Koronawirus w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

recedent
Obywatel
Posty: 87
Rejestracja: 19-12-2014, 01:11
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: recedent »

japoneczka01 pisze:
30-01-2022, 14:13
Nie muszę biegać po Tarnowie, bo wszystko można dokładnie obejrzeć przez Street View Tarnów.
No i akurat jak się człowiek dokładnie przyjrzy to ta apteka "Zielona" przy Klikowskiej ma okienko w drzwiach wejściowych.
Przy Curie-Skłodowskiej to w sumie zabawne, bo musieli gdzieś zainstalować okienko, a wejście główne jest od strony przychodni więc zrobili w drzwiach do dostawy. Współczuję pracownikom, którzy w razie czego będą biegać tam i z powrotem po tych schodach (nie żeby to im jakoś specjalnie groziło, bo "przechodnich" dyżurów w Tarnowie póki co nie ma).

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: TomekMKM »

W temacie okienek - ja to tyko tutaj zostawię.
Trening Polaków przed meczem z Niemcami odwołany. Nagłe testy na COVID-19 w... budce z lodami
https://sport.tvp.pl/58010337/pilka-rec ... a-covid-19

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

Jeżeli testów ma być robionych dużo to myślę, że pewne kompromisy odnośnie komfortu ich wykonywania są konieczne. W wakacje byłem świadkiem na jednej z granic w EU, że osoby nieszczepione były testowane w ten sposób, że po prostu był stolik ustawiony na świeżym powietrzu - delikwent siadał i mu robili wymaz. Nikomu raczej to nie przeszkadzało - a przynajmniej nikt nie protestował.
Myślę, że nie ma też co przesadzać - wymaz z nosa to nie jest wizyta u proktologa ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

recedent
Obywatel
Posty: 87
Rejestracja: 19-12-2014, 01:11
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: recedent »

defekator pisze:
31-01-2022, 10:10
Jeżeli testów ma być robionych dużo to myślę, że pewne kompromisy odnośnie komfortu ich wykonywania są konieczne. W wakacje byłem świadkiem na jednej z granic w EU, że osoby nieszczepione były testowane w ten sposób, że po prostu był stolik ustawiony na świeżym powietrzu - delikwent siadał i mu robili wymaz. Nikomu raczej to nie przeszkadzało - a przynajmniej nikt nie protestował.
Myślę, że nie ma też co przesadzać - wymaz z nosa to nie jest wizyta u proktologa ;)
Tylko że - widzisz - Ministerstwo Zdrowia ma swoje wymagania co do warunków w których testy mają być przeprowadzane. Więc jeśli zaczniesz wprowadzać "rozwiązania kompromisowe" to może się zdarzyć, że odwiedzą Cię weseli panowie z wydziału kontroli NFZ i nie tylko zabiorą ten rozkoszny szmal który zgarniasz za przeprowadzanie badań, ale jeszcze na dokładkę dowalą karę finansową.

A tymczasem - aptecznych punktów testujących mamy już w Polsce 183 (w Tarnowie nadal 1).


Beny
Archont
Posty: 515
Rejestracja: 27-02-2010, 05:10
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: Beny »

Odnosze wrazenie ze ludzie doszli do takiej paranoi ze bardziej im zależy na tym by sie wytestowac niz byc zdrowym i z byle katarkiem biegaja na testy bo to moze byc covid. Ludzie testy to tylko nabicie statystyk dla MZ na raporcie o 10:30 i to wszystko , wazne by sie leczyc. A lekarze powinni leczyc a nie wysylac tylko na testy, bo wynik pozytywny testu powoduje to ze lekarz odstepuje od leczenia. Wiecej leczenia mniej testowania.
Z innej beczki, prosze mi wytlumaczyc logike kwarantanny, ostatnio znajomy ktory mieszka z osobą zakazoną dostal w sumie 17 dni kwarantanny czyli 10 izolacji osoby zakazonej plus 7 swojej jaki to ma sens???ponad pol miesiaca kwarantanny??? i ktos tu bredzi ze skrocili kwarantanne do 7 dni, wychodzi na to ze lepiej byc chorym niz na kwarantannie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: LordRuthwen »

@Beny głos rozsądku :P
Tak. Lepiej być chorym niż mieszkać z chorym. Tak, lekarze powinni leczyć. Tak, ludzie panikują, bo taki obraz serwują im wszsytkie media.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: ad2222 »

Fajna akcja z tymi testami w aptekach :) - politycy miłościwie nam panującej partii co rusz się zachłystywali informacją, jak to suwerenowi zrobią dobrze, że w każdej aptece ZA DARMO będzie można się przetestować - pielgrzymki suwerena w aptece w której pracuje żona i w kilku innych zaprzyjaźnionych, "żeby dać test, bo przecie darmo jest" - po wyjaśnieniu, że owszem, pacjent nie płaci, ale jest z automatu rejestrowany i w razie dodatniego testu ma z mety izolację, wolą wydać te 20-30 pln i zrobić w domowym zaciszu. Tak że szybkiego wygaśnięcia pandemii przynajmniej w Polsce się nie spodziewajmy.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

Beny pisze:
31-01-2022, 13:07
A lekarze powinni leczyc a nie wysylac tylko na testy, bo wynik pozytywny testu powoduje to ze lekarz odstepuje od leczenia.
A czym chcesz leczyć koronawirusa w warunkach domowych oprócz typowych leków łagodzących objawy, które można dostać bez recepty? Problem leży raczej przy negatywnym wyniku testu - tutaj lekarz od razu powinen zakładać możliwość, że test wyjdzie negatywny i coś przepisać na wypadek, jeżeli to nie korona - tak aby nie trzeba było umawiać się na drugą wizytę.

recedent pisze:
31-01-2022, 12:04
Tylko że - widzisz - Ministerstwo Zdrowia ma swoje wymagania co do warunków w których testy mają być przeprowadzane. Więc jeśli zaczniesz wprowadzać "rozwiązania kompromisowe" to może się zdarzyć, że odwiedzą Cię weseli panowie z wydziału kontroli NFZ i nie tylko zabiorą ten rozkoszny szmal który zgarniasz za przeprowadzanie badań, ale jeszcze na dokładkę dowalą karę finansową.

A tymczasem - aptecznych punktów testujących mamy już w Polsce 183 (w Tarnowie nadal 1).
Ja tu trochę teorytezuje na temat tego jak można by to rozwiązać a nie jak to zostało rozwiązane.

LordRuthwen pisze:
31-01-2022, 13:37
Tak, ludzie panikują, bo taki obraz serwują im wszsytkie media.
Ja tam widzę raczej lekceważenie niż jakąkolwiek panikę. Panika to może była przez trzy pierwsze tygodnie marca 2020. Sam do tego wirusa duży respekt osobiście mam. Widziałem co potrafi zrobić ze zdrowym człowiekiem wśród bliskich znajomych oraz współpracowników w robocie. A co do testów - skoro jest możliwość to lepiej, że ktoś niepotrzebnie się przetestuje niż oleje "katarek" i wyśle rodziców lub babcię na tamten świat.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Beny
Archont
Posty: 515
Rejestracja: 27-02-2010, 05:10
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: Beny »

defekator pisze:
31-01-2022, 15:32

A czym chcesz leczyć koronawirusa w warunkach domowych oprócz typowych leków łagodzących objawy, które można dostać bez recepty? Problem leży raczej przy negatywnym wyniku testu - tutaj lekarz od razu powinen zakładać możliwość, że test wyjdzie negatywny i coś przepisać na wypadek, jeżeli to nie korona - tak aby nie trzeba było umawiać się na drugą wizytę.
Jesli moge wyleczyc sie lekami lagodzacymi objawy bez recepty, nie potrzebuje lekarza i tyle nie potrzebuje tez testu.
Test robie po to by miec pewnosc ze jestem chory na covid a wtedy potrzebuje by mnie ktos osłuchał sprawdzil czy mam czyste pluca oskrzela jesli nie jest dobrze powinien leczyc objawowo a nie wirusa, ale do tego trzeba miec odwagi ktorej 99% lekarzy w Polsce nie ma no chyba ze prywatnie ktos im zapłaci.
Kazali im ostatnio leczyc pacjentów 60+ to wielke halo juz glosy sie odezwały. Dlatego tyle zgonów bo lekarze nie leczą objawów ludzie w domach czekaja na karetke jak im sie pogorszy.
Gdzies czytalem jakis lekarz sie wypowiadal jakby tak samo leczyli grype w domu teleporadami to zgonów bylo by podobnie jak na covid.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

@Beny
Nie wiem jakie miałeś doświadczenia. Ostatnio w rodzinie miałem trzy skierowania na testy. W każdym z tych przypadków lekarz przed skierowaniem osłuchał płuca, w jednym zlecił dodatkowo RTG płuc. Leki też były przepisane i instrukcja co robić. Dwa na trzy wyniki testów - pozytywne. Przebieg na szczęście lekki - wszyscy szczepieni. Z drugiej strony znajomy dostał skierowanie na test gdy jedynym objawem był ból ucha. Dopiero po negatywnym wyniku zdiagnozowali mu zapalenie ucha. Lekarze są różni.

Co do leczenia pacjentów 60+ to głosy się odezwały bo tu nie chodzi o leczenie tylko o wizytę domową u każdego kto sobie zażyczy. Co przy tej skali zakażeń rodzi ryzyko, że nie będzie lekarzy POZ ani dla pacjentów niecowidowych ani dla covidowych 60-

Nie wiem też co rozumiesz przez "leczenie objawowe" ale to właśnie jest jeden z powodów wysokiej śmiertelności. Ludzie leczą się lub są leczeni objawowo w domu (tabletka na temperaturę, syropek na kaszel) maskują w ten sposób objawy, wirus robi swoje - i do szpitala trafiają zbyt późno. A lekarz o którym wspominasz zwyczajnie bredzi.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: LordRuthwen »

Ale nie ma innego leczenia niż objawowe. Żeby się leczyć inaczej musiałbyś codziennie test robić. Innego wyjścia nie ma.

Wysłane z mojej budki telefonicznej


Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

LordRuthwen pisze:
31-01-2022, 18:33
Ale nie ma innego leczenia niż objawowe. Żeby się leczyć inaczej musiałbyś codziennie test robić. Innego wyjścia nie ma.
Po co codziennie test? Przypominam, ze leczenie objawowe nie leczy choroby a łagodzi jedynie objawy. A obecnie w Polsce nie ma żadnych nie-objawowych terapii covida, które można by stosować poza szpitalem.


Natomiast przy koronie powinno wyglądać to tak, że robisz test i siedzisz w domu. Jeżeli Twój stan się pogarsza przyjeżdża lekarz i sprawdza Twój stan - i decyduje szpital, czy dalej siedzisz w domu. Ale coś takiego byłoby (?) możliwe przy kilku tysiącach zakażeń na dzień. Natomiast w momencie jak mamy tych zakażeń kilkadziesiąt tysięcy - nie ma na to szans. Żadnych. Będziesz miał szczęście jak sam stwierdzisz, że jednak szpital - i znajdzie się gdzieś jakieś miejsce.

Dlatego z ciekawością czytam zapowiedzi ministerstwa, że w razie czego zrobi się, jeżeli będzie taka potrzeba 60 tysięcy łóżek covidowych. Problem w tym, że wówczas w szpitalach braknie zupełnie łóżek "zwykłych".
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Cubaza
Rhetor
Posty: 3794
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: Cubaza »

Bo to pierwszy raz? Nie ma nic innego niz Covid. Więc po co inne miejsca dla kogoś, kto płaci za uczciwie pracując :-)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

Można by zrobić loterię. Każdy poważnie chory wysyłał by rano SMS a potem byłoby losowanie tych łóżek, które się przez noc zwolniły :-/ Ale medialnie wyglądałoby to fatalnie - a skutek byłby podobny - większość łóżek dostaliby i tak covidowcy.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11645
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koronawirus w Tarnowie

Post autor: defekator »

FDA w pełni dopuściła do obrotu szczepionkę Moderny:
https://www.fda.gov/news-events/press-a ... 19-vaccine

To już druga po Pfitzerze szczepionka dopuszczona do normalnego obrotu (nie warunkowo) w USA.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

ODPOWIEDZ