Wycinka drzew w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".

wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: wejss »

defekator pisze:
10-08-2022, 14:44
wejss pisze:
10-08-2022, 09:42

Hmm. Czyli parkujesz w miejscach gdzie nie ma drzew i wtedy te miejsca doceniasz, a z drugiej strony chcesz drzewa. Przyświeca Ci zatem hasło : "Drzewa do lasu"
Nie. Drzewa mam na przykład przy parkingu przed blokiem. I bardzo często tam parkuję. Ale jak jest ryzyko burzy to parkuję kilkadziesiąt metrów dalej tam gdzie nie ma drzew. Bardzo bym się wku...rzył gdyby ktoś w imię ochrony mojego samochodu przed spadającymi gałęziami mi te drzewa sprzed bloku sprzątnął, ponieważ ładnie wyglądają, dają cień, chłód oraz tłumią hałas z ulicy. Boisz się burzy - nie parkuj pod drzewem. A same drzewa zostaw w spokoju. Proste :)
To tyle mamy tych parkingów że można tak łatwo wybierać czy z drzewkiem czy bez drzewka? Są ulice gdzie takich możliwości nie ma np. Skargi, Wojtarowicza, Parkowa, Kasprowicza. Mówimy tu o dwóch różnych rzeczach. Co innego drzewa posadzone przed blokiem w pasie zieleni a co innego drzewa rosnące przy samej jezdni na wąskim chodniku.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: defekator »

To tyle mamy tych drzew w mieście, że nie da się znaleźć parkingu z dala od drzewa i zaparkować ulicę obok? A tak na serio - wypadki się zdarzają. Wszystkiego nie przewidzisz. Jeżeli jakieś drzewo stwarza realnie zagrożenie wywróceniem to się je przycina. Ale zakładanie, że drzewa przy ulicy/parkingu są złe bo będzie burza i gałąź się odłamie to popadanie w paranoję. Gdybym się tak wszystkiego obawiał to bym po ulicy w kasku chodził bo nie wiadomo co się odłamie, urwie lub spadnie ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


aaee
Archont
Posty: 642
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: aaee »

Każde drzewo w Tarnowie jest zagrożeniem, przyglądałem się drzewom na osiedlu przez cały rok.
Te które "należą" do spółdzielni TSM jak i tych od ulicy "należących" do miasta.
Ani razu nie zostały przycięte w tym roku gałęzie, co lepsze od bardzo wczesnej wiosny wisi gałąź ułamana na szczęście nie spadła bo opiera się o inna.
Zobacze po okresie lęgowym czy cos sie zmieni lub w przyszłym roku.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: defekator »

Ciekawostka:

https://aplikacja.mapadrzew.com/

Aplikacja pokazuje wszystkie drzewa w Polsce których wysokość jest większa niż 4 metry a korona większa niż 9m2. Na większym oddaleniu pokazuje jakie zadrzewienie ma dana jednostka samorządu terytorialnego. Tarnów to 4%. Lepiej niż Rzeszów (2,9%) ale znacznie słabiej niż N.Sącz (11%) czy też Kielce 21%.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Frytek
Proedroj
Posty: 461
Rejestracja: 04-07-2012, 11:18

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Frytek »

Aplikacja mało dokładna, na terenach na których nie ma drzew (nigdy nie było) pokazuje że są a tam gdzie jest las jest pusto. Przepatrzyłem moja okolice i takie mam spostrzeżenie.


Bastekxyz
Archont
Posty: 934
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Bastekxyz »

Sprawdziłem moją okolicę i również mogę potwierdzić, że mapa nie jest dokładna.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: defekator »

Trochę w temacie. Stronka na której można sprawdzić, w których lasach w okolicy w bieżącym roku planowane są wycinki:
https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wy ... j-las.html

Przykładowo w Tarnowie jest jakaś spora wycinka przy Elektrycznej na ten rok zaplanowana.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Bastekxyz
Archont
Posty: 934
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Wycinka drzew w Tarnowie

Post autor: Bastekxyz »

defekator pisze:
18-02-2023, 22:29
Przykładowo w Tarnowie jest jakaś spora wycinka przy Elektrycznej na ten rok zaplanowana.
Niekoniecznie.
Obowiązujący tu Plan Urządzenia Lasu na lata 2013-2022 dobiegł końca. W Banku Danych o Lasach brak projektu planu na kolejne lata.
Zaplanowano tu wycinkę 30% dojrzałych drzew na całej powierzchni w ramach rębni stopniowej IVD. Te wycinki najprawdopodobniej zostały już wykonane.

ODPOWIEDZ