punkty widokowe w Tarnowie i okolicy

Te co skaczą i fruwają. Te co zielone listki mają.
Awatar użytkownika

Autor tematu
canis_lupus
Obywatel
Posty: 27
Rejestracja: 29-04-2010, 10:04

punkty widokowe w Tarnowie i okolicy

Post autor: canis_lupus »

nie wiedziałem gdzie wstawić ten temat, mam nadzieję że wybrałem najlepiej, podajcie mi proszę ciekawe punkty widokowe w okolicy Tarnowa, od niedawna mieszkam w tym mieście, a fotografuję krajobrazy i przyrodę, niestety poszukiwania ciekawych miejsc są bardzo żmudne, zwłaszcza że nie znam tych terenów :) Proszę o pomoc.


Tomasz Drwal
Proedroj
Posty: 446
Rejestracja: 23-11-2009, 14:25
Lokalizacja: Brandstaettera

Post autor: Tomasz Drwal »

canis_lupus, polecam zakup mapy "Okolice Tarnowa" (ew. "Ziemia Tarnowska" - w necie znalazłem, że tak nazywa się nowsze wydanie) z wyd. Compass w Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7), są tam zaznaczone najlepsze miejsca widokowe. Warto zaopatrzyć się także w mapę "Pogórze Ciężkowickie" w/w firmy.


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Absolutny numer jeden moim zdaniem, to droga w Szczepanowicach, tak zwane serpentyny. Przy dobrej pogodzie widać nawet hutę Sędzimira w Krakowie. Polecam Ci również pola i łąki w okolicy Krzyża, w stronę Pawęzowa. Piękny, pofałdowany teren z dużą ilością stawów i oczek wodnych.
Kolejne dobre miejsce to wieś Trzemesna, widok na Tuchów i Brzankę. W okolicy Tuchowa też takich miejsc nie brakuje.
Wieczorem będę miał czas, to zaznaczę co ciekawsze miejsca na mapie i wyślę Ci na PW.

Ps. Taką mapę, jak polecał Tomasz kupiłem w zeszłym roku w księgarni Pan Tadeusz na Krakowskiej, na Allegro też jest. Świetna mapa, zawsze biorę ją w teren. To już moja trzecia, szybko je niszczę ;)


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Oberża Pod Grzybem - taras widokowy. Nie pamiętam jak to jest administracyjnie, ale okolice Piotrkowic to są chyba.

Piękny widok na Tatry przy dobrej pogodzie.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Boruta pisze:Taką mapę, jak polecał Tomasz kupiłem w zeszłym roku w księgarni Pan Tadeusz na Krakowskiej, na Allegro też jest.
Od siebie dodam, że są też wydania tych map na palmtopy, komórki i inne GPSy (np Garmin).
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

ad2222 pisze:Od siebie dodam, że są też wydania tych map na palmtopy, komórki i inne GPSy (np Garmin).
Ja tam lubię tradycyjny papier, mogę sobie bazgrać, zaznaczać i nie wysilać oczu, żeby coś zobaczyć na ekraniku ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
canis_lupus
Obywatel
Posty: 27
Rejestracja: 29-04-2010, 10:04

Post autor: canis_lupus »

Dziękuję za pomoc, zakupię więc mapę "okolice Tarnowa" w TCI :) ostatnio w poszukiwaniu pojeździłem sobie po południowych okolicach Dębicy - w Stasiówce skręciłem w lewo na sanktuarium i jadąc dalej było całkiem ciekawie :) polecam
Przy Oberży pod Grzybem byłem zimą jeszcze, wybiorę się tam przy okazji ponownie :mrgreen:
To ze Stasiówki, niestety było jeszcze za wcześnie na ciekawsze zdjęcia
Obrazek
Obrazek


ClNEK
Archont
Posty: 803
Rejestracja: 07-11-2009, 12:36

Post autor: ClNEK »

Z pod grzyba przejedzcie sobie w stronę Pleśnej ta wąska droga, tam jest niezła serpentyna i widoki fajne na Pleśną


kato
Rhetor
Posty: 2693
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: kato »

Polecam Zalasową od Łęków. Kapitalny widok na Świniogórę.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


Szybszy
Obywatel
Posty: 56
Rejestracja: 16-04-2010, 23:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: punkty widokowe w Tarnowie i okolicy

Post autor: Szybszy »

canis_lupus pisze:nie wiedziałem gdzie wstawić ten temat, mam nadzieję że wybrałem najlepiej, podajcie mi proszę ciekawe punkty widokowe w okolicy Tarnowa, od niedawna mieszkam w tym mieście, a fotografuję krajobrazy i przyrodę, niestety poszukiwania ciekawych miejsc są bardzo żmudne, zwłaszcza że nie znam tych terenów :) Proszę o pomoc.
Z przyjemnością pomogę.

Na dobry początek polecam widok na Tarnów ze wzgórza (pagórka) od strony północy, zlokalizowanego w Pawęzowie. Doskonały widok na całe południe, południowy zachód, zachód i północny zachód.

Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza oraz lornetce, można zaobserwować mnóstwo rzeczy, szczegółów. Widoki rewelacyjne.

Poniżej link do kilku zdjęć na Picasie Google wraz z mapką, będę uzupełniał na bieżąco.

Miejsca widokowe w Tarnowie by Szybszy

Zdjęcia wykonane na początku listopada, więc nie ma tego efektu, ale teraz (wiosna, lato) będzie świetny okres na obserwacje, więc polecam.

Wiele osób zapewne nie zna tego miejsca, ja jestem oryginalnie z Tarnowa, wydawało mi się, że znam wszystkie krzaki, drzewa i kamienie w okolicy, a jednak ciągle zdarza mi się odkryć jakąś lokalizację, w której do tej pory jeszcze mnie nie było. Ten punkt widokowy odkryłem po 26 latach dopiero. A jestem typem eksplorera, który włazi w dziury, o których inni nawet nie wiedzą.

Zainspirowałeś mnie tym wątkiem, więc dziękuję. Mam nadzieję, że uda mi się pokazać kilka ciekawych miejsc w Tarnowie i okolicy, niekoniecznie widokowych, ale wartych odwiedzenia.

Pozdrawiam
Szybszy


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Szybszy pisze:ja jestem oryginalnie z Tarnowa, wydawało mi się, że znam wszystkie krzaki, drzewa i kamienie w okolicy, a jednak ciągle zdarza mi się odkryć jakąś lokalizację, w której do tej pory jeszcze mnie nie było. Ten punkt widokowy odkryłem po 26 latach dopiero. A jestem typem eksplorera, który włazi w dziury, o których inni nawet nie wiedzą.
No to mamy podobne upodobania ;) Można żyć 100 lat, ale nie uda się poznać wszystkich ciekawostek swojej okolicy. Mieszkam w Tarnowie od urodzenia, ale dopiero teraz odkryłem np. rezerwat Dębrza! :oops: Piękne miejsce, polecam miłośnikom starych drzew. Takie okazy trudno już spotkać!


Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Boruta pisze: (...) ale dopiero teraz odkryłem np. rezerwat Dębrza! :oops: Piękne miejsce, polecam miłośnikom starych drzew. Takie okazy trudno już spotkać!
Ja co prawda tylko z urodzenia Tarnowianin... mieszkający we wspomnianym wyżej Pawęzowie, ale z tego co się orientuję (jeśli mowa oczywiście o rezerwacie w Krzyżu przy Wiśniowej) to nazywa się on Debrza a nie Dębrza :)

A z tej górki u nas w Pawęzowie to czasem Tatry widać :)

Chciałem jeszcze dodać, że jeżeli Szybszy mówi o tym wzniesienu z którego robił zdjęcia, do których podał link, to jest jeszcze jedno. Podejrzewam że będą z niego lepsze widoki, usytuowane po drugiej stronie drogi powiatowej, tylko że tam jest pełno domów i trzeba by było wiedzieć od której strony podejść by zrobić fajne zdjęcia...

I te stawy na tych zdjęciach... No cóż, tam będzie przebiegać A4 :(
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Szybszy
Obywatel
Posty: 56
Rejestracja: 16-04-2010, 23:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Szybszy »

Eredhel pisze:
A z tej górki u nas w Pawęzowie to czasem Tatry widać :)

Chciałem jeszcze dodać, że jeżeli Szybszy mówi o tym wzniesienu z którego robił zdjęcia, do których podał link, to jest jeszcze jedno. Podejrzewam że będą z niego lepsze widoki, usytuowane po drugiej stronie drogi powiatowej, tylko że tam jest pełno domów i trzeba by było wiedzieć od której strony podejść by zrobić fajne zdjęcia...

I te stawy na tych zdjęciach... No cóż, tam będzie przebiegać A4 :(
widać Tatry, potwierdzam ;)

tak to właśnie sobie parę lat temu wykoncypowałem, gdy jeszcze nie było bliższych danych, gdzie przebiegać będzie autostrada, że jedyną opcją będzie poprowadzenie autostrady pomiędzy Stawami Krzyskimi i wzgórzem, nazwijmy go Pawęzowskim.

Zakładam, że tam przy granicy miasta Pawęzów/Tarnów, gdzie wycięto drzewa i puste domy zaczynają stać, tam będzie przecięcie autostrady i drogi?

Tak więc tym bardziej 2010 to prawdopodobnie ostatni rok, gdzie można będzie jeszcze podziwiać widoki ze wzgórza w stronę południową i zachodnią, nie popsute jeszcze obrazem przebiegającej autostrady i budowy. Dziewicze rejony ;) Wszelkie zdjęcia staną się pamiątkowe. A za 20 lat być może powstaną tu kolejne obiekty, miasto się przemieści w stronę północną, może to będzie obszar pół/przemysłowy...

a może nie, kto to wie :)


Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Szybszy pisze: widać Tatry, potwierdzam ;)

tak to właśnie sobie parę lat temu wykoncypowałem, gdy jeszcze nie było bliższych danych, gdzie przebiegać będzie autostrada, że jedyną opcją będzie poprowadzenie autostrady pomiędzy Stawami Krzyskimi i wzgórzem, nazwijmy go Pawęzowskim.

Zakładam, że tam przy granicy miasta Pawęzów/Tarnów, gdzie wycięto drzewa i puste domy zaczynają stać, tam będzie przecięcie autostrady i drogi?

Tak więc tym bardziej 2010 to prawdopodobnie ostatni rok, gdzie można będzie jeszcze podziwiać widoki ze wzgórza w stronę południową i zachodnią, nie popsute jeszcze obrazem przebiegającej autostrady i budowy. Dziewicze rejony ;) Wszelkie zdjęcia staną się pamiątkowe. A za 20 lat być może powstaną tu kolejne obiekty, miasto się przemieści w stronę północną, może to będzie obszar pół/przemysłowy...

a może nie, kto to wie :)
Konkretyzując... ten staw i stawik to nie są TE Stawy Krzyskie, one są bardziej na zachód.
Zgadza się, tam gdzie te puste domy ma przebiegać A4 a droga powiatowa do Pawęzowa zostanie przełożona w kierunku zachodnim i powstanie wiadukt drogowy WD-84. Drugi (WD-83), bardziej na zachód ma być zdaje się w okolicach tych stawów, które Szybszy ma na zdjęciach.
A w kierunku węzła A4 przebiegać ma przez tereny rezerwatu Debrza /klika arów/ - no chyba że zmienili plany, ale te które mam są chyba aktualne ;)
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Szybszy
Obywatel
Posty: 56
Rejestracja: 16-04-2010, 23:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Szybszy »

Eredhel pisze: Konkretyzując... ten staw i stawik to nie są TE Stawy Krzyskie, one są bardziej na zachód.
To ja wiem, że to nie TE Stawy ;) Stawy Krzyskie też mam na zdjęciach i je w swoim czasie wrzucę ;)

Miałem na myśli ogólnie obszary pomiędzy Stawami i Wzgórzem, że gdzieś tu będzie przebiegała A4

ODPOWIEDZ