Lotnisko w Tarnowie

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ

Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Pozwolę sobie wrzucic 3 grosze. To że nas w Sączu zaczęli tak a nie inaczej postrzegac to zasługa inwestycji które ruszyły w naszym mieście, a lotnisko sportowe powinno byc naturalną konsekwencją tego wrzucenia V biegu przez Tarnów... ale gdzie tam lepiej już zaciągnąc hamulec bo jeszcze Rzeszów dogonimy. Lotnisko sportowe z porządnym najlepiej betonowym pasem startowym to nie żadne zapędy megalomanii, takich lotnisk jest w Polsce naprawdę sporo (coś ze 30?) i wiele miast mniejszych od Tarnowa takowe posiada.

Obrazowo:
Z 20 największych aglomeracji Polski tylko 2 nie posiadają takiego lotniska są to Aglomeracja Gór Sowich (Wałbrzych) i właśnie aglomeracja Tarnowska

To że w Nowym Sączu myślą o tym poważnie niech świadczę chocby słynne próby lotów rejsowych z Łososiny do Warszawy.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6854
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ricardo pisze:wrzucenia V biegu przez Tarnów...
Chyba II... bo właśnie ruszyli z miejsca.
Ricardo pisze:aglomeracja Tarnowska
Jak to dumnie brzmi... aglomeracja... jakoś nie widziałem nigdzie tej aglomeracji, jest miasto i okoliczne wioski powiązane ze sobą bliskością, nie potrafią w tym samym czasie przeprowadzić remontów dróg między nimi, nie ma komunikacji (pod)miejskiej... też mi aglomeracja. W Łodzi tramwaj jeździ aż do Emilii w stronę Torunia, czyli około 10 km od Zgierza a nie Łodzi.
U nas jest problem, żeby autobus miejski do Skrzyszowa jechał, o Szynwałdzie nie wspomnę, dobrze, że do Mościc jeżdżą.

Lotnisko powinno powstać, prędzej czy później i tak będzie musiało jeśli to miasto chce się rozwijać, a lepiej żeby powstało wcześniej.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Póki co miasto nie ma kasy na bieżące sprawy jego dotyczące. Sugerujecie, aby tę kasę jeszcze obciąć i to tak porządnie i na wiele lat, i za tę "zaoszczędzoną" kasę wybudować sobie lotnisko.

Boso ale w ostrogach...

Awatar użytkownika

kisiello
Prytan
Posty: 143
Rejestracja: 17-12-2009, 00:15

Post autor: kisiello »

z tym że jak już ktoś pisał - unia na takie cele daje środki do 2013 roku.
U nas jest problem, żeby autobus miejski do Skrzyszowa jechał, o Szynwałdzie nie wspomnę, dobrze, że do Mościc jeżdżą.
bo to jest wspieranie lokalnych przedsiębiorców (patrz przewoźników) :P



faleQ
Archont
Posty: 745
Rejestracja: 12-10-2009, 08:24
Lokalizacja: KT str
Kontakt:

Post autor: faleQ »

LordRuthwen pisze:...nie ma komunikacji (pod)miejskiej... też mi aglomeracja. W Łodzi tramwaj jeździ aż do Emilii w stronę Torunia, czyli około 10 km od Zgierza a nie Łodzi.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Już niedługo jednak może to się zmienić.


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

Coś mi się zdaje,że Tarnow "przespał" szanse na swoje lotnisko :( " Powstał plan przejęcia mieleckiego lotniska przez magistrat.

Dzisiaj miasto Mielec jest właścicielem tylko 30-tu procent udziałów w mieleckim lotnisku. Większość należy do Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest agencją Skarbu Państwa. Prezydent Janusz Chodorowski chciałby by jedynym właścicielem lotniska było miasto.

O odkupieniu udziałów ARP przez miasto Mielec jednak nikt nie mówi. Jest inna prawna możliwość i też jest wstępna zgoda na takie działanie. Kilka dni temu w Warszawie odbyło się spotkanie, którego efektem jest plan działań zmierzających do objęcia wszystkich udziałów w lotnisku przez miasto.

- Każdy działanie ma swój czas i tego czasu nie wolno przegapić. Jest teraz moment aby udziały w lotnisku, w spółce Cargo, przejąć od Agencji Rozwoju Przemysłu. Te rozmowy prowadzę od kilku miesięcy. Sfinalizowaliśmy protokół uzgodnień tego co trzeba zrobić. Wyznaczyliśmy drogę dojścia do celu. Protokół uzgodnień został podpisany pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu, spółką Cargo i nami, w obecności Starostwa Powiatowego. Ten protokół będziemy realizować i mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach dojdziemy do sytuacji takiej, że te udziały będą w rękach samorządu – komentuje Janusz Chodorowski, prezydent Mielca.

- Staramy się żeby miasto było całkowitym właścicielem tego lotniska. Po tych przejściach kiedy lotnisko zostało sprzedane osobom prywatnym, wydaje się, że jest to jedyna droga, którą powinniśmy pilnować. Jest to możliwe by stało się to już w przyszłym roku. Wówczas trzeba opracować realny plan rozwoju lotniska, realny plan bo trudno mówić o fantazjach, że będziemy z Mielca latać do Paryża, Nowego Jorku i Brazylii. Natomiast w miarę napełniania się lotnisk głównych, ta nasza szansa będzie wzrastać. Przyjdzie taki czas, że możliwość rozwoju tego lotniska będzie możliwa. Musimy mieć jednak zapotrzebowanie na loty. Będą potrzeby lotów z Mielca, będą pasażerowie to i lotnisko będzie – tak prezydent Chodorowski mówił o przejęciu u rozwoju lotniska w Mielcu jeszcze przed wyborami". zrodlo:hej.mielec.pl 21.12.10;

Mysle,ze wykorzystujac istniejaca juz infrastrukture lotniska oraz fundusze unijne dla Polski wschodniej czy tez poprzez budowe autostrady A4 wlasnie to Mielec ma duuuuze szanse by stac sie w niedalekiej przyszlosci lotniskiem zapasowym dla naszego regionu.Rosnie nam wiec maly tygrysek gospodarczy "pod bokiem".Ruch Cargo,czy taxi powietrzne beda pewnie tam obslugiwane.Dodatkowo poglebia ten stan widoczna niechec UMT do rozmowy n.t, jak i odstawienie sprawy na boczny tor. :(


notowany
Prytan
Posty: 112
Rejestracja: 05-10-2010, 11:11
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: notowany »

Dla Tarnowa opcja Mielec nie żadnego sensu, - godzina jazdy po dziurawej, krętej, wąskiej drodze - gdzie w perspektywie 2 lat mamy autostradowe połączenie z Balicami i nawet Jasionką.
Tylko własne lotnisko, nawet tylko sportowe niech będzie - myślę, że jego koszt w I etapie nie był by wiele wyższy od 2 przejść podziemnych. Problemem jest - kto będzie odpowiedzialny za jego realizacje - potrzebna jest odpowiednia spółka lotniskowa - z udziałem miasta lub bez - ale najlepiej publiczno prywatna.


dzik
Archont
Posty: 561
Rejestracja: 29-12-2010, 18:19
Lokalizacja: świat

Post autor: dzik »

notowany pisze:Dla Tarnowa opcja Mielec nie żadnego sensu, - godzina jazdy po dziurawej, krętej, wąskiej drodze - gdzie w perspektywie 2 lat mamy autostradowe połączenie z Balicami i nawet Jasionką.
.
Ja nie myslę,ze to by bylo lotnisko dla Tarnowa-ale raczej zamiast Tarnowa.Pozyjemy,zobaczymy,zreszta pojawily sie nowe okolicznosci: http://www.gazetakrakowska.pl/tarnow/35 ... ,id,t.html ;) Zobaczymy jak to miasto wykorzysta :roll:


kiciek
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 28-04-2010, 20:56

Post autor: kiciek »

Według mnie Tarnów posiada co najmniej dwa lotniska, Kraków i Rzeszów - Jasionka po oddaniu autostrady do użytku dojdzie nam 3 lotnisko Katowice - Pyrzowice. jak ktoś marzy o lotnisku w Tarnowie to proponuje za swoje pieniądze bo za publiczne będzie to wydatek co najmniej zbędny . Lotnisko pod aeroklub z prawdziwego zdarzenia obiema "rencami" podpisze się pod tym projektem. Sny o potędze Tarnowa proponuje odłożyć do lamusa są więksi od nas (Kraków i Rzeszów) i grają lepszymi kartami...


hawana4
Prytan
Posty: 100
Rejestracja: 15-04-2010, 23:05
Lokalizacja: Grabówka

Post autor: hawana4 »

Czytam wszystkie posty o lotnisku i w koncu postanowiłem napisać .
Obywatelu ! Jestem przeciwnego zdania .To że Tarnów jest nie za dużym miastem nie znaczy żę mamy odpuścić przyszłościowe inwestycje . Właśnie dlatego że nie jest duży trzeba budować ! Tylko poprzez inwestycje możemy dostać "kopa" do przodu !Oczywiście nie szarpmy się na "drugie Okęcie" bo nie jest ono w naszym zasięgu , ale coś w stylu obecnego Rzeszowa jak najbardziej TAK ! Będzie zainteresowanie operatorów lotniczych to zacznie się dalsza rozbudowa . Przy lotnisku napewno powształaby szkółka pilotażu , szkólka spadochronowa , to już jest rozwój , to wygeneruje zainteresowanie i kolejne inwestycje .
Można by przy okazji uratować częściowo "szczucinkę" komunikując po jej trasie centrum Tarnowa z lotniskiem w Krzyżu oczywiście po dobudowie brakującego odcinka .Przy okazji można by dojechać do ważnych handlowo miejsc - hodowlana i carrefour wraz z gemini/to taki mój plan/ .Pewnie ktoś napisze że fantazjuję i chce mi się tramwajów w Tarnowie , ale sądzę że przy wzrastającym naężeniu ruchu samochodowego w naszym mieście , żadne usprawnienia drogowe w centrum już wiele nie dadzą a będzie raczej coraz gorzej , szybka kolejka łącząca pólnocny Tarnów z centrum ma rację bytu .


kiciek
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 28-04-2010, 20:56

Post autor: kiciek »

lotnisko pasażerskie gdy dwa inne są w zasięgu 100 km (autostradą od 2012)! to marnotrawstwo pieniędzy które są potrzebne na inne bardziej sensowne inwestycje. Już dziś widzimy ze nie ma pieniędzy na wchodnią obwodnice Tarnowa nie mówiąc o bardzo istotnym szlaku DK73 w kierunku Warszawy. Już wolałbym żebyśmy tu snuli utopijne marzenia (póki co) w kierunku drogi ekspresowej S73 Tarnów Kielce czy też o szlaku kolejowym Tarnów Kielce. Wydaje mi się że te inwestycje byłyby 1000 razy istotniejsze niż 3 czy też 4 lotnisko w naszym rejonie moim skromnym zdaniem


hawana4
Prytan
Posty: 100
Rejestracja: 15-04-2010, 23:05
Lokalizacja: Grabówka

Post autor: hawana4 »

Kiciek , problem w tym że mylisz budżety , drogi buduje kto inny , szlaki kolejowe też ,a ewentualne lotnisko byłoby jeszcze z innej puli ,to są odrębne inwestycje i miasto nawet gdyby chciało to nie wybuduje linii kolejowej czy autostrady .


kiciek
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 28-04-2010, 20:56

Post autor: kiciek »

Nie wiem jak jest to prawnie uregulowane ale nie wydaje mi się żeby Miasto samorząd nie mogło współinwestować przy budowie jakieś inwestycji która nie miała być w planie np GDDkiA a pojawiła się ze względu na pieniądze od lokalnego samorządu. Nie zmieni to jednak faktu że moim zdaniem mając dwa lotniska w odległości do 100 km autostradą (mniej niż godzina jazdy) inwestycja w lotnisko jest naprawdę dość dziwnym pomysłem mając na względzie ekonomiczne aspekty inwestycji. Co do mylenia budżetu to Hawana masz racje i nie masz bo koniec końcem budżet jest z moich pieniędzy i czy irracjonalnie wydaje je mój samorząd czy tez jakaś centralna agenda koniec końcem to i tak są pieniądze podatników. Mysle że inwestorów bardziej przyciągnie autostrada i dobra infrastruktura drogowa czyli dojazd z autostrady do strefy ekonomicznej z prawdziwego zdarzenia, która wydaje mi się póki co w Tarnowie nie istnieje. Inwestycje jak najbardziej ale z głową

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7661
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

kiciek pisze:drogi ekspresowej S73 Tarnów Kielce
Poszedłbym dalej, Kielce-Konieczna, lub Kielce-Barwinek.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

ODPOWIEDZ