elektrociepłownia gazowa?

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
golew
Obywatel
Posty: 90
Rejestracja: 23-09-2009, 13:20
Lokalizacja: Gdynia / Tarnów

elektrociep³ownia gazowa?

Post autor: golew »

W ostatnim "Wprost" w dodatku "Pozytywna energia" (str. 99) znajduje się tekst o PGNiG, o szukaniu przez nich nowych dróg rozwoju i m.in. mamy tam taki fragment:
Spółka chce się przekształcić w koncern multienergetyczny, który - wzorem zachodnich potentatów - będzie zarabiał nie tylko na samym gazie, ale także na handlu prądem i ciepłem.

Pierwsza poważna inwestycja w elektroenergetykę to budowa w Stalowej Woli największej w Polsce elektrociepłowni gazowej. Nowoczesny blok parowo-gazowy będzie miał moc ok. 400 MW, a jego koszt wyniesie ok. 2 mld zł. Nakładami PGNiG podzieli się z Tauronem, który będzie odbierał połowę energii z elektrowni. Podobne projekty o mocy 230 MW planowane są w Gdańsku i Tarnowie.
Słychać było o tym coś wcześniej? Bo może mnie ominęło info o takiej inwestycji, nie jestem ostatnio aż tak na bieżąco.


Ricardo
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Post autor: Ricardo »

Tak, mówiło się jakiś czas temu o gazowej EC III na Azotach, być może o to chodzi

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

MPEC miał swego czasu grzać gazem.


Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Goscinny pisze:TomekMKM, no, w sumie to jakieś 10 lat już grzeje m.in. gazem.
A ja słyszałem, że miał całkowicie na gaz przejść :):-)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11073
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

TomekMKM, patrząc na przepisy unijne, które niby dbają o nasze płuca - pewnie tak będzie, bo o ile cena gazu jest wyższa niż węgla (w przeliczeniu na GJ), to po naliczeniu opłat za emisję wychodzi, że na gazie się opłaca bardziej.
To też tłumaczy dlaczego niedlugo prąd pójdzie kolosalnie w górę i dlaczego będziemy kupować coraz więcej gazu ze wschodu.


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

No i tu wracamy do wątku atomu, do zamknięcia Bełchatowa wybudować ze trzy elektrownie atomowe ;).

Niestety emisje nas zarżną cenowo, a PGNiG wywęszyło dobry interes, i całkiem słusznie, w postawieniu na energetykę gazową. Tyle, że mogliby pogonić trochę GAZ-SYSTEM do zwiększenia możliwości przesyłowych gazociągów magistralnych ;P.

Wszystko jest powiązane, energetyka gazowa została uwzględniona w prognozach zużycia gazu w Polsce, stąd kontrakt gazowy jest taki a nie inny i dobrze...
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Elektrowni Połaniec wykorzystuje w produkcji energii współspalanie biomasy z węglem kamiennym, a po wybudowaniu kolejnego bloku energetycznego ma być największym na świecie producentem energii wytwarzanej z biomasy. A biomasa jest traktowana jako "zielone" źródło energii. Zatem skoro jest trend ku zielonemu, to trzeba być na fali.

ODPOWIEDZ