Tarnów na drogowskazach

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Tarnów na drogowskazach

Post autor: Dawid D »

Witam serdecznie!

Chciałbym poruszyć temat dotyczący aktualnego oznakowania tablic E-2a, E-2b, E-2d, E-2f, E-14, E-14a na drogach A4, E40, 4.

Uważam, iż kierunek na sam Rzeszów jest niewystarczający, zwłaszcza dla ludzi podróżujących z odleglejszych terenów czy z zza granicy. Tarnów nie jest małym miastem, ale dużym węzłem drogowym, który nie powinien być pomijany na tego typu kierunkowskazach i drogowskazach.

Oto kilka argumentów za tym, by Tarnów został dodatkowo uwzględniony na drogowskazach na wyżej wymienionych trasach:

- w tym mieście dużo ludzi "odbija na inne miejscowości" czy wręcz do niego zdąża;
- te główne drogi bezpośrednio przez niego przebiegają;
- na całej trasie A4 miejscowości takie jak Opole, Katowice i Kraków znajdują się w odległości od siebie o ok. 90 km, tj. 84 km, 100 km, 81 km i wszystkie są zaznaczone na kierunkowskazach krajowych.

Również DLA PORÓWNANIA: od Krakowa do Tarnowa jest także 82 km, a z Tarnowa do Rzeszowa 80km, a jednak Tarnowa NIE MA UWZGLĘDNIONEGO na kierunkowskazach. Jest zaznaczony tylko Rzeszów oddalony od Krakowa AŻ o 162 km ! DALCZEGO TARNÓW JEST POMIJANY ??????

- na tego typu drogowskazach nie ma zasady zaznaczania tylko stolicy województwa! Przykładowo Ruda Śląska widnieje na kierunkowskazach na A4 z Wrocławiem! Również na tablicach typu E-14a (odległości międzymiastowe na autostradzie) są uwzględniane jeszcze mniejsze miejscowości od Tarnowa, jak np. Chrzanów, Legnica;
- dodatkowo, dopisanie nazwy jeszcze jednej miejscowości na kierunkowskazach (na których zresztą jest jeszcze sporo miejsca), a co za tym idzie - lepsza orientacja w terenie, nikomu by nie zaszkodziła!

Zaznaczam, iż od dawna jako kierunki podaje się najbliższe duże miasta na danych trasach, a nie jakieś oddalone o prawie 200 km!

Starajmy się o przywrócenie godnego miejsca Tarnowa i uwidaczniania go na trasach Małopolski.

Zachęcam do obejrzenia prezentacji, która bardzo dokładnie obrazuje obecne oznakowanie.
---- Dlaczego TARNÓW w świecie drogowskazów na A4, E40, 4 NIE ISTNIEJE?

kliknij na poniższy obrazek by pobrać prezentację, lub wciśnij link
Obrazek
http://rapidshare.com/files/378441641/o ... .pptx.html

Dorzuciłem też link lokalny, jakby Rapid nie działał (Administrator):
http://www.agora.tarnow.pl/files/oznakowanieMINI.pptx

- /prezentacja w formacie PowerPoint 2007/
Ostatnio zmieniony 23-04-2010, 08:17 przez Dawid D, łącznie zmieniany 1 raz.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Dawidzie, popieram!

Awatar użytkownika

misha
Proedroj
Posty: 460
Rejestracja: 22-09-2009, 20:55
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: misha »

Temat już był poruszany jeszcze na starym forum. Mysle, że jest on wart zastanowienia i wysiłku wladz miasta.

Awatar użytkownika

kisiello
Prytan
Posty: 143
Rejestracja: 17-12-2009, 00:15

Post autor: kisiello »

Witam Dawidzie! :)
Podziwiam i jak (prawie) zawsze popieram :)


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3057
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Dawid, witam ;-) cieszę się , że dołączyłeś do nas na forum ;)

Co do Prezentacji, może jako internauci z Tarnowa, zrobimy akcję bombardowania GDDKiA tą prezentacją? Wysyłając im wszystkim ją mailowo, możemy wymóc na GDDKiA zainteresowanie się tą sprawą?!
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


mefisto101
Prytan
Posty: 212
Rejestracja: 25-09-2009, 19:12

Post autor: mefisto101 »

Mam dokładnie takie samo odczucie i popieram
Wkurza mnie jak jadąc od strony zachodniej małopolski pojawiają się tylko znaki Rzeszów
tak jakby Tarnowa nie było
Ostatnie oznakowania to już zupełnie jakaś porażka,bo wygląda jakby Tarnów zniknął z mapy Polski
Przecież jadąc np od strony Katowic Tarnów też wyznacza kierunek jazdy np na Krynicę, czy najbliższa drogę na Bieszczady przez Jasło i Krosno - ale nie ! znaki uparcie informują o jeździe tylko do Rzeszowa
ewentualnie Bochni i Brzesku

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11079
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Cieszcie się, że udało się nam przywrócić Tarnów na mapach Google :) Osobiście do nich pisałem i zmienili wyświetlanie, bo na początku było tak zrobione, że nazwa Tarnów nie pokazywała się na żadnym powiększeniu. Była Wola Rzędzińska, Koszyce itd, a w środku była pustka. Teraz już jest ok.
A co do znaków - popieram. Nawet na skyscrapperze na wszystkich fotorelacjach z A4 są pokazane kierunki Kraków-Rzeszów. O Tarnowie mówi się tylko w momencie kiedy jest mowa o zjeździe.
Niby tak się agresywnie promujemy, a na drogach nie istniejemy.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Mnie też to boli, że Tarnowa nie ma na drogowskazach na krajowej "4", ale niestety obecne oznaczenie jest oznaczeniem poprawnym, zgodnym z ROZPORZĄDZENIEM
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Na A4 nie ma szans na to by kierunkiem docelowym był Tarnów czy to od strony Krakowa czy od Rzeszowa, co prawda jest dopuszczone stosowanie dwóch nazw miejscowości kierunkowych, ale musiałoby to być konsekwentne od na wszystkich znakach kierujących na autostradę i na samej autostradzie, to jednak jest rozwiązanie droższe, bo trzeba produkować większe znaki, może to zaburzać czytelność itp. GDDKiA się na to prawdopodobnie nie zgodzi. Według mnie jest duża szansa, by po zbudowaniu A4 na starej czwórce, gdy tylko Minister Infrastruktury wyda rozporządzenie o zmianie numeru drogi na 94 główną miejscowością kierunkową za Krakowem był Tarnów.

W hierarchi pierwsze miejsce niestety zajmują miasta wojewódzkie to dlatego wyjeżdżając z Warszawy jedziemy na Poznań a nie np. na Konin, mało tego rozporządzenie dopuszcza pomijanie miast wojewódzkich i kierowanie do następnych miast wojewódzkich... to dlatego wyjeżdżając z Warszawy jedziemy siódemką na Kraków a nie na Kielce...

Mnie też bawi i przeraża tablica np. z Bochni: [4][75] Rzeszów Brzesko, ale jest ona poprawna wg rozporządzenia, Brzesko odnosi się do drogi 75 jako sygnał, że wtedy zmienia ta droga kierunek lub jest węzłem.

Możecie sobie przedmiotowe rozporządzenie w części dotyczącej drogowskazów poczytać...
http://sipdata-abc.lex.pl/dane/dziennik ... zal1_6.pdf


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Dawid D, święta prawda, nawet kiedyś zastanawiałem się jak to jest. Jestem rzut beretem od miasta a kierunkowskaz jest na Rzeszów albo Kraków.

hurricane, Mielec czy Tarnobrzeg nie są miastami wojewódzkimi a jednak oznacza się je jak ma być.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

trix, zapomniałem dodać w ciągu jednej drogi...

Drugie w hierarchii są miasta powiatowe.
Droga np. wojewódzka 984 prowadzi do Mielca (trudno, żeby na drogowskazy pokazywały nie wiem np. Lublin) i tam się kończy, więc jest oznakowana poprawnie, w drugą stronę prawidłowo powinna być oznaczana Lisia Góra i takie na trasie się już pojawiają drogowskazy, że zamiast Tarnowa jest niestety... Lisia Góra... Takie są przepisy.

Droga nr 4 z Krakowa prowadzi do Rzeszowa, więc na drogowskazach jest Rzeszów jako miasto wojewódzkie....

Ale na DK73 zarówno od Kielc jak i od Jasła jest oznakowany Tarnów i to jest prawidłowe oznakowanie.

Na DW977 od Gorlic jest na drogowskazach... Gromnik zamiast Tarnowa i tu jest oznakowanie błędne... dopiero od Gromnika jest Tarnów.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1418
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Post autor: rzuf »

Najlepiej oznakowanym miejscem w Polsce zdecydowanie jest Sandomierz :D

Awatar użytkownika

gushman
Rhetor
Posty: 3355
Rejestracja: 14-10-2009, 20:59

Post autor: gushman »

Założyciel wątku zadał sobie w tym temacie tyle trudu a nie zbadał przepisów?! Dziwne.

Wyjaśnienia hurricane właściwie wyczerpały temat. Dyskutować nad przepisami też nie ma co, bo są dobre i precyzyjne.
900 ml, grupy krwi nie pamiętam

Cały Tarnów na Facebooku


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Precyzyjne to i może, ale czy dobre dla nas mieszkańców to nie wiem.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7671
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

trix,
Ale tu chodzi o to, żeby kierowcy znaleźli właściwą drogę, a nie o promocję miasta. Przepisy to przepisy, z tego co pisze hurricane - są jasne i czytelne (jak rzadko) :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

Cieszę się, że nie tylko ja uważam za stosowne uwzględniania Tarnowa na drogowskazach.
hurricane pisze:Na A4 nie ma szans na to by kierunkiem docelowym był Tarnów czy to od strony Krakowa czy od Rzeszowa, co prawda jest dopuszczone stosowanie dwóch nazw miejscowości kierunkowych, ale musiałoby to być konsekwentne od na wszystkich znakach kierujących na autostradę i na samej autostradzie
- Powiem szczerze, że nigdy nie słyszałem, by stolicą naszego województwa był Kraków Pn… (przykład- slajd 12)

Wydaje mi się, że w tym wypadku nie użyto samego miasta wojewódzkiego, ale jego część geograficzną. Dlaczego w tym wypadku nie można uwzględnić naszego miasta? Nie mówię, że Tarnów jako jedyny ma być miastem wiodącym na kierunkowskazach, ale chciałbym, by na tablicach był uwzględniany z Rzeszowem – na wzór powiatowej Rudy Śląskiej z Wrocławiem.

Czy to aż taki problem? To chyba GDDKiA powinno zależeć na lepszej orientacji swoich użytkowników. Świat powinien dążyć do tego, by było jak najlepiej. Nawet, jeżeli ze strony GDDKiA napotkamy opór, do tego, by Tarnów uwzględniać na już istniejących znakach, to możemy przecież prosić o uwzględnianie go w duecie ze stolicą Podkarpacia na budowanym nowym odcinku (i węzłach). JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ!!!

Uważam też, że znaki są dla ludzi i powinny zawierać jak najwięcej informacji - powinno być na nich uwzględnionych jak najwięcej miejscowości - to jednak moje zdanie.

Jeszcze co do znaków na A4 – na tablicach typu E-14a (gdzie powinny być uwzględniane już wszystkie większe miasta), to Tarnów jest uwzględniony TYLKO na 1 tego typu znaku. A jest ich już kilka. Hmm, jak jest w planach, to nie zapowiada się na to, by Tarnów był uwzględniany na jeszcze innych tego typu tablicach szlakowych… (zob. slajd 21)

Wyraźnie w tym jest napisane- http://sipdata-abc.lex.pl...3l81/zal1_6.pdf , że Tarnów spełnia kryteria by znaleźć się na znakach typu E-14a.

A oto pierwsza "perełka" polskich znaków:
Obrazek

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ