Centrum Administracyjne UMT - Kapłanówka

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
ODPOWIEDZ

panopticon
Obywatel
Posty: 7
Rejestracja: 12-12-2009, 01:28
Lokalizacja: kraków

Post autor: panopticon »

Gościnny Myślę, że nie do końca tak jest. Organizacja konkursu kosztuje, a do tego dochodzą wypłacone bardzo duże nagrody. W przypadku naszego innego projektu też zmieniał się dyrektor teatru i miał nową politykę, ale w jakiś sposób doszło do porozumienia. To tylko kwestia czasu, a niestety w przypadku wielu projektów zawsze są delikatne opóźnienia biurokracyjne. Problemem jest chyba w większym stopniu sposób finansowania. Przyznam, że w artykule zdziwiłem się czytając, że budowa rozpocznie się za 2 lata. Wg mnie to takie trochę PRowskie stwierdzenie, bo jak wspominałem za nagrodą nie idzie tu automatycznie dalsza praca z projektem. Także zapewnie w nadchodzących miesiącach coś się ukonkretyzuje. Zawsze warto być dobrej myśli.
m.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: toomas »

Gratuluje zwycięzcom. Zastanawia mnie jednak fakt jako to jest, ze zwycięskie prace nie spełniają niektórych założeń specyfikacji a pomimo tego wygrywają. Jak to jest, że urząd praktycznie w dzień ostatecznego terminu oddania prac przekłada nagle ten termin? Z tego co słyszałem w niektórych pracach nie były spełnione warunki np. stref ochronnych na wodociągu który tam biegnie...Jak to robią urzędnicy, że najpierw wydaja jakieś założenia a potem ich nie egzekwują.
Tak czy inaczej jestem zdania, że takie centrum powinno powstać.

PS. żeby nie było nie jestem związany z tym konkursem w żadnym stopniu ale obserwuje od pewnego czasu tarnowskie przetargi i niestety włos się jeży na głowie co się w urzędach wyrabia.....

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

panopticon pisze:Organizacja konkursu kosztuje, a do tego dochodzą wypłacone bardzo duże nagrody.
A kogo to obchodzi? Kolejnego prezydenta? Urzędników? Przecież to nie są ich pieniądze, prawda? Najwyżej się poprzednika pogrąży za "niepotrzebne wydawanie pieniędzy". Osobiście trzymam kciuki za realizację projektu, ale lokalne piekiełko niestety istnieje.


panopticon
Obywatel
Posty: 7
Rejestracja: 12-12-2009, 01:28
Lokalizacja: kraków

Post autor: panopticon »

Witam toomas. Dla nas przełożenie terminu było również podejrzane, stąd uznaliśmy, że jest w konkursie coś nie do końca poważnego. Przekładanie terminu to minus. My mieliśmy prawie wszystko zrobione i czekała nas wtedy noc pracy, aby dopracować szczegóły. Także nie wiem z czego to wynikało, ale nie pozostawała nic innego, jak pogodzić się z tym i wykorzystać dodatkowy czas. Zwykle oddajemy plansze w ostatni dzień, bo pracujemy intensywnie nad projektem dopiero pod koniec terminu, Dodatkowy czas w związku z tym wykorzystaliśmy, aby dopracować grafikę - skoro już faktycznie był. Co do niespełnienia wytycznych projektu wiem, że niektóre wywieszone prace w sali nie były brane pod uwagę w punktacji, ale jako złożone zostały pokazane. Z zasady bardzo dbamy o to, aby trzymać się założeń regulaminu, którego w tym przypadku tak dokładnie nie znam - akurat za to nie odpowiadałem w firmie. Działka tu była duża i jak widać pomysły na jej wypełnienie różne. Nie znam dokładniej prac nagrodzonych miejscami 2 i 3, ale też nie sądzę, żeby te znane pracownie również zdecydowały się przekroczyć jakieś założenia. Weryfikacja należy jednak faktycznie do jury.
m.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

rozpoczęcie budowy jeszcze w 2010 roku to bardzo optymistyczny wariant. Inwestycja ma być realizowana na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, co oznacza, iż cały (prawdopodobnie cały) przyszły rok zostanie przeznaczony na szczegółowe analizy warunków takiego partnerstwa i przede wszystkim na poszukiwanie inwestora.

Są jakieś drobne zalecenia pokonkursowe odnośnie pracy, która wygrała, ale szczegóły to już poznają projektanci.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: toomas »

panopticon - założenie SIWZ mówiły min. o strefie ochronnej 5m. wzdłuż biegnącego tam rurociągu fi800. Niektóre firmy tak ulokowały budynek że było to spełnione a niektóre dziwnym trafem posadowiły budynek na rurociągu i zostało to przyjęte. Poza tym z tego co pamiętam Zamawiający chciał, aby budynek był wpisany wzdłuż jakiejś osi, dokłądnie nie pamiętam jak to było sformułowane ale też nie wszyscy to spełnili a zostało to zaakceptowane. Najwidniejsze w tym wszystkim jest właśnie to tajemnicze i nagłe przełożenie terminu co chyba nie jest zgodne z prawem (ale ty mogę się mylić). Generalnie jest to dziwne. Niestety nie jest to jedyny przypadek dziwnych zachowań urzędników w tarnowskim magistracie. Niedawno był przetarg na projekt amfiteatru i też w dziwnych okolicznościach wygrała firma która nie spełniała niektórych założeń SIWZ...
A co do realizacji to..hmm..różnie to może być.
A apropo..wiecie, że ile tam parkingów ma być? Z tego co mi się obiło o uszy akurat wystarczy dla pracowników :))

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

No nieee, niech nie powtórzą błędu biurowców na Lwowskiej 92-96, przecież tam teraz jest parkingowe pandemonium, a jeszcze jakby było mało, to na głównym parkingu założyli szlaban :) Tam aż się prosi 4ty budynek przeznaczony tylko i wyłącznie na parking...
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Post autor: suraiw »

Albo zrobią taki parking jak przy Urzędzie Powiatowym, gdzie jest szlaban i "dyżurny ruchu parkingowego" pobiera opłatę. Tak bynajmniej było, nie wiem jak obecnie jest.

W każdym bądź razie nie mogłem wyjść z podziwu jak podjechałem samochodem służbowym aby dostarczyć dokumenty ważne dla nich nie dla nas, i cieć kazał sobie za parking płacić. Na tym się skończyło dostarczanie im dokumentów.

Ktoś tu pisał że parking ma być na miejscu Pralfy. Chyba Goscinny.
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

suraiw pisze:Ktoś tu pisał że parking ma być na miejscu Pralfy
ze zdjęć planu (na stronie tarnow.pl - http://www.tarnow.pl/index.php/pol/Gale ... w-Tarnowie fot. 18) raczej nie wynika, by parking zajął teren Pralfy.... parking poprowadzony jest od strony zachodniej wzdłuż budynku, ale ogranicza go istniejąca przecież ul. Dwernickiego.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Już nie pamiętam kto, ale na pewno z UM powiedział mi, że miasto chce kupić teren Pralfy właśnie pod parking. Na tym opieram swoją wiedzę.
Dodatkowo, zdaje się pod tym budynkiem ma być duży parking. Nie wiem czy to też jest uwzględnione w tym zwycięskim projekcie.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

podziemny, jeśli dobrze pamiętam, to od strony północnej.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: toomas »

Miasto miało wizję parkingu wielopoziomowego na terenach Pralfy na etapie planowania konkursu ale niestety potem nastąpiło zderzenie z rzeczywistością i się z tego pomysłu wycofali.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

info z UMT:



od jutra (czyli od 15 grudnia) w TCK w Rynku 5 (przez dwa tygodnie), można oglądać wystawę najlepszych prac wyłonionych w konkursie na opracowanie architektoniczne Centrum Administracyjnego w Tarnowie.


panopticon
Obywatel
Posty: 7
Rejestracja: 12-12-2009, 01:28
Lokalizacja: kraków

Post autor: panopticon »

toomas pisze:panopticon - założenie SIWZ mówiły min. o strefie ochronnej 5m. wzdłuż biegnącego tam rurociągu fi800. Niektóre firmy tak ulokowały budynek że było to spełnione a niektóre dziwnym trafem posadowiły budynek na rurociągu i zostało to przyjęte. Poza tym z tego co pamiętam Zamawiający chciał, aby budynek był wpisany wzdłuż jakiejś osi, dokłądnie nie pamiętam jak to było sformułowane ale też nie wszyscy to spełnili a zostało to zaakceptowane. Najwidniejsze w tym wszystkim jest właśnie to tajemnicze i nagłe przełożenie terminu co chyba nie jest zgodne z prawem (ale ty mogę się mylić). Generalnie jest to dziwne. Niestety nie jest to jedyny przypadek dziwnych zachowań urzędników w tarnowskim magistracie. Niedawno był przetarg na projekt amfiteatru i też w dziwnych okolicznościach wygrała firma która nie spełniała niektórych założeń SIWZ...
A co do realizacji to..hmm..różnie to może być.
A apropo..wiecie, że ile tam parkingów ma być? Z tego co mi się obiło o uszy akurat wystarczy dla pracowników :))
toomas, niestety nie rozwieje wszystkich Twoich wątpliwości. Podkreślę jeszcze raz, że przekładanie terminu oddania tak nagłe i spóźnione (ledwo w przeddzień otrzymaliśmy mail) jest nie fair w stosunku do projektantów. Przy kompletnie niemal skończony projekcie pojawiają się potem wątpliwości, jak wykorzystać dodatkowy czas. Z drugiej strony nasuwa to podejrzenia, co do wiarygodności jury/organizatora. W związku z tym zakładaliśmy, że skończony projekt oddajemy, chociaż bez większego entuzjazmu. Co do zgodności procederu z prawem, to nie ma przeciwskazań - przesunięcie było zupełnie oficjalne. Możliwe, że organizator bał się małej frekwencji. Notabene w efekcie taka też była. 10 oddanych prac to malutko, jak na dzisiejsze konkursy, których jest ostatnio niewiele. Miejsca parkkingowe zostały określone regulaminem i są w projekcie zarówno podziemne (88), jak i naziemne (190 wzdłuż ulic i na placu 74). 352 w sumie. Wracając do tego, o czym piszesz i rurociągu to w grę wchodzi jego przebudowa. Aczkolwiek masz rację, że taki punkt w regulaminie występował. Takie ukształtowanie budynku, jak u nas w większym stopniu tworzy pierzeję. Z drugiej strony projekt RR nagrodzony drugim miejscem z tego, co słyszałem usytuowany jest maksymalnie zabudowywując część działki, aby umożliwić dalszą rozbudowę tej części miasta o inne budynki. Wciąż jednak poza dostępnymi przy artykułach zdjęciami nie oglądałem dokładniej plansz innych uczestników.

[ Dodano: 14-12-2009, 13:58 ]
toomas pisze:panopticon - założenie SIWZ mówiły min. o strefie ochronnej 5m. wzdłuż biegnącego tam rurociągu fi800. Niektóre firmy tak ulokowały budynek że było to spełnione a niektóre dziwnym trafem posadowiły budynek na rurociągu i zostało to przyjęte. quote]

Przebudowa sieci była związania z jednym z pytan odpowiedzi udzielanych projektantom. W momencie, gdy są nieścisłości związane z regulaminem pewne rzeczy są w nich wyjaśniane.

Pytanie nr 1
Wnosimy o uwzględnienie przez Zamawiającego możliwości przebudowy sieci wodociągowej wA 500 na odcinku o długości około 60 m w pasie drogi ks. J. Marszałka pomiędzy ul.Fatimską a Dwernickiego.

Odpowiedź nr 1
Zamawiający dopuszcza możliwość przebudowy sieci wodociągowej wA 500 na odcinku pomiędzy ul.M.B.Fatimskiej a ul.Dwernickiego.

Wyjaśnienie do odpowiedzi nr 1 pismo z dnia 4.11.2009 r znak:WRI.B.A.7024/5-1/09
Teren w granicach opracowania zaznaczony kolorem czerwonym w zał. Nr 5.1 nie obejmuje ul. Ks. J.Marszałka. Strefa obejmuje wodociąg wA 500 wzdłuż ul.M.B. Fatimskiej.
m.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: toomas »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie niektórych kwestii:))

ODPOWIEDZ