Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
wejss
Rhetor
Posty: 1610
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: wejss »

LordRuthwen pisze:
20-01-2021, 19:23
Co chcesz, w końcu zabytek, nie wolno dotykać, konserwa powinien odpowiedzieć za uniemożliwienie poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Ok coś w tym jest ale wyobraź sobie, że nie ma konserwy i nowy właściciel buduje tam biedronkę jak np. w Tarnobrzegu.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: LordRuthwen »

A jak myślisz, co tam powstanie gdy się to już zawali i przejedzie spychacz? Nie mówię, że Biedronka, ale coś pokroju Krakusa już może.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: Goscinny »

A prezydent chciał tam "ogród zimowy" zbudować. I pewnie konserwator by się zgodził, skoro miasto miało takie plany.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2339
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: TomekMKM »

Dodajmy do tego, że ta rudera stoi przy świeżo wyremontowanym, było nie było najważniejszym placu miasta, nazwijmy go - reprezentacyjnym - Rynku. No szaleństwo.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: Goscinny »

W Lublinie jest o wiele gorzej jeśli chodzi o Stare Miasto, więc może tragedii u nas nie ma, ale i tak wstyd, że się to tak wali na naszych oczach.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: defekator »

Rynek w Katowicach.
Obrazek
Palmy na zimę są trzymane w pomieszczeniu, w lecie wracają na zewnątrz.

I tu pojawia się pytanie dlaczego w "Polskim Biegunie Ciepła" nikt nie wpadł na taki pomysł? Koszt, wraz z zimowaniem to pewnie ułamek sumy, która poszła na betonowe klocki do walki z betonozą. A mielibyśmy lokalną atrakcję. Położone przykładowo na Rynku miło kontrastowałyby z rachitycznymi iglakami w wiaderkach po farbach wystawianymi przez niektórych właścicieli ogródków.

@Jakub Kwaśny Może na którejś sesji RM dało by się to chociaż poddać pod dyskusję.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


farciarzgilmore
Archont
Posty: 732
Rejestracja: 17-12-2009, 12:41
Lokalizacja: Polska

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: farciarzgilmore »

Najgorsze w tym mieście jest to, że o takie proste rzeczy trzeba się prosić, pisać do radnych a potem dyskusja na sesji itp ...... na końcu będzie "nie ma kasy".
Nikt tam nie myśli? Tylko przyjść i kasę zabrać.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: Goscinny »

Niedawno wróciłem z kolejnej wycieczki "objazdowej" po Polsce.
Zwiedziłem kilkanaście miast i wiem co NIE wpływa na to, że miasto 'żyje', że w centrum miasta jest ruch, coś się dzieje, ludzie chodzą tam do sklepów (bo są sklepy :)). itd.
NIE wpływają na to:
- wielkość miasta. Byłem w dwóch miasteczkach, w których na starym mieście jest ruch jak w dużych miastach. Rynek i jego okolice są pełne. A miasteczka miały po 20 i 30 tys. mieszkańców. Byłem też w wymarłym mieście, które ma ponad 100 tys. mieszkańców (nie jest to Tarnów - tam było jeszcze gorzej :)).
- bliskość autostrady :)
- tereny inwestycyjne

Może po prostu ktoś ma tam pomysł jak ożywić miasto? Nie stara się forsować swoich pomysłów, choćby były durne już w samych założeniach. Może nie betonuje miasta?

Aha - w tamtych miastach było gdzie usiąść - czy to na rynku, czy w okolicznych ulicach. Dziwne, prawda?

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1416
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: rzuf »

Ja jestem ostatnio często w centrum i nie wiem o czym piszecie... ludzi od groma wszędzie. Aż miło się chodzi po Tarnowie.

Parklety widziałem - niestety straszny niewypał.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: defekator »

Ludzi faktycznie ostatnio nieco więcej widać. Co nie zmienia faktu, że Tarnów nadal nie ma spójnego pomysłu na stare miasto. A sam rynek odstaje tak estetycznie (choć tu spora wina właścicieli ogródków) jak i ofertowo od innych w podobnych miastach.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: LordRuthwen »

Był teraz w łikend jarmark, powiem szczerze, że szału nie było, przed pandemią, trzy lata temu to faktycznie było dużo wystawców, duży wybór, obecnie to tak nie bałdzo. Ale jakby ktoś miał namiar na panie od serów, to nie pogardzę :)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11594
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: defekator »

Mam wrażenie, że Rynek podzielił się na dwie strefy - północną, gdzie faktycznie jest ładnie, ogródki są w miarę zadbane i południową, gdzie niestety trąci straszną mizerią. Nie tylko ze względu na kamienice, którym przydałby się remont oraz trwałą jak się wydaje ruinę przy wielkich schodach ale także przez ogródki piwne robione ewidentnie po kosztach i niezbyt podnoszące estetykę tego miejsca.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Online

Cubaza
Rhetor
Posty: 3775
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: Cubaza »

No nie wiem. Jak dla mnie po południowej stronie nie jest tak źle. Nowa knajpa PiliPalili oraz Śródmieście jednak się wybijają.



Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3052
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Re: Starówka umiera czy nie? Jak ją ożywić

Post autor: Jakub Kwaśny »

defekator pisze:
20-05-2022, 08:48
Rynek w Katowicach.
Obrazek
Palmy na zimę są trzymane w pomieszczeniu, w lecie wracają na zewnątrz.

I tu pojawia się pytanie dlaczego w "Polskim Biegunie Ciepła" nikt nie wpadł na taki pomysł? Koszt, wraz z zimowaniem to pewnie ułamek sumy, która poszła na betonowe klocki do walki z betonozą. A mielibyśmy lokalną atrakcję. Położone przykładowo na Rynku miło kontrastowałyby z rachitycznymi iglakami w wiaderkach po farbach wystawianymi przez niektórych właścicieli ogródków.

@Jakub Kwaśny Może na którejś sesji RM dało by się to chociaż poddać pod dyskusję.
Patrząc na wykonanie parkietów to strach zaproponować coś takiego, bo intencje będą dobre ale wykonanie może być dalekie od zadowalającego ;/ Fajna sprawa. Mnie się podoba. Zaryzykuje.
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

ODPOWIEDZ