Rykowisko jeleni w okolicy Tarnowa.

Te co skaczą i fruwają. Te co zielone listki mają.
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Rykowisko jeleni w okolicy Tarnowa.

Post autor: Boruta »

Mam pytanie do garstki forumowych miłośników przyrody. Szukam informacji na temat rykowiska jeleni w naszym regionie. Wrzesień się zbliża i będzie szansa na podziwianie tego pięknego spektaklu natury.
Znacie jakieś miejsca, gdzie w ostatnich latach jelenie odbywały swoje gody? ;)
Słyszałem o rykowiskach nad Dunajcem w okolicach Melsztyna. Źródło dość poważne, bo mówił mi o tym człowiek z Nadleśnictwa Gromnik. W internecie znalazłem nawet zdjęcia z tamtej okolicy, jednak w ubiegłym roku nie zdążyłem tego sprawdzić.
Szukałem rykowiska w Lasach Radłowskich, bez rewelacji. Udało mi się tylko usłyszeć słabe porykiwania, ale nic nie zobaczyłem. Oprócz dzików, których jest tam mnóstwo.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Może poszukaj w lesie za Wierzchosławicami? Tam, gdzie mechaniczne mają poligon - to jest kawał lasu.


Autor tematu
Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Może poszukaj w lesie za Wierzchosławicami? Tam, gdzie mechaniczne mają poligon - to jest kawał lasu.
Lord, to są Lasy Radłowskie, ciągną od Wojnicza do Jadownik Mokrych. Szukałem właśnie na wysokości Dwudniaków w stronę torów i strzelnicy, zresztą ten fragment lasu znam prawie jak swoje mieszkanie ;) Owszem, spotykam tam jelenie, ale rykowiska są raczej marne. W zeszłym roku jesienią nie było spokoju w lesie, pilarze jechali na robotę jeszcze po ciemku, a jelenie lubią mieć ciszę i spokój. Na dodatek ten fragment lasu to teren OHZ na którym polują "dewizowcy" i Nadleśnictwo nie lubi jak ktoś się tam wtedy kręci.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

http://tv.eenet.ee/siga2 <-- leśna kamerka na żywo z Estonii. Właśnie widać całkiem spore stado dzików. Wcześniej widziałem jenoty. Fajna sprawa.
A tu:
http://www.looduskalender.ee/en/
Więcej takich kamer
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Autor tematu
Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Defekator, kamerki znam i już trzeci sezon zaglądam, zwłaszcza gdy dłuższy czas nie mogę być w lesie i obserwować na żywo :)
Jest jeszcze polska kamerka. Od kilku dni nieczynna, trwa wymiana sprzętu na lepszy, będzie stała transmisja z dźwiękiem, jak z Estonii.
Przy okazji odświeżenia tematu powiem, że rykowisko znalazłem w Lasach Radłowskich. Niezapomniane przeżycie. Pełnia księżyca i potężne głosy byków niosące się po lesie. Jeśli ktoś kocha przyrodę i miał okazję to przeżyć, ten wie o czym piszę. Do września coraz bliżej :)

Jedyne zdjęcie jelenia jakie udało mi się wtedy zrobić. Słaba jakość, bo światła mało i byk bardzo daleko.
Obrazek


Zimny
Proedroj
Posty: 327
Rejestracja: 22-11-2010, 00:19

Post autor: Zimny »

Górna Dolina Paleśnianki i Jastrzębianki wraz z pogórzem :) tylko uważaj na wilki :)


Autor tematu
Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Zimny pisze:Górna Dolina Paleśnianki i Jastrzębianki wraz z pogórzem :) tylko uważaj na wilki :)
Jakoś nie chce mi się w to wierzyć, może 20 - 30 lat temu. Wiem, że nad Dunajcem w okolicy Czchowa w ostatnich latach były rykowiska, w sumie to niedaleko. Tej jesieni było bardzo dużo tropów, jakiś ruch był ale nie śledziłem tego, skupiłem się na okolicach Wierzchosławic. W jakich latach obserwowałeś tam rykowisko?
O wilkach na Pogórzu wiesz coś więcej, widziałeś czy słyszałeś czyjeś relacje? To jest bardzo prawdopodobne, wilki szukają nowych terenów, najbliżej mają z Beskidu Niskiego.
A może masz na myśli te miejscowe "wilki" różnej maści, co z łańcucha się zerwały? :P

ODPOWIEDZ