Nowe Inwestycje - POMYSŁY

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11071
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1 pisze:A odnośnie fotowoltaniki to nadal liczę na przedstawienie prawdziwych danych na prawdziwym przykładzie, a nie suchych cyfr wydartych z powielanych publikacji.
Ty zacząłeś pisząc, że to się opłaca, więc poczekamy na Twoje dane.
MINIO1 pisze:Farma Fotowoltaniczna w Wierzchosławicach jest i funkcjonuje
Stadion Narodowy też jest i funkcjonuje, a dopłacamy do niego gruba kasę.
MINIO1 pisze:Któryś tam kolega zwrócił mi uwagę odnośnie dotacji że miał tam problemy itd.
Czytaj ze zrozumieniem - nie "szary człowiek" (widzę, że cytujesz klasyka), ale firma, a dotacja była na grube miliony. Szczegółów nie będę podawać.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

MINIO1 pisze: Firmy nie podam, gdyż nie zwracałem na to aż takiej uwagi.
Nie zgodzę się z opłacalnością stosowania farm wiatrowych.
A odnośnie fotowoltaniki to nadal liczę na przedstawienie prawdziwych danych na prawdziwym przykładzie, a nie suchych cyfr wydartych z powielanych publikacji.
Farma Fotowoltaniczna w Wierzchosławicach jest i funkcjonuje a farmy wiatrowej z prawdziwego zdarzenia w Polsce nie ma. Do tego cały system, patent musimy kupić za kolosalne pieniądze. Działa tylko jak jest wiatr, a serwisować trzeba regularnie.
A ja myślałem że masz pojęcie o tym co piszesz :lol:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrowni ... e_w_Polsce Tu masz farmy wiatrowe w Polsce. Zwróć uwagę na moce, Wierzchosławice mają 1 MW. Sprawdź dane nim się odezwiesz. Inna sprawa że to też są moce śmieszne, dla porównania Bełchatów ma 5354MW. A lądowe farmy wiatrowe mają tak samo negatywny wpływ jak fotowoltaika. Tutaj zgoda. Natomiast farmy morskie mają dość stabilne obciążenie wiatrem więc można w nie inwestować. Do tego dochodzi aspekt ekologiczny. Gdyby zrobić analizę egzergetyczną procesu produkcji to wyszło by że to się zupełnie nie opłaca I jest tak samo idiotyczne jak samochody elektryczne. Choć one mają taką zaletę że zanieczyszczenia produkowane są poza wielkimi miastami, w chinach na oceanach i w elektrowniach.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Ale co ci mam napisać że nie opłaca się wybudowanie farmy fotowoltanicznej przy uzyskaniu dotacji? no nie napiszę bo się z tym nie zgadzam.


Odnośnie farm wiatrowych to już tutaj piszę sprostowanie ze wygląda na to ze masz rację, przyznam szczerze ze nie interesowałem się tym tematem bo on w naszym regionie nie jest korzystny. I nie śledziłem od dłuższego czasu rozwoju tego kierunku pozyskania energii w naszym kraju. Jak bym tak chciał przeczytać wszystko to życia by mi brakło.

I mała uwaga nie zestawiajmy energii pozyskanej czy to z fotowoltaniki czy z wiatru czy z czegokolwiek z tradycyjnymi metodami jej pozyskania. Bo jeżeli sądzisz ze chodzi mi o zastąpienie konwencjonalnych metod, metodami alternatywnymi to źle mnie zrozumiałeś.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

MINIO1 pisze: Odnośnie farm wiatrowych to już tutaj piszę sprostowanie ze wygląda na to ze masz rację, przyznam szczerze ze nie interesowałem się tym tematem bo on w naszym regionie nie jest korzystny. I nie śledziłem od dłuższego czasu rozwoju tego kierunku pozyskania energii w naszym kraju. Jak bym tak chciał przeczytać wszystko to życia by mi brakło.
I właśnie tym się różnimy, ja jeśli nie mam o czymś pojęcia to się na ten temat nie wypowiadam. Kiedyś jeden profesor opowiedział mi taką anegdotę dotyczącą ekologów. Otóż zapytano ich skąd wziąć prąd jeśli oprzemy system na OZE, będzie noc i nie będzie wiał wiatr. Oni odpowiedzieli z rozbrajającą szczerością "Jak to skąd, z gniazdka" własnie taka jest wiedza ludzi którzy najgłośniej krzyczą za OZE. ;)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11071
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1, wiesz, jak ktoś ci "da" pieniądze na wydatki, to wszystko się opłaca. A farma wymaga dużych nakładów na eksploatację, wymianę i UTYLIZACJĘ paneli (takie to ekologiczne jest), sprawność jest niewielka, a w Polsce jeszcze mniejsza, a im zimniej tym mniejsza moc.
Skoro się opłaca, to proszę o podanie wyliczeń dlaczego tak jest - zwłaszcza mnie interesują koszty eksploatacji, a nie wybudowania, bo za cudze, jak pisałem wszystko się opłaca.

Budowa farmy kosztowała ponoć ok. 10 mln zł.
W roku 2012 wyprodukowała ok 1000 MWh. (tak sie sami chwalili)
Średnie ceny w roku 2012 - 180 zł/MWh
1000 MWh = 180.000 zł (słownie: sto osiemdziesiąt tysięcy złotych).
W roku 2012 dostawali 1 zielony certyfikat za 1MWh, czyli dostali ich 1000.
Certyfikaty spadały w roku 2012 i jeden kosztował na giełdzie 230 zł/MWh. Jak sprzedali wszystkie to zarobili max 230.000 zł
Ok. Skoro farma kosztowała 10 mln (przy dotacji gmina wywaliła 5 mln.) i sprzedała energii za 180.000 i certyfikaty za 230.000, to po ilu latach to się choćby zwróci?

To teraz ty - proszę o wyjasnienie dlaczego jednak to się opłaca.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

Anegdotka fajna, dość zabawna.

Tylko nie rozumiem dlaczego wymierzona we mnie, skoro ja cały czas mówię o wsparciu a nie zastąpieniu. Ale dziękuję za podzielenie się opinią i zwrócenie uwagi na farmy wiatrowe.

No widzi Pan to już jest coś w końcu jakieś dane które można przeanalizować. Dziękuje.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

Goscinny pisze: W roku 2012 wyprodukowała ok 1000 MWh. (tak sie sami chwalili)
Biorąc pod uwagę że Bełchatów nigdy nie pracuje na pełnej mocy (przeglądy, poza szczytowe obniżenie zapotrzebowania, utrzymanie rezerw itd.) to wyprodukowanie tej energii zajmuje mu 40 sekund. Tak skala.

A tak ogólnie to uważam że przyszłość energetyki jest w elektrowniach Jądrowych. Duże koszty początkowe, ale niezauważalny wpływ na środowisko.


incredibles
Obywatel
Posty: 45
Rejestracja: 05-05-2013, 23:32

Post autor: incredibles »

MTar pisze: A tak ogólnie to uważam że przyszłość energetyki jest w elektrowniach Jądrowych. Duże koszty początkowe, ale niezauważalny wpływ na środowisko.
Idealnym, wręcz wzorcowym przykładem niezauważalnego wpływu na środowisku są elektrownie w Czarnobylu i choćby w Fukushimie.


Przemek82
Prytan
Posty: 126
Rejestracja: 14-02-2010, 01:26

Post autor: Przemek82 »

Wracając do tematu i ciekawych pomysłów. Otóż czytałem że w Myślenicach miałby powstać tor lodowy do konkurencji bobslejowych i saneczkarskich. Oczywiście gdyby Kraków dostał organizację igrzysk. Lecz Myślenice nie bardzo mają ochotę budować obiekt. Uważam że Tarnów mógłby wykazać inicjatywę budowy takiego toru na górze marcina i tym samym stać się stolicą Polski w bobslejach oraz saneczkarstwie. Owszem on kosztuje ale chyba nie więcej niż nasz łącznik(pomyliłem się koszt to ok 70 mln Euro). Pozostanie atrakcją turytyczną jaką zawsze jest obiekt olimpijski no i co zima puchary świata w tych dyscyplinach. Napewno obiekt będzie deficytowy ale profity będą wynikać z promocji miasta. Polskie ekipy mogły by dorównywać najlepszym mając własny tor. W dodatku szybkie połączenia z Krakowem powinny być plusem.

Oczywiście przyjmuję że Kraków dostał by organizację tej imprezy w co nie bardzo wierzę ale w Euro Kraków nie wierzył i obszedł się smakiem. A nóż by dostał i moglibyśmy skorzystać. Trzeba kiedyś wyjść z dołka i gówna w jakim nasze miasto się znalazło.


MTar
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 25-02-2010, 22:36

Post autor: MTar »

incredibles pisze:
MTar pisze: A tak ogólnie to uważam że przyszłość energetyki jest w elektrowniach Jądrowych. Duże koszty początkowe, ale niezauważalny wpływ na środowisko.
Idealnym, wręcz wzorcowym przykładem niezauważalnego wpływu na środowisku są elektrownie w Czarnobylu i choćby w Fukushimie.
Owszem dokładnie tak jest. A jeśli sądzisz inaczej to znaczy że nic nie wiesz na ten temat. Po pierwsze w elektrowni w fukuszimie nikt nie zginął. Poziom promieniowania był wręcz znikomy. Po drugie Czarnobyl, owszem pociągną za sobą ofiary śmiertelne ale było ich niewiele. Większość z tych ofiar to skutki złego prowadzenia akcji ratowniczej .Bezpośrednio zmarło 28 osób. Śmiertelne nowotwory rozwiną się lub rozwinęły u około 4000 osób. I nie można tego liczyć jako śmierci na miejscu tylko jako skrócenie życia czasem o kilka czasem o kilkanaście lat. W dodatku czarnobyl to efekt niedouczenia, niekompetencji i prymitywnej technologii. Obecne reaktory PWR lub BWR nie mają technicznej możliwości aby wybuchnąć. Reaktory oparte na tej zasadzie działania występowały w naturze. Dla porównania tylko katastrofa na zaporze Vajont(zielona energia chociaż ekoterroryści stwierdzili ostatnio że sztuczne zbiorniki produkują metan i potęgują efekt cieplarniany :lol: ) spowodowała śmierć ponad 1900 osób i to w ciągu paru godzin. A takich katastrof było więcej. O skutkach spalania węgla bez odsiarczania i odpylania spalin nie będę wspominał. Do tego NOx. Obecnie jest już pod tym względem całkiem dobrze ale w czasach gdy wybuchł Czarnobyl powodowało to o wiele większe spustoszenia. I właśnie dlatego jestem za Atomem :)
Przepraszam za offtop

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Wracając do inwestycji drogowych, co powiecie na to?
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... e-911.html
U nas zapycha się centrum parkingami, a tam zamienili autostradę na rzekę, a potem się okazało, że średnia prędkość poruszania się po mieście podniosła się! Sam rejon rzeczki zaczął tętnić życiem, a podzielone przez autostradę miasto zintegrowało się.


wejss
Rhetor
Posty: 1634
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Baxon pisze:Wracając do inwestycji drogowych, co powiecie na to?
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... e-911.html
U nas zapycha się centrum parkingami, a tam zamienili autostradę na rzekę, a potem się okazało, że średnia prędkość poruszania się po mieście podniosła się! Sam rejon rzeczki zaczął tętnić życiem, a podzielone przez autostradę miasto zintegrowało się.
U nas już taka rzeczka jest. Jakoś koło tego Wątoku ludzi mało się kręci.


Autor tematu
MINIO1
Obywatel
Posty: 29
Rejestracja: 10-12-2013, 19:44

Post autor: MINIO1 »

MTar pisze:
incredibles pisze:
MTar pisze: A tak ogólnie to uważam że przyszłość energetyki jest w elektrowniach Jądrowych. Duże koszty początkowe, ale niezauważalny wpływ na środowisko.
Idealnym, wręcz wzorcowym przykładem niezauważalnego wpływu na środowisku są elektrownie w Czarnobylu i choćby w Fukushimie.
Owszem dokładnie tak jest. A jeśli sądzisz inaczej to znaczy że nic nie wiesz na ten temat. Po pierwsze w elektrowni w fukuszimie nikt nie zginął. Poziom promieniowania był wręcz znikomy. Po drugie Czarnobyl, owszem pociągną za sobą ofiary śmiertelne ale było ich niewiele. Większość z tych ofiar to skutki złego prowadzenia akcji ratowniczej .Bezpośrednio zmarło 28 osób. Śmiertelne nowotwory rozwiną się lub rozwinęły u około 4000 osób. I nie można tego liczyć jako śmierci na miejscu tylko jako skrócenie życia czasem o kilka czasem o kilkanaście lat. W dodatku czarnobyl to efekt niedouczenia, niekompetencji i prymitywnej technologii. Obecne reaktory PWR lub BWR nie mają technicznej możliwości aby wybuchnąć. Reaktory oparte na tej zasadzie działania występowały w naturze. Dla porównania tylko katastrofa na zaporze Vajont(zielona energia chociaż ekoterroryści stwierdzili ostatnio że sztuczne zbiorniki produkują metan i potęgują efekt cieplarniany :lol: ) spowodowała śmierć ponad 1900 osób i to w ciągu paru godzin. A takich katastrof było więcej. O skutkach spalania węgla bez odsiarczania i odpylania spalin nie będę wspominał. Do tego NOx. Obecnie jest już pod tym względem całkiem dobrze ale w czasach gdy wybuchł Czarnobyl powodowało to o wiele większe spustoszenia. I właśnie dlatego jestem za Atomem :)
Przepraszam za offtop
Co do tego ze najkorzystniejsza metoda pozyskania energii dla Polski jest elektrownia jądrowa to każdy kto się tym interesuje choć trochę wie, mało tego wie o tym każdy świadomy ekolog.

Ale proszę trzymajmy się tematu i wpisujmy pomysły rozwoju i poprawy życia Tarnowa.

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 768
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

wejss pisze:U nas już taka rzeczka jest. Jakoś koło tego Wątoku ludzi mało się kręci.
Mnie natomiast dziwi brak jakiejkolwiek próby zagospodarowania terenów w międzywalu rzeki Białej. Jakieś bulwary, promenady czy coś w ten deseń.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11071
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

MINIO1, czekam na Twoje dowody, że farma fotowoltaiczna się opłaca!!!

ODPOWIEDZ