Stary Cmentarz

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Stary Cmentarz

Post autor: ad2222 »

Pozwoliłem sobie założyć taki temat, po pierwsze dlatego, że jeszcze go nie było, ale też chciałem prosić Was o wsparcie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. KOnSC zajmuje się zbiórką środków na renowacje historycznych nagrobków. Po zeszłorocznej, rekordowej kweście zanosi się też na rekord, ale w drugą stronę - ponieważ zamknięto cmentarze, straciliśmy główne źródło pozyskiwania funduszy na dalsze remonty, czyli coroczną kwestę w okresie Wszystkich Świętych.
Z góry dziękuję wszystkim za wpłaty (baner na górze strony, dla adblokowców podaję bezpośredni link: https://zrzutka.pl/bgsrj2
przekażcie też proszę dalej informację co zrobiliśmy za zeszłoroczną kwestę - było tego na prawdę sporo!

Gdyby ktoś miał jakieś pytania czy uwagi dotyczące Starego Cmentarza, zapraszam do dyskusji poniżej.
Załączniki
2020strona-1.jpg
2020strona-1.jpg (882.12 KiB) Przejrzano 6084 razy
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


japoneczka01
Proedroj
Posty: 486
Rejestracja: 16-12-2015, 12:17
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary Cmentarz

Post autor: japoneczka01 »

Uważam, że głównie Zarząd Cmentarzy powinien myśleć i planować budżet na odnowę. Nie dość, że jest utrzymywany z naszych podatków, to jeszcze z okazji pogrzebów żąda horrendalnych kwot, za np. tylko otwarcie grobowca na dzień przed pogrzebem 500 zł (kwota sprzed lat - obecnie nie wiem, ale na pewno nie mniej), za otwarcie drzwi do kaplicy i pobyt zmarłego 1- 2 godzin 500 zł, co 20 lat opłata wieczysta, ciągle z tego samego miejsca, ok. 2000 zł (płaciłam już 2 razy), itd. Przed kilku laty wykłóciłam się z dyrektorką o remont kaplicy, bo przed remontem, nawet nie miał tam kto odkurzyć i wisiały pajęczyny u sufitu, a trumnę ze zmarłym kładziono na katafalku z kilkucentymetrową warstwą kurzu, licząc na to, że nie będzie tego widać jak się trumnę obłoży wieńcami kwiatów. W kaplicy panował brud z dziesiątków lat. Wywalczyłam zmianę nawierzchni głównej alei, bo rozmiękły asfalt wytłoczyły ciężkie śmieciary i trudno było chodzić po czymś takim. Teraz gnębię ich o odgrzybienie i izolację rozpadającego się muru wokół cmentarza i wszystko idzie jak po grudzie. Pamiętam, że przed laty WYRZUCILI PIENIĄDZE na otynkowanie starego muru, ale bez izolacji i odgrzybienia i dlatego tak szybko zaczął się rozpadać. To skandal, że nic nie powstaje z inicjatywy Zarządu Cmentarzy. To co robią z pieniędzmi? Zaniedbania sięgają dziesiątków lat. Społeczeństwo od lat za nich remontuje zabytkowe grobowce. Gdyby nie śp. Antoni Sypek, to Zarząd do tej pory nie tknąłby palcem zabytkowych grobowców. To tak, jakby w mieście na odnowienie wszystkich zabytkowych kamienic trzeba było robić kwestę. Jestem tym zbulwersowana. Dlaczego o wszystko trzeba walczyć?

Awatar użytkownika

Autor tematu
ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Stary Cmentarz

Post autor: ad2222 »

@japoneczka01 kwestujemy na remont grobów, które są zabytkami a nie mają właścicieli - Komitet nie może odnawiać grobów, do których mają prawa ludzie. To nie jest tak, że ściągamy z garba MZC sprawę remontów, bo sam MZC też remontuje groby, i też robi to tylko w przypadku grobów bez właścicieli - na świeżo odnowionych grobach, gdzieś w mało widocznych miejscach są tabliczki kto i kiedy dany grób odnawiał.
Kilka lat temu była akcja "grób za remont" - czyli ktoś remontował rozpadający się grób, i w zamian dostawał prawo pochówku w nim. Niestety, akcja wygasła, nie wiem z jakich powodów.

Opłata za grób - to bieżące koszty utrzymania cmentarza, czyli ludzie tam pracujący, sprzątanie, wywóz śmieci. 2000 za 20 lat, czyli 100,- za rok. 8,33 za miesiąc. Dużo?
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


japoneczka01
Proedroj
Posty: 486
Rejestracja: 16-12-2015, 12:17
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary Cmentarz

Post autor: japoneczka01 »

Koszty utrzymania cmentarza są z naszych podatków i płace pracowników też. Pracownicy cmentarza są na liście płac Zarządu Cmentarza. Dlatego nie podobają mi się dodatkowe opłaty. W Krakowie za opłatę wieczystą zażądano 15.000 zł. Gość oddał sprawę do sądu i wygrał. Sąd podał paragrafy, że taka OPŁATA jest BEZPRAWNA. Tym bardziej, że jest dublowana ciągle z tych samych miejsc. Przydałoby się u nas zrobić to samo. Niech Zarząd odda nieprawnie pobierane pieniądze. Za te wszystkie lata użerania się z Zarządem o to co się prawnie należy, zwyczajnie się zmęczyłam i tylko marne osiągniecie w postaci drogi przejazdowej i remontu kaplicy. O jeszcze przypomniałam sobie zmianą godzin otwarcia, bo dawniej zamykali o zmroku. Jeszcze w 2019 roku po raz pierwszy od istnienia cmentarza łaskawie użyczyli prądu i Kaplica Sanguszków była oświetlona na Święto zmarłych. Wieloletnie moje prośby zostały wysłuchane. Chwalić się przed światem zabytkowym cmentarzem chcieliby, ale żeby w takiej kaplicy przez te wszystkie lata nie było oświetlenia to wstyd. Nie mam sympatii do Zarządu. Zmieniały się tam władze, ale jakoś nikt nie był zaangażowany, tylko chętni do podpisywania listy płac.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Stary Cmentarz

Post autor: ad2222 »

japoneczka: czyli idąc tym tropem, jak masz mieszkanie komunalne to też nie będziesz płacić za nie czynszu, bo płacisz podatki? Przecież te 8 pln miesięcznie to tak jak czynsz w mieszkaniu komunalnym. Tylko za inny rodzaj nieruchomości. Przynajmniej ja tak to widzę.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


behemot
Obywatel
Posty: 18
Rejestracja: 11-12-2011, 14:07

Re: Stary Cmentarz

Post autor: behemot »

japoneczka01 pisze:
18-01-2021, 10:43
Koszty utrzymania cmentarza są z naszych podatków i płace pracowników też. Pracownicy cmentarza są na liście płac Zarządu Cmentarza. Dlatego nie podobają mi się dodatkowe opłaty.
Miejski Zarząd Cmentarzy nie jest utrzymywany z podatków. To zakład budżetowy, samofinansujący się.


japoneczka01
Proedroj
Posty: 486
Rejestracja: 16-12-2015, 12:17
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary Cmentarz

Post autor: japoneczka01 »

A skąd zakłady budżetowe mają pieniądze? Cała budżetówka jest na utrzymaniu podatników.


behemot
Obywatel
Posty: 18
Rejestracja: 11-12-2011, 14:07

Re: Stary Cmentarz

Post autor: behemot »

japoneczka01 pisze:
19-01-2021, 19:08
A skąd zakłady budżetowe mają pieniądze? Cała budżetówka jest na utrzymaniu podatników.
Z podatników, rozumianych jako mieszkańcy miasta, czy inne osoby posiadające groby na cmentarzach komunalnych - tak, ale nie z podatków.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3776
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Stary Cmentarz

Post autor: Cubaza »

Yyyyy. A miasto dostaje kasę między innymi z czego? Ze zrzutek na pomagam.pl?


behemot
Obywatel
Posty: 18
Rejestracja: 11-12-2011, 14:07

Re: Stary Cmentarz

Post autor: behemot »

Chodzi mi tylko o to, że Miejski Zarząd Cmentarzy nie dostaje pieniędzy z (od) miasta.


Kulfon
Rhetor
Posty: 2185
Rejestracja: 14-11-2012, 08:37

Re: Stary Cmentarz

Post autor: Kulfon »

behemot pisze:
19-01-2021, 19:53
Chodzi mi tylko o to, że Miejski Zarząd Cmentarzy nie dostaje pieniędzy z (od) miasta.
Zaraz pomału a kto finansuje rozbudowę np.cmentarza w Klikowej ? a są to niemałe kwoty więc wątpię aby MZC był w stanie to wykonać z własnych środków.
Po drugie chyba MZC podlega pod UMT ?
''Bliższy Bogu jest niewierzący stosujący w życiu siedem przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko trzy pierwsze''


daniels90
Obywatel
Posty: 16
Rejestracja: 16-10-2023, 20:06

Re: Stary Cmentarz

Post autor: daniels90 »

Obecnie prowadzona jest internatowa zrzutka na renowację zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie. Warto wpłacić chociaż 5 zł :)
Poniżej link do zbiórki:
https://zrzutka.pl/nykz9p

ODPOWIEDZ