Koronawirus w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: hurricane »

kato pisze:
24-03-2020, 15:04
Restrykcje od dziś.
Jeszcze nie obowiązują, bo nie ma ich w Dzienniku Ustaw. Poza tym w pytaniach padło chyba, że od północy od dnia jutrzejszego. Poza tym ludzie będący w ruchu obecnie nie są świadomi przepisów nowych.


kato
Rhetor
Posty: 2595
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: kato »

W Polskie Radio 24 Szumowski wyjaśnia, że spacer nie będzie zabroniony. Jest to ważne dla naszego zdrowia. Chodzi raczej o większe grupy ludzi. Sądzę, że rowerem będę mógł jechać. Jeżdżę sam, bokami, ludzi niewielu.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 710
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Re: Koronawirus

Post autor: gumini_0317 »

Drobna prośba techniczna do admina/moda: zmieńcie, proszę, temat tego wątku. Dyskusja już w ogóle nie dotyczy samego Tarnowa :) Podobnie sugeruję przenieść do innego działu ten temat.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11262
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

Jan Kowalski pisze:
24-03-2020, 14:14
To jak są traktowane takie testy? W jakim przypadku spełniają swoją rolę? Słucham z uwagą.

"Mimo że nie jest to test tak dokładny jak rtPCR, łatwość jego użycia umożliwia bardziej powszechne stosowanie i daje „czerwoną chorągiewkę” w przypadku pozytywnego wyniku. Wtedy takiego pacjenta można izolować i kierować na dokładną diagnostykę genetyczną. Negatywny wynik natomiast można przecież interpretować z uwzględnieniem innych okoliczności takich jak objawy kliniczne czy kryteria epidemiologiczne. Test jest do użytku profesjonalnego, więc ostateczna decyzja i tak będzie należała do personelu medycznego. Dodatkowo, w celu ochrony personelu medycznego przesiewowo można testować również samych pracowników ochrony zdrowia, którzy zajmują się zarażonymi pacjentami, a także personel medyczny opiekujący się chorymi z obniżoną odpornością, na przykład na oddziałach onkologicznych, czy transplantologicznych, w celu ochrony tych pacjentów."

Szacuje się, że 30% pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi na Covid-19 może się zarazić wirusem. I teraz sam sobie odpowiedz czy wychwycenie 70% z nich zanim sami zaczną zarażać innych lub wystąpią objawy to dużo czy mało.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


kato
Rhetor
Posty: 2595
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: kato »

Można uprawiać sport! Najlepiej solo.

[https://noizz.pl/spoleczenstwo/koronawi ... ke/2nt18qy]
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)

Awatar użytkownika

opornik
Rhetor
Posty: 9519
Rejestracja: 24-08-2009, 09:38
Lokalizacja: Krzyż

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: opornik »

A nasz Biskup mocno pojechał.
wtorek, 24 marzec 2020 18:39
DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE [24.03.2020]
Napisane przez Redakcja

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe z dn. 24.03.2020 oraz Wskazaniami Prezydium KEP z dn. 21.03.2020 postanawiam:

1. Wszystkie Msze św. należy sprawować wyłącznie w kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i domach zakonnych, z ewentualnym udziałem osób życia konsekrowanego lecz bez udziału wiernych świeckich i przy zamkniętych drzwiach. Należy zrezygnować z odprawiania dodatkowych Mszy św. i zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie powrócić do tradycyjnego porządku ich celebrowania. Dopuszcza się koncelebrę.

2. Tam, gdzie to możliwe, niech duszpasterze zatroszczą się o transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego, co pomoże umocnić jedność wiernych z parafią. Inne nabożeństwa – takie jak gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec itp. – mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Nie powinno się archiwizować i udostępniać tych transmisji (za wyjątkiem głoszonego słowa Bożego), gdyż mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.

3. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościołach i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

4. W obecnej sytuacji w kościołach mogą przebywać wyłącznie kapłani i osoby życia konsekrowanego oraz ci, którzy indywidualnie korzystają z posługi sakramentalnej. Proszę, by kapłani i osoby życia konsekrowanego prywatnie adorowali Najświętszy Sakrament w kościołach, modląc się za parafian i o ustanie epidemii. Różaniec o godzinie 20.30 w kościołach powinni odmawiać wyłącznie duchowni, w grupie nie większej niż 5 osób. Osoby życia konsekrowanego proszę, by modlitwę tę odmawiały w swoich kaplicach domowych.

5. Ograniczam obrzędy pogrzebu wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Mszę żałobną z udziałem wiernych należy odprawić, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu można celebrować jedynie Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.

6. Należy powstrzymać się od wynoszenia Najświętszego Sakramentu poza mury kościoła, za wyjątkiem zanoszenia Komunii św. w formie wiatyku.

7. Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku ograniczam do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem wytycznych zawartych we Wskazaniach duszpasterskich po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce dla diecezji tarnowskiej z dn. 16.03.2020 w punktach 8-13. Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali.

8. Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty, jak np. nieuprawnione korzystanie z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci oraz wobec penitentów innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć z powodu braku znajomości języka. Nie ma również możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.).

9. Przypominam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

10. W obecnej sytuacji należy otoczyć szczególną troską osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore przebywające w swoich domach, zachowując wszelkie środki ostrożności. Pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe.

11. Proszę duszpasterzy o szczególną dyspozycyjność dla wszystkich potrzebujących, wyrażoną nie tylko w ofiarnym odpowiadaniu na prośby o pomoc, lecz również w poszukiwaniu osób, które jej potrzebują zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Jest to wyraz naszej pasterskiej troski o powierzonych nam wiernych.

12. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wraz z oktawą zostaną podane w osobnym dokumencie.

13. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2 KPK, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.

14. Dekret wchodzi w życie z dniem 25.03.2020 i obowiązuje do odwołania.

Powyższe zarządzenia proszę przyjąć w duchu troski o zdrowie zarówno wiernych świeckich, jak i duszpasterzy. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej.

W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu głębokiej wiary. Ogarniam moją modlitwą wszystkich diecezjan, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne, oraz pracowników służby zdrowia i innych służ podejmujących ofiarną walkę z pandemią.

Z pasterskim błogosławieństwem

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI
P.5 Dekretu będzie chyba najbardziej dotkliwy.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku


szopen
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 10-11-2010, 19:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: szopen »

W Dzienniku Ustaw pojawiło się wyczekiwane rozporządzenie wprowadzające wspomniane na konferencji i w mediach ograniczenia: http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2020000052201.pdf


Jacu
Obywatel
Posty: 82
Rejestracja: 16-09-2009, 00:07
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: Jacu »

Czy konstytucyjną swobodę przemieszczania się można ograniczyć rozporządzeniem?


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: hurricane »

Komendant Główny Policji już powiedział, że skupią się tylko na rażących przypadkach łamania rozporządzenia, bo po prostu nie mają możliwości pełnego jego egzekwowania. Na zasadzie 100 tys. policjantów versus 38 mln naród.

@Jacu: bez stanu nadzwyczajnego może to budzić konstytucyjne wątpliwości.


szopen
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 10-11-2010, 19:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: szopen »

Jacu pisze:
24-03-2020, 22:46
Czy konstytucyjną swobodę przemieszczania się można ograniczyć rozporządzeniem?
W przypadku stanu zagrożenia epidemicznego bądź epidemii można, na podstawie zapisów Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - art. 46, 46a i 46b.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11262
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wpro ... onawirusem

Tu jest wyjaśnione co można a czego nie można.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6587
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: LordRuthwen »

Wy na prawdę będziecie debatować nad tym czy im wolno? I może jeszcze na przekór zrobicie spęd zamiast siedzieć na dupie?


szopen
Prytan
Posty: 251
Rejestracja: 10-11-2010, 19:32
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: szopen »

defekator pisze:
24-03-2020, 23:57
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wpro ... onawirusem

Tu jest wyjaśnione co można a czego nie można.
Przeglądałem tą stronę dzisiaj popołudniu i czytałem ten FAQ na dole trochę ze śmiechem przez łzy. Na przykład:
"Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
"

Czyli na dobrą sprawę nadal można sobie całą rodzinką spacerować po mieście bez większego celu argumentując, że przecież spacer jest dla was niezbędną codzienną potrzebą. ;) Wiem, że taka interpretacja tego przepisu jest "ukłonem" w stronę biegaczy i rowerzystów, którzy trenują solo daleko od ludzi, ale daje to też furtkę do nadużyć. Pewnie znacznej części społeczeństwa wystarczy zdrowy rozsądek i samo zalecenie, ale niestety niektórzy mają w poważaniu dobro ogółu i w najlepsze spacerują po mieście z dzieciakami, babciami, dziadkami itp.. Najgorsze, że w takim przypadku służby mają związane ręce, bo mogą się powołać jedynie na zdrowy rozsądek.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11262
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

Tu chodzi głównie o brak zgromadzeń. W tamtym tygodniu na Lipiu była masa dzieciaków w wieku licealnym w dość dużych grupach. I to jest problem który by się nasilił wraz z poprawą pogody. Zaczęłyby się grille itp. A jak ktoś sobie pójdzie na niewielki spacer wraz z rodziną z którą i tak przebywa na co dzień to nic złego się nie stanie. Ale przykładowo pogaduszki że spotkanymi po drodze znajomymi nie wchodzą już w grę.

Moim zdaniem ma to sens. Policja ma narzędzie do reagowania w sytuacjach, które na prawdę sprzyjają epidemii - czego nie miała wcześniej.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: Jan Kowalski »

defekator pisze:
24-03-2020, 16:43

"Mimo że nie jest to test tak dokładny jak rtPCR, łatwość jego użycia umożliwia bardziej powszechne stosowanie i daje „czerwoną chorągiewkę” w przypadku pozytywnego wyniku. Wtedy takiego pacjenta można izolować i kierować na dokładną diagnostykę genetyczną. Negatywny wynik natomiast można przecież interpretować z uwzględnieniem innych okoliczności takich jak objawy kliniczne czy kryteria epidemiologiczne. Test jest do użytku profesjonalnego, więc ostateczna decyzja i tak będzie należała do personelu medycznego. Dodatkowo, w celu ochrony personelu medycznego przesiewowo można testować również samych pracowników ochrony zdrowia, którzy zajmują się zarażonymi pacjentami, a także personel medyczny opiekujący się chorymi z obniżoną odpornością, na przykład na oddziałach onkologicznych, czy transplantologicznych, w celu ochrony tych pacjentów."

Szacuje się, że 30% pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi na Covid-19 może się zarazić wirusem. I teraz sam sobie odpowiedz czy wychwycenie 70% z nich zanim sami zaczną zarażać innych lub wystąpią objawy to dużo czy mało.
Odpowiedziałeś dokładnie tak jak podejrzewałem, cytując wypowiedź tego polityka. To mi przypomina sprzedawcę telefonów, który zapewnia, że bateria telefonu trzyma 3 doby, bo tak podał producent, albo sprzedawcę samochodu, który mówi, że on pali 4,5 litra, chociaż nikt normalny w to nie wierzy.
O ile oszukanie na baterii, czy na spalaniu nie ma większego znaczenia, poza wygoda i finansami, to podawanie przez producenta, ze test jest nieskuteczny w 30%, mimo iż po badaniach okazuje się, ze jest on nieskuteczny w 80% to zupełnie inna bajka. To nie jest żaden wstępny odsiew, bo to, czy wynik jest właściwy, jest prawdziwe tylko w mniej niż 50%. To oznacza, ze może wyjść wynik pozytywny i można wsadzić zdrowego do kwarantanny, albo co gorsze, może wyjść negatywny i to nic nie znaczy, bo ktoś jest chory i zaraża.

Czesi wydal na to grubą kasę i ciężko im teraz wybrnąć z wpadki. A wszystko przy poklasku tych, którzy wszędzie chcą pokazywać, jak to u nas źle.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

ODPOWIEDZ