Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Jan Kowalski »

Takie porównanie i przykład za ile można zbudować parking i jak on powinien funkcjonować.

Parking na 167 miejsc zostanie umiejscowiony pod pętlą tramwajową Kurdwanów. Inwestycja ma kosztować 3,7 mln zł.

Z parkingu za darmo będą mogły korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Z kolei osoby, które takich biletów nie posiadają, będą płaciły za postój. Za to na podstawie biletu postojowego będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej przez cały dzień.

http://www.gazetakrakowska.pl/motofakty ... ,11913364/" onclick="window.open(this.href);return false;

Idea jest taka, że
1) jednopoziomowy parking jest dużo tańszy,
2) mieści się na obrzeżach miasta, powodując że samochody nie będą wjeżdżały do centrum,
3) dla mieszkańców darmowy, dla przyjezdnych płatny, ale w zamian dostają darmowy bilet

W Tarnowie:
1) wielokrotnie droższy poziomowy parking
2) mieści się w samym centrum miasta i aby do niego dojechać trzeba z większości kierunków przejechać przez centrum
3) darmowy dla wszystkich, płatny dla posiadaczy biletu, niedostępny dla niekorzystających z PKP/PKS/Voyager itp

Wydaje mi się, że to nie jest parking parkuj i jedź, tylko przyjedź, zaparkuj i wyjedź z miasta
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Goscinny »

To, że jest to parking dla pracujących w Krakowie, było wiadome od dawna.
A sprawę samochodów parkujących tygodniami można załatwić bardzo prosto. Parking jest darmowy, ale bilecik jest ważny 24 godziny. Dla tych, którzy codziennie dojeżdżają nie ma problemu, a dla tych którzy wykorzystują go jako parking długoterminowy problem się pojawi, bo musieliby codziennie przychodzić, żeby wyjechać z parkingu i na niego znowu wjechać.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Cubaza »

A co jeśli na przykład wyjadę na tydzień i chciałbym mieć możliwość tam zaparkowania? Przy 24h bileciku nie ma takiej możliwości.
Oczywiście chodzi mi o to żeby była jednak możliwość wykupienia bileciku na tydzień na przykład.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Jan Kowalski »

Na dłużej można zaparkować po drugiej stronie dworca. Poza tym to trochę mija się z celem, żeby zapłacić 35zł za parking. No i ostatnia kwestia. Parking pod lotniskiem na tydzień to majątek, dlatego okoliczni mieszkańcy znaleźli pomysł na biznes.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3773
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Cubaza »

Co nie zmienia faktu, że są pewnie osoby, które chciałyby mieć taką możliwość. Zresztą nie porównuj lotniska z parkingiem P&R. Aczkolwiek w Krakowie taki parking to majątek a miejsca abonamentowe są zawsze zajęte.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Jan Kowalski »

Myślę, że technicznie można zrobić taką rzecz, żeby płatność przy wyjeździe była możliwa za każdą długość czasu, ale nie wiem, czy to nie mijało by się z celem. Bo jak rozumiem, to ma być taki parking, żeby się przesiąść na pociąg i wrócić za kilka godzin.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Goscinny »

P&R z założenia jest parkingiem krótkoterminowym, a nie miejscem do przechowywania samochodu na czas urlopu/delegacji.
W wielu miastach, niekoniecznie w Polsce, z parkingu P&R musisz wyjechać np. przed 23:00 danego dnia, potem kasują jak za zboże (ewentualnie kulturalnie odholowują wszystkie pozostawione na noc pojazdy - do odebrania po uiszczeniu opłaty). Oczywiście jest to skorelowane z przyjazdami ostatnich autobusów, metra itd.
Wszystko da się załatwić odpowiednim cennikiem - w naszym przykładzie np. do 24 godzin - 5zł (z biletem jakiejśtam komunikacji), powyżej 24 godzin - za każdą godzinę jakaś stawka. Chcesz, zostawiasz na tydzień, ale potem wyciągasz z kieszeni stówkę albo dwie i po sprawie.


sander
Prytan
Posty: 132
Rejestracja: 23-02-2012, 19:58

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: sander »

Jan Kowalski pisze:Myślę, że technicznie można zrobić taką rzecz, żeby płatność przy wyjeździe była możliwa za każdą długość czasu, ale nie wiem, czy to nie mijało by się z celem. Bo jak rozumiem, to ma być taki parking, żeby się przesiąść na pociąg i wrócić za kilka godzin.
A dlaczego za kilka godzin? A za kilka dni to nie można? Niektórzy jeżdżą dalej niż do Krakowa czy Rzeszowa...
Tyle wolnych miejsc na parkingu a Wam przeszkadzają osoby które parkują na dłuższy czas...

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Jan Kowalski »

Dlatego, ze 5 zł to preferencyjna stawka za parking strzeżony. Poza tym, póki co jest on utrzymywany przez mieszkańców, więc skoro to my za to płacimy, to chcielibyśmy, żeby parkowały tam pojazdy podróżnych, a nie szrot.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


sander
Prytan
Posty: 132
Rejestracja: 23-02-2012, 19:58

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: sander »

Jan Kowalski pisze:Dlatego, ze 5 zł to preferencyjna stawka za parking strzeżony. Poza tym, póki co jest on utrzymywany przez mieszkańców, więc skoro to my za to płacimy, to chcielibyśmy, żeby parkowały tam pojazdy podróżnych, a nie szrot.
Ale parking i tak nie jest w 100% zapełniony więc nic nie tracicie, dodatkowo nie rozumiem dlaczego osoby wyjeżdzające gdzieś dalej koleją mają mieć gorsze samochody wg kolegi niż ci dojeżdzający do Krakowa... Jak ktoś wyjeżdza na kilka dni to też jest podróżnym...

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Jan Kowalski »

Istnieje teoria, że parking musi spełnić wskaźniki wymagane podczas dofinansowania, w związku z czym jest komuś na rękę, żeby część samochodów "zapełniała" parking na dłuższy czas. To dotyczy tego czasu "darmowego". Jeśli chodzi o czas późniejszy, to jeśli będzie się zezwalało na takie praktyki, żeby z P&R robić strzeżony parking za 5zł, to może dojść do sytuacji, że ktoś będzie sobie tam trzymał samochód pod czujnym okiem kamer, za 5 zł dziennie (+ bilet do Mościc).
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

zicc
Prytan
Posty: 181
Rejestracja: 26-11-2009, 18:28

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: zicc »

Cóż za trafiona inwestycja. Ile to milionów kosztowało? A ile kosztuje utrzymanie miesięczne?
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ta ... -zlotowke/" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: kari »

Zależy od dna, bo gdy ostatnim razem tam przechodziłem to było sporo samochodów. Zapewne w okresie zimowym będzie mniej.

Awatar użytkownika

Leon
Archont
Posty: 606
Rejestracja: 24-10-2014, 23:17
Lokalizacja: Tarnów

Re: Parking Park&Ride - kolejne pieniądze wyrzucone w błoto

Post autor: Leon »

Jest jeszcze kwestia oznakowania na dojeździe. Jest kilka znaków, ale gdzieś w szerokości pasa zieleni, czy hodnika. A np panel na ramieniu sygnalizatorów na skrzyżowaniu z zasilaniem słonecznym byłby o wiele lepiej widoczny i ułatwił dojazd.

A co myślicie o ew rondzie przy wjeździe na P&R na Krakowskiej ?


ODPOWIEDZ