Nowe Inwestycje - POMYSŁY

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

"Opłaca się" pod warunkiem, że UE nam zapłaci za jej stworzenie. To taka kreatywna ekonomia.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7657
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

lll pisze:UE nam zapłaci za jej stworzenie.
Stworzenie i utrzymanie. Parę lat temu, jak jeszcze byłem nakręcony "zielono", to rozważałem montaż kolektorów - "darmowa" ciepła woda, czyste środowisko itp... Jak siadłem z kalkulatorem, to po 5 minutach przestało się opłacać, a jak zacząłem się wczytywać o skażeniach środowiska przy produkcji i potem utylizacji kolektorów, to już mi całkiem przeszło.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

Jest taka gmina w Polsce, gdzie wójt załatwił dofinansowanie dla około 500 prywatnych domów na zakup i montaż kolektorów cieplnych. Dofinansowanie pozwalało przy dopłacie około 3 tysięcy z własnej kieszeni na taką instalację. Rozmawiałem z osobami, które mają takie cuda i po pierwszym pełnym roku wyszło, że im się te 3 tysiące zwrócą w kilka lat.

No i to jest właśnie ten poziom "opłacalności". Ale jak wspomniałem z ekonomią nie ma to nic wspólnego.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Goscinny pisze:MINIO1, czekam na Twoje dowody, że farma fotowoltaiczna się opłaca!!!
Spokojnie mam cie na uwadze caly czas. Bede w Trn albo w okolicy postaram sie podjechac na ta farme w Wierzchosławicach albo do gminy i uzyskac wiecej informacji, zebysmy mogli bazowac na prawdzie a nie strzepach nie zweryfikowanych informacjiz neta.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1, czyli ceny energii ze strony Giełdy, ceny zielonych certyfikatów ze strony giełdy, produkcja podana przez samych zainteresowanych - to są strzępy niezweryfikowanych danych? Mam iść z tym do notariusza, żebys był zadowolony?


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Goscinny pisze:MINIO1, czyli ceny energii ze strony Giełdy, ceny zielonych certyfikatów ze strony giełdy, produkcja podana przez samych zainteresowanych - to są strzępy niezweryfikowanych danych? Mam iść z tym do notariusza, żebys był zadowolony?
Nie po prostu z tego co ja się orientuje podany przez ciebie stopień dofinansowania farmy stanowi tylko część pozyskanego dofinansowania, a do tego dochodzi jeszcze możliwość nisko oprocentowanego kredytu na resztę inwestycji.

Zamiast się czepiać wszystkiego to albo podjedz do gminy weź szczegółowe informację albo daruj sobie te kretyńskie stwierdzenia typu: " Mam iść z tym do notariusza, żebys był zadowolony?". Bo zamiast atakować ludzi którzy zgłaszają tu swoje pomysły to wziąłbyś lepiej coś sam mózgownicą ruszył. Ale nie lepiej siedzieć przed kompem, pierdzieć w stołek, negować wszystko w koło i nabijać sobie liczbę postów.

Na tyle Cię stać...

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1, ale bez względu na stopień dofinansowania farma kosztuje tyle samo - ok. 10 mln złotych.
Jak ktoś ci sfinansuje w 100% jakąś inwestycję, to uważasz, że musi być ona opłacalna? Pieniądze nie biorą się znikąd
Po drugie - to nie ja zacząłem wychwalać fotoogniwa, tylko ty - jak pokazałem ci dane, że to jest nieopłacalne, to zaczynasz mnie obrażać, bo tak łatwiej. O wiele gorzej idzie ci z udowadnianiem swoich tez.
Czuję, że długo tutaj nie pobędziesz z takim nastawianiem. Myślę, że nawet bardzo krótko.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Goscinny pisze:MINIO1, ale bez względu na stopień dofinansowania farma kosztuje tyle samo - ok. 10 mln złotych.
Jak ktoś ci sfinansuje w 100% jakąś inwestycję, to uważasz, że musi być ona opłacalna? Pieniądze nie biorą się znikąd
Po drugie - to nie ja zacząłem wychwalać fotoogniwa, tylko ty - jak pokazałem ci dane, że to jest nieopłacalne, to zaczynasz mnie obrażać, bo tak łatwiej. O wiele gorzej idzie ci z udowadnianiem swoich tez.
Czuję, że długo tutaj nie pobędziesz z takim nastawianiem. Myślę, że nawet bardzo krótko.
Okay dajmy rozejm i przyznajmy że patrzac z twojej perspektywy inwestycja bedzie rzeczywiscie nie opłacalna bo z punktu widzenia naszego krajuczy też mniejszej jednostki województwa bedzie to 10 baniek a mały zysk (mała ilość energi) i dośc dużo nie wiadomych: miejsce lokalizacji (grunty blisko sieci oraz koniecznie nieużytki, dość duza powierzchnia), niepewne wsparcie ze strony Państwa (dalsze funkcjonowanie certyfikatów), koniecznośc po wyeksplotowaniu utylizacji paneli.

Szkoda czasu na spory na temat który i tak nikogo nie zainteresuje.

Bardziej interesuje mnie opinia i ewentualny przeciek czy uszczegółowienie informacji jak u nas przy naszym "surowcu" tj. scieku (jego składzie, naszej technologi oczyszczania ścieków, jego ilości, rozwodnieniu itd) wygladałaby opłacalność biogazowni ze spalarnia na oczyszczalni sciekow. Czy ktos cos wie w tym temacie?

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1, ja wiem, ale zapewne są to informacje niezweryfikowane, więc nieprzydatne :)
W skrócie - Wodociągi myślały o spalarni osadów (bez biogazowni), nawet chcieli wystąpić o jakąś kasę, ale zrezygnowały. Uzysk energii był nieopłacalny - to jest po prostu za mokre i za mało kaloryczne.
Niemniej - w planach mają podsuszanie osadów i spalanie ich w dużej spalarni (która ma powstać, ale chwilowo wszystko zamarło z wiadomych powodów, choć nie powinno).
Co do produkcji energii cieplnej - nie mam pojęcia ile by taka biogazownia miała MW, ale... przypięcie jej do sieci miejskiej to koszmarne koszty. Tak na oko to ze dwa kilometry trzebaby wybudować magistrali + koszty przerobienia sieci MPEC, żeby hydraulicznie to pasowało. Może dlatego nikt nie kombinował z biogazownią - produkcja tylko energii elektrycznej jest prostsza.


Klipa201
Prytan
Posty: 237
Rejestracja: 21-07-2012, 10:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Klipa201 »

Zalecam remont ciagu ulic mickiewicza - al.solidarnosci do skrzyzowania z klikowska bo jest dramat jak sie jezdzi a to reprezentacyjna szosa przeciez koleiny i dziury , zmienic uklad pasow , zrobic prawo skrety gdzie sie da ogarnac 2 pasy . Ciekawe ile by to kosztowalo tak odpicowac te traske .


incredibles
Obywatel
Posty: 45
Rejestracja: 05-05-2013, 23:32

Post autor: incredibles »

Klipa201 pisze:Zalecam remont ciagu ulic mickiewicza - al.solidarnosci do skrzyzowania z klikowska bo jest dramat jak sie jezdzi a to reprezentacyjna szosa przeciez koleiny i dziury , zmienic uklad pasow , zrobic prawo skrety gdzie sie da ogarnac 2 pasy . Ciekawe ile by to kosztowalo tak odpicowac te traske .
Długo nie będziesz czekał, remont wpisany jest do przyszłorocznego budżetu ----> link

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Będzie drogi i niewiele wnoszący do usprawnienia ruchu (pooglądaj sobie dokumentację drogową), ale będzie.
ps: czy ja dobrze widzę, że Piłsudskiego będzie dwukierunkowa (część na południe od Mickiewicza)?

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 767
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Za to Goldhamera będzie znów jednokierunkową? :(
Mam nadzieję, że to tylko nieaktualne plany do byłej organizacji ruchu.


Klipa201
Prytan
Posty: 237
Rejestracja: 21-07-2012, 10:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Klipa201 »

Czemu nie wyburza tej ruiny na rogu nowego swiatu i solidarnosci i poszerza te nieszczesne skrzyzowanie , dalej solidarnosci obok 2lo tez moga poszerzyc bo nagle robi sie tam wielkie pole pofaldowanego asfaltu z jednej jezdni typowo jak w kazachstanie na prowincji.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Wiecie co by sie przydało ?? Taka przebitka ze skrzyżowania Wojska Polskiego ze Starodabrowską pod Romanowicza albo w okolice Parku Wodnego, tylko że zdaje sie ciężko będzie bo tam chyba po drodze musiałby zniknąc z tego miejsca Dom dla bezdomnych i siedziba firmy wod-kan :))

ODPOWIEDZ