Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Elefem
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 05-12-2017, 12:55

Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Elefem »

Pytanie do mieszkańców tarnowskich osiedli i różnych spółdzielni. Ile płacicie za ogrzewanie mieszkania, metr wody ciepłej i zimnej? Interesuje mnie cena po aktualnych podwyżkach.
Nie chciałem zakładać nowego tematu a nie znalazłem podobnego w historii.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: defekator »

Ciepła woda 39,5 złotych za m3. Woda zimna i ścieki 10,5 zł za m3 Centralne ogrzewanie 135 złotych za miesiąc przy 50m2 mieszkania. Przy obu zawsze miałem nadpłatę w rozliczeniu rocznym więc realnie wyjdzie nieco (jakieś 10%) mniej. W czynszu najbardziej wkurzają mnie opłaty spółdzielni "esploatacja i konserwacja" 123 złote. Remontowe 78 złotych. Tutaj trochę nie wiem za co właściwie płacę.

Spółdzielnia Jaskółka, os Zielone. Ceny już po podwyżkach.

A wątek na tyle przydatny, że można by pomyśleć o wydzieleniu osobnego tematu.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Autor tematu
Elefem
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 05-12-2017, 12:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Elefem »

Jak ktoś umie to niech założy bo jak raz zmieniłem hasło to mnie pół roku na forum nie wpuszczało, taki ze mnie spec informatyk :/
Pytanie wynika z ciekawości bo kolega w TBS dostał podwyżki i siedzi podłamany. Jutro mi przyniesie dokładnie ile to wrzucę i z Westerplatte też ogarnę.
PS. Jaskółka chyba najtańsza z tego co słyszę w rozmowach.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: LordRuthwen »

Proszę bardzo, chyba ujdzie :)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: defekator »

W Jaskółce ostatnio wzrosła jedynie opłata za wodę. Ciepła nie podwyższyli tłumacząc, że przedłużono obniżkę VAT z 23 na 5% do końca grudnia - zatem to kompensuje wzrost ceny ogrzewania.
W Jaskółce ceny różnią się w zależności od bloku i stanu instalacji. Tam gdzie jest ona stara i straty ciepła są duże - stawka też jest wyższa. Z tego co jednak kojarzę średnio się to opłaca bo jak liczyłem oszczędności zjadło by podwyższone remontowe.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Dorota1975 »

spółdzielnia Mościce, z czynszu za wrzesień:
- centralne ogrzewanie 4,96 zł za m2
- podgrzanie wody 24,75 zł za m3
- woda i kanalizacja 10,51 zł za m3
- koszty eksploatacji 2,24zł za m2
- fundusz remontowy 3 zł za m2 (było mniej, ale ocieplają blok i montują balkony, więc podwyżka).

Czekam na czynsz za październik, w ubiegłym miesiącu już zapowiadano podniesienie zaliczek za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody.


Autor tematu
Elefem
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 05-12-2017, 12:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Elefem »

Dorzucam (po podwyżkach):

Westerplatte TSM:
Centralne ogrzewanie 4,70 zł
Woda i kanalizacja 10,56 zł
Podgrzewanie wody 40,44 zł

Ablewicza TBS:
Woda i ścieki 10,51 zł
Opłata za podgrzanie wody 32 zł
Centralne ogrzewanie 4,50 zł


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Dorota1975 »

Elefem pisze:
06-10-2022, 10:57
Dorzucam (po podwyżkach):

Westerplatte TSM:
Centralne ogrzewanie 4,70 zł
Woda i kanalizacja 10,56 zł
Podgrzewanie wody 40,44 zł - to za 1m3? bo mama moja jest w tsm i po podwyżce 27,71 zł za 1m3.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: defekator »

@Dorota1975

Prawdopodobnie tak. Ja mam podgrzewanie wody 39,5 za m3. Stawka jest naliczana indywidualnie dla każdego bloku. Spółdzielnia tłumaczy to stratami ciepła w instalacjach.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Goscinny »

Stawki za podgrzanie wody zależą od wielu czynników i w jednym bloku mogą wynosić 25 zł/m^3 a w innym prawie 70.


Autor tematu
Elefem
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 05-12-2017, 12:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: Elefem »

Tak, to za 1m3. Na Westerplatte są niemałe różnice między blokami i to nawet sąsiadującymi ze sobą. Tak jak napisali powyżej. Podobno jest zapowiedziana kolejna podwyżka od grudnia 2022.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Koszty ogrzewania i wody w Tarnowie

Post autor: defekator »

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... -za-cieplo
"Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w tym roku podnosiło opłaty cztery razy. Ostatnio w październiku. MPEC podkreśla, że w ciągu roku węgiel podrożał o 182 procent, gaz aż o 1175 procent. Od 1 stycznia nowego roku centralne ogrzewanie dla odbiorców MPECu zdrożeje o kolejne 5,6 procent. To oznacza, że w ciągu roku stawki MPEC poszły w górę aż o 89 procent.
Styczniowy wzrost cen miejska spółka tłumaczy dużą podwyżką ciepła, które MPEC kupuje od Grupy Azoty. "Grupa Azoty podniosła cenę o ponad 60% od 1 stycznia. W rezultacie zatwierdzonych taryf ceny wzrosną dla odbiorców o 5,6% od 1 stycznia. Nasza cena będzie rekompensowana przez budżet państwa. Korzystamy z taryfy z rekompensatą na podstawie ustawy, która obowiązuje do 30 kwietnia 2023 roku. To się przełoży w niewielkim zakresie na cenę. Są jednak zagrożenia dalszych podwyżek" "
A tu notowania cen gazu w Europie:
https://static.stooq.pl/pic/30442/01.webp

Jak widać cena powróciła do poziomów ze stycznia 2022. Rozumiem, że możemy mieć tutaj pewną inercję jeżeli chodzi o ceny, ale zaczynam się zastanawiać, czy państwowe spółki, które zajmują się dystrybucją gazu nie zamierzają powtórzyć wałka jaki obserwujemy z cenami paliw na stacjach od października.

PS. Wg nowych stawek cena ciepłej wody wzrosła u mnie z 39,5 na 46,8 złotego za m3 a koszt ogrzewania ze 135zł na 182,5 złotego miesięcznie. No cóż - wciąż taniej niż opalanie węglem ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

ODPOWIEDZ