
Rejestracja: 30-05-2012, 22:10
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Józiu »

Czyli Tarnów razem z gminami ościennymi wychodzi praktycznie na zero. No to tragedii nie ma.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: hurricane »

Biorąc pod uwagę dobrą reklamę jaką miastu obecnie robi jego kryzys finansowy oraz fatalny sposób zarządzania miastem, nie sądzę, by trend miał się zmienić pod kątem samego procesu ani tym bardziej pod kątem zmian granic administracyjnych :) i słusznie.

Dodatkowo mieszkańców sąsiednich gmin miasto samo nastawia przeciw sobie przykładowo przepychając przez Radę Miejską projekty uchwał zupełnie inne niż te, które dało do zaopiniowania sąsiednim gminom :), więc o zmianach należy zapomnieć na lata - krecią robotę w tym temacie zrobił zarówno Ścigała jak teraz Ciepiela. Poza tym administracja Ciepieli skutecznie "torpeduje" rozwiązanie codziennych problemów na styku miasto-gminy (najczęściej przez zwykłą obstrukcję), co władze sąsiednich gmin całkiem słusznie przekazują swoim mieszkańcom jako brak dobrej woli Miasta Tarnowa i jego prezydenta w danym temacie.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Goscinny »

"Czyli Tarnów razem z gminami ościennymi wychodzi praktycznie na zero. No to tragedii nie ma."

A Tarnów razem z resztą świata wychodzi na plus. Mieszkamy w Tarnowie i to, że miasto wyludnia się, bo ludzie wolą mieszkać poza jego granicami jakoś mnie nie cieszy.
Prezydent, żeby nie mówić wprost, że ludzie z miasta uciekają (zresztą nie tylko z Tarnowa) mówi o 'aglomeracji tarnowskiej'. Słowo aglomeracja bardziej pasuje do Nowe Jorku niż do Tarnowa, ale cóż. Tylko, że on nie jest prezydentem aglomeracji, tylko miasta.

Awatar użytkownika

Mr Greenback
Rhetor
Posty: 3590
Rejestracja: 28-01-2010, 19:31

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Mr Greenback »

Goscinny pisze:"Czyli Tarnów razem z gminami ościennymi wychodzi praktycznie na zero. No to tragedii nie ma."

A Tarnów razem z resztą świata wychodzi na plus. Mieszkamy w Tarnowie i to, że miasto wyludnia się, bo ludzie wolą mieszkać poza jego granicami jakoś mnie nie cieszy.
Prezydent, żeby nie mówić wprost, że ludzie z miasta uciekają (zresztą nie tylko z Tarnowa) mówi o 'aglomeracji tarnowskiej'. Słowo aglomeracja bardziej pasuje do Nowe Jorku niż do Tarnowa, ale cóż. Tylko, że on nie jest prezydentem aglomeracji, tylko miasta.
Musisz to zaakceptować. Proces deglomeracji dotyczy całego Świata. W miastach zachodzi wielka wymiana ludności. Bogaci wynoszą się, a do miast napływają biedni i migranci. W Polsce poza Warszawą, Krakowem i Rzeszowem nie ma napływu imigrantów stąd 99% miast pustoszeje. Ja już się z tym pogodziłem.
"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Goscinny »

Ja to wiem, ale władza lokalna nie chce się do tego przyznać i kombinuje z "aglomeracją", choć władzy tam nie ma :)


green123
Archont
Posty: 873
Rejestracja: 30-08-2012, 19:03

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: green123 »

Z jednej strony Tarnów się kurczy z drugiej natomiast po mieście jeździ coraz więcej aut. Kapłanówka to jest armadegon po godzinie 8.30. Kompletny brak miejsca postojowego. Powie mi ktoś czy jest jakieś miasto posiadające taki darmowy parking tak blisko centrum miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Suwałki.

Powinni wprowadzić opłaty na tym "parkingu". Nawet jakieś symboliczne 2 zł za dzień.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Ricardo »

Wszystkie pięknie ładnie, ale cały powiat tarnowski to trochę więcej niż aglomeracja. Do funkcjonalnego obszaru miejskiego Tarnowa wg. GUS zaliczają się:
miasto Tarnów, gmina Tarnów, gmina Lisia Góra, gmina Dąbrowa Tarnowska, gmina Żabno, gmina Wierzchosławice, gmina Wojnicz, gmina Pleśna, gmina Tuchów, gmina Skrzyszów, gmina Gromnik i gmina Dębno.
https://stat.gov.pl/statystyka-regional ... e-luz-727/" onclick="window.open(this.href);return false;

W takim ujęciu od 2012 roku po okresie silnego wzrostu systematycznie liczba mieszkańców w całym obszarze funkcjonalnym spada, co powoduje że jesteśmy w dolnej połowie zestawienia jeśli chodzi o trendy demograficzne.

Dane za lata 1995-2016 dla funkcjonalnych obszarów miejskich powyżej 250 tys. (czyli m.in Tarnowa) mieszkańców są tutaj
https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=CITIES" onclick="window.open(this.href);return false;

A dla lat 2016-2018 jak i dla mniejszych obszarów funkcjonalnych można sobie policzyć z BDL GUS

https://stat.gov.pl/download/gfx/portal ... _gmin.xlsx" onclick="window.open(this.href);return false; - tutaj plik excel z wykazem gmin we wszystkich obszarach funkcjonalnych

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: defekator »

Wpadł mi ostatnio w ręce taki oto dokument:

Obrazek

Jest w nim taka perełka:
Obrazek


Proszę zauważyć, że dokument jest z roku 2000. Jeżeli spojrzymy na sekcję "słabe strony miasta" to okazuje się, że praktycznie wszystkie punkty - być może za wyjątkiem tego o niezadowalającym stanie technicznym placówek oświatowych i kulturalnych - są wciąż aktualne. Można by zrobić ctrl+c, ctrl+v i wkleić je do takiego dokumentu z roku 2020.

To jest chyba najlepsze podsumowanie jakości pracy Rad Miejskich i osób zasiadających w magistracie przez ostatnie 20 lat. Czy to PIS, czy PO - jeden pies. Przez 20 lat ci sami ludzie wymieniający się na stołkach nie potrafili rozwiązać praktycznie żadnego z istotnych problemów w mieście. Obstawiam, że gdyby nie fundusze z Unii to nie udałoby się nawet poprawić stanu technicznego szkół i placówek kulturalnych.

Tutaj przydałoby się jakieś dosadne podsumowanie - ale nic nie przychodzi mi do głowy a obraz chyba mówi sam za siebie. No nic - gratulacje dla wszystkich prezydentów i radnych pełniących swoje obowiązki przez ostatnie 20 lat. Dobra robota !
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Tarnów dramatycznie się kurczy

Post autor: Jan Kowalski »

Brakuje tu takiego współczesnego Tertila, który miałby wizję i w ciągu jednej kadencji całkowicie zmienił obraz miasta. Zamiast tego mamy przepychanki, podchody, kolesiostwo, nepotyzm i wszechogarniający rak niedasizmu.
Nie ma się co dziwić, skoro w ostatnich wyborach mając 5 kandydatów, w tym dwóch z jakąś wizją miasta, mieszkańcy rozgrywali pojedynek PiS - PO. Nic dziwnego skoro w Radzie Miasta zasiadają stali bywalcy od iluś tam kadencji, mim o tego, że nic nowego tam nie wnoszą, a nawet jak Wardzała senior, nie odzywają się zupełnie. pomimo tego wciąż dostają głosy. Za winnych tego stanu rzeczy uważam tylko i wyłącznie tarnowian.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


ODPOWIEDZ