Smog w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: ad2222 »

@defekator: w podanym przez ciebie przypadku namawiałbym parę emerytów na zamianę domu na mieszkanie w bloku... przecież za 1500,-/mc nie są w stanie bieżąco utrzymać domu - i tu widzę rolę miasta, żeby im w tej zamianie pomogło (o ile nie mają jakiejś bliższej rodziny).
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: defekator »

To pewnie powiedzą: "Jak nie zapłacimy to prąd odetną, gaz wyłączą ale nas stąd nie wywalą, a w bloku jak nie będzie na czynsz to idziemy na bruk". Zresztą powodzenia w tłumaczeniu ludziom, którzy żyli całe życie w jednym miejscu, że na koniec mają iść do bloku bo węgiel smrodzi.

Ten przykład z Radia Kraków jest dość ekstremalny. Na przeprowadzenie termomodernizacji tak aby załapać się na dotację do wymiany pieców nie stać osób o większych dochodach jak z tego przykładu. Ich też można upchać do bloków, ale wówczas w niektórych rejonach Krzyża czy Klikowej zrobi się dość pusto.

Teoretycznie oczywiście rada, że jak ktoś nie jest w stanie utrzymać nieruchomości to niech ją sprzeda jest słuszna, w praktyce to rada jak "weź kredyt, zmień pracę" Komorowskiego. Niby sama prawda, ale... No i przecież po tym jak wejdzie zakaz palenia węglem wartość takich kilkudziesięcioletnich nieocieplonych domów poleci na łeb na szyję.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: ad2222 »

Dlatego kto pierwszy ten lepszy (drożej sprzeda). Ja mam z tyłu głowy od momentu wprowadzenia się do domu, że zawsze mogę się przeprowadzić do tańszego mieszkania. Sęk w tym, że w tej chwili za ogrzewanie 150m2 domu płacę mniej niż płaciłem w bloku za 47m2 mieszkanie, i zainwestowałem w elektrownię na dachu, więc na razie (chyba) mi to nie grozi. Ale znam emeryta, który sprzedał gierkowski nieremontowany od nowości "klocek", kupił za połowę tej sumy mieszkanie w nowym bloku i sobie spokojnie żyje. Więc - da się.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: defekator »

Ja nie mówię, że się nie da. Sam znam osoby, które zmieniły pracę i wzięły kredyt. ;) Nie oszukujmy się jednak, są to rozwiązania z których skorzystają najbardziej zaradni, cała reszta zostanie bez żadnej pomocy - bo w momencie gdy dotacja na piec uzależniona jest od ocieplenia domu można powiedzieć, że realnej pomocy dla osób biedniejszych na ten moment nie ma.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

Szukam logiki wśród urzędników (wiem wiem - taki don Kichot).

Pali sobie taki człowiek w źle ocieplonym domu jakimiś śmieciami, truje i zabija sąsiadów - to jest okay.
Można mu pomóc w wymianie pieca, to uzależniają to od ocieplenia domu. A co ich to obchodzi? Że straty będą? Przecież teraz też są.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: defekator »

Teoretycznie uzasadniają to tym, że wymiana pieca bez ocieplenia spowoduje wzrost kosztów ogrzewania i jest nieopłacalna. I rację tu mają.

A tak na prawdę chyba chodzi o to aby można było powiedzieć "przecież pomagamy, są dotacje" ale nie wydać zbyt dużo.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

No i tu wracamy do tej "logiki". Paląc czymkolwiek, zabijają mieszkańców, powodują straty w postaci choćby zwiększonych kosztów leczenia, bo smog to nowotwory, alergie, astma, choroby serca itd. Priorytetem powinna być wymiana pieców za wszelką cenę. Koszty wzrosną nie im, więc następnym krokiem powinna być ewentualna pomoc przy ociepleniu. I tu uwaga - niekoniecznie trzeba odwalić elewację na światowym poziomie. Wystarczy najprostsze ocieplenie styropianem. W skrajnych przypadkach może to być tylko część domu - często spotyka się w dużych domach ogrzewanie tylko części domu z powodów finansowych.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: defekator »

Tak to powinno wyglądać. Ale mamy to co mamy. Udawanie, że jakaś pomoc jest i dotacja na piec dla tych co mają ocieplony dom załatwia sprawę. I to w projektach wojewódzkich bo w tym tarnowskim w ogóle nie ma żadnych konkretów odnośnie pomocy finansowej. Realia są takie, że uśredniając koszty walmi ze smogiem przerzucane są na najbiedniejszych.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Daresh
Obywatel
Posty: 57
Rejestracja: 31-03-2013, 21:22
Kontakt:

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: Daresh »

Przerabiam właśnie temat dotacji z Czystego Ogrzewania dla drewnianego domu i w zasadzie można złożyć wniosek tylko na wymianę pieca, choć fakt, że nie ma to większego praktycznego sensu bez ocieplenia domu.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: toomas »

Mały OT....ja tak dzisiaj patrzę na Airly i jak często ostatnio bywa, w Tarnowie kiepsko. Ale pomijając to, ciekawy jest obraz jak się pomniejszy mapę aby objeła większość europy. Wtedy mamy coś takiego [img]
Adnotacja 2020-01-23 182238.png
Adnotacja 2020-01-23 182238.png (1.7 MiB) Przejrzano 7469 razy
[/img].
Często tak jest że na około zielono a u nas raczej pomarańczowo/czerwono...


murks
Prytan
Posty: 214
Rejestracja: 03-02-2016, 21:42

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: murks »

Ale co w tym w sumie dziwnego, jak jest zima i ludzie palą w domach?
Dlaczego ma nie być smogu?
Czego o tym kłapiecie stale?
Co mają zrobić władze niby cudownego?
:shock:

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: ad2222 »

@murks: władze mają przekonać ludzi do bardziej ekologicznego stylu życia :). Narzędzia są różne, od kija (drony i mandaty za palenie syfem) po marchewkę (dopłaty do pieców gazowych).
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


murks
Prytan
Posty: 214
Rejestracja: 03-02-2016, 21:42

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: murks »

No jasne, ale jak ludzie wolą palić byle czym, a kasy na takie wymiany jest mało to co?
Przecież trzeba czasu na zmianę tego stanu rzeczy.
A wy ku kłapiecie, że smog i smog... no jasne, że smog, bo jest zima, a my jesteśmy w Polsce, a nie w Danii czy Norwegii.

Potem przyjdzie lato, a będziecie narzekać, że gorąco. Przecież to bez sensu. :mrgreen:

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

Najpierw myślałem, że robisz jaja, ale to jednak poważniejszy przypadek.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Smog w Tarnowie

Post autor: wejss »

Niech jeszcze bardziej podnoszą cenę za wywóz śmieci to na bank nikt nie będzie palił nimi w piecach :)

ODPOWIEDZ